Skocz do zawartości
Shuhari

Możliwy temat pracy doktoranckiej

Rekomendowane odpowiedzi

Przede mną jeszcze długa droga do doktoratu, ale tak myślę sobie co może być tematem pracy doktoranckiej? Właściwie mam już jakieś koncepcje w głowie, które zapewne z czasem i studiowaniem się będą zmieniać, ale męczy mnie jeden temat więc chciałbym zapytać.

 

Przykładowo, studiuję kongwinistykę i celem mojej pracy doktoranckiej będzie stworzenie języka programowania wykorzystującego sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe włączając w to pełną dokumentację tego języka.

 

I tu pytanie, czy taki temat wchodzi w zakres pracy doktoranckiej?

 

Nie jestem do końca pewien tego, ale sądzę, że Bjarne Stroustup tworząc język programowania C++ na uniwersytecie AT&T też stworzył go podczas doktoratu.

 

Inny pomysł to stworzenie systemu operacyjnego wykorzystującego sztuczną inteligencję.

 

Dlaczego pytam? Raz, że z ciekawości, a dwa, to dlatego, że jeżeli będzie to wchodziło w zakres możliwego tematu w pracy doktoranckiej to przewiduję, że prace musiałbym rozpocząć nad projektowaniem tego języka stosunkowo szybciej (szacuje, że na porządne zaprojektowanie, napisanie języka i stworzenie dokumentacji potrzebowałbym ~ 5 do 8 lat).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem polega na tym, że kognitywistyka jest na wydziale humanistycznym a nie matematyki czy studia.net/informatyka. Twoja praca doktorska musiałaby mieć charakter czysto humanistycznych rozważań a nie matematyczno-informatycznych, dlatego uważam, że jako studia powinieneś obrać inny kierunek. Ale to już moje zdanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, ale załóżmy, że tworzę sobie język programowania we własnym zakresie nie związanym ze studiowaniem, a na pracy doktoranckiej z kongwnistyki opisuję zastosowanie tego języka programowania w sztucznej inteligencji, sieciach neuronowych popartych rzeczywistymi przykładami oraz programami, czy to już kwalifikuje?

 

Bądź jeszcze inaczej, nie tworzę własnego języka programowania, a moją pracą doktorancką będzie książka wykorzystująca jeden z dostępnych języków programowania ze sztuczną inteligencją, uczeniem maszynowym, psychologią, lingwistyką, neurobiologią czyli połączenie najważniejszych tematów ze studiów kongwinistycznych w połączeniu z językiem programowania? Dodam, że na rynku (też zagranicznym) nie ma dostępnej takiej publikacji. Rzecz jasna nie suchy tekst, a poparty badaniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, to dalej dziedzina informatyczna. 

 

Kognitywistyka to nauka z dziedziny humanistycznej wykorzystująca aspekty filozloficzno-socjologiczne zastosowania sztucznej inteligencji na świecie. 

 

W Twoim przypadku będzie lepiej wybrać informatykę i odpowiednią specjalizację oraz wybrać uczelnie, na której jest wykładowca, który zajmuje się sztuczną inteligencją

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przeglądam https://pl.wikipedia.org/wiki/Neuroinformatyka i to będzie raczej strzał w dziesiątkę, popatrzyłem na przykładowe technologie (rozwiązania) wykorzystywane w neuroinformatyce i tu już własny język programowania wykorzystujący sztuczną inteligencję będzie możliwy na napisanie pracy doktoranckiej? Powiedz mi jeszcze czy pisząc pracę na I stopniu studiów mogę powiedzmy stworzyć taki język programowania, pisząc pracę na II stopniu studiów go zdecydowanie rozwinąć, a zakończyć prace nad nim na studiach doktoranckich dostarczając do niego kompletną dokumentacje (i może książkę, jeżeli znalazłbym wydawcę) czy będzie to wtedy objęte jako możliwość pracy doktoranckiej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem właśnie o bioinformatyce. To raczej kierunek stricte pod medycynę, biologię niż pod sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe i podobne. Patrząc na Wikipedii na Neuroinformatykę widzę, że łączy ona także wiedzę z bioinformatyki.

 

Ciężki wybór przede mną, ale na szczęście mam jeszcze trochę czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Neuroinformatykę masz w ilu miejscach w Polsce?

 

W całym 1 miejscu i to też tylko jako specjalność

http://www.studia.net/neuroinformatyka

 

Wydział Fizyki UW

http://www.studia.net/uczelnie-studia/5876-uniwersytet-warszawski-wydzial-fizyki

 

A co zrobisz jak tam CI się nie uda dostać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Warszawie, patrzyłem już wcześniej. Kwestia, żeby się dostać i dobrze napisać maturę. Jeśli nie, pozostanie bioinformatyka, choć jak teraz patrzę, to również jest zastosowanie sztucznej inteligencji w bioinformatyce np. tworząc oprogramowanie do aparatury medycznej, gdzie również mógłbym znaleźć swoją nisze i stworzyć język programowania stricte służący do programowania aparatury medycznej wykorzystujący sztuczną inteligencje, uczenie maszynowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, zatem jeżeli nie uda się dostać na neuroinformatykę spróbuję z bioinformatyką, złożę kilka podań Warszawa i Wrocław, bo jestem z Opolskiego to Wrocław mimo wszystko mi bardziej pasuje, ale zaś tu nie ma neuroinformatyki. Jakieś sugestie do tego jak się dostać na wybraną specjalizacje poza dobrze napisaną maturą?

 

Czy wpływ na decyzję może mieć to, że robię liceum przez internet (1 rok czasu i matura)? czy to nie ma wpływu, jeżeli matura zostanie dobrze napisana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już kwestia wybicia się z nad innych uczniów wiedzą i zaangażowaniem. Na plus jest pewnie to, że neuroinformatyka nie jest zapewne mocno obleganą specjalizacją (jeszcze) i większość studentów musi pracować, aby się utrzymać, przy czym mam zapewnione finansowanie i swój czas jestem w stanie przełożyć na naukę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem na stronie wydziału dzisiaj, że specjalizacja będzie otwarta jedynie pod warunkiem minimalnej liczby kandydatów. Tu łatwiej się dostać, ale studiować też rok o czym pisał Łukasz zanim będę mógł wybrać specjalizacje, a potem usłyszę, że nie ma minimalnej liczby kandydatów będzie nie dobrze, tym bardziej, że neuroinformatyka nie jest znanym w Polsce kierunkiem, choć ciekawym. Tym bardziej, że pierwszy rok będę musiał studiować na wydziale fizyki i Studia na kierunku biologia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, tyle, że bioinformatyka to prawdę mówiąc całkowicie inna gałąź "przemysłu" informatycznego. Z tego co poczytałem skupia się ona głównie w okół medycyny, ale jak przeglądałem sylabus Bioinformatyki i Neuroinformatyki, to w bioinformatyce jest de facto więcej programowania. Zastanawiam się też czy jednak po prostu nie pójść na Informatykę, a w zakresie kierunku takiego jak Neuroinformatyka (neurologia, biotechnologia, kongiwnistyka, medycyna, fizyka, matematyka - według Wikipedia) nie dokształcać się we własnym zakresie. Będzie to miało mniejszy poziom efektywności, też nie będę miał dostępu do laboratorium/aparatury, ale jakoś może się uda.

 

I tu pytanie do Ciebie. Jeżeli pójdę na informatykę, a podczas pisania pracy pod koniec studiów I stopnia czy będzie możliwość korzystania z laboratoriów innego wydziału (w tym przypadku wydziału Fizyki i Studia na kierunku biologia wg. Uniwersytetu Warszawskiego, który ma neuroinformatykę)? Obawiam się, że jednak, że to, co zamierzam stworzyć jako pracę inżynierską bez dostępu do pewnej aparatury i możliwości przeprowadzenia badań nie będę mógł właściwie zrealizować.

 

Rozważę, też studia I stopnia z studia.net/informatyka, a II stopnia o specjalizacji neuroinformatyka. I tu też pytanie. Jak już wcześniej pisaliśmy neuroinformatyka jest specjalizacją i jest ona po roku czasu, czy nie będę musiał tego roku czasu poświęcić po studiach I stopnia na wydziale studia.net/informatyka, czy po prostu (jeśli się dostanę) będę mógł od razu rozpocząć specjalizacje neuroinformatykę?

 

Sorry za te pytania ale nie bardzo wiem jak działa to na uczelniach, a nie chcę startować, robić sobie nadzieję, a potem okaże się, że jest problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wracamy do punktu wyjścia czyli tego co radziłem Ci od początku czyli studia.net/informatyka.

Jeśli chodzi o skorzystanie z laboratoriów innego Wydziału to będzie problem. Chyba, ze Twój promotor będzie miał znajomosci.

Na II stopniu będziesz mógł pójść na kierunek pokrewny i tam studiować wybrana specjalizacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





  • Wypowiedzi z ostatnich 10 dni

    • Witam, zwracam sie do osób korzystających z kredytu hipotecznego o uzupełnienie krótkiej ankiety. Zebrane dane zostaną wykorzystane do napisania pracy dyplomowej. https://forms.office.com/e/TdfQmLGPdd
    • Jeśli przykładasz dużą wagę do codziennej stylizacji i lubisz zawsze czuć się piękna, z pewnością wiesz, że perfumy są nieodłączonym elementem dnia. Należy dobierać je jednak do okoliczności, pH skóry, a nawet pory roku.
    • Hugo Boss Energise z pewnością można opisać jako energetyczne i pobudzające – takie jak nadchodząca pora roku. Zapach jest trwały i silny, utrzymuje się na ciele przez cały dzień, a na odzieży nawet do kilku dni. Stanowi połączenie drzewa cytrusowego, mandarynki, kardamonu i kolendry.
    • Witajcie,  ostatnio rozważam studiowanie dietetyki na mgr bo Polskie Towarzystwo Dietetyków składa ustawę o regulacji zawodu dietetyka jako medycznego więc bardzo możliwe, że w najbliższej przyszłości osoby po dietetyce otrzymają Prawo Wykonywania Zawodu więc automatycznie będą miału uregulowaną pensję i pozycję z własnym samorządem jak lekarze, pielęgniarki czy farmaceuci.  Osobiście interesuje się dietetyką i rozważam robienie studiów magisterskich niestacjonarnie, tylko mam wątpliwości, czy to ma sens skoro ciągle słyszy się, że perspektywy nie są dobre ponieważ bardzo dużo absolwentów dietetyki jest obecnych na rynku pracy przez co wysoka konkurencja jest.  Mam też opcję wyjazdu za granicę i chętnie z niej skorzystałbym tylko waham się, ponieważ nie wiem, czy całe życie chciałbym mieszkać w innym kraju i dlatego rozważam tą dietetykę jako taką alternatywę, gdy za kilka lat chciałbym wrócić i wiem, że gdy ten kierunek zostanie uregulowany to raczej już nie będzie szansy na robienie magisterski bez licencjata z tego kierunku a nawet może stać się 5-letnia.  Co o tym sądzicie, czy według Was warto inwestować kolejne 2 lata czy lepiej postawić wszystko na 1 kartę i wyjechać?  
  • Najpopularniejsze tematy na forum

×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.