Skocz do zawartości
Hani

Wybierzmy prawidłową drogę życia! Pomożecie?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,jestem nowy na forum i trafiam tu jak pewnie większość osób za sprawą STUDIÓW.

Forum wydaje się OK i zdecydowałem sie poprosić Was o pomoc i rade.

 

Aktualnie moim największym problemem jest problem z wyborem kierunku.Może uda się coś zasugerować,pomożecie? :)

 

Kilka słów o mnie.

 

Jestem ubiegłorocznym maturzystom,który zdecydował się na studia w swoim rodzinnym mieście (Częstochowa) na nowo tam otwartym kierunku Automatyka i Robotyka.Studia totalnie mi się nie spodobały - przygotwanie dydaktyczne porażka budynek porażka życia studenckie porażka i tak można by wymieniać. Styczeń 2014 zdecydowałem sie poprawiać mature ( matematyka roz) i od nowego roku akademickiego wyruszyć na studia do innego miasta.

Kilka słów o wyborze kierunku - rok temu byłem szczeniakiem,który nie zdaje sobie sprawy jaki etap w życiu rozpoczął - pojechałem do kolegi po "rade" -"Ten kierunek jest dobry?" - "Tak tak jest świetny". I nie zagłebiając sie w szczególy składam papiery i "lece".Totalny debilizm.Teraz trochę innaczej patrze na świat i moje wybory.

Nigdy nie byłem informatykiem,nie ciągnie mnie do programowania - nie znam sie wspaniale na komputerach,nie jestem mechanikiem czy "złotą rączką" nie lubię fizyki i nie jestem w niej dobry więc skąd taki wybor? "Nie wiem,podobno po tym jest praca".

 

W mojej rodzinie panuje przekonanie,że tylko studia na politechnice coś dają - Może i prawda ale przeglądając oferty uczelni takie jak np. Elektrotechnika,Budowa maszyn czy "moja" ubiegłoroczna Automatyka zastanawiam się czy to jest dla mnie?Wychodzę z założenia,że wszystkiego się można nauczyć ale nie wszystko można lubieć a żeby spędzic 5 lat a potem całe życia nad daną dziedziną  to trzeba się tym interesować,prawda?

 

Jak nie to to co?

Codziennie mam w głowie tysiąc pomysłów od sinologi po prawo aż do logistyki.Denerwuje się bo w tym wieku człowiek powinien być juz zdecydowany - wiedziec mniej więcej co chcę od życia.Mam problem,który muszę jak najszybciej rozwiązac.

 

Apropo mojej własnej osoby.

Jestem człowiekiem bardzo otwartym na innych - dąże do relacji z innymi osobami.Interesuje się relacjami między ludzkmi. Potrafię współpracować z innymi,ludzię w pracy sugerują sie moimi pomysłami i opinami,potrafię zlecać zadania i dogadać sie z ich wykonawcą aby obie strony były zadowolone.Ciągnie mnie do biznesu - aktualnie pomagam rodzicom w ich firmie jednak chciałem mieć kiedys coś na własną ręke.Lubie języki obce.Jestem facetem,który wszystko lubi zaplanować(jak ma wyglądac mój dzien,co mam do załatwienia - prowadzę moją własną "księgę życia" - serdecznie polecam).Moim celem jest osiągniecie Maksymalnej pewności siebie w życiu- nie boje sie wyzwań i barier.Chciałbym mieć ciekawą prace która bym nie tylko wykonywał ale i kochał.Jestem lubiany i szanowany przez ludzi przez co codziennie odwdzięczam sie tym samym.

 

Nie wiem czy po takim opisie zdarzenia ktoś jest w stanie mi cokolwiek doradzić.

Mam trochę gadane na prawnika.Mam troche zmysły menadzerskie.Może kierunek logistyka z kilkoma językami?A może poprostu mam uprzedzenie do zeszłorocznego wyboru i powinienem ruszyć na inżyniera a może jednak mi sie spodoba?

 

Z tego tekstu wyszły trochę głupoty ale jak ktoś przeczyta do końca to szczerze dziękuje ;p

 

Pozdrawiam

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba powiedzieć, że trudno doradzić coś sensownego w Twojej sytuacji. Osoba o tak rozległych zainteresowaniach chyba przede wszystkim powinna się zastanowić, gdzie widzi się za 5, 10, 15 lat. I ewentualnie drogą eliminacji możesz "kasować tematy", które nie mieszczą się w Twojej wizji przyszłości. Nie widzisz się jako absolwent politechniki? Zapomnij o studiach inżynierskich. Nawet, jeśli rodzice przekonują, że tylko one są sensowne. W końcu to Twoje życie, więc i oni będą szczęśliwi, jeśli sam znajdziesz swoją drogę w życiu. Prawda? Jakimś rozwiązaniem jest powiązanie przyszłych studiów z rodzinnym biznesem. Nie napisałeś nic o tym, dlatego niełatwo wskazać nawet obszar studiów, gdzie warto poszukać kierunków i specjalności. Ale jest to jakiś pomysł na dalsze poszukiwania. Nie wyklucza to otworzenia własnego interesu, np. jako dostawca firmy rodziców lub jako dystrybutor jej produktów. Powodzenia,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że podszedłeś teraz do tematu tak profesjonalnie. To krok do przodu. Co do wyboru kierunku i poczytaniu o nich, to pełnie info znajdziesz na www.kierunki.net, masz tutaj wymienione grupy kierunków i konkretne kierunku opisane w pigułce, masz też od razu informacje, które uczelnie prowadzą te kierunku, ale wracając do Twoich pytań. Mówisz, że interesuję Cię coś na własną rękę z drugiej strony jest duży naciska na politechnikę to może to połączyć i wybrać studia z studia z zarządzania na politechnice? kierunek logistyka to również ciekawy kierunek, ale co sądzisz o mojej pierwszej propozycji, czyli zarządzaniu? Masz połączenie matematyki z wiedzą praktyczną, która Ci się przyda zawsze w życiu, nawet jeśli nie znajdziesz pracy w zawodzie. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





  • Wypowiedzi z ostatnich 10 dni

    • Dzień dobry, zrobiłam na ten temat duuuży research i dalej jestem niepewna, bo różne źródła zdają się mówić zupełnie inne rzeczy. Realistycznie, ile powinnam uzyskać punktów na maturze, by dostać się na weta na jakiejkolwiek uczelni? Słyszałam, że do Olsztyna najłatwiej się dostać i że można wybrać biologię + język rozszerzony zamiast chemii, czy to prawda? Używałam strony dostanesie i wydaje mi się, że coś nie do końca poprawnie tam jest to przeliczane.  
    • Rozumiem, jak trudna może być decyzja o wyborze ścieżki życiowej, szczególnie gdy oczekiwania otoczenia są inne niż Twoje własne pragnienia i możliwości
    • Witam, zwracam sie do osób korzystających z kredytu hipotecznego o uzupełnienie krótkiej ankiety. Zebrane dane zostaną wykorzystane do napisania pracy dyplomowej. https://forms.office.com/e/TdfQmLGPdd
    • Jeśli przykładasz dużą wagę do codziennej stylizacji i lubisz zawsze czuć się piękna, z pewnością wiesz, że perfumy są nieodłączonym elementem dnia. Należy dobierać je jednak do okoliczności, pH skóry, a nawet pory roku.
  • Najpopularniejsze tematy na forum

×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.