Skocz do zawartości
James

Doradzicie kierunek?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Ostatnio zastanawiam się na jakie studia powinienem pójść. Pisałem maturę z matematyki podstawa 98% rozszerzenie ponad 70%. Z angola z podstawy ponad 90%, a z rozszerzenia może być różnie, ale z tego co patrzyłem to ponad 70% powinno być. Z polaka to nie wiem na ile mnie ocenią i jeszcze fizyka na ponad 50%. Piszę jeszcze maturę z studia.net/informatyka. Szukam ciekawego i ambitnego kierunku. Moje zainteresowania to nauki ścisłe. studiuj matmę, fizyka, informatyka, chemii też dałbym radę się nauczyć. Z biologią byłoby gorzej. Nie wiem co wybrać. Od kierunku oczekuję, że jego ukończenie będzie wymagało wkładu pracy, będzie ciekawy i zgodny z moimi zainteresowaniami. Ważnym elementem jest także to, by te studia dawały możliwość znalezienia dobrze płatnej pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą pracą to może być różnie, bo nikt Ci nie zagwarantuje co będzie na rynku pracy za 5 lat, a tym bardziej za 40 lat kiedy będziesz musiał być aktywny zawodowo. Warto rozejrzeć się ze studiami technicznymi, ponieważ one zawsze dają wiele możliwości również w znalezieniu pracy. Łatwo się dokształcić czy trochę zmodyfikować swoje wykształcenie do potrzeb rynku. 

 

Poczytaj o różnych kierunkach technicznych i daj znać co Ci przypadło do gustu, wtedy o tym można pogadać, bo tak to strzelanie kierunkami, może to może tamto. 

 

www.studia.net/techniczne

 

Jeszcze ważne pytanie, gdzie szukasz tych studiów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o kierunki to rozważam automatykę i robotykę, informatykę, fizykę techniczną, inżynierie materiałową, mechatronikę, energetykę. A jeśli chodzi o uczelnie chciałbym jakąś z tych:  PW, PWr, PP, AGH, PG. Pewnie na PW zabraknie mi punktów, bo progi punktowe są tam wysokie. Czy uczelnia jaką się wybierze, albo wydział bardzo zmieniają perspektywy pracy, czy to raczej zależy od kierunku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej zależy od kierunku, dopiero w drugiej kolejności od uczelni. A tak naprawdę to ani od kierunku ani od uczelni, wszystko zależy od Twojego zaangażowania na studiach. Jeśli będziesz robił praktyki, staże i próbowałem popracować w czasie studiów to o pracę będzie łatwiej. Wszystkie uczelnie, które wybrałeś należą do renomowanych. Wiele też zależy od miejsca późniejszej pracy, inny rynek jest w Warszawie, Gdańsku, a inny w np. Olsztynie czy Białej Podlaskiej. 

 

Co do kierunków, które wybrałeś to wszystkie dają szerokie możliwości i wszystko zależy od Twoich upodobań. Ja np. wybrałbym mechatronikę lub technologię chemiczna czy tam inżynierie materiałową. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz podłubać bardziej w danych :) Na takiej Politechnice Warszawskiej automatykę i robotykę możesz studiować na pięciu wydziałach, na Politechnice Wrocławskiej na trzech wydziałach, na Politechnice Poznańskiej na dwóch wydziałach, podobnie na AGH i na Politechnice Gdańskiej - na każdej z nich AiR prowadzą dwa wydziały. W sumie więc tylko z preferowanych przez Ciebie  uczelni przy jednym kierunku studiów masz  14 możliwości. A gdzie tu mówić o takich fajnych wydziałach prowadzących automatykę i robotykę, jak Wydział Fizyki, Astronomii i studia.net/informatyka Stosowanej UMK w Toruniu czy Wydział Budowy Maszyn i Informatyki ATH w Bielsku-Białej. Każdy z wydziałów (nawet na tej samej uczelni) ma inny program kierunku i inny limit punktowy potrzebny do przyjęcia. W sumie masz aż 30 możliwości studiowania AiR.

 

Głowa mała. prawda? Ale nikt nie obiecywał, że będzie lekko :) Postaraj się więcej poczytać o specyfice kierunków, które Cię interesują. Potem zawężasz do uczelni. Czytasz o specjalnościach oferowanych, o programie studiowania. No i liczba punktów - limit zeszłoroczny, który wcale nie musi się pokrywać z tegorocznym. No ale jeśli chcesz studiować kierunki techniczne, to taka analiza i ważenie danych będą dla Ciebie dobrą wprawką przed studiowaniem :)

 

Masz szczęście, bo z Twoimi wynikami maturalnymi raczej będziesz smakowitym kąskiem nawet dla najlepszych uczelni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy mi też na tym by po studiach nie trzeba było robić masy dodatkowych uprawnień i kursów (by studia dawały już wystarczające kompetencje do pracy). Nie chciałbym też mieć zajęć z rysunku, bo to jest moja słaba strona. Wydaje mi się, że po automatyce i robotyce są konieczne dodatkowe kursy, podobnie z informatyką, gdzie samemu trzeba douczać się języków programowania, bo na uczelni wszystkiego nie nauczą. Z drugie strony pracę po kierunkach teoretycznych typu fizyka niełatwo znaleźć. Podobnie z inżynierią materiałową, która daje pracę raczej z granicą, gdzie nauka jest lepiej dofinansowana. A co do energetyki to nie wiem czy istnieją jakieś możliwości rozwoju w dużych polskich firmach energetycznych, które są monopolistami na rynku. Co na ten temat myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą pracą to naprawdę trudno trafić. Same studia Ci aż tak wiele nie dają. Kursy, szkolenia, staże to w tej chwili podstawa ale nie musisz tego robic po studiach. Doświadczenie i dodatkowe kompetencje należy zdobywać właśnie w czasie studiów i wtedy po 5 latach masz wykształcenie i pewne już doświadczenie. Przecież nikt w trakcie studiów z studia.net/informatyka nie zabroni Ci się dodatkowo szkolić z języków programowania. Jesli chcesz nawet zrobić jakieś studia techniczne to miej na uwadzę to, że technologia się zmienia i zawsze będziesz musiał co kilka lat się dokształcać żeby być na bieżąco. Nawet głupie algorytmy dla wyszukiwarek się zmieniają co kilka miesięcy i trzeba zmieniać i dostosowywać do nich portale a co dopiero w świecie mechaniki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gama mozliwosci po takich kierunkach jest na tyle szeroka, ze trodno powiedziec w tej chwili, czy pracodawca bedzie chcial jakis kurs czy nie. Jak bedziesz rozwijal sie w czasie studiow, to odejdzie Ci sporo doksztalcania sie po nich. Na moim kierunku studenci moga wkrecac sie z ramienia uczelni na robienie rzeczy, za ktore "dorosli" placa sporo pieniedzy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że nawet po fizyce bez trudu znajdziesz pracę - jeśli będziesz naprawdę dobry. Chyba nie warto kalkulować - po czym jest łatwiej z pracą, po czym trudniej. To trzy składowe. Po pierwsze czy jesteś dobry w tym co robisz. Wtedy znajdziesz na studiach czas i na naukę i na zaangażowanie się w aktywność typu koła naukowe i jeszcze na dorabianie w zawodzie" masz szansę. Po drugie - czy program studiów jest ciekawy, oryginalny, czy wykładowcy sa ekspertami i czy się angażują - słowem jaką uczelnię wybierzesz. I trzeci element - zainteresowanie pracodawcy. Niezależnie od tego czy będzie nim instytut naukowy, międzynarodowa korporacja czy firma rodzinna. A tutaj liczy się i szczęście i współpraca uczelni z pracodawcami (żeby mozna Cię było np. poznać podczas stażu). Więc głowa do góry i szukaj aktywnie. Widać, że masz poukładane w głowie. Coś ciekawego na pewno znajdziesz :)

 

 

A rozważasz studia na Uniwersytecie Zielonogórskim? Tam bardzo mocno rozwijają się studia związane z Internetem i z energetyką. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Wypowiedzi z ostatnich 10 dni

    • Nie wiem jak jest teraz, ale ja jak 10 lat temu brałem leasing to musiałem odczekać aż firma bedzie miała rok.  Jeśli chodzi o sam wynajem długoterminowy samochodu to tak jak wszystko - czasami się opłaca, czasami nie. Jest to na pewno opcja, która warto jest wziąć pod uwagę w sytuacji, w której nie masz czasu na formalności, z arządzanie flota pojazdów, nie obchodzi Cię tutaj ubezpieczenie, przeglądy, naprawy. Możesz sobie zresztą wejść na stronę takiego master1 i tam będziesz miał wszystko opisane.
    • Hej! Stworzyłam kwestionariusz, który dostarczy mi wyników niezbędnych do napisania pracy magisterskiej. Będę bardzo wdzięczna jak poświęcisz 15 min na jego wypełnienie.   https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeyOmMcMBk44EfX5DqZ7OBYYIqGS_IeTC6iQsfL6-QOMM9SuQ/viewform?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR3ZsQ-dvB7sultbw13YX4NKxsLG4GjP2jY-JiylPETeVwhME2nUffrujFs_aem_AU-1CjVEgxfSlArwEGQi9r6axw0lJ-KTMP5wDXPQusDddSLwE5GxVgxfst3h4PvJbbQc4DjEC8mBCGfxLcR5jrib
    • Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy ogłasza nabór kandydatów na wolne stanowisko Młodszy Asystent Rodziny / Asystent Rodziny w Dziale Pomocy Specjalistycznej Do głównych zadań osoby, zatrudnionej na tym stanowisku będzie należało między innymi: opracowanie i realizacja planu pracy z rodziną we współpracy z członkami rodziny i w konsultacji z pracownikiem socjalnym,  opracowanie, we współpracy z członkami rodziny i koordynatorem rodzinnej pieczy zastępczej, planu pracy z rodziną, który jest skoordynowany z planem pomocy dziecku umieszczonemu w pieczy zastępczej,  udzielenie pomocy rodzinom w poprawie ich sytuacji życiowej, w tym w zdobywaniu umiejętności prawidłowego prowadzenia gospodarstwa domowego,  udzielenie pomocy rodzinom w rozwiązywaniu problemów socjalnych,  udzielenie pomocy rodzinom w rozwiązywaniu problemów psychologicznych,  udzielenie pomocy rodzinom w rozwiązywaniu wychowawczych z dziećmi,  wspieranie aktywności społecznej rodzin,  motywowanie członków rodzin do podnoszenia kwalifikacji zawodowych,  udzielanie pomocy w poszukiwaniu, podejmowaniu i utrzymaniu pracy zarobkowej,  motywowanie do udziału w zajęciach grupowych dla rodziców, mających na celu kształtowanie prawidłowych wzorców rodzicielskich i umiejętności psychospołecznych,  udzielanie wsparcia rodzinom, w szczególności poprzez udział w zajęciach psychoedukacyjnych,  podejmowanie działań interwencyjnych i zaradczych w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dzieci i rodzin,  prowadzenie indywidualnych konsultacji wychowawczych dla rodziców i dzieci,  prowadzenie dokumentacji dotyczącej pracy z rodziną,  współpraca z innymi pracownikami zaangażowanymi w proces wsparcia rodziny,  oraz innych czynności wynikających z realizacji Ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U. z 2024 r. poz. 177). Wymagania konieczne: dot. wykształcenia i stażu pracy zgodnie z Art. 12 ust. 1 pkt. 1 Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej z dnia 9 czerwca 2011 r. (Dz.U. z 2024 r. poz. 177). niekaralność za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe,  osoba aplikująca nie jest i nie była pozbawiona władzy rodzicielskiej oraz władza rodzicielska nie jest jej zawieszona ani ograniczona,  osoba aplikująca wypełnia obowiązek alimentacyjny – w przypadku gdy taki obowiązek wynika z tytułu egzekucyjnego. Wymagania pożądane: znajomość regulacji prawnych z zakresu: wsparcia rodziny i systemie pieczy zastępczej, pomocy społecznej, przeciwdziałania przemocy w rodzinie, przeciwdziałania alkoholizmowi, przeciwdziałania narkomanii, prawa pracy, przepisów o ochronie danych osobowych,  znajomość obsługi komputera,  łatwość nawiązywania kontaktów interpersonalnych,  umiejętność pracy w zespole,  odporność na stres,  odpowiedzialność,  asertywność,  rzetelność, systematyczność,  komunikatywność i otwartość.  Mile widziana znajomość języka ukraińskiego bądź rosyjskiego.   Informacja o warunkach pracy na danym stanowisku: Miejsce pracy: biuro znajduje się w budynku piętrowym, stanowisko pracy mieści się na poziomie 1, konieczność poruszania się po kondygnacjach,  budynek wyposażony w windę,  ciągi komunikacyjne pozwalają na poruszanie się wózkiem inwalidzkim,  w pomieszczeniach budynku istnieje możliwość poruszania się na wózku inwalidzkim,  brak oznaczeń dla osób niewidomych,  miejsce zamieszkania / przebywania klienta,  urzędy, instytucje, szkoły, przedszkola i inne placówki w których odbywać się będzie praca z rodziną. Stanowisko pracy: praca przy komputerze i urządzeniach biurowych,  praca wymagająca umiejętnego współdziałania z innymi i kontaktów z pracownikami instytucji zewnętrznych,  praca wymagająca częstego i intensywnego kontaktu z osobami korzystającymi z pomocy społecznej,  praca może przebiegać w warunkach stresowych,  brak specjalistycznych urządzeń umożliwiających pracę osobom niewidomym, niedosłyszącym oraz głuchoniemym   Wymagane dokumenty i oświadczenia: podanie o przyjęcie do pracy,  Curriculum Vitea,  kopie dokumentów potwierdzających wymagane kwalifikacje zawodowe oraz staż pracy,  kopia dokumentu potwierdzającego obywatelstwo polskie i ukończony 18 rok życia,  kopia dokumentu potwierdzającego znajomość języka polskiego – dotyczy osób nieposiadających obywatelstwa polskiego,  kopia dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność w przypadku kandydata, który zamierza skorzystać z uprawienia, o którym mowa w art. 13a ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych,  podpisane oświadczenie, że kandydat nie był prawomocnie skazany za przestępstwo umyślne lub umyślne przestępstwo skarbowe,  podpisane oświadczenie, że kandydat nie jest i nie był pozbawiony władzy rodzicielskiej oraz władza rodzicielska nie jest kandydatowi zawieszona ani ograniczona,  podpisane oświadczenie, że kandydat wypełnia obowiązek alimentacyjny w przypadku, gdy taki obowiązek wynika z tytułu egzekucyjnego,  podpisana klauzula o treści: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w ofercie w celu rekrutacji zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO). Jednocześnie oświadczam, iż zgodnie z art. 4 ust.11 RODO udzielam zgody dobrowolnie, oraz że zostałam/em poinformowana/y o przysługującym mi prawie dostępu do treści moich danych oraz ich poprawiania, jak również wycofania zgody na ich przetwarzanie w każdym czasie.”   Wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych: W miesiącu poprzedzającym datę upublicznienia ogłoszenia wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w jednostce, w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, jest niższy niż 6%.   Dokumenty uważa się za dostarczone w terminie, jeżeli wpłynęły na n/w adres w terminie do 17.06.2024 r.   Osoby zainteresowane prosimy o dostarczenie osobiście lub za pośrednictwem poczty kompletu dokumentów na adres: Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy Dział Pomocy Specjalistycznej ul. Bartłomieja 3, 02-683 Warszawa z dopiskiem na kopercie: ,,Młodszy Asystent Rodziny / Asystent Rodziny w Dziale Pomocy Specjalistycznej”.   Informacje dodatkowe: Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy zastrzega sobie możliwość kontaktu z wybranymi kandydatami. Oferty odrzucone zostaną komisyjnie zniszczone. zatrudniona osoba będzie miała dostęp do danych osobowych wrażliwych, dlatego wymagana jest szczególna staranność i dbałość o bezpieczeństwo informacji. praca asystenta rodziny nie może być łączona z wykonywaniem obowiązków pracownika socjalnego. Asystent rodziny w swojej pracy nie będzie mógł także wykonywać wobec rodzin objętych asystą innych funkcji: kuratora sądowego, pedagoga, nauczyciela, wychowawcy, psychoterapeuty, nie może uczestniczyć w procesie decyzyjnym przyznawania świadczeń realizowanych przez m. st. Warszawę.   Pełne ogłoszenie: https://opsmokotow.pl/aktualnosc-217-mlodszy_asystent_rodziny_asystent.html  ogłoszenie od MAR do AR_06.2024.pdf
    • Aktualnie zastanawiam się nad wzięciem jakiegoś auta na firmę. Na początku brałem pod uwagę leasing, ale czy jest możlwość uzyskania w sytuacji w której firma istnieje krocej niż rok?  Może ktoś korzystał z usługi wynajmu długoterminowego? Bo jeśli nie dostałbym leasingu to myslę też o tym.
  • Najpopularniejsze tematy na forum

×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.