Skocz do zawartości

mediziner

Użytkownik
  • Postów

    56
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez mediziner

  1. W dniu 15.03.2022 o 17:23, Kacperek napisał:

    Witam,

    były już tematy o maturze w DE.

    Z grubsza to wygląda tak, że wg formuły bawarskiej biorą pod uwagę wyniki z wszystkich matur (czyli przykładowo korzystnie jest zdawać tylko jedno rozszerzenie ale dobrze).

     

    Moje pytanie jest nieco inne. Maturę zdawałem kilka lat temu, na rozszerzeniu miałem matematykę (40%), fizykę (70%) i angielski (74%).

    Żeby dostać się na kierunek który chcę, musiałbym mieć średnią w pobliżu 100% czyli aż 3 przedmioty do poprawki + podstawy.

    Istnieje jakaś możliwość aby 'skasować' matematykę i fizykę? Wtedy poprawiałbym tylko angielski.

    Intuicyjnie nie ma takiej możliwości bo skoro liczy się wszystko to wszystko ale może jest jakaś furtka skoro maturę pisałem 6 lat temu?

     

    Fajnie gdyby znalazła się osoba która studiuje w Niemczech, bo miałbym też parę innych drobnych pytań :D

     

    Pozdrawiam

     

    Hej, studiowałem medycynę w DE. Nie ma pełnej jasności co do przeliczania polskiej matury na niemiecką Abi. W moim przypadku w obliczeniu średniej brano pod uwagę zarówno świadectwo maturalne jak i aneks (np. biologię 80% poprawioną na 90% uznano za 85%). Jako, że taki sposób obliczenia i tak wystarczył żeby się dostać, nic z tym nie robiłem. W Polsce liczy się wyłączenie wynik z aneksu, więc teoretycznie można by się do tego odwoływać. 

  2. @Nowicjuszka odpisałem Ci na PN, ale napiszę jeszcze dla przyszłych pokoleń z podobnymi pytaniami. 

    Przeniesienie się na medycynę z innego kraju do Niemiec jest możliwe tylko w teorii. W praktyce nie jest możliwe nawet przeniesienie się pomiędzy niemieckimi uczelniami. Dla studenta z Polski pozostaje tylko możliwość rozpoczęcia medycyny w Niemczech od zera, co przy obowiązujących od niedawna nowych kryteriach naboru też jest bardzo, bardzo trudne, a dla wielu (nawet z bardzo dobrą na polskie realia maturą) będzie niemożliwe.  

  3. 17 godzin temu, Sounes napisał:

    Witam szanownych forumowiczów ;)

     

    Piszę do was z zapytaniem o poradę odnośnie studiów (mianowicie medycyna), które zamierzam podjąć w Niemczech w następnym  roku. W moim życiu ułożyło się mianowicie tak, że po poprawionej maturze mogłem udać się na polskie studia medyczne w 3 miastach, aczkolwiek byłem zmuszony zrezygnować z tego planu i obecnie w grę wchodzi tylko i wyłącznie medycyna w DE. Ponieważ nigdy wcześniej nie miałem zamiaru podjąć studiów w Niemczech, toteż nie zwracałem uwagi na tak nieistotne (jak się pózniej okazało istotne :D) przedmioty maturalne i z tego też powodu moja matura po przeliczeniu wg. niemieckiej regułki wynosi okrągłe 2.0. Na maturze zdawałem takie rozszerzenia jak bio,chem i mat z których podostawałem 75, 78 i 58%. Języka niemieckiego uczę się już od 1,5 roku i w tym roku podszedłem do testu DAF z wynikiem: 5 z czytania, 3 ze słuchania, 2x4 z pisania i mówienia więc teoretycznie jest to poziom ok. B2/C1 jednakże osobiście czuję, że jest to gdzieś po środku B2. W tym roku zacząłem uczęszczać do Studienkolleg w Kothen aby móc napisać DSH na poziomie DSH3 ( większość uczelni wymaga takiego poziomu). Mam zamiar poprawić swoją maturę z tych 3 przedmiotów jako, że wiedza jest jeszcze jako tako świeża to mam też i największe szanse tutaj coś ugrać. Po napisaniu matury z każdego z tych 3 przedmiotów na ok. 84% mogę liczyć na średnią 1.7 w niemieckiej nocie. Zważywszy na zmiany w rekrutacji które wchodzą w tym roku w życie, zyskuje na znaczeniu tzw. TMS a więć również i do tego testu przygotowuje się samodzielnie przy użyciu odpowiednich do tego książek. Moje pytanie do Was kochani jednak jest takie: Czy widzicie w takiej sytuacji jeszcze jakąś możliwość zwiększenia szansy na dostanie się na studia medyczne w DE? Czy jest to jednak na ten moment wszystko, co można w tej chwili zrobić? Z góry wielkie dzięki wszystkim, którzy zaangażują się w ten temat ;)

    Z Abiturbestenquote nie masz oczywiście szans. 

    Dostać się możesz tylko przez AdH i ZEQ, ale tutaj nie ma jednej odpowiedzi jak to zrobić. Każda uczelnia ma swoje kryteria. Musisz sprawdzić na stronach uczelni co jest dla Ciebie wykonalne, a co nie. Jedna uczlenia będzie kładła nacisk na Abitur i TMS, inna np. na Abitur i Ausbildung. W ramach ZEQ od bodajże 2022 będzie się liczył tylko TMS (10% miejsc). 

    Na pewno musisz napisać do hochschulstart.de  i dowiedzieć się jak dokładnie przeliczają polskie świadectwa. W 2015 kiedy ja zdawałem na medycynę we Frankfurcie uwzględniali wszystkie oceny ze świadectwa ukończenia liceum, wszystkie oceny ze świadectwa maturalnego i wszystkie z aneksów. To że poprawiłem maturę bardzo mało zmieniło... 
    Podobno (tak czytałem na jakimś forum), komuś przeliczano oceny uznając 5 za najwyższą ocenę... ja miałem przeliczane z 6. 
    Napisz do hohschulstart.de bo bez twj wiedzy jakiekolwiek planowanie jest trudne. 

    Ustal gdzie chcesz studiować, sprawdź co wymagają i przygotowuj się. Jeśli masz nadrzędny cel cel studiwać medycynę, to może po drodze Ausbildung np. Rettungssanitäter nie był by głupi. 
    Jeśli np. celem jest chirurgia twarzowo szczękowa, to można zacząć od stomatologii i medycynę jako 2 kierunek (MKG-Chirurgie wymaga skończenia obydwu kierunków).

    Możliwości jest dużo, ale wszystko zależy od tego gdzie chcesz studiować, jak bardzo i kiedy ;)

  4. W dniu 29.08.2020 o 12:14, balamarki napisał:

    @mediziner Cześć, dopiero teraz odczytałam twoją wiadomość. Dziękuje bardzo za odpowiedź, chciałam się jeszcze dopytać czy jeśli chciałabym się rekrutować, by zacząć od zera, to powinnam się rekrutować na hochschulstart.de czy pisać bezpośrednio do uczelni?

    Obywatele Polscy rekrutują się (tak jak Niemieccy) przez hochschulstart.de. 

  5. Najlepiej zadać to pytanie bezpośrednio hohschulstart.de. 

    Ja podawałem wyniki tylko z matury (uwzględniając lepsze wyniki po poprawie - z aneksów) przeliczone według formuły bawarskiej. Potem wyniki były oczywiście sprawdzane i przeliczone zostały inaczej: mianowicie uwzględniono również oceny ze wszystkich przedmiotów ze świadectwa, a w maturze uwzględniono wszystkie wyniki (zarówno z aneksu, jak i pierwotne przed poprawą). W moim przypadku niewiele to zmieniło, bo i tak się dostałem, gdyby było inaczej z pewnością walczył bym o to, aby przeliczno moje wyniki tak jak ma to miejsce w Polsce - czyli uwzględniono wyłącznie swiatectwo maturalne i wyłącznie aneksy, jeśli wyniki na nich są lepsze od tych ze świadectwa maturalnego. 

     

    Tak wyglądało to w 2016, możliwe, że teraz coś się zmieniło. 

  6. Wszystkie informacje posiada uczelnia wysyłająca na Erasmusa. Zależy to od umowy pomiędzy uczelniami, więc nikt poza Twoją uczelnią nie odpowie Ci na to pytanie. Na ogół wymagana jest podstawowa znajomość języka urzędowego kraju do którego się wybierasz. 

  7. Hej, 

    Oceny i matury przelicz się według tzw. modifizierter bayerischen Formel, która wygląda tak:

    csm_BayerischeFormel_03_17c13d674e.png.d7684003c23fcca5f91b702f27502098.png

    Jeśli jescze nie pisałaś matury, to warto dobrze się zastanowić - w Niemczech niezależnie od kierunku nie ma znaczenia jaki przedmiot i jaki poziom wybierzesz. Możesz pisać WOS i Historie sztuki, a iść na medycynę. Ostatecznie liczy się tylko średnia. Dodatkowo moja uczelnia (Goethe Universität Frankfurt) wliczała do średniej wszystkie oceny ze świadectwa ostatniej klasy liceum. Nie wiem czy takie zasady obowiązują wszędzie, ale prawdopodobnie tak, bo według bazy Anabin do podjęcia studiów wyższych w Polsce upoważnia posiadanie ukończonej szkoły średniej i matury, a więc w Niemczech uznają, że zarówno oceny że świadectwa jak i z matury mają znaczenie (chociaż w Polsce de facto tylko matura ma znaczenie w rekrutacji). 

     

    Recepta na sukces w niemieckiej rekrutacji to dobre oceny na świadectwie i matura po najmniejszej linii oporu :)

     

    I jescze jedna ważna rzecz - na większości kierunków (tzw. kierunki bez Numerus Clausus) matura/oceny w ogóle nie mają znaczenia. Składa się tylko dokumenty i dostaje się na studia. Sprawdź najpierw na stronie uczelni która cie interesuje, czy kierunek na który chcesz aplikować posiada NC czy nie. 

     

  8. Przyszło mi jeszcze do głowy, że być może wcale nie takim abstrakcyjnym rozwiązaniem byłoby w Twoim przypadku wybrać jakiś program stypendialny studiów magisterskich (są takie na których studenci z zagranicy dostają stypendium nawet 1000 Euro miesięcznie). Zrobić magisterkę z kierunku około-medycznego (to tylko 4 semsetry) i startować z puli ZEQ - wtedy spełniasz warunek ukończenia studiów w Niemczech i bez większego problemu dostajesz się na medycynę poza naborem. Dużo przedmiotów mógłbyś zaliczyć ze studiów polskich (np. 3 miesięczne praktyki z pielęgniarstwa, praktyki z ratownictwa i pewnie kilka innych przedmiotów) i magisterskich. Studia by się odpowiednio skróciły (a i tak trwają tu tylko 10 semestrów) i wcale nie straciłbyś dużo czasu wybierając tę drogę. 

  9. Do 2019 nabór na medycynę wyglądał tak: 

    20% miejsc dla najlepszych maturzystów

    60% w ramach AdH (Auswahlverfahren der Hochschulen) czyli kryteriów ustalanych przez uczelnie

    20% według Wartezeit - czyli jeśli od uzyskania uprawnień do podjęcia studiów (=zdania matury) minął określony czas (w 2019 było to 15 semestrów = 7,5 roku), a w tym czasie nie studiowało się na żadnej uczelni Niemieckiej, można było po prostu "iść" na medycynę niezależnie od wyniku matury. 

     

    W 2019 stwierdzono, że Wartezeit urósł już za bardzo (w 2016 było to np. 12 semestrów) i ta pula miejsc stała się nieco bez sensu. Stwierdzono, że ten sposób naboru trzeba zmienić. 

     

    Od 2020 wygląda to tak:

     

    20% miejsc przyznawane jest jeszcze przed rozpoczęciem rekrutacji dla szczególnych grup studentów np. stomatologów którzy chcą być chirurgami twarzowo szczękowymi (w Niemczech ta specjalizacja wymaga ukończenia medycyny i stomatologii), dla studentów zagranicznych spoza UE (studenci z UE startują na zasadach równych maturzystom Niemieckim), dla studentów którzy po ukończeniu jedengo kierunku medycznego chcą rozpocząć medycynę (niestety pierwszy kierunek musi być ukończony w niemczech) itp. 

     

    Pozostałe miejsca przydzielane są w ramach rekrutacji:

     

    30% miejsc na podstawie wyników matury.

     

    10% na podstawie ZEQ (Zusätzliche Eignungdsquote) - tutaj można zdobyć max. 100 punktów, a  składa się na nie:

    • Wynik egzaminu TMS (Test für Medizinische Studiengänge) max. 45 punktów
    • Posiadane wykształcenie medyczne 10 punktów
    • Wartezeit max. 45 punktów, 3 punkty za każdy Semestr od ukończenia matury, w którym nie studiwało się na Niemieckiej uczelni (studia w Polsce nie mają znaczenia i przykładowo kiedy studia rozpocząłeś rok po maturze (a więc 2 semestry) i studiwałeś 6 semestrów w Polsce to w tym czasie uzbierałeś 24 punkty do rektutacji. 

    Ponieważ jak wspomniałem Wartezeit jest wycofywany w semestrze zimowym 2020/2021 można uzyskać 3 punkty za jeden semestr (max. 45 punktów). W semestrze zimowym 2021/2022 można uzyskać 2 punkty za semestr (max. 30 punktów), natomiast w kolejnych, późniejszych latach Wartezeit nie będzie miał już znaczenia w rekrutacji. 

     

    60% miejsc przyznawane jest na podstawie AdH (Auswahlverfahren der Hochschulen) - w tym przypadku trzeba się orientować na poszczególnych uczelniach, bo są to kryteria ustalane niezależnie od centralnego naboru organizowanego przez hochschulstart.de. Każda uczelnia może ustalić swoje kryteria. Dla przykładu na mojej (Goethe-Uni we Frankfurcie nad Menem) wygląda to tak:

     

    • max. 45 punktów za oceny 
    • max. 50 punktów za TMS (Test für Medizinische Studiengänge)
    • max. 5 punktów za już posiadane wykształcenie medyczne

     

    Co do matury: niezależnie od puli miejsc matura w rekrutacji to nie tylko matura, a również oceny ze świadectwa ostatniej klasy liceum. Wylicza się śrenią ocen i średnią z matury a potem średnią z tych dwóch średnich. Nie ma najmnijeszego znaczenia co i na jakim poziomie zdawało się na maturze WOS na poziomie podstawowym na 100% jest równorzędny ze 100% z fizyki rozrzerzonej. Liczy się tylko śrenia. Nikogo nie obchodzą polskie poziomy matury. 

     

    Co do TMS: To test na kierunki medyczne, na którym w minimalnym tylko stopniu sprawdza się ogólną wiedzę, a reczej rozumowanie zagadnień przyrodnicznych. Ten test sprawdza raczej czy będziesz w stanie sprostać wymaganiom na studiach. Sprawdza się m.in.

    • zdolność zapamiętywania figur,
    • rozumienia tekstu,
    • czytania diagramów i tabel,
    • inteligencję przestrzenną (np. tzw. Schlauchfiguren czyli fotografia czegoś w rodzaju poplątanych wężyków w szklanym sześcianie, a zadaniem jest po zobaczeniu zdjęcia jednego boku sześciany, odpowiedzenie na pytanie który bok przedstawiony jest na innym zdjęciu) przykład poniżej:Schlauchfiguren-im-TMS-und-EMS-Ansicht-v
    • poziom koncentracji (np. wykreś wszystkie literki "M" na zadrukowanej literami stronie)

     

    Myślę że w Twoim przypadku najwięcej sensu miałoby szybkie podzszkolenie Niemieckiego, zdanie TMS i składanie papierów w przyszłym semsetrze - wtedy możesz jeszcze zdobyć punkty za Wartezeit. 

     

    Jak masz jeszcze pytania to pytaj ;)

     

     

  10. W dniu 20.08.2018 o 05:55, Łukasz napisał:

    Krótkie pytanie i krótka odpowiedz: tak 

    Bardzo stary wątek, ale skoryguję "dla przyszłych pokoleń".

    Odpowiedź to "jein" (tak i nie). Czas może się znajdzie, ale prawo na to nie pozwala. Student ma studiować, i jeśli chce studiować w Niemczech, to albo musi być go na to stać, albo musi mieć prawo do stałego pobytu i wtedy może starać się o BAföG (stypendium socjalne połączone z pożyczką). 

    Legalnie student może zarobić max. 450 euro (Minijob) czyli 5400 euro rocznie. To zdecydowanie zbyt mało żeby się utrzymać.  Nie mając odpowiednich środków na utrzymanie nie można również przebywać w Niemczech legalnie dłużej niż 3 miesiące (nawet jako obywatel UE), a zatem nie można też studiować. 

  11. Na większość kierunków nie ma wpływu ani z czego zdało się maturę, ani jak się ją zdało. Na kierunki z NC (numerus clausus) ma wpływ średnia ocena z matury i ocen ze świadectwa ostatniej klasy, natomiast przedmioty zdawane na maturze i ich poziom są bez znaczenia.

    Sam studiuję medycynę na Goethe więc jak coś odezwij się i odpowiem na wszystkie pytania ;)

  12. Wartezeit (czas oczekiwania) jest obecnie wycofywany - chyba do 2022 będzie miał jeszcze jakiś wpływ na rekrutację, ale nie taki jak kiedyś, kiedy niezależenie od wyniku matury miejsce na medycynie można było "wyczekać". 

    Pytanie zadałeś dosyć dawno. Nie wiem czy jeszcze aktualne. Jeśli tak to odezwij się - studiuję medycynę na Goethe-Uni więc mogę na kilka pytań odpowiedzieć. 

  13. 1 godzinę temu, balamarki napisał:

    @mediziner hej, chciałam zapytać czy jest to możliwe i czy może znasz takie osoby/przypadki, gdzie ktoś przeniósł się ze studiów lekarskich z polski do niemiec? i czy wiesz moze na jakim roku najlepiej, najlatwiej jest sie przeniesc i czy trzeba zdawac jakies egzaminy potwierdzajace nasza wiedze?

    @balamarki Można przenieść się z Polski do Niemiec, ale tylko w teorii. W praktyce nawet przeniesienie się z jednej niemieckiej uczelni na inną jest bardzo trudne i w zasadzie możliwe tylko po ukończeniu przedklinicznej części studiów (pierwsze 4 semestry). Wówczas można zamienić się z innym studentem na miejsca (są specjalne fora gdzie studenci szukają partnerów do zamiany). 

    W Twojej sytuacji rozwiązaniem byłoby aplikowanie na studia w Niemczech "od zera". 60% miejsc na medycynie uczelnie przydzielają według własnych kryteriów - w podaniu podajesz wyniki swojej matury, piszesz, że studiujesz medycynę w PL i na 99% dostajesz miejsce na 1. semestrze. 

    Semestry w Niemczech to nie dokładnie to samo co w Polsce. W Niemczech uczelnie ustalają "proponowany" przebieg studiów, ale masz w zasadzie dowolność w ich organizacji - np. stwierdzasz, że w tym semestrze nie masz siły na naukę, i zamiast robić 6 przedmiotów robisz tylko jeden. Są pewne wymagania na zasadzie: jeśli chcesz robić biochemię to musisz zdać najpierw chemię, jeśli chcesz zacząć fizjologię musisz zdać najpierw fizykę etc. 

    Bo "przyjęciu" się na 1 semestr w Niemczech dogadujesz z dziekanatem zaliczenie z automatu tego co miałaś w Polsce (przez 4 pierwsze semestry na med. w Niemczech niema ocen - jest zaliczone, albo niezaliczone). Dalej studiujesz tak, jak to sobie zaplanujesz- np. teoretycznie jesteś na 1 semestrze, ale (w zależności od tego co zostało Ci zaliczone) robisz zajęcia np. z 3 czy 4 semestru. 

     

    Co do egzaminów to po 4 semestrze (idąc zgodnie z zalecanym programem) pisze się pierwszy egzamin lekarski (pisemnie: anatomia w tym histologia i embriologia, fizyka, fizjologia, Studia na kierunku chemia, biochemia, psychologia z socjologią oraz ustnie: anatomia w tym histologia i embriologia, biochemia i fizjologia). Niezależnie od tego na którym jesteś semestrze w Polsce musisz zdać ten egzamin żeby rozpocząć zajęcia z części klinicznej (semestr 5-10 idąc zgodnie z programem). Po części klinicznej piszesz pierwszą część drugiego egzaminu lekarskiego. Semestr 11 i 12 to PJ (praktisches Jahr, roczna praktyka). Po PJ zdajesz drugą, praktyczną część drugiego egzaminu lekarskiego i.... jesteś lekarzem.    

  14. 1 godzinę temu, Agatka19885 napisał:

    Hej, jestem tu nowa... a  z Twoich komentarzy wynika ze wiesz dużo....

    Krótko opisze co mnie interesuje... mam maturę z pl zdana w 2007... wiec już trochę temu, zrobiłam w pl technika farmacji i pracowałam 2 lata po czy przyjechaliśmy do De. Tu uznanie dyplomu trochę trwało- a wyglądało taz ze z Ausbildungu musiałam zrobić tylko drugi rok, do tego normalnie wszystkie egzaminy z innymi uczniami, półroczna praktyke i ostatni egzamin ... teraz od roku pracuje jako PTA.

    Szefostwo jest super i nalega żebym studiowała farmacje... bardzo chętnie... ALE - jestem językowym samoukiem i zastanawia mnie czy jak mam tu już Ausbildung to czy mimo to muszę zdawać ten egzamin językowy? 

    Za wszelkie info z góry mocno  dzieku

    Na farmację musisz składać papiery przez hochschulstart.de a ich nie obchodzi Twoja znajomość języka, dlatego nie ma jednej odpowiedzi na Twoje pytanie. Wszystko zależy od wymagań uczelni w tym względzie. Generalnie hochschulstart.de zwraca uwagę na to, że:
     

    Cytat

    Die örtlichen Zulassungs- und Einschreibebestimmungen können bestimmte Gruppen von Bewerbern ganz oder teilweise vom Nachweis der sprachlichen Studierfähigkeit befreien oder für sie besondere Regelungen treffen, zum Beispiel aufgrund eines abgeschlossenen germanistischen Studiums oder für befristete Studienaufenthalte ohne formellen Studienabschluss. Die Befreiung kann mit der Auflage verbunden werden, durch den Besuch studienbegleitender Sprachlehrveranstaltungen die sprachliche Studierfähigkeit zu erweitern.

    Więc musisz sprawdzać bezpośrednio na uczelniach które Cię interesują i tam dopytywać. Może być tak, że jeśli masz Ausbildung zrobioną w Niemczech, to DSH nie będzie konieczna, ale to tylko teoretyzowanie, bo to indywidualne wymagania uczelni. 

    Pozdrawiam 

  15. eh .... bardzo chciałem Ci pomóc, ale uparty moderator usuwa nie wiadomo czemu moje wpisy z linkiem do artykułu który rozwiałby Twoje wątpliwości (dziwne, że inne wpisy z linkami, nawet z tego tematu nie są usuwane) no nic ... poczytaj moje poprzednie wpisy w tym temacie, może coś Ci rozjaśnią. Temat jest dość obszerny i skomplikowany, a niestety nie mam teraz czasu tego wszystkiego opisać. 

    Do moderatora/administratora: Wasz regulamin nie zabrania umieszczania linków (poza wyjątkami w nim ujętymi) więc albo zmieńcie regulamin, albo go przestrzegajcie. 

  16.  

    13 minut temu, onerax napisał:

    @mediziner Mógłbyś napisać jeszcze z jakimi wynikami Ty aplikowałeś? Jakie miałeś oceny na maturze i świadectwie? 

    Ja pojechałem do Niemiec po skończeniu studiów z Technologi chemicznej w Polsce i aplikowałem na podstawie Wartezeit wiec moje oceny i matura nie miały w zasadzie żadnego znaczenia.

  17. 1 minutę temu, onerax napisał:

    I czy podczas rekrutacji liczą się tylko oceny maturalne czy również te ze świadectwa? 

    oceny ze świadectwa liczą się tak samo jak z matury ... pisałem o tym już kilkakrotnie :) polecam przeczytać moje wpisy z tego forum i wszystko powinno być jasne ;)

  18. 13 minut temu, onerax napisał:

    I muszę tak przeliczać każdą z ocen,  a potem wyliczyć z nich średnią? 

    tak

    11 minut temu, onerax napisał:

    A i jeszcze rozszerzenia jak przeliczać? Bo przecież rozszerzenia nie da się nie zdać. Czy mam wpisać tak samo jak w przypadku podstawowej 30%? 

    Dobre pytanie .... ja bym pisał 0, ale formuła bawarska jest tylko wyznacznikiem jak powinno to być obliczone ...  z tego co pamiętam w moim przypadku ich wyliczenia nie zgadzały się z moimi w 100% jest to raczej metoda żeby wyliczyć sobie ocenę w przybliżeniu ... wydaje mi się że pracownicy na uczelni też nie do końca wiedzą jak to działa. Inaczej wyliczyli mi na hochschulstart.de a inaczej na uczelni (na uczelnie przeliczają wszystko jescze raz).

    Pewnym można być dopiero kiedy na hochschulstart.de pojawi się już wyłączony wynik .... niestety 

  19. 20 minut temu, onerax napisał:

    Czyli podst. rozsz. i ustny traktuje jako 3 różne przedmioty, dobrze rozumiem? 

    Mógłbyś również podesłać jakiś link co do przeliczania % z matury? Bo nigdzie nie mogę znaleźć? 

    Dokładnie ... jako 3 osobne przedmioty.

    http://www.ib.dhbw-mannheim.de/fileadmin/ms/bwl-ib/bi-nationaler_Studiengang/Notenumrechnung/Grade_calculator/Grade_calculator.html

    to kalkulator przeliczajacy oceny według formuły bawarskiej: 

    Grabr / max = maks. możliwa ocena (czyli 100% dla matury lub 6 dla oceny)

    Grabr / min = minimalna ocena z którą przedmiot traktuje się jako zaliczony (30% dla matury lub 2 dla oceny)

    Grade obtained abroad (= Grabr)= uzyskana ocena 

     

    18 minut temu, onerax napisał:

    I czy można do nich pisać z pytaniami po angielsku? 

     

    teoretycznie nie ... ale możesz próbować jeżeli ktoś kto odczyta Twojego maila będzie znał Angielski na odpowiednim poziomie prawdopodobnie Ci odpisze. 

    gruppe21@hochschulstart.de

    to jest E-mail na który pytania kierować mogą osoby które zdobyły HZB za granicą (czyt. nie w Niemczech)

    17 minut temu, gadulka napisał:

    <załamka> coś wiadomo od kiedy to wejdzie w życie? 

    spokojnie ... obecnie obowiązujący system pozostaje ważny aż do naboru na semestr 2019/20

  20. 1 minutę temu, gadulka napisał:

    No właśnie, ten limit rósł z semestru na semestr co mnie przerażało... tylko czy te zmiany będą na plus dla nas? Jeszcze nic nie wiadomo konkretnie? ...bo skoro ma być ustalony odgórny limit, a liczba miejsc nie wzrośnie (20%) to może chociaż wzrośnie ogólna liczba miejsc na studia :D (nadzieja matką głupich)

     

    Moim zdaniem będzie się to wiązało z podniesieniem progów na Wartezeit. Do tej pory starano się utrzymać progi na niskim poziomie za to zwiększano Wartezeit. Teraz prawdopodobnie Wartezeit się zatrzyma a rosnąć będą progi. Ale będzie musiał być ustalony próg maksymalny po którym wynik matury nie będzie miał już żadnego znaczenia 

  21. 4 minuty temu, onerax napisał:

    Napisałem maturę w 2017 roku, ale chciałbym poprawić swoj wynik z biologii i chemii i w tym roku piszę tylko te dwa przedmioty. Czyli mam czas do 15 lipca? Jeszcze odnośnie formuły bawarskiej: Jak mam traktować angielski (ustny, rozszerzony i podst.)? Mam je liczyć jako 3 oddzielne przedmioty czy złożyć w 1 całość - jeśli tak to jak? 

    Nowi maturzyści w naborze na semestr Zimowy 2018 to Ci którzy będą pisać maturę w 2018. Jeżeli pisałeś maturę w 2017 to w 2018 powinieneś złożyć dokumenty do 31 maja. Nie wiem jak wygląda kwestia poprawiania matury - tu trzeba dowiedzieć się u źródła - hochschulstart.de. Każdy wpis na świadectwie maturalnym traktuje się osobno, jako oddzielny przedmiot a poziom w przeliczeniu nie ma znaczenia ... 90 % z Ang. pod. to to samo co 90% z Ang. roz.. Ustne też liczy się osobno. 

    Zasada jest prosta każdy wpis na świadectwie maturalnym przy którym jest liczba procent i każdy wpis na świadectwie z liceum przy którym jest ocena (łącznie z Religią) wlicza się do ogólnej oceny, a każdy z tych wpisów ma taka sama wartość. 

  22. Zdaje się, że niedawno Sąd Najwyższy wydał jakiś wyrok w kwestii naboru na studia z NC co dotyczy też medycyny. Głównie chodzi o wyrównanie szans dla maturzystów z różnych Landów bo w Niemczech matura nie jest tak jak w Polsce egzaminem centralnym tylko zależy od Landu i wyniki w różnych Landach były również różne. Co do Wartezeit ustalono że Wartezeit nie może rosnąć w nieskończoność ... więc będzie musiał być ustalony jakiś górny limit semestrów i nie zezwolono na zwiększenie ilości miejsc na podstawie Wartezeit (pozostaje 20 %) Dużo ma się podobno zmienić w AdH - matura ma mieć tu mniejsze znaczenie niż do tej pory.

    Co do AntOn też nie musiałem podawać żadnych ocen online, a jedynie przesłać dokumenty.

  23. w Niemczech nie można poprawiać matury z tego co mi wiadomo. do 31 maja składają dokumenty "starzy maturzyści" nowi maturzyści mają czas do 15 lipca. Być może poprawiając maturę można składać papiery na warunkach dla "nowych maturzystów" (czyli w terminie dla osób które piszą maturę w tym roku) ale trzeba by napisać do hoschulstart.de i się dowiedzieć.  Każdy z przedmiotów maturalnych i każdą z ocen ze świadectwa wylicza się na podstawie formuły bawarskiej osobno po czym wylicza się średnią - formułę bawarską znajdziesz w Google. Próg w 2017 wynosił 1.2 w niemieckim systemie czyli min. 787 na 900 punktów ... po przeliczeniu na realia polskie odpowiada to 87 %

×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.