Skocz do zawartości
damey

Niezdecydowanie odnośnie studiów w Krakowie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Długo zbierałem się do napisania tej wiadomości, śledzę forum od dawna ale nie spotkałem się jeszcze z tematem w którym ktoś rozważałby dokładnie te same kierunki co ja. Jak zapewne każdy w tym dziale nie jestem zdecydowany jakie studia byłyby dobre dla mojej osoby.

Ale od początku, może najpierw nakreślę trochę swoją "sylwetkę". Mieszkam bardzo blisko Krakowa, więc z racji tego rozważam studia jedynie w tym mieście - ułatwiony dojazd, kontakt ze starymi znajomymi itd. Jestem po profilu matematyczno-informatycznym w liceum i uważam, że był to profil idealnie dobrany do mnie, bardzo lubię informatykę, wszelakie programowanie czy tworzenie stron internetowych, matematyką też zainteresowałem się mocniej w liceum dzięki świetnemu nauczycielowi. Jeśli chodzi o konkretniejsze informacje dotyczące matematyki to mam bardzo słabą wyobraźnię przestrzenną, ale za to bardzo lubię wszelakie działy związane z wyliczeniami, prawdopodobieństwami. Do tego moją słabą stroną jest inny przedmiot mocno rozwijany na wielu kierunkach studiów - fizyka. O ile w gimnazjum byłem jedną z lepszych osób w klasie na tym przedmiocie, tak w liceum kompletnie nic mi nie wchodziło do głowy i mam wrażenie że jestem w tyle z materiałem o jakieś 2-3 lata (podobne odczucia mieli znajomi - z jakichś 20 osób które chciały zdawać fizykę na maturze, ostatecznie przystąpiły... 2 osoby). Wolałbym jej uniknąć, umiejętności dotyczących tego przedmiotu nie mam na zbyt wysokim poziomie. Inną słabą stroną jest to, że zdecydowanie nie jestem złotą rączką i nie widzę siebie jeśli chodzi o fizyczne konstruowanie maszyn - inną sprawą jest programowanie systemów ich dotyczących. Jeśli chodzi o przewidywane wyniki matur, to z matematyki podstawowej przewiduję 100%, z matematyki rozszerzonej około 72%, z języka angielskiego podstawowego 98%, a z rozszerzonego około 80%, więc jeśli komuś to ułatwi pomoc, to na AGH przewiduję jakieś 850-860 punktów na 1000 możliwych. Dodam też, że moim planem na studia jest połączenie nauki na studiach z kursem językowym aby opanować biegle jakiś inny język oprócz angielskiego (z którym nie mam problemów, mówię dość płynnie, określiłbym ten poziom mniej więcej na B2), więc też nie chciałbym pchać się na studia gdzie będzie problem z utrzymaniem się (czyli tak naprawdę większość kierunków, gdzie kładzie się duży nacisk na fizykę).

Teraz może opiszę jakie kierunki i uczelnie rozważałem. Od początku swój wzrok skierowałem na dwie uczelnie: AGH i Uniwersytet Ekonomiczny. Jeśli chodzi o tę drugą uczelnię, to głównie skupiłem się na kierunku "Finanse i rachunkowość" z racji mojej łatwości w obliczeniach, i wydaje mi się to kierunek ciekawy lecz porzuciłbym wtedy kompletnie rozwój w kierunku informatycznym, na którym mimo wszystko najbardziej mi zależy. Jeśli chodzi o AGH, to początkowo rozważałem inżynierię mechatroniczną, ale z racji ilości wykładów związanych z fizyką zrezygnowałem z rozważania tego kierunku (Studia na kierunku chemia ogólnie nie byłaby raczej dla mnie problemem). Kolejnym kierunkiem, który do tej pory rozważam jest Automatyka i Robotyka na wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki - kierunek wydaje się być bardzo ciekawy, lecz tutaj mam równie mocne obawy czy poradzę sobie z fizyką, no a do tego jak wcześniej wspomniałem do złotych rączek nie należę. ;) Oczywiście pod uwagę biorę wszystkie studia.net/informatyka na AGH (z racji mojej chęci rozwoju w tym kierunku), lecz nie wiem która byłaby najlepsza i w moim zasięgu jeśli chodzi o progi punktowe, a kierunkiem który wydawałby się dla mnie idealny jest Informatyka i Ekonometria na AGH - jest to pewnego rodzaju fuzja studia.net/informatyka wraz z finansami i rachunkowością. Gdy zobaczyłem ten kierunek to pomyślałem "to jest to!", nawet próg w przeszłości wskazywał, że jest to kierunek idealnie stworzony dla mnie. :D Jednak jak zagłębiłem się w temat, to okazało się że studiujący na tym kierunku nie są ze swojej decyzji zbytnio zadowoleni i polecają studia na innych kierunkach..

Jak więc widzicie decyzja nie jest łatwa, i liczę na Waszą pomoc odnośnie wyboru studiów i czy moje wszystkie przemyślenia są prawidłowe - czy z fizyką faktycznie na studiach jest tak trudno, czy Informatyka i Ekonometria to faktycznie taki słaby kierunek, i która informatyka z kierunków pasowałaby idealnie pod moją osobę. A może mój wymarzony kierunek jest na zupełnie innej krakowskiej uczelni - może Politechnika?

Jeśli udało Wam się przebrnąć aż tyle tekstu to z góry dziękuję za pomoc! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, rozważałem, ale szczerze to nie widzę siebie w tym dziale nauki, tak naprawdę nie wiem czy w przyszłości byłbym w stanie się zrealizować na studiach logistycznych. Choć muszę przyznać, że temat zbadałem bardzo pobieżnie i nie do końca wiem co mógłbym robić w przyszłości po tych studiach - pierwsze moje skojarzenie to praca w firmie transportowej, ale na jakiej zasadzie miałoby się to odbywać to nie do końca się orientuję. Kierunki ekonomiczne naturalnie rozważałem i nadal rozważam, co widać między innymi w tym, że poważnie pod uwagę biorę Finanse i Rachunkowość. A co do fizyki jeszcze, to czy na każdych studiach faktycznie jest na tak zaawansowanym poziomie? Bo widziałem na Syllabusie, że niektóre kierunki mają fizykę tylko przez pierwszy rok, więc tak naprawdę wtedy jestem skłonny zaryzykować i spróbować mocniej przysiąść nad nią, byle żeby pójść na coś związanego właśnie z informatyką bądź stroną finansową matematyki. Po prostu obawiam się, że jeżeli szeroko pojęta fizyka będzie na studiach w sporym zakresie przez cały okres trwania nauki na uczelni, to sobie z nią nie poradzę. Jeszcze dodam, że większość z moich znajomych z liceum idzie na AGH, więc raczej fizyki się nie obawiają - więc może i ja dałbym radę?

No i jeszcze dodam, że generalnie przeraża mnie ogrom kierunków. Strasznie ciężko coś wybrać, każdy oferuje coś ciekawego.. Ciężko zdecydować się na coś konkretnego, szczególnie że nie do końca wiem który do mnie pasuje (oprócz studia.net/informatyka i Ekonometrii, no ale ten kierunek zbiera średnie oceny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem przy takim poziomie matematyk i jaki ogarniasz fizyką nie powinna stanowić problemu ale sam piszesz że chcesz jej unikać. 

Studia techniczne opierają się w sporej mierze na fizyce. Fizyka realizowana wprost jest przez 1 rok później jest potrzebna na innych przedmiotach. Tak samo jak matematyka. Moim zdaniem możesz spróbować ale to zależy od Ciebie i Twojego podejścia do tej fizyki. Wybierając kierunek kieruj się własnymi zaintere a dopiero później praca czy znajomymi. Poczytaj ile osób rezygnuje z studia.net/informatyka bo to kierunek dla pasjonatów. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzisz o kierunku Informatyka i Ekonometria? Czytałeś coś o nim? To prawda, że faktycznie ludzie zapisani na ten kierunek tak bardzo narzekają?

EDIT. Mam jeszcze pytanko odnośnie studia.net/informatyka Stosowanej na AGH na wydziale Fizyki i studia.net/informatyka Stosowanej. Warto ten kierunek rozważyć? Jakie są opinie na jego temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dziś nadszedł dzień ogłoszenia wyników z pierwszej rekrutacji. Ostatecznie podjąłem decyzję o pójściu na Informatykę i Ekonometrię na AGH, byłem wręcz na ten kierunek zdecydowany, i... niestety nie udało mi się dostać na ten kierunek w pierwszej rekrutacji. Mam 848 punktów na 1000 i tutaj mam pytanie - czy w obecnej sytuacji na rynku studiów, przy zmianie opłat za najlepszych studentów dla uczelni itd. jest jakaś większa szansa, że w przyszłych rekrutacjach uda mi się dostać na ten kierunek? W poprzednich latach najwyższy próg jaki był na tym kierunku to 818 punktów, ale jak widać sporo się pozmieniało. W obecnej rekrutacji dostałem się na informatykę stosowaną na WIMiIP, ale szczerze to było to moja opcja awaryjna - jest tam bardzo dużo chemii i fizyki naraz i jeden z tych przedmiotów byłem skłonny zaakceptować, ale dwa to już dość dużo ponad moje możliwości, tak mi się wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





  • Wypowiedzi z ostatnich 10 dni

    • Hej! Stworzyłam kwestionariusz, który dostarczy mi wyników niezbędnych do napisania pracy magisterskiej. Będę bardzo wdzięczna jak poświęcisz 15 min na jego wypełnienie.   https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeyOmMcMBk44EfX5DqZ7OBYYIqGS_IeTC6iQsfL6-QOMM9SuQ/viewform?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR3ZsQ-dvB7sultbw13YX4NKxsLG4GjP2jY-JiylPETeVwhME2nUffrujFs_aem_AU-1CjVEgxfSlArwEGQi9r6axw0lJ-KTMP5wDXPQusDddSLwE5GxVgxfst3h4PvJbbQc4DjEC8mBCGfxLcR5jrib
    • Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy ogłasza nabór kandydatów na wolne stanowisko Młodszy Asystent Rodziny / Asystent Rodziny w Dziale Pomocy Specjalistycznej Do głównych zadań osoby, zatrudnionej na tym stanowisku będzie należało między innymi: opracowanie i realizacja planu pracy z rodziną we współpracy z członkami rodziny i w konsultacji z pracownikiem socjalnym,  opracowanie, we współpracy z członkami rodziny i koordynatorem rodzinnej pieczy zastępczej, planu pracy z rodziną, który jest skoordynowany z planem pomocy dziecku umieszczonemu w pieczy zastępczej,  udzielenie pomocy rodzinom w poprawie ich sytuacji życiowej, w tym w zdobywaniu umiejętności prawidłowego prowadzenia gospodarstwa domowego,  udzielenie pomocy rodzinom w rozwiązywaniu problemów socjalnych,  udzielenie pomocy rodzinom w rozwiązywaniu problemów psychologicznych,  udzielenie pomocy rodzinom w rozwiązywaniu wychowawczych z dziećmi,  wspieranie aktywności społecznej rodzin,  motywowanie członków rodzin do podnoszenia kwalifikacji zawodowych,  udzielanie pomocy w poszukiwaniu, podejmowaniu i utrzymaniu pracy zarobkowej,  motywowanie do udziału w zajęciach grupowych dla rodziców, mających na celu kształtowanie prawidłowych wzorców rodzicielskich i umiejętności psychospołecznych,  udzielanie wsparcia rodzinom, w szczególności poprzez udział w zajęciach psychoedukacyjnych,  podejmowanie działań interwencyjnych i zaradczych w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dzieci i rodzin,  prowadzenie indywidualnych konsultacji wychowawczych dla rodziców i dzieci,  prowadzenie dokumentacji dotyczącej pracy z rodziną,  współpraca z innymi pracownikami zaangażowanymi w proces wsparcia rodziny,  oraz innych czynności wynikających z realizacji Ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U. z 2024 r. poz. 177). Wymagania konieczne: dot. wykształcenia i stażu pracy zgodnie z Art. 12 ust. 1 pkt. 1 Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej z dnia 9 czerwca 2011 r. (Dz.U. z 2024 r. poz. 177). niekaralność za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe,  osoba aplikująca nie jest i nie była pozbawiona władzy rodzicielskiej oraz władza rodzicielska nie jest jej zawieszona ani ograniczona,  osoba aplikująca wypełnia obowiązek alimentacyjny – w przypadku gdy taki obowiązek wynika z tytułu egzekucyjnego. Wymagania pożądane: znajomość regulacji prawnych z zakresu: wsparcia rodziny i systemie pieczy zastępczej, pomocy społecznej, przeciwdziałania przemocy w rodzinie, przeciwdziałania alkoholizmowi, przeciwdziałania narkomanii, prawa pracy, przepisów o ochronie danych osobowych,  znajomość obsługi komputera,  łatwość nawiązywania kontaktów interpersonalnych,  umiejętność pracy w zespole,  odporność na stres,  odpowiedzialność,  asertywność,  rzetelność, systematyczność,  komunikatywność i otwartość.  Mile widziana znajomość języka ukraińskiego bądź rosyjskiego.   Informacja o warunkach pracy na danym stanowisku: Miejsce pracy: biuro znajduje się w budynku piętrowym, stanowisko pracy mieści się na poziomie 1, konieczność poruszania się po kondygnacjach,  budynek wyposażony w windę,  ciągi komunikacyjne pozwalają na poruszanie się wózkiem inwalidzkim,  w pomieszczeniach budynku istnieje możliwość poruszania się na wózku inwalidzkim,  brak oznaczeń dla osób niewidomych,  miejsce zamieszkania / przebywania klienta,  urzędy, instytucje, szkoły, przedszkola i inne placówki w których odbywać się będzie praca z rodziną. Stanowisko pracy: praca przy komputerze i urządzeniach biurowych,  praca wymagająca umiejętnego współdziałania z innymi i kontaktów z pracownikami instytucji zewnętrznych,  praca wymagająca częstego i intensywnego kontaktu z osobami korzystającymi z pomocy społecznej,  praca może przebiegać w warunkach stresowych,  brak specjalistycznych urządzeń umożliwiających pracę osobom niewidomym, niedosłyszącym oraz głuchoniemym   Wymagane dokumenty i oświadczenia: podanie o przyjęcie do pracy,  Curriculum Vitea,  kopie dokumentów potwierdzających wymagane kwalifikacje zawodowe oraz staż pracy,  kopia dokumentu potwierdzającego obywatelstwo polskie i ukończony 18 rok życia,  kopia dokumentu potwierdzającego znajomość języka polskiego – dotyczy osób nieposiadających obywatelstwa polskiego,  kopia dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność w przypadku kandydata, który zamierza skorzystać z uprawienia, o którym mowa w art. 13a ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych,  podpisane oświadczenie, że kandydat nie był prawomocnie skazany za przestępstwo umyślne lub umyślne przestępstwo skarbowe,  podpisane oświadczenie, że kandydat nie jest i nie był pozbawiony władzy rodzicielskiej oraz władza rodzicielska nie jest kandydatowi zawieszona ani ograniczona,  podpisane oświadczenie, że kandydat wypełnia obowiązek alimentacyjny w przypadku, gdy taki obowiązek wynika z tytułu egzekucyjnego,  podpisana klauzula o treści: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w ofercie w celu rekrutacji zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO). Jednocześnie oświadczam, iż zgodnie z art. 4 ust.11 RODO udzielam zgody dobrowolnie, oraz że zostałam/em poinformowana/y o przysługującym mi prawie dostępu do treści moich danych oraz ich poprawiania, jak również wycofania zgody na ich przetwarzanie w każdym czasie.”   Wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych: W miesiącu poprzedzającym datę upublicznienia ogłoszenia wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w jednostce, w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, jest niższy niż 6%.   Dokumenty uważa się za dostarczone w terminie, jeżeli wpłynęły na n/w adres w terminie do 17.06.2024 r.   Osoby zainteresowane prosimy o dostarczenie osobiście lub za pośrednictwem poczty kompletu dokumentów na adres: Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy Dział Pomocy Specjalistycznej ul. Bartłomieja 3, 02-683 Warszawa z dopiskiem na kopercie: ,,Młodszy Asystent Rodziny / Asystent Rodziny w Dziale Pomocy Specjalistycznej”.   Informacje dodatkowe: Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy zastrzega sobie możliwość kontaktu z wybranymi kandydatami. Oferty odrzucone zostaną komisyjnie zniszczone. zatrudniona osoba będzie miała dostęp do danych osobowych wrażliwych, dlatego wymagana jest szczególna staranność i dbałość o bezpieczeństwo informacji. praca asystenta rodziny nie może być łączona z wykonywaniem obowiązków pracownika socjalnego. Asystent rodziny w swojej pracy nie będzie mógł także wykonywać wobec rodzin objętych asystą innych funkcji: kuratora sądowego, pedagoga, nauczyciela, wychowawcy, psychoterapeuty, nie może uczestniczyć w procesie decyzyjnym przyznawania świadczeń realizowanych przez m. st. Warszawę.   Pełne ogłoszenie: https://opsmokotow.pl/aktualnosc-217-mlodszy_asystent_rodziny_asystent.html  ogłoszenie od MAR do AR_06.2024.pdf
    • Nie wiem jak jest teraz, ale ja jak 10 lat temu brałem leasing to musiałem odczekać aż firma bedzie miała rok.  Jeśli chodzi o sam wynajem długoterminowy samochodu to tak jak wszystko - czasami się opłaca, czasami nie. Jest to na pewno opcja, która warto jest wziąć pod uwagę w sytuacji, w której nie masz czasu na formalności, Podyplomówki z zarządzania flota pojazdów, nie obchodzi Cię tutaj ubezpieczenie, przeglądy, naprawy. Możesz sobie zresztą wejść na stronę i tam będziesz miał wszystko opisane. 
    • Aktualnie zastanawiam się nad wzięciem jakiegoś auta na firmę. Na początku brałem pod uwagę leasing, ale czy jest możlwość uzyskania w sytuacji w której firma istnieje krocej niż rok?  Może ktoś korzystał z usługi wynajmu długoterminowego? Bo jeśli nie dostałbym leasingu to myslę też o tym.
  • Najpopularniejsze tematy na forum

×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.