Skocz do zawartości
fresh.cie

Automatyka i Robotyka na Politechnice Poznańskiej

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, miałbym kilka pytań odnośnie tytułowego kierunku studiów na PP i ogólnie studiowania..
W tym roku piszę maturę, rozszerzenia z matmy, fizyki i niemieckiego. Chcę podjąć dalszą naukę na studiach, jako absolwent LO o kierunku mat-fiz skierowałem swoje zainteresowanie na kierunki techniczne. Moim ulubionym przedmiotem jest matematyka, za fizyką nie przepadam ale nie sprawia mi ona dużego problemu (sposób prowadzenia lekcji przez nauczycielkę sprawił, że przedmiot ten mnie odrzucał, może na studiach będzie ciekawiej to prowadzone). Interesuje mnie tylko Politechnika Poznańska, bo nie mogę nigdzie dalej wyjechać.
Ciekawy wydaje się być kierunek Automatyka i Robotyka. W moich oczach jest to połączenie matematyki, fizyki i studia.net/informatyka. I teraz nasuwają się pierwsze pytania:

1. Czy poradzę sobię z informatyką, skoro nie miałem żadnej styczności z programowaniem itp. ?
2. Czego jest więcej na tym kierunku, matmy czy fizyki? A może wszystkiego po równo mniej więcej?
 

Ciągnąc dalej temat, na Politechnice Poznańskiej AiR jest na dwóch wydziałach: Elektycznym i studia.net/informatyka, tak więc:

3. Czym się różni AiR na tych wydziałach oraz w kierunku którego wydziału lepiej zwrócić swoją uwagę?
4. Przyszła praca różni się w zależności od tego, który wybierze się wydział?
 

Teraz bardziej ogólnikowe pytania:

5. Jako kto mogę pracować po tym kierunku, jak wygląda sprawa z zatrudnieniem zaraz po studiach, jak z zarobkami? Interesuje mnie tylko polski rynek pracy, nie chcę wyjeżdżać na stałe za granicę.
6. Ostatnio była fajna forma studiów związana z tym kierunkiem: studia dualne. W tym roku tego nie będzie?
7. Czy jest to bardzo wymagający kierunek? Jestem ambitny, ale chciałbym jednocześnie mieć czas na życie, ukochaną i trochę rozrywki. Wszystko w normalnych proporcjach, nie jestem żadnym imprezowiczem :)
8. To, że bardziej leży mi język niemiecki a nie angielski będzie dla mnie utrudnieniem? To nie jest tak, że ani słowa po angielsku nie powiem, ale po prostu z niemieckiego jestem lepszy.
 

 

Z góry dzięki za pomoc!


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy poradzę sobię z informatyką, skoro nie miałem żadnej styczności z programowaniem itp. ?

Studia zakładają, że masz nauczyć się infornatyki od zera. Tyle teoria. A w praktyce może się okazać, że duża część Twojej grupy będzie zaawansowana i będziesz musiał ciągnąć w górę, żeby dorównać do średniej. Ale dla chcącego...

2. Czego jest więcej na tym kierunku, matmy czy fizyki? A może wszystkiego po równo mniej więcej?

Jak napisałeś - AiR na PP masz na dwóch wydziałach - Elektrycznym i studia.net/informatyka.  Na Wydziale Elektrycznym jest mniej przedmiotów "podstawowych". Na stacjonarnych masz 150 godzin matematyki plus 60 godzin "Wybranych działów matematyki", 120 godzin studia.net/informatyka, 60 godzin fizyki. Trochę ciężekj z przedmiotami "podstawowymi" jest na na Wydziale studia.net/informatyka. Na stacjonarnych na AiR masz w sumie 105 godzin analizy matematycznej, 45 godzin matematyki dyskretnej, 60 godzin algerbry z geometrią. Potem równania różniczkowe i rachunek operatorowy 60 i probablistyka 45 godzin. W sumie 315 godzin matmy. Z wprowadzenia do studia.net/informatyka 60 godzin i drugie tyle z podstaw programowania. I jeszcze kolejne przedmioty "informatyczne" po kilkadziesiąt godzin.

 

Ciągnąc dalej temat, na Politechnice Poznańskiej AiR jest na dwóch wydziałach: Elektycznym i studia.net/informatyka, tak więc:

3. Czym się różni AiR na tych wydziałach oraz w kierunku którego wydziału lepiej zwrócić swoją uwagę?

Najlepiej zajrzeć na strony www i przejrzeć programy studiów. To wiele daje.

http://www.studia.net/uczelnie-studia/6943-politechnika-poznanska-wydzial-informatyki

http://www.studia.net/uczelnie-studia/5975-politechnika-poznanska-wydzial-elektryczny

 

Generalnie jeśli chcesz bardziej zajmować się kodowaniem automatów i robotów - to wydział studia.net/informatyka. Masz tam na I stopniu studia bez specjalności. Ale wiele mówią o profilu kierunku specjalności na studiach magisterskich: automatyka, mikrokomputerowe systemy sterowania, reprogramowalne systemy sterowania, systemy wizyjne, Smart Aerospace and Autonomous Systems, Systemy automatyki i robotyki, Wbudowane systemy sterowania  

Jeśli bardziej chcesz zajmować się systemami sterowania, to wydział elektryczny. Na pierwszym i drugim stopniu są dostępne te same specjalności: automatyka, komputerowe systemy sterowania, robotyka.

4. Przyszła praca różni się w zależności od tego, który wybierze się wydział?

Patrz wyżej. Popytaj też na wydziałach, z jakimi firmami współpracują oba wydziały, gdzie są praktyki i w jakim charakterze.

Teraz bardziej ogólnikowe pytania:
5. Jako kto mogę pracować po tym kierunku, jak wygląda sprawa z zatrudnieniem zaraz po studiach, jak z zarobkami? Interesuje mnie tylko polski rynek pracy, nie chcę wyjeżdżać na stałe za granicę.

Perspektywy pracy? Obecnie na Pracuj.pl jest około 100 ofert pracy dla absolwentów automatyki i robotyki. Dużo czy mało? A praca? Inaczej będzie zarabiał inżynier automatyk w serwisie maszyn produkcyjnych, a inaczej koder oprogramowania do sterowników oświetlenia. Nie patrz na średnie zarobki. Widełki są tak duże, że możesz się rozczarować albo zachwycić. patrz na to, co naprawdę Cię interesuje. Żebyś studiował coś, co sprawia Ci przyjemność. Żebyś mógł angażować się w projekty studenckie. We współpracę uczelni z biznesem jeszcze podczas studiów. Wtedy robota znajdzie Cię sama.
6. Ostatnio była fajna forma studiów związana z tym kierunkiem: studia dualne. W tym roku tego nie będzie?

Z informacji na stronach Politechniki wynika, że te studia są organizowane.
7. Czy jest to bardzo wymagający kierunek? Jestem ambitny, ale chciałbym jednocześnie mieć czas na życie, ukochaną i trochę rozrywki. Wszystko w normalnych proporcjach, nie jestem żadnym imprezowiczem  :)

Najlepiej jedź na wydział, pogadaj z żywymi ludźmi. Żadne internety tego nie zastąpią :) ale życie w akademikach PP jest bardzo bujne :)

8. To, że bardziej leży mi język niemiecki a nie angielski będzie dla mnie utrudnieniem? To nie jest tak, że ani słowa po angielsku nie powiem, ale po prostu z niemieckiego jestem lepszy.

Na elektrycznym tylko angielskim na informatycznym wszystko jedno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





  • Wypowiedzi z ostatnich 10 dni

    • Dzień dobry, zrobiłam na ten temat duuuży research i dalej jestem niepewna, bo różne źródła zdają się mówić zupełnie inne rzeczy. Realistycznie, ile powinnam uzyskać punktów na maturze, by dostać się na weta na jakiejkolwiek uczelni? Słyszałam, że do Olsztyna najłatwiej się dostać i że można wybrać biologię + język rozszerzony zamiast chemii, czy to prawda? Używałam strony dostanesie i wydaje mi się, że coś nie do końca poprawnie tam jest to przeliczane.  
    • Rozumiem, jak trudna może być decyzja o wyborze ścieżki życiowej, szczególnie gdy oczekiwania otoczenia są inne niż Twoje własne pragnienia i możliwości
    • Witam, zwracam sie do osób korzystających z kredytu hipotecznego o uzupełnienie krótkiej ankiety. Zebrane dane zostaną wykorzystane do napisania pracy dyplomowej. https://forms.office.com/e/TdfQmLGPdd
    • Jeśli przykładasz dużą wagę do codziennej stylizacji i lubisz zawsze czuć się piękna, z pewnością wiesz, że perfumy są nieodłączonym elementem dnia. Należy dobierać je jednak do okoliczności, pH skóry, a nawet pory roku.
  • Najpopularniejsze tematy na forum

×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.