Skocz do zawartości
magawek56

Elektrotechnika czy Energetyka i jaka uczelnia?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !  Mam wybór między energetyką na PK oraz AGH jak i elektrotechniką na PK oraz AGH. Który kierunek jest lepszy i bardziej rozwojowy? Po którym mogę spodziewać się większych korzyści? Na PK podoba mi się specjalizacja elektroenergetyka, która jest na Energetyce jak i Elektrotechnice, na AGH występuje tylko elektrotenergetyka na elektrotechnice. Jak to wszystko wygląda? Czy brać AGH ze względu na renomę czy PK ze względu na specjalizację? Tata mnie od zawsze cisnął w elektrotechnikę mowiac ze to najlepszy wybor. Jakie jest wasze zdanie? I jakie specjalizacje są najbardziej opłacalne? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obie uczelnie sa świetne i faktycznie trudno ostatecznie wybrać. 

Nie patrzyłabym jednak do końca na specjalizacje, bo je wybierasz dopiero na II roku i może się tak zdarzyć, jak jest więcej specjalizacji do wybowy, że akurat ta na której początkowo Ci zależało nie zostanie uruchomiona, że względu na zbyt małą liczbę osób. 

 

Proponuję, żebyś sobie jeszcze raz na spokojnie przeczytał na temat tych kierunków i zastanowił się co wolisz kiedyś w przyszłości robić. 

Energetyka http://www.studia.net/energetyka

Elektrotechnika http://www.studia.net/elektrotechnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kieruj się opłacalnością - za kilka lat może się zmienić. Ale zobacz na program studiów i specjalności, ile jest godzin jakich przedmiotów. Poprzeglądaj strony wydziałowe, jak wygląda współpraca z biznesem, jak współpraca międzynarodowa. Jak działalność studenckich kół naukowych. Może wtedy łatwiej się będzie zdecydować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według ludzi Elektrotechnika jest bardziej wszechstronna, ale chyba energetyka ma podobne specjalizacje do elektrotechniki na PK przynajmniej. Poczytam jeszcze. A czy jesli dostalem sie na takie kierunki to jest sens zainteresowania się Mechaniką i Budową Maszyn na AGH? Duzo ludzi na to idzie wiec chyba to ma jakiś sens. Co myslicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak bardzo Energetyka jest zblizona do Elektrotechniki? Wiadomo, myslalem tez o zalozeniu wlasnej dzialnosci ( istenieje taka mozliwosc bo roznie sie potoczyc moze w zyciu), po energetyce chyba za specjalnie firmy nie zaloze, ale po elektrtotechnice juz bardziej gdzyz siega wiele tematow. Co myslicie? Pomozcie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po obu kierunkach możesz założyć działalność, to tylko zalezy od pomysłu na biznes i przygotowania odpowiedniego biznes planu.

 

Absolwenci Energetyki znajdują zatrudnienie w przedsiębiorstwach zajmujących się projektowaniem i realizacją inwestycji oraz eksploatacją systemów energetycznych lub zakładach wytwarzania energii. Mogą podejmować pracę w firmach konsultingowych oraz w organizacjach studia z zarządzania energetyką. Są przygotowani do działalności zawodowej w średnich i małych zakładach pracy, zajmujących się wytwarzaniem oraz użytkowaniem energii elektrycznej w różnych dziedzinach nowoczesnego przemysłu, w tym szczególnie przemysłu elektrotechnicznego oraz automatycznego sterowania procesami produkcyjnymi i technologicznymi.

 

Absolwent Elektrotechniki ma predyspozycje do pracy w elektrowniach i elektrociepłowniach, zakładach energetycznych, zakładach związanych z elektroenergetycznymi sieciami przesyłowymi, w przedsiębiorstwach projektowych, biurach usługowo-handlowymi oferującymi instalacje, aparaturę i urządzenia elektryczne, w zakładach świadczących usługi diagnostyczne dla elektroenergetyki, a także w w różnorodnych zakładach przemysłowych, bankowości, administracji państwowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dżizas, nie kieruj się tym gdzie idzie dużo ludzi :) Nie kieruj się tym co jest "według ludzi". Będziesz inżynierem. Przeanalizuj dane. :) Zrób tabelę, porównaj przedmioty, punkty ECTS na wybieranych kierunkach. Poczytaj o możłiwościach pracy. Zastanów się w czym będziesz naprawdę dobry, co do Ciebie pasuje najbardziej. Gdzie się widzisz za 10 lat. Wypisz plusy i minusy każdej z opcji. Jeśli już chcesz słuchać "ludzi" - jedź pogadać ze studentami na wydziałach. Nie z jednym. Z paroma. Spróbuj nawiązać kontakt ze studentami ze studenckich kół naukowych. To tacy, którym się "chce" - angażują się w różne projekty, a nie studiują z przypadku. Szukaj ludzi z pasją. Taką pasją która pasuje do Twojej pasji. Wierz w swoją siłę, idź do przodu. Postępuj śmiało, a nie szukaj asekuracji. Cały świat może być Twój. Musisz tylko zakasać rękawy i do roboty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na specjalizacje na razie nie patrz, liczy się kierunek, a specjalizacje lubią się zmieniać w trakcie nauki... Jak pisze Agnieszka obie uczelnie są świetne! Kieruj się zatem wyłącznie swoimi zainteresowaniami, nie trendami gdzie kto idzie, czy dużo, czy mało. TO JEST TWÓJ WYBÓR! Oczywiście rady rodziców i inne są cenne, ale sam musisz sięgnąć do swojego umysłu po odpowiedź co tak naprawdę jest twoim pierwszym wyborem. Ja bym postawiła bardziej na Elektrotechnikę... ale ja Twojego życia za ciebie nie przeżyję i nikt inny, pamiętaj o tym!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i na czym by to polegało? Zrobiłbym inzyniera z energetyki a pozniej z elektrotechnki magistra. To wtedy z jakimi uprawnieniami koncze studia? I to pewne ze moge tak zrobic? Bo to by bylo bardzo fajne. Mam znajomego ktory na PK studiowal energetyke a pozniej elektrotechnike na magistra. ALe nie wiem jakie uprawnienia są po takim miksie? Inzynier elektryk? i co w ogole sadzicie o takim miksie kierunkow?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz pełne uprawnienia. Na pewno tak można, jedynie co to na elektrotechnice mogą traktować kandydatów z innych kierunków w drugiej kolejności. Wiec jesli limit bedzie zapelniony to możesz się nie dostac. Ale obecnie to mało możliwe przy panującym niżu demograficznym uczelnie przyjmują jak leci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak robie, dajmy na to gdyby byla specjalizacja sieci elektroenergetyczne na Energetyce na I stopniu studiow czyli caly inzynier to koncze ten I stopien z Inż. energetyki a po magistrze już w pełni Inż. elektrotechniki ze specjalizacją naprzykald elektroenergetyki? Taki miks byłby ciekawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A lepiej wyjde na tym gdy bede staral sie o jakas prace, ze cale 5 lat studiowalem elektrotechnike czy to wychodzi na to samo gdybym studowal te 3,5 energetyke a 1,5 elektrotechnike? Bo mnie kusi taki miks. I co to jest egzamin kierunkowy na AGH? na jego podstawie obliczaja  pkt. na studia II stopnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki miks wychodzi dość dobrze. Dowiedz sie jeszcze w biurze rekrutacyjnym jak traktują ludzi z innych kierunków podczas rekrutacji. Moim zdaniem to bardzo dobre rozwiązanie. Tak jak piszesz masz inżyniera energetyki a mgr elektrotechniki. Na specjalności nie patrz bo z nimi moze byc różnie. Mogą nie zostac utworzone, sa dopiero od 2 roku i jest na nie osobna rekrutacja. Natomiast nie wiem co to za egzamin kierunkowy i co masz na myśli. Gdzie znalazles o tym info?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

info znalazłem na stronie AGH w zakładce Studia II stopnia, piszę tam o egzaminie kierunkowym jak i egzaminie wstępnym dla ludzi z innych uczelni. Czyli po magistrze z elektrotechniki mogę robić wszystko to co człowiek po samej elektrotechnice, chciałbym zrobić uprawnienia budowlane bez ograniczen, a to mozna tylko po elektrotechnice więc po takim miksie też bym mógł ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak już pisałem wszystko zależy od CIebie, jeśli podczas studiów porobisz kursy, znajdziesz dorywczą pracę to z pracą po studiach nie będzie problemu. Jeśli przebimbasz studia dostaniesz się na rynek pracy z zerowym doświadczeniem to nawet po dobrych kierunkach trudno o pracę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem takie coś na stronie AGH http://www2.agh.edu.pl/pl/kandydaci/studia-ii-stopnia/warunki-i-tryb-rekrutacji/studia-stacjonarne.html  Z tego co rozumiem nie ma problemu w robieniu magistra z elektrotechniki po energetyce. Co wiecej mam pytanie czy zyskam wiecej mozliwosci po  takim miksie czy wyjde na to samo jakbym tylko elektrotechnike robil?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.






  • Wypowiedzi z ostatnich 10 dni

    • Miłośników konsoli PlayStation może kusić wymiana wersji podstawowej na odchudzoną PS5 Slim. Czy taka wymiana jest warta zachodu? Warto pamiętać, że różnice pomiędzy tymi dwoma modelami są naprawdę nieduże. Jedyną istotniejszą zmianą jest pojemność dysku. Jeśli więc brakuje Ci gigabajtów, wymiana PS5 na PS5 Slim może być dobrą opcją.
    • o siema też się tam wybieram ogółem to widziałem post na facebooku o tej tematyce i zauważyłem dobrą odpowiedź  (tl dr zawsze możesz się przepisać)   "1. Weź pod uwagę, że studiuj matmę w liceum jest INNA niż na studiach.  2. Weź pod uwagę, że studiuj matmę na msemacie, mimie jest ZNACZNIE TRUDNIEJSZA(co nie znaczy, że lepiej prowadzona) niż na ekonomii. Niemniej jednak uważam, że jest ciekawsza. 3. Weź pod uwagę, że de facto studiujesz matmę i ekonomię, co oznacza mniej więcej dwa razy więcej przedmiotów, i dwa razy więcej przedmiotów w sesji, i czas na dojazdy.  4. Weź pod uwagę, że studia te dają możliwość zdobycia dwóch dyplomów z dwóch dość prestiżowych udziałów.  5. Weź pod uwagę, że po i na tych studiach będziesz miał (na ogół) średnią nie większą niż na studiach pojedynczych, co ma znaczenie a) przy stypendium b) przy rekrutacji na magisterkę, na każdy wydział mim i wne nie ma znaczenia czy ukończyłeś je czy zwykłe studia na wne, mimie, czy na innej równoważnej uczelni(są tam wymogi akredytacyjne i przedmiotowe). 6. Weź pod uwagę, że będziesz musiał, jeżeli zajdzie taka konieczność dogadywać się z dwoma dziekanatami, pisać dwie prace w jednym roku- co moim zdaniem nie jest najlepszym pomysłem. 7. Niewątpliwie weź pod uwagę, że będziesz na większej liczbie przedmiotów i dzięki temu poznasz interesujących ludzi.  8. Weź pod uwagę, że w każdym momencie możesz zrezygnować i przejść na jeden z tych dwóch etapów.  9. W teorii należysz do obu wydziałów, ale w praktyce każdy stara się zastosować teorię spychologii i na ekonomii nie ma lżej, za to na matematyce (przez wzgląd na to, że wiele osób opuszcza ten zacny kierunek (tzn. msemat => ekonomia), traktuje się nas jako takich pół... matematyków, daje się gorszych ćwiczeniowców(na pierwszym semestrze tak było oraz tworzy przedmioty specjalnie, dla msematu, algebra dla msem i statystyka dla msem, gdzie ta ostatnia była raczej średnio prowadzona dwa lata temu, może coś się zmieniło.  10 Podsumowując tak msemat to ciężki kawałek chleba, który zdają się doceniać tylko pracodawcy, lub sami absolwenci. Moim zdaniem warto pójść i albo wytrzymać jeden semestr, albo do pierwszych kolokwium z algebry i analizy, tutaj łatwiej się przenieść przepisać i tak dalej."       w sumie to odpowiedź już po złożeniu papierów to pewnie wypełniłaś już deklarację ale może ci pomoże
    • Hej, dostałam się na Miedzykierunkowe studia ekonomiczno matematyczne i na Kierunek ekonomia, finanse I rachunkowosc, informatyka I ekonometria na uw. Nie wiem co wybrać, na początku myślałam o msemat, ale po przeczytaniu opini na forum zaczęłam się zastanawiać czy to na pewno dla mnie.   Zamierzam pracować a poziom i ilość godzin jest trochę przytlaczajaca. Warto iść na miedzykierunkowe czy lepiej odpuścić sobie i wybrać drugą opcję?
    • Hej, jeśli ktoś tutaj z forumowiczów mieszka w ZS i potrzebuje jakiegoś serwisu komputerowego, bądź pomocy przy odzyskiwaniu danych albo sieciach to z własnego doświadczenia mogę polecić https://serwis.eu/.
  • Najpopularniejsze tematy na forum

×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.