Welcome to Forum.Studia.net

Witamy na Forum.Studia.net, jedynym miejscu w internecie, w którym znajdziesz wszystkie, niezbędne informacje oraz ciekawe poradniki na temat matury, kierunków studiów oraz pracy i kariery zawodowej.

Jeśli chcesz brać czynny udział w ciekawych dyskusjach, to zachęcamy do rejestracji!

kamcio2255

Jaką specjalizacje wybrać?

Witam, w przyszłym roku piszę maturę i zaczynam się powoli zastanawiać jaki kierunek studiów wybrać. Obecnie uczęszczam do technikum informatycznego.  Najlepiej byłoby kontynuować naukę w mojej dziedzinie, jednak nie wiem jak to wygląda dalej. Czy specjalizacje wybiera się od razu czy po zaznajomieniu z każdą dziedziną? Jaką specjalizację proponujecie? (od razu dodam ze nie czuję się dobrze w programowaniu i grafice) Interesują mnie tylko studia zaoczne w okolicy Trójmiasto/Elbląg. Są jakieś uczelnie godne polecenia? 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Specjalizacją ma drugorzędne znaczenia. Wybierając studia najważniejszy jest kierunek. Specjalizacją wybiera się później. Najczęściej po 1 roku. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Idąc na informatykę musisz na studiach zaznajomić się z paroma językami programowania - nie jest to dużo, ale jeśli tego nie lubisz to nie wiem czy warto. Specjalizacja to zazwyczaj 60h na semestr więc nie jest to dużo i dopiero na 5 semestrze. Zastanów co cię interesuje, specjalizacja to rzecz marginalna na tego typu kierunakch

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Na pewno programowania nie unikniesz bo jest w podstawie bez względu na specjalizację 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez rudyjacek

Witam

Chciałbym w przyszłości iść na studia informatyczne. Jestem jednak humanistą który od kilkunastu lat nie miał żadnej styczności z jakimikolwiek przedmiotami ścisłymi. Aby zatem móc zrealizować swój plan muszę uprzednio przeprowadzić ekstensywne przygotowania.
      W tym też celu podjąłem następujące działania:
      - zgromadziłem pewien zasób podręczników i książek do matematyki i informatyki na poziomie szkoły podstawowej i średniej
      - udałem się na stronę instytutu informatyki najbliższej uczelni
      - pobrałem z niej program kształcenia i spisałem jakie przedmioty realizowane są w toku studiów informatycznych
      - bazując na sylabusach figurujących na stronach tej i kilku innych uczelni, do każdego z tych przedmiotów dopasowałem zestaw literatury
      - korzystając z bogatych zasobów internetu pobrałem większość tej literatury w formie elektronicznej – a także sporo innych książek których tytuły mimo iż nie figurowały w sylabusach wskazywały na przynależność do danego przedmiotu

Następnym działaniem jakie chciałbym podjąć to uporządkowanie zebranych informacji i materiałów. Literatura zakresu szkoły podstawowej i średniej nie stanowi problemu. Zacznę od przerobienia książek do matematyki a następnie podręczników i materiałów do informatyki.

Kłopoty pojawiają się jednak w przypadku przedmiotów akademickich. Tutaj podział na 'matematykę' i 'informatykę' nie jest już taki wyraźny, a zdaję sobie sprawę że w wielu przypadkach znajomość jednego przedmiotu potrzebna jest do analizy kolejnego.

Zacznę zatem od pytania:

W jakiej kolejności należałoby przerabiać niniejsze przedmioty?

Przedmioty obligatoryjne dla studiów licencjackich:
      - matematyka dyskretna
      - logika dla informatyków
      - algebra
      - analiza matematyczna
      - metody probabilistyczne i statystyka
      - teoretyczne podstawy informatyki
      - programowanie
      - systemy komputerowe
      - architektura komputerów
      - bazy danych
      - systemy operacyjne
      - algorytmy i struktury danych
      - sieci komputerowe
      - inżynieria programowania
      - zagadnienia społeczne i zawodowe informatyki
      - podstawy przedsiębiorczości

Przedmioty obligatoryjne dla studiów magisterskich:
      - sztuczna inteligencja
      - systemy wbudowane
      - modelowanie i analiza systemów informatycznych

Wybrane przedmioty specjalnościowe:
      - kodowanie i kompresja
      - kryptografia
      - podstawy kompozycji, rysunku i grafiki
      - metody numeryczne
      - pozycjonowanie stron internetowych
      - metody optymalizacji

Byłbym niezmiernie wdzięczny za pomoc.

Z poważaniem
      Jacek
    • Przez Joanna
      Dostałam dziś fajną informację z Politechniki Rzeszowskiej: jak polecisz do parcy w firmie Sii swojego znajomego informatyka i osoba ta znajdzie zatrudnienie to Ty dostajesz 2 000 zł!!! Tutaj są szczegóły: http://pl.sii.eu/pl/kariera/znajomy-informatyka

• Przez marion
      Mój znajomy wybiera się na studia na kierunku informatyka. Szuka czegoś w Katowicach. Jakie Uczelnie możecie polecić, które prowadzą taki kierunek? Czy ktoś tam studiował, bądź studiuje? 

Bo z tego co ja widziałem, to w Katowicach jest spory wybór uczelni, które mają Informatykę.