Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
Jestem w 3 klasie technikum. Przede mną wybór studiów i powolutko zastanawiam się co chciałabym robić w przyszłości. Jeśli chodzi o to czego się aktualnie uczę, to krótko mówiąc jest to moda (szycie, projektowanie itp.). Jak najbardziej lubię to robić, ale nie koniecznie chciałabym dalej w tym kierunku kontynuować dalszą edukacje. Bo tak naprawdę wiem już wszystko o szyciu, projektowaniu. Więc jeśli bylaby to moda to raczej zdecydowałabym się na Visual Merchandising. Podobno ciekawe. Ale problem w tym, że mam wiele zainteresowań, dużo mnie ciekawi. Lubie rysować, stąd też myślałam nad architekturą, lubie fotografię, ale w tym wypadku lepsze byłyby kursy, czy się mylę? Interesuje sie pisaniem, pisze praktycznie odkąd wzięłam ołówek do ręki :D i myślałam nad dziennikarstwem, ale zeby pisać np. do gazety nie trzeba kończyć studiów. Uwielbiam muzykę, spiewam, pisze piosenki i również jestem zainteresowana studiami muzycznymi, ale np realizacją dźwięku itp. Myślałam nawet nad reżyserią. Wymyślam, tworze, no coż, mam dusze artystki i wszystko co wiążę się z kreatywnością to moja bajka. Robię również makijaże, brałam pod uwage studia z charakteryzacji i kostiumografii. Jestem humanistką, filologia też wchodzi w grę. Ostatnio duzo myślę nad zarzadzaniem, marketingiem. Biologie również lubie, a glownie rzecz biorąc to dietetyke. Naprawdę nie wiem co byloby w moim wypadku najlepsze. Biore pod uwage kierunki po których znajde prace, ale chcę studiować to co mnie interesuje. Jakie kierunki warto studiować? Byłabym wdzięczna za każdą pomóc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba najlepsze będzie to co z tego najbardziej Cię interesuje. Właściwie gdyby tak do tego podejść to w większości przypadków studia nie są potrzebne by się czymś zajmować. Pytanie w jakim kierunku chcesz pogłębiać swoje wiedzę i się rozwijać. Dziennikarz bez wykształcenia to porażka, braki widać na każdym kroku. Wielu dziennikarzy w zawodzie nawet po czasie robi studia by to nadrobić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę gdybym mogła to rozwijałabyś się w każdym kierunku który mnie interesuje. A z racji tego, że to raczej niemożliwe coraz bardziej skłaniam się ku dziennikarstwie bądź filologii. Czy SWPS to dobra szkoła? Z tego co słszałam to tak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ mam dużo zainteresowań, a mało czasu wolnego, niestety. Oczywiście staram się rozwijać na tyle ile mogę. Chodzę do szkoly muzycznej, uczęszczałam na kurs makijażu i fotografii, brałam udział w warsztatach z animacji, ale tak naprawdę wszystko to daje mi niewiele. Musiałabym bardzo przyłożyć się do jednej rzeczy, żeby poczuć, że w pełni się jej poświęcam, a tak to robię wiele, ale po części. Nie wiem czy to jest zrozumiałe. W każdym bądź razie chciałabym wybrać studia, które by wniosły coś do mojego życia. Znam kilka przypadków osób, które po dobrych studiach( inżynieria, architektura) nie pracują w swoim zawodzie, a znam też takie osoby, które miały świadectwa z paskiem, mogły studiować wybitne kierunki, a jedna z tych osób wybrała studia z animacji, ponieważ lubiala rysować, druga z kolei zdecydowała się na studia sztuka mowych mediów. Sama czuje, że muszę wiązać swoja przyszłość z artystycznymi kierunkami, ale z drugiej strony jesli nie uda mi sie moj plan A, czy znajde prace. Tego nie wiem. A wracając do filologii, jak to mniej więcej wyglada?Wiadomo, nauka języków to podstawa, ale aż tak trudno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz wiedzieć że studia pracy nie dają. A po drugie to najpierw musisz skończyć studia. Jeśli wybierzesz je nie zgodnie z zainteresowaniami to szybko przepadniesz. Uczyć się 3 a może nawet 5 lat czegoś co się nie lubi to porażka. Dlatego to jest tak naprawdę przed Tobą. Czyli wybrać co chcesz w życiu robić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, wiedzieć co chce się robić. A co jeśli nie mam konkretnego zawodu wybranego? Eh... Myślałam o tym dziennikarstwie, ale natknąłem się na tą strone: http://kucfilolog.blogspot.com/2014/05/o-studiowaniu-dziennikarstwa.html?m=1

I teraz czuję się zagubiona. Czy w ogóle opłaca się iść na studia? Czy nie lepiej skończyć kilka kursów? Albo szkole policealną? No cóż, na szczęście mam jeszcze czas, żeby wszystko przemyslec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego że hejtera znajdziesz na każdy kierunek. Jeśli chcesz się nauczyć zawodu to się nauczysz. 

Nie musisz iść od razu na studia. Niestety nie wiem skąd wziął się ten przymus. Masz czas, lepiej iść rok później na studia ale na takie na które się chce. 

Policealne są bez sensu. A kurs to musisz wiedzieć konkretnie jaki będzie potrzebny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem, nie musze od razu, ale wszyscy wokół mnie zadają pytania: co po szkole?, gdzie planuje isc na studia. Sama myslalam o tym, ze odpuszcze sobie studia na razie. W sumie to juz od dawna mialam zaplanowane co chce robic po ukończeniu technikum, ale nagle pojawiło się zwątpienie. Co jeśli to nie wypali, czy nie lepiej iść na studia, po których będę mieć pewny zawód. Może tez wplyw na to miało, że chciałam udowodnić innym, że mogę studiować po technikum. No, ale zdalam sobie wkoncu sprawe, ze zrobie to co uważam za sluszne i będę rozwijać swoje zainteresowania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.