Skocz do zawartości
Nikodem1999

Stypendium socjalne, proszę o pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Rozmawiałem z mamy koleżanką, która korzysta z stypendium czy dotacji na dom itd, powiedziała że nie muszę siostry podawać bo ona może mieszkać gdzie chce, a nie dokłada się ani grosza, tak samo jak ona zrobiła ze swoimi synem 22 letnim, który pracuje nie liczyła go, nawet Pani w urzędzie jej to doradziła, drugą sprawą jest że ponoć źle wyliczam powinienem zarobki matki + alimenty podzielić na 2, zamiast zarobki matki na dwa i dodać do mnie tylko alimenty. Trzecią sprawą jest, że maksymalna w Polsce na ten rok to 1053,70 zł na osobę, a na US 900 zł, czy podniosą w razie czego? Jeśli mojej mamy koleżanka ma rację to by u mnie wychodziło 915 zł na osobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie. Nie możesz podejść do tego w ten sposób. Na tej zasadzie możesz starać się o wszystko. 

Są przepisy, które to regulują. 

Osoba po 26 roku życia zamieszkująca 1 gospodarstwo domowe może nie być brana pod uwagę, ponieważ może tworzyć osobne gospodarstwo domowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem u doradcy prawnego i normalnie siostry się nie wlicza, wystarczy jej zaświadczenie że nie prowadzi z nami gospodarstwa domowego.

Także będę liczył się tylko ja i moja mama.

PIT-37

5. 12
7. 1 112,04
39. 1 112,04
46. 1 112,04
104. 20 203
105. 3 080,52
107. 1 669,22
109. 1 112,04
111. 299,26
113. 299
115. 1 110
121. 1 110,00
Tu już chyba inny dokument Urzędu Skarbowego
35. 24 883,20
36. 1 335,00
37. 23 548,20
39. 1 409
62. 24 883,20
63. 1 335,00
64. 23 548,20
65. 1 409
97. 3 345,24
102. 20 202,96
Całą resztę co nie uwzględniłem to albo pisało 0,00 lub było puste.

 

Obliczyłem to w taki sposób:
Dochód netto jest to przychód minus składki na ubezpieczenia społeczne minus składki na ubezpieczenie zdrowotne minus zaliczki na podatek.

24 883,20 - 3 345,24 - 1 938,45 = 19,599.51 zł

24 883, 20 = przychód
3 345, 24 składki na ubezpieczenia społeczne
1 669,22 : 7,75 x 9 = 1938,45 (kwotę 1 669, 22 wziąłem z PIT 37 z rubryki Składki na ubezpieczenie zdrowotne)
Wyszła kwota 19,599.51, od której odjąłem zaliczki na podatek, czyli jak dobrze zrozumiałem 19,599.51 x 0,82 bo 18 % odejmuje, wychodzi 16,071.60, następnie
do tej kwoty dodaje alimenty czyli 12x300=3 600, więc wychodzi 19,671.60 i tę kwotę dzielę przez 24, gdyż 12 msc x 2 osoby, co wychodzi 19,671.60:24=819.65 zł na osobę,  (niestety źle obliczyłem)

Zaliczkę na podatek masz w Picie. na poz 65tej. poza tym odejmujesz od dochodu który jest w poz 64. ten inny dokument to pewnie pit 0 z odliczeniem podatku na ciebie, co musisz dodać do dochodu. i do tego dopiero alimenty i podzielić.  (nie bardzo rozumiem, mógłby ktoś mi to pomóc wyliczyć?)

Głowie się z tym i głowie, nie wiem dalej jak to zrobić, a nie chce podać źle ze względów prawnych.

 

Teraz zrobiłem to tak: 23 548,20 - 3 345,24 - 1938,45 - 1 409 + 1 112,04 + 3600= 21,567.55/24=898,65 zł

Pozycja 64 minus pozycja 97 minus pozycja 107, którą podzieliłem na7,75 oraz pomnożyłem przez 9 minus pozycja 65 plus pozycja 7 z PIT 0 z ulgi na mnie plus alimenty 12x300, następnie podzieliłem przez 12msc razy dwie osoby = 24 i wyszło 898,65 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.07.2019 o 14:41, Nikodem1999 napisał:

Czytałem wiele i nic konkretnego nie znalazłem, jeśli jest tak jak myślę i dobrze liczę to trochę przekraczam dochód na osobę.

Czytanie ze zrozumieniem się kłania. W regulaminie jest wszystko. Do dochodu wlicza się:

Cytat

rodziców, opiekunów prawnych, opiekunów faktycznych studenta i będące na ich utrzymaniu dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26 roku życia, a jeżeli 26 rok życia przypada w ostatnim roku studiów – do ich ukończenia, oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek.

A więc Twoja siostra się wlicza i naprawdę nikogo nie obchodzi, czy się dokłada, czy nie. Musisz po prostu dodać dochód Twojej mamy, dochód siostry, alimenty i podzielić na trzy. Cała filozofia

 

A zamiast latać po radcach i im bulić, było po prostu zadzwonić do komisji stypendialnej USz. Stypendia przyznaje się na podstawie wewnętrznych regulacji uniwersytetu. to na uniwersytecie zapytaj, czy rzeczywiście nie wliczą Twojej siostry. Bo jeśli ktoś potem uzna, że dostałeś stypendium bezprawnie, to będziesz musiał oddawać. 

 

Poza tym nawet dochód obliczony bez siostry nie rozwiązuje Twojego problemu, bo wg tego dokumentu: tu  próg dochodowy na USz wynosi w tym roku 900 zł nettto. Ledwo się mieścisz, a to kwalifikuje Cię tylko do najniższego stypendium, czyli wg stawek do 350 zł miesięcznie i ewentualnego zwiększenia o 280 zł z tytułu mieszkania w akademiku. Nie wyżyjesz za tyle. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikodem1999, naprawdę nie sądziłem, że można tak bardzo utrudnić obliczanie dochodu na osobę w rodzinie. Nie rozumiem też, dlaczego w ogóle nie zajrzałeś do regulaminu pomocy materialnej lub (w wersji dla leniwych) FAQ samorządu/komisji stypendialnej?

W dniu 28.07.2019 o 11:39, Nikodem1999 napisał:

Wyszła kwota 19,599.51, od której odjąłem zaliczki na podatek, czyli jak dobrze zrozumiałem 19,599.51 x 0,82 bo 18 % odejmuje, wychodzi 16,071.60, następnie

Nie potrzeba do tego żadnych procentów itp. Na papierku z US są napisane: dochód brutto, podatek należny (żadne zaliczki!) i składki na ubezpieczenia społeczne. Do szczęścia potrzebujesz jeszcze tylko papierka z ZUS, który podaje wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne. Następnie od dochodu brutto odejmujesz wszystkie pozostałe kwoty i masz dochód netto osoby pracującej. Potem doliczasz alimenty i dzielisz to na liczbę domowników przez 12 miesięcy.

W dniu 28.07.2019 o 11:39, Nikodem1999 napisał:

ulgi na mnie

Ulga na Ciebie, pomniejszając kwotę należnego podatku, automatycznie podwyższa dochód netto. Dlatego komisje stypendialne wymagają zaświadczeń z US, a nie jakichś pitów niewiadomego pochodzenia.

 

PS: Kwoty podatków i składek oczywiście nie oblicza się w przedstawiony przez Ciebie sposób, ale to forum o studiach, a nie księgowości:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To skąd mam wziąć swoje zaświadczenie z ZUS i US

 

 

 

Poza tym nawet dochód obliczony bez siostry nie rozwiązuje Twojego problemu, bo wg tego dokumentu: tu  próg dochodowy na USz wynosi w tym roku 900 zł nettto. Ledwo się mieścisz, a to kwalifikuje Cię tylko do najniższego stypendium, czyli wg stawek do 350 zł miesięcznie i ewentualnego zwiększenia o 280 zł z tytułu mieszkania w akademiku. Nie wyżyjesz za tyle. 

 

Pozwala to na zapłacenie akademiku i ~200 zł na życie, więc mniej będę potrzebował od rodziny.

 

Jesteście pewni na 100 %, że siostra wlicza się, przecież jej za tydzień/dwa może nie być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal nie pojmuję, dlaczego tak bardzo stronisz od regulaminu pomocy materialnej, gdzie wszystko jest podane na tacy:P Tak swoją drogą - pit bez stempla i podpisu pracownika urzędu skarbowego ma wartość co najwyżej papieru toaletowego. W ten sposób można sobie wpisać, że roczny dochód to powiedzmy 1000 zł netto i proszę mi udowodnić, że tak właśnie nie jest!:D Szanujmy wolontaryjną pracę studentów w komisjach stypendialnych dostarczając im tego, co wymaga regulamin, ale również dla własnego dobra, bo niekompletny lub błędny wniosek może skutkować utratą kasy za dany miesiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na innym forum napisali mi: Skoro "pracuje na siebie", to nie jest na utrzymaniu rodziców.
Chyba, że mama dokłada jej do życia, wtedy to co napisałeś o niej wcześniej, nie zgadza się ze stanem faktycznym. To, ile ma lat i czy się uczy nie ma znaczenia, jeśli sama się utrzymuje. Najważniejsze jest właśnie to, czy pozostaje na utrzymaniu mamy, z którą Ty tworzysz wspólne gospodarstwo domowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.






  • Wypowiedzi z ostatnich 10 dni

    • Tak jak wspomniała PannaZuzanna - dobra książka to była ta właśnie Dariusza Kulmy. Jak idziesz na jakiś kierunek techniczny, to pamiętaj o dobrych podręcznikach typu Analiza Matematyczna - Krysicki, Włodarski - wtedy to była taka niebieska książka, ale mega przydatna. Jak szukasz jeszcze jakichś informacji, artykułów o liczbach urojonych czy coś to podrzucam Ci artykuł https://blonie24.pl/liczby-urojone-zrozum-ich-tajemnicza-nature/
    • Dzisiejszy wybór modeli materacy jest tak ogromny, że nierzadko stwarza osobie kupującej nie lada problem. Rosnącą popularnością cieszą się jednak produkty Senpo, głównie ze względu na bardzo wysoką jakość, dostosowanie do potrzeb ciała użytkownika i zastosowanie naturalnych tworzyw. 
    • Imprezy firmowe znane również jako eventy firmowe w ostatnich latach stały się bardzo popularne, dzięki zauważeniu szeregu korzyści, które ze sobą niosą. To już nie tylko gry zespołowe oraz zabawa do białego rana, ale również przemyślana komunikacja i osiąganie celów biznesowych. Posiadając swoją firmę pewnie się zastanawiasz, czy eventy firmowe mają sens? W jaki sposób je zorganizować? Od czego zacząć?
    • Od stycznia 2021 roku skierowania na badania obrazowe wystawiane są wyłącznie w formie elektronicznej. To znaczne ułatwienie zarówno dla lekarzy, jak i dla pacjentów. 
  • Najpopularniejsze tematy na forum

×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.