Skocz do zawartości
januszmaj

Budownictwo vs Informatyka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem osobą dominującą, zawsze lubiłem zarządzać, organizować i brać na siebie odpowiedzialność, co przynosiło dośc spore efekty, dlatego w przyszłości chciałbym zasiąść na stanowisku kierowniczym bo po prostu to bardzo lubię. Ponadto matematyka bardzo łatwo wchodzi mi do głowy, lubię przedmioty techniczne, nowinki technologiczne, sam pracuję dorywczo od 3 lat w serwisie internetowym na temat laptopów jako redaktor. Mam dylemat, Budownictwo czy Informatyka? Bardzo lubię informatykę, praktycznie wszystko z nią związane, ponadto są większe pieniądze i gałąź studia.net/informatyka jest ogromnie rozwinięta i sądzę, że za 5 lat gdy skończyłbym takie studia będzie jeszcze większa, ale jedynym mankamentem jest programowanie. Jakoś mnie do tego nie ciągnie, przyznam, że nigdy nawet tego nie robiłem, ale sama myśl o siedzeniu 10 godzin dziennie przed komputerem i wpisywanie kodu jakoś mnie nie kręci, zaś Budownictwo jest całkiem spoko, praktyczne wykorzystanie matematyki, w różnego rodzaju projektach, aczkolwiek pieniądze mniejsze niż na informatyce itp. Moglibyście mnie jakoś pokierować? Niby jestem bardziej skłonny do studia.net/informatyka, chciałbym pracować w jakiejś dużej firmie, nawet w Microsofcie czy Google.Czy z moimi predyspozycjami do studia z zarządzania mógłbym się spełnić na informatyce?

Po za tym chciałem się spytać jaką uczelnie wybrać. Z matematyki sądzę, że to będzie 94% po sprawdzeniu w internecie, angielski to chyba 100%. Z rozszerzonej matmy słabo, z 30%. Sądzę, że na Poznań starczy, ale jak chciałbym dalej, to dałbym radę się dostać? Czy top3 uczelni w polsce wygląda tak?
Kraków>Warszawa>Poznań? Czy może się mylę? Czy gdzieś jeszcze jakiś Wrocław czy coś wpakować? Mieszkam w okolicach Szczecina, ale Szczecin to patologia, po za tym i tak zamierzam zamieszkać w Akademiku więc odległość nie ma znaczenia.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz zająć stanowisko kierownicze, ale zdajesz sobie sprawę, że żeby do tego dojść będziesz musiał przejść po kilku szczeblach kariery. Zanim będziesz kierownikiem to zajmie Ci to kolejne 5-6 lat po studiach. 

 

Co do kierunku studiów, po informatyce raczej wątpie żebyś był kierownikiem, ponieważ informatyków wykorzystuję się do pracy praktycznej, twórczej, bo szkoda informatyka na Podyplomówki z zarządzania ludzmi. 

 

Twoje rozwiązanie to po studiach założenie własnej firmy, wtedy będziesz mógł być Szefem. 

Co do kierunku studiów to moim zdaniem lepiej iść na informatykę, ale budownictwo to też bardzo dobry i przyszłościowy kierunek studiów, więc tak naprawdę to zależy tylko od Twoich predyspozycji. Spokojnie złóż papiery na oba kierunki i daj sobie jeszcze 3 tygodnie czasu na przemyślenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poznań, Kraków, Wrocław i Warszawa to wszystko duże miasta, które dają dużo możliwości po studiach. W każdym z tych miast masz jedne z najlepszych uczelni technicznych w kraju, więc nie ma większego znaczenia gdzie ostatecznie postanowisz podjąć naukę, bo szanse wszędzie będziesz mieć podobne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budownictwo to bardzo dobry pomysł i moim zdaniem można zarobić spokojnie tyle, albo i więcej niż jako informatyk. Kierownicy budowy, inspektorzy, architekci itp. zarabiają naprawdę fajną kasę. Natomiast aby być rozchwytywanym przez Google i innych top pracodawców informatykiem, no musisz po pierwsze to lubić, a za bardzo z postu nie wynika aby mogła być to Twoja pasja. 

Odnośnie miasta to Poznań wydaje mi się najlepszym pomysłem:) Kraków i Warszawa to też super miasta, oczywiście:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem leży w tym, że ja po prostu nie wiem co chcę robić, smutne jest to, że moja szkoła jest patologią i żadnego kierunku nie pokazali. Niby najbliżej jest mi do tego Budownictwa, szczególnie, że Ojciec mnie namawia na to, bo sam siedzi w tej branży i po za tym wydaję się całkiem spoko z pracą jak i zarówno z zarobkami. Jedyne co mnie nie pokoi to to, że Ojciec sam siedzi w tej branży i patrzy przez pryzmat Budownictwa na świat i to jest dla niego całe życie, a ja potrzebuję właśnie takiej szerokiej opinii. Informatyka, bo duże pieniądze i łatwość w znalezieniu pracy, ale jak chyba mnie do tego programowania nie ciągnie, to chyba nie ma co się w to bawić. Jeszcze ewentualnie Automatyka i Robotyka albo Mechatronika, wydają się być sensowne, ale jakoś ta fizyka mi nie podchodzi, być może dlatego, że w szkole zawsze nauczyciel fizyki nic nie robił na lekcjach.

Mam rozumieć, że w każdym z tych czterech kierunków są dość duże pieniądze, w którym są według was największe? Oczywiście wiem, że nie powinienem się tym sugerować, aczkolwiek to też jest ważne. Szczególnie zależy mi na własnym rozwoju i dojście do stanowiska kierowniczego bo to tak naprawdę lubię robić. Czy budownictwo było by dla mnie odpowiednie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duzo pieniadze w czym? W zarobkach? Trudno powiedziec co bedzie za 35 lat. Pamiętaj o tym, że same studia nie determinują tego ile będziesz zarabiać. Oczywiście one mogą pomóc i pomagają. Otwierają drogę, ale to ile będziesz zarabiać zależy od wielu czynników, w tym to jak przepracujesz okres studiów. 
W tej chwili wszystko zalezy jak trafisz. Po każdym z tych kierunków możesz zarabiac dobre pieniadze, ale jak chcesz zrobic szybko karierę to idź w ślady Ojca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że Informatyka jest przez Ciebie brana pod uwagę trochę na siłę, bo jest to popularny zawód isą opinie, że można sporo zarabiać, bo skoro Cię nie ciagnie do programowania to po co w ogóle bierzesz to pod uwagę? 

Nie patrz w tej chwili na zarobki, do dobrze zarabiać można po każdym kierunku, wszystko zależy od tego jak mocno będziesz chciał i jak bardzo będzież zaangażowany, czyli ile pracy włożysz w swój rozwój. Mam znajomych, którzy po pomularnym zarządzaniu mają świetną pracę i naprawdę fantastyczne zarobki, ale nie tracili czasu na zdobywanie doświadczenia już podczas studiów. 

W zostań inżynierem budowlanym może Ci być łatwiej, bo będziesz czerpał z wiedzy swojego taty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że was tak męczę, ale zacząłem czytać opinie w internecie na temat obu kierunków. Opinie na temat budownictwa są w ponad 90% negatywne, bardzo trudny kierunek, niewspółmierny do późniejszych zarobków, bardzo niskie zarobki na początku, nadpodaż absolwentów, ogromne wahania branży budowlanej, praca na budowie w złych warunkach, opóźnienia z wypłatami i wiele, wiele więcej. Praktycznie każdy odradza studiowanie tego kierunku, mówi się na to drugie zarządzanie i marketing. Z tego co wyczytałem to tylko pasjonatom się poleca iść w tą stronę, a ze mnie żaden pasjonata. Tylko Ojciec mnie tam pcha. Już z studia.net/informatyka jestem większy pasjonat, dużo spędzam czasu przed komputerem, pracuję w serwisie jako redaktor, od zawsze bawiłem się systemem android, instalowałem nowe systemy itp. Zrobiłem mnóstwo filmów w Sony Vegas, Photoshop również mam opanowany, szczególnie przydaję mi się do mojej pracy jako redaktor. Jedynie czego nie liznąłem to tego programowania, aczkolwiek z tego co wyczytałem programowanie opiera się na matematyce, a ja matematykę wręcz uwielbiam, więc nie sądzę, żeby był z tym problem. W wakacje mógłbym sobie zrobić kurs programowania i być jeszcze lepiej przygotowanym na studia. A wy co sądzicie o tym zostań inżynierem budowlanym? Jedyne co mnie trzyma przy tym zostań inżynierem budowlanym to Ojciec, pewnie sprawie mu przykrość nie idąc tam, ale pewnie sobie bym sprawił przykrość idąc tam, ale sądzę, że później zrozumie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym budownictwem to nie do konca tak. Na prawo ludzie tez narzekają. Jak nie będziesz w tym dobry to bedziesz miał problem. Praca po zostań inżynierem budowlanym jest ale jest dość wymagajaca ale zarobki sa dóbr tylko ludzie jak zawsze narzekają.

Co do studia.net/informatyka to jest w tej chwili jest na nią booom i za 5 lat bedzie dokladnie to samo co teraz z budownictem czyli więcej absolwentów niż rynek jest w stanie przyjac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





  • Wypowiedzi z ostatnich 10 dni

    • Dzień dobry, zrobiłam na ten temat duuuży research i dalej jestem niepewna, bo różne źródła zdają się mówić zupełnie inne rzeczy. Realistycznie, ile powinnam uzyskać punktów na maturze, by dostać się na weta na jakiejkolwiek uczelni? Słyszałam, że do Olsztyna najłatwiej się dostać i że można wybrać biologię + język rozszerzony zamiast chemii, czy to prawda? Używałam strony dostanesie i wydaje mi się, że coś nie do końca poprawnie tam jest to przeliczane.  
    • Rozumiem, jak trudna może być decyzja o wyborze ścieżki życiowej, szczególnie gdy oczekiwania otoczenia są inne niż Twoje własne pragnienia i możliwości
    • Witam, zwracam sie do osób korzystających z kredytu hipotecznego o uzupełnienie krótkiej ankiety. Zebrane dane zostaną wykorzystane do napisania pracy dyplomowej. https://forms.office.com/e/TdfQmLGPdd
  • Najpopularniejsze tematy na forum

×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.