Skocz do zawartości
login

Pomoc w wyborze kierunku studiów

Rekomendowane odpowiedzi

Mój pierwszy post na forum więc witam wszystkich.

Od razu przechodzę do rzeczy. 

Tak jak w temacie - chcę was prosić o poradę w wyborze kierunku studiów(ew.studium).

Najpierw może napisze jakie kierunki mnie interesują

1.Wychowanie Fizyczne na AWF-ie

2.Architektura

3.Bezpieczeństwo Narodowe

4.Ratownictwo medyczne

5.Studium 1-roczne lub 2-letnie - hydraulik, ew.mechanik

 

Wiem że kierunki są zupełnie różne od siebie i nie mają ze sobą wiele wspólnego ale co poradzić... :P

Teraz prośba do Was. Powiedźcie co się opłaca studiować żeby potem nie narzekać na brak ofert pracy? Jakie są perspektywy pracy po każdym z tych kierunków?

Ja coś tam wyczytałem na necie na ten temat, np.że ciężko znaleźć pracę jako nauczyciel WF, prędzej znajdzie się ją po AWF-ie jako instruktor czy ratownik, ale chciałbym poznać wasze zdanie na temat każdej z tych podanych tu prze ze mnie opcji.

Z góry dzięki za odp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. 

 

Generalnie chyba warto postawić na studia technicznea najlepiej takie, które są konkretne i unikatowe - za 5 lat rynek pracy będzie zapełniony absolwentami bardziej popularnych kierunków technicznych. Albo wybrać studia z jakąś ciekawą specjalnością/specjalizacją. Albo zrobić jeszcze w trakcie trwania nauki jakiś oryginalny kurs, certyfikaty językowe. Zapisać się do jakiegoś awangardowego koła naukowego :-). Wybieraj uczelnię również pod tym względem, sprawdzaj, jakie dodatkowe (oprócz możliwości studiowania) korzyści może Ci zaproponować. Zwróć na to uwagę już teraz, bo to właśnie taki szczegół może spowodować, że ktoś Cię kiedyś zauważy na rozmowie kwalifikacyjnej. To taka rada ogólna.

 

A jeśli chodzi o kierunki, które Cię interesują, to rzeczą, która pierwsza mi przyszła do głowy, jest to, że do dwóch z nich będziesz musiał zacząć się przygotowywać jeszcze przed rozpoczęciem rekrutacji - chodzi mi o WF i Architekturę. Jeśli myślisz o nich poważnie, musisz sobie zarezerwować czas na przygotowanie do nich.  Szczegóły znajdziesz na stronach konkretnych uczelni,w  zakładce Kandydat. Na WF jest test sprawnościowy, na Architekturze - z rysunku. Nie wiem, czy brałeś to pod uwagę. Może to pozwoli Ci zrobić przesiew w pomysłach na studiach :-), a może wręcz przeciwnie.  

 

BTW

 

http://www.kierunki.net/bezpieczenstwo

 

Na tej stronie masz fajny przegląd kierunków w ogóle, kierunków zamawianych, opisów, czego oczekuje się po kandydacie, spis uczelni, na których można studiować dany kierunek, wyszukiwarka miast itd., dużo przydatnych rzeczy. Zwłaszcza dla kogoś, kto nadal się zastanawia.

 

http://poznan.studia.net/najpopularniejsze-kierunki   a tu masz odnośnik do obecnie najpopularniejszych kierunków studiów - potraktuj go jak spis kierunków, których lepiej może unikać ;-) Chyba że czujesz, że to jedyne, co możesz studiować i robić w życiu. Wtedy i tak się wybijesz spośród setek osób, które skończyły to samo, co Ty.

 

Wybranie studium też nie wydaje się być złą opcją - obecnie wszyscy mają dzikie parcie na studiowanie, najlepiej jak się da najdłużej - więc może zdobycie konkretnych i ponadczasowych (:-)) umiejętności okaże się strzałem w dziesiątkę.

 

Niestety tutaj nie ma jednej słusznej drogi. 

 

 

Mam nadzieję, że trochę pomogłam, a nie tylko wprowadziłam większy mętlik. 

Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo za odp. trochę mi to wyjaśniło choć obawiam się że raczej wprowadziło, jak to napisałaś ,,większy mętlik,,... :D ale to nic.

Mam jeszcze jedno pytanie. Mianowicie: Jakie są realne miejsca pracy po kierunku bez. narodowe , ewentualnie wewnętrzne.

Czy są to tylko służby mundurowe? Jaka jest na przykład szansa znalezienia pracy po ,,detektywistyce,,?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

po kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne, czy narodowe możliwośc znalezienia pracy jest taka sama jak po politologii, czy stosunkach międzynarodowych, aby dostać się do służb musisz przejść całą drogę rekrutacyjną. Jeśli chcesz pracować w wojsku lub służbach idź na studia wojskowe, mundurowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykładowe miejsca pracy:
 
jednostki administracji rządowej
jednostki samorządu terytorialnego
Siły Zbrojne RP
Policja
Państwowa Straż Pożarna
Straż Graniczna
Służba Więzienna
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego
Biuro Ochrony Rządu
Straż Gminna/Miejska
profesjonalna firma ochroniarska
inspekcje
specjalistyczne uzbrojone formacje ochronne.

 

Przykładowe stanowiska:
 
funkcjonariusz
specjalista ds. planowania cywilnego
analityk w sztabach kryzysowych administracji publicznej.

 

 

No i jak sam zauważyłeś, dużo zależy od specjalności (na mojej uczelni była możliwość wyboru dwóch, a nawet trzech). Na Akademii Obrony Narodowej są np. takie specjalności:

  • Podyplomówki z zarządzania kryzysowe
  • Ochrona i obrona narodowa
  • Przygotowania obronne
  • Bezpieczeństwo militarne
  • Bezpieczeństwo lotnicze
  • Bezpieczeństwo informacyjne
  • National and international security

i one otwierają Ci drzwi np. do pracy w lotnictwie. Nie patrz na dany kierunek "ogólnie", zwracaj uwagę, co konkretnie oferują dane uczelnie/wydziały, na których jest prowadzony interesujący Cię kierunek. Powyższe dane o miejscach zatrudnienia wzięłam np. ze strony www Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.

 

Na bezpieczeństwo wewnętrzne też są testy dla kandydatów, sprawnościowy i psychologiczny. Nie lekceważyłabym tego drugiego, bo podobno łatwo można się na nim przejechać. A nawiązując do słów przedmówcy: "po kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne, czy narodowe możliwośc znalezienia pracy jest taka sama jak po politologii, czy stosunkach międzynarodowych" - innymi słowy znalezienie pracy jest trudne. 

 

A tu masz link do dyskusji z tego forum o bezp. wewn. i narodowym:

 

http://forum.studia.net/topic/681-bezpieczenstwo-wewnetrzne-moj-kierunek/ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





  • Wypowiedzi z ostatnich 10 dni

    • Dzień dobry, zrobiłam na ten temat duuuży research i dalej jestem niepewna, bo różne źródła zdają się mówić zupełnie inne rzeczy. Realistycznie, ile powinnam uzyskać punktów na maturze, by dostać się na weta na jakiejkolwiek uczelni? Słyszałam, że do Olsztyna najłatwiej się dostać i że można wybrać biologię + język rozszerzony zamiast chemii, czy to prawda? Używałam strony dostanesie i wydaje mi się, że coś nie do końca poprawnie tam jest to przeliczane.  
    • Rozumiem, jak trudna może być decyzja o wyborze ścieżki życiowej, szczególnie gdy oczekiwania otoczenia są inne niż Twoje własne pragnienia i możliwości
    • Witam, zwracam sie do osób korzystających z kredytu hipotecznego o uzupełnienie krótkiej ankiety. Zebrane dane zostaną wykorzystane do napisania pracy dyplomowej. https://forms.office.com/e/TdfQmLGPdd
  • Najpopularniejsze tematy na forum

×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.