Skocz do zawartości
Kube

Bez biologii i chemi. Czy to możliwe?

Rekomendowane odpowiedzi

Najczęściej na studiach medycznych wymagane jest rozszerzenie, a jaka uczelnia, jaki region Cię interesuje?

 

Kilka przykładowych Uczelni medycznych w Polsce:

 

Łódź:

http://www.studia.net/uczelnie-studia?idf=1627&p=&n=uniwersytet-medyczny-w-lodzi

 

Białystok:

http://www.studia.net/uczelnie-studia?idf=9446&p=&n=uniwersytet-medyczny-w-bialymstoku

 

Toruń-Bydgoszcz:

http://www.studia.net/uczelnie-studia?idf=14938&p=&n=uniwersytet-mikolaja-kopernika-w-toruniu-collegium-medicum-im-l-rydygiera-w-bydgoszczy

 

Szczecin:

http://www.studia.net/uczelnie-studia?idf=2853&p=&n=pomorski-uniwersytet-medyczny-w-szczecinie

 

Zerknij sobie na ich wymagania w zakładce rekrutacja lub oferta edukacyjna:)

 

A w tym miejscu znajdziesz informację o studiach medycznych w pigułce z podziałem na kierunki studiów i Uczelnie je oferujące:

http://kierunki.net/medyczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesują mnie Katowice :) ale to tylko marzenia. Tak mnie naszło na medycynę ostatnio :D

Oglądałem trochę seriali medycznych i bardzo mi się spodobała taka praca. Stawianie diagnozy, szukanie jej, a w szczególności praca w grupie, ale niestety szkoda, że dopiero tak późno zacząłem o tym myśleć bo w tym raoku matura, więc to już nie możliwe się do na taki kierunek przygotować.

Kiedyś myślałem, że to pod wpływem serialu, ale jednak ciągle jakoś o tym myślę... Cóż.... :(

 

Nie wiem, może znacie jakieś kierunki po których praca może wyglądać w ten sposób tzn. że parcuje się grupie, no tak jak w szpitalu (jak chirurg, pielęgniarz itp), nie potrafię tego opisać, ale tego typu praca bardzo mi się podoba. Dodam, że rozszerzenie będę pisał tylko z matematyki, ale nie będzie to dobry wynik bo niestety za późno zorientowałem się, że w tej dziedzienie nic nie osiągnę.

 

Czekam na jakieś propozycje  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakiś konkretnie kierunek? kierunek lekarski? czy z inne pokrewne kierunki medyczne?

 

Jeśli lekarski to prowadzi to tylko Sląski Uniwersytet Medyczny i tylko poziom rozszerzony jest brany pod uwagę, 

 

kryteria na inne kierunki medyczne na tej uczelni znajdziesz w zalączniku nr 2 na tej stronie:

http://www.sum.edu.pl/zarzadzenie.php?zaid=678&start=0&

 

Jeśli jednak zajrzysz tutaj:

http://katowice.studia.net/medyczne

 

i wybierzesz konkretny kierunek to pod nim od razu masz listę uczelni z województwa śląskiego, które go oferują. 

 

Mam nadzieję, że chociaż trochę ułatwiłem Ci sprawę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście :) Przejżałem informacje na temat kierunku lekarskiego, ale także i innych i tak jak mówiłeś... Matura rozszerzona z biolgoii obowiązkowa, a dodatkowo chemia/fizyka/matemtyka. Niestety jestem bez jakichkolwiek szans na takie studia, więc po porstu muszę to sobie wybić z głowy.

Ale może znasz jakieś ciekawy kierunek (gdzie liczy się praca zespołowa itp jak np. w szpitalu) , po obowiązkowych maturach na który byłoby się łatwo dostać? I jest przyszłościowy, ponieważ niestety wciąż nie wiem jak będzie wyglądała moja przyszłość, a ze względu na moją sytuację osobistą muszę studiować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale może znasz jakieś ciekawy kierunek (gdzie liczy się praca zespołowa itp jak np. w szpitalu) , po obowiązkowych maturach na który byłoby się łatwo dostać?

Szczerze wątpie, żeby można było się dostać na jakiś kierunek medyczny tylko z matura obowiązkową. No chyba, że na uczelnię prywatnę. Ewentualnie, jesli by Cię to interesowało, możesz spróbować ze szkołą policelną: technik farmacji, asystent stomatologa, opiekun medyczny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

np. wszelkiego typu studia z zarządzania

 

ale to nie jest tak, że jakieś studia dadzą Tobie prace w danym zawodzie, w pracy zespołowej etc., ponieważ możesz mieć samodzielne stanowiska zarówno po ukończeniu studia z zarządzania, jak i innego kierunku, tak samo z pracą zespołową to już zupełnie inna bajka. 

 

Wybierz studia raczej po tym w czym czujesz się pewnie, jeśli nie medycyna, to są kierunki medyczne, na które z podstawą powinieneś się dostać:

np. ratownictwo medyczne:

http://www.studia.net/ratownictwo-medyczne

 

Jeśli nie medyczne to może biotechnologia lub kierunki przyrodnicze związane z późniejszą pracą np. w laboratorium. 

 

http://www.kierunki.net/przyrodnicze

 

Tam jest wiele fajnych kierunków, a co najlepsze przy opisie każdego masz możliwość zapoznania się z tym co możesz robić po tych studiach:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwość nie zdania nie wchodzi w grę :( Pobieram rente i muszę przynosić zaswiadczenia, że się uczę, więc gdybym się nie utrzymał to ląduje na ulicy :( Szkoda, że los mnie tak ukarał i nie mogę chociaż spróbować spełniać swoich marzeń :(

Tak więc czy moglbyś mi polecić jakiś przyszłościowy kierunek po którym będzie dobra praca? Tylko żeby nie było to nic z matematyką bo chociaż będę z niej pisał rozszerzenie to jestem słaby. Nie mam tej "smykałki", umysłu matematycznego na poziomie rozszerzonym.

Z góry dziękuje za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matematyka jest na większości kierunków technicznych, przyrodniczych, czy nawet medycznych, do tego dojdzie CI na pewno statystyka, ale zarówno matematyka jak i statystyka są raczej tylko przez 1 semestr, więc powinieneś sobie poradzić. 

Trudno wskazać 1, czy 2 kierunki, które mogą dać CI pracę, co więcej nikt nie wie co będzie za kilka lat, jednak są pewne tendencję, które skłaniają się ku kierunkom technicznym, jednak podczas studiów jest więcej matematyki. Fajne są kierunki mechaniczne np. Mechatronika, Mechanika i budowa maszyn:

http://slask.studia.net/mechanika-i-budowa-maszyn

 

Co o tym myślisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki kierunek mógłby być nawet ciekawy, ale wole się nie "wbijać w to samo bagno". Tak jak wcześniej wspomniałem nie mogę sobie pozwolić na jakieś potknięcie, a przy takich studiach matematyki i fizyki będzie dużo i to na pewno na wysokim poziomie.

Nie mam nic przeciwko matematyce, ale na poziomie podstawowym na studiach, więc, żeby mi się noga nie podwinęła to wole wybrać studia, na których po prostu czegoś trzeba się nauczyć (wykuć, ale zapamiętać ;d).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie studia przyrodnicze, tam matematyka i statystyka trwa jeden semestr i jest bez wielkich problemów do zdania:

 

www.katowice.studia.net/przyrodnicze

 

Studia przyrodnicze to cała masa bardzo ciekawych kierunków studiów, od tych tradycyjnych jak biologia, czy ochrona środowiska, po nowe kierunki takie jak

Bioinżynieria zwierzątBiotechnologia np. na Uniwersytet Śląski w Katowicach Wydział Biologii i Ochrony Środowiska

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem jeszcze kierunki no i cóż... Jeszcze muszę myśleć ;D ale!

 

Napisałem do tzw. kancelarii uczelni, która rozważałem pod kierunkiem ratownictwo medyczne. Mowa tutaj o WSPS w Dąbrowie Górniczej. Otrzymałem odpowiedz odnośnie wymagań (matury) i napisali, że nie ma wymagań z przedmiotów zdawanych na maturze. Napisałem też do nich o co chodzi z przeciwskazaniami do studiowania na tym kierunku i mam kilka pytań:

1. Zagrożenia wynikające ze stałego dużego dopływu informacji  oraz czynniki psycho-społeczne - to są czynniki szkodliwe. Domyślam się o co chodzi, szukałem też w sieci dokładniejszych informacji o tym, ale nie znalazłem, więc czy ktoś inteligenty mógłby bardziej mnie rozjaśnić i powiedzieć o co dokładnie chodzi?

2. Studia dzienne i zaoczne są płatne (taka sama cena). Które byłyby lepsze? Czy na zaocznych będzie mniej wszystkiego czy jak? Czym się mogą różnić nie licząc dni nauki :D?

3. Takie studia trwają 6 semestrów czyli 3 lata. A co potem? Muszę się uczyć do 26 roku życia.

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to co potem? Magisterka albo drugi kierunek.

Na zaocznych jest zwykle trochę mniej materiału przerobionego na uczelni a więcej do przerobienia we własnym zakresie. Poza tym zaoczne są głownie dla osób pracujących lub chcących zdobywac praktykę a u Ciebie może być z tym trochę ciężko skoro chcesz utrzymać rentę. Tzn nie chodzi mi o to, że studując zaocznie koniecznie musisz pracować, ale o to, że taka forma studiowania jest najczęściej wybierana przez osoby pracujące lub chcące zdobywać doświadczenie zawodowe i uczyć się jednocześnie. Jeśli dzienne i zaoczne kosztują tyle samo ja na Twoim miejscu wybrałabym dzienne, choćby z powody sesji: na dziennych sesja trwa ok 2 tygodnie, a na zaocznych często wszystkie egzaminy (a czasami jest ich 7- 11) masz rozłożone na 2 dni. To męczące mieć kilka egzaminów pod rząd jednego dnia.

Nie wiem czy to dobrze rozumiem, ale będąc ratownikiem nieraz trzeba zbierać z ulicy ćpunów, którzy bywają agresywni, trzeba umieć szybko reagować, taka praca nie należy do lekkich i przyjemnych. Mam znajomą po takim kierunku, opowiadała mi, że na praktykach w szpitalu miasiała np opatrywać osoby porażone prądem. Nie każdy ma wystarczająco silną psychikę, by odnaleźć się w taich sytuacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magisterka = studia II stopnia. Dobrze rozumiem? I co można po takim kierunku studiować?

Przepraszam, że tak pytam, ale chciałbym mieć jak najlepszą wiedzę na ten temat :)

 

A co do psychiki, to w mojej ocenie jest bardzo silna. Jakieś drastyczne sceny nigdy mnie nie ruszały, więc z tym nie byłoby problemu. Jedynie nad czym myślę to mój życiowy problem związany z pobieraniem krwi (nie wiem czy by to przeszkadzał w studiach/późniejszej pracy). Muszę mięć pobieraną krew na leżąco, ponieważ w pozycji siedzącej po pobraniu mdleję na kilka sekund. Nie wiem czemu, lekarze też nie wiedzą ... Nie boję się igły ani krwi, więc trochę dziwna sprawa, ale nie o tym tutaj mówimy :)

 

W każdym razie czekam na dalej odpowiedzi w moim niezwykle obszernym temacie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Studia dzienne i zaoczne są płatne (taka sama cena). Które byłyby lepsze? Czy na zaocznych będzie mniej wszystkiego czy jak? Czym się mogą różnić nie licząc dni nauki  :D?


3. Takie studia trwają 6 semestrów czyli 3 lata. A co potem? Muszę się uczyć do 26 roku życia.


 


2. Materiał na dziennych i zaocznych musi być takie same, różnią się tylko dniami nauki:)


 


3. Studia II stopnia, czyli magisterskie. Czym się różnią studia licencjackie od magisterskich? Studia są takie same, jednak realizuję się bardziej specjalistyczną wiedzę. Praca mgr musi być najczęściej oparta o przeprowadzone badania, analizę a nie jak w przypadku licencjatu, gdzie wystarczyło opisać dane zagadnienie. 


Co dają studia mgr? Mgr przed nazwiskiem zamiast lic., chociaż zarówno magistra jak i licencjata się nie tytułuje. Dają również możliwość pozostania na uczelni na studiach III stopnia, czyli doktoranckich i dają możliwość zostać doktorem:)


Czy to, że mdlejesz przy pobieraniu może przeszkadzać? To zależy czy jak pobierana jest krew innym to też mdlejesz, jeśli nie to nie powinno być przeszkód. Po studiach, jak będziesz miał 24 lata, możesz iść np. na policealną i te 2 lata sobie dorobić jakiegoś technika i już. Skoro musisz uczyć się do 26 lat. 


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to studia II stopnia musiałyby być na innej uczelni, ponieważ na WSPS jest tylko pielęgniarstwo, ale wiadomo gdybym skończył I stopnia to posiadalbym już jakąś wiedzę i czuł bym się pewniejszy w tej dziedzinie.

Tylko, że mam problem ze znalezieniem studiów II stopnia ratownictwo medyczne w Katowicach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być taka sytuacja, że dopiero za 2 lata będą studia II stopnia na Ratownictwu Medycznym, jeśli np. Sląski Uniwersytet Medyczny wprowadził ten kierunek np. rok lub dwa lata temu na studiach I stopnia, to drugiego stopnia otworzą dopiero za rok lub dwa. Najlepiej zadzwoń do nich i dopytaj się, jakie mają plany. 

 

P.S. Naturalną kontynuacją studiów na kierunku ratownictwo medyczne jest kierunek: zdrowie publiczne, specjalność medycyna ratunkowa i Podyplomówki z zarządzania kryzysowe:) a ten kierunek II stopnia już jest w Katowicach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





  • Wypowiedzi z ostatnich 10 dni

    • Dzień dobry, zrobiłam na ten temat duuuży research i dalej jestem niepewna, bo różne źródła zdają się mówić zupełnie inne rzeczy. Realistycznie, ile powinnam uzyskać punktów na maturze, by dostać się na weta na jakiejkolwiek uczelni? Słyszałam, że do Olsztyna najłatwiej się dostać i że można wybrać biologię + język rozszerzony zamiast chemii, czy to prawda? Używałam strony dostanesie i wydaje mi się, że coś nie do końca poprawnie tam jest to przeliczane.  
    • Rozumiem, jak trudna może być decyzja o wyborze ścieżki życiowej, szczególnie gdy oczekiwania otoczenia są inne niż Twoje własne pragnienia i możliwości
    • Witam, zwracam sie do osób korzystających z kredytu hipotecznego o uzupełnienie krótkiej ankiety. Zebrane dane zostaną wykorzystane do napisania pracy dyplomowej. https://forms.office.com/e/TdfQmLGPdd
    • Jeśli przykładasz dużą wagę do codziennej stylizacji i lubisz zawsze czuć się piękna, z pewnością wiesz, że perfumy są nieodłączonym elementem dnia. Należy dobierać je jednak do okoliczności, pH skóry, a nawet pory roku.
  • Najpopularniejsze tematy na forum

×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.