Skocz do zawartości
Davi

Niż demograficzny, a rekrutacja

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Często teraz w szkole od różnych nauczycieli słysze, że jest niż demograficzny i można dostać się na każdą uczelnię i każdy kierunek. Czy rzeczywiście ma to odzwierciedlenie w rzeczywistości kiedy np. na AGH, PW czy na innych bardzo dobrych uczelniach próg punktowy jest wyższy niż w ubiegłym roku?

 

Próg punktowy ustala uczelnia czy jest to po prostu próg najgorszego, który dostał się na dany kierunek?

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Często teraz w szkole od różnych nauczycieli słysze, że jest niż demograficzny i można dostać się na każdą uczelnię i każdy kierunek. Czy rzeczywiście ma to odzwierciedlenie w rzeczywistości kiedy np. na AGH, PW czy na innych bardzo dobrych uczelniach próg punktowy jest wyższy niż w ubiegłym roku?

 

Próg punktowy ustala uczelnia czy jest to po prostu próg najgorszego, który dostał się na dany kierunek?

 

 

Pozdrawiam

Cześć :) Progi punktowe ustala uczelnia każdego roku. Niż jest spory, to fakt. Jak kiedyś na 1 miejsce na popularnych kierunkach było powiedzmy 7 osób chętnych, to teraz są nawet nie dwie. Progi punktowe mogą być wyższe, szczególnie na dobrych uczelniach (które pewnie chcą tym podtrzymać swój prestiż), ale potem robią drugi, a nawet trzeci nabór, biorąc już osoby, które są nawet poniżej progu punktowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno obecnie panujący niż demograficzny pozwala na łatwiejsze dostanie się na wybrany kierunek ale również zaniża poziom, ponieważ na tych kierunkach studiują słabsi studenci niż to było jeszcze 8 lat temu. 

 

Pamiętaj, że nawet jeśli dostaniesz się na prestiżowy kierunek to musisz się jeszcze na nim  utrzymać co często do łatwych nie należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę nad Informatyką na PW, PWr, AGH czy PP ale najgorsze jest to, że wszędzie tam potrzebują rozszerzenie z matmy, a z programowaniem czy kodowaniem stron nie mam problemu, a z matmą już niestety tak i zastanawiam się na ile mogę liczyć że na którąś z uczelni się dostane lecz niestety na Informatykę liczba na jedno miejsce wzrasta jak i progi punktowe... Nie dam rady napisać na 90% rozszerzenia z matmy np. żeby dostać się na AGH gdyż jestem w technikum i mam jeszcze zawodowy.

 

Na niestacjonarne bez problemu, ale ze stacjonarnymi raczej problem niestety..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie masz problemów z kodowaniem, to na pewno masz inteligencję matematyczno-logiczną na niezłym poziomie. Może trochę nie doceniasz swoich możliwości? Sprawdź, z czym masz największe problemy i spróbuj to podciągnąć jeszcze, zamiast szukać opcji ze słabszym wynikiem z matmy. Zdajesz maturę w 2014? Jeśli tak, to masz jeszcze trochę czasu. Może jakieś korepetycje? Trzeba mierzyć wysoko, żeby coś osiągnąć - jeśli zależy Ci na tej informatyce, to warto. Pracy w IT nie zabraknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę nad Informatyką na PW, PWr, AGH czy PP ale najgorsze jest to, że wszędzie tam potrzebują rozszerzenie z matmy, a z programowaniem czy kodowaniem stron nie mam problemu, a z matmą już niestety tak i zastanawiam się na ile mogę liczyć że na którąś z uczelni się dostane lecz niestety na Informatykę liczba na jedno miejsce wzrasta jak i progi punktowe... Nie dam rady napisać na 90% rozszerzenia z matmy np. żeby dostać się na AGH gdyż jestem w technikum i mam jeszcze zawodowy.

 

Na niestacjonarne bez problemu, ale ze stacjonarnymi raczej problem niestety..

Nie ma rzeczy niemożliwych, zawsze możesz spróbować napisać matmę, jak się nie uda możesz poprawić! :) Prócz tego jest jeszcze druga tura na niektórych uczelniach. Warto spróbować i wykorzystać szansę. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę nad Informatyką na PW, PWr, AGH czy PP ale najgorsze jest to, że wszędzie tam potrzebują rozszerzenie z matmy, a z programowaniem czy kodowaniem stron nie mam problemu, a z matmą już niestety tak i zastanawiam się na ile mogę liczyć że na którąś z uczelni się dostane lecz niestety na Informatykę liczba na jedno miejsce wzrasta jak i progi punktowe... Nie dam rady napisać na 90% rozszerzenia z matmy np. żeby dostać się na AGH gdyż jestem w technikum i mam jeszcze zawodowy.

 

Na niestacjonarne bez problemu, ale ze stacjonarnymi raczej problem niestety..

 

Technikum nie jest problemem. Spokojnie będąc w nim można zdać rozszerzoną matmę. Egzamin zawodowy jeśli tylko w miarę uważałeś przez 4 lata na zajęciach to można zdać z miejsca bez przygotowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.