Skocz do zawartości
natalia013@vp.pl

Prezentacja na zajęcia

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry! ;)

Słuchajcie, mam mały problem: na zajęcia mamy przygotowaną prezentację o polityce fiskalnej i chciałabym Was prosić, abyście wytłumaczyli mi "jak krowie na rowie", o co w tym wszystkim chodzi - tak, abym ja i reszta grupy to zrozumiała ;) Oto, co mam do ogarnięcia:

 

Polityka fiskalna polega na regulowaniu ogólnej wysokości i proporcji dochodów oraz wydatków państwa w celu wypełnienia wszystkich zadań publicznych tego podmiotu gospodarczego. Zadaniem polityki fiskalnej jest oddziaływanie na całą gospodarkę w celu jej stabilizacji oraz realizacji wzrostu gospodarczego.  
    Celem polityki fiskalnej jest zwiększanie produkcji oraz ograniczenie bezrobocia.

Aktywna polityka fiskalna:
jest oparta na teorii Keynes'owskiej. Zgodnie z nią to państwo, a nie sam rynek, powinno stymulować popyt poprzez wydatki inwestycje, zapewniając dzięki temu ogólny dobrobyt. Aktywna polityka fiskalna polega więc na świadomym interwencjonizmie państwowym, wymagającym m.in. decyzji o:
- zmianie wydatków budżetowych na określone cele,
- zmianie wysokości i zasad opodatkowania (regulowanie dochodów budżetowych),
- zmianie zasad subwencjonowania podmiotów.

Pasywna polityka fiskalna:
opiera się na założeniu, że to rynek jest najlepszym i najtańszym środkiem gwarantującym dobrobyt i ingerencja rządu powinna być ograniczona do minimum. Polityka pasywna uznaje automatyczne stabilizatory koniunktury takie jak podatek dochodowy jako główne narzędzia swojego działania. Dzięki nim gospodarka sama stabilizuje się na poziomie dochodu narodowego zapewniającym wysokie zatrudnienie i dzieje się to bez straty czasu oraz bez ingerencji rządu.

Funkcje:
alokacyjna - funkcja ta sprowadza się do oddziaływania państwa na strukturę podziału czynników produkcji między sektor prywatny i publiczny oraz strukturę wytwarzanego produktu. Do realizacji alokacyjnej funkcji polityki fiskalnej służą dochody oraz wydatki budżetowe. Jednak to strona wydatkowa określa zakres działania państwa w tej dziedzinie

redystrybucyjna:polega ona na świadomym oddziaływaniu państwa na korygowanie podziału dochodów, jakie powstają pierwotnie w ramach działania procesorów rynkowych oraz na ich kształt ostateczny

stabilizacyjna - polega na wykorzystaniu instrumentów budżetowych (dochodów i wydatków) do osiągnięcia makroekonomicznych ogólnych celów polityki gospodarczej poprzez wpływanie na rozmiary popytu globalnego w gospodarce


Polityka fiskalna a monetarna - dlaczego mają tego nie mylić.

 

Moglibyście mi to wytłumaczyć tak, abym mogła to przedstawić w prosty do zapamiętania sposób? Zrozumcie, nie jestem ekonomistką, jestem z całkiem innej branży, więc proszę o pomoc... :)

 

Będ wdzięczna za cokolwiek ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.