Skocz do zawartości
toom16

Zgodnie z prawem? Wybór specjalizacji Politechnika Wrocławska

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, rozpocząłem studia magisterskie na Politechnice Wrocławskiej. Na pierwszym semestrze studiów dokonujemy wyboru specjalności. Z tym konkretnym procederem przychodzę do Państwa. Mianowicie po rozmowie z kolegami studentami okazuje się, iż są przesłanki do losowo przydzielonych specjalizacji. (Wewnętrzna rekrutacja na podstawie oceny z dyplomu I stopnia oraz ocen końcowych).

I tutaj pierwsze pytanie, w jaki sposób można i czy można wystąpić do władz wydziału w sprawie ujawnienia list rankingowych poszczególnych specjalizacji wraz z wskaźnikiem punktowym rekrutacji?

A druga sprawa tyczy się konkretnie sposobu wybierania specjalizacji. Otóż w ogłoszeniu informującym o złożeniu deklaracji widnieje:

"Nie złożenie przez studenta w/w deklaracji będzie skutkować przydzieleniem z urzędu do jednej ze specjalności na kierunku. Warunkiem uruchomienia specjalności jest minimum 30 osób"

Natomiast na dokumencie deklaracji widnieje:

"Zgłoszenie deklaracji preferencji musi zawierać wszystkie 4 specjalności wymienione w kolejności preferencyjnej ustalonej przez studenta pod rygorem nieważności"

I tu nasuwa się pytanie czy takie wymuszanie na studentach wyboru wszystkich specjalizacji co chroni uczelnie przed nieuruchomieniem jakiej specjalizacji jest zgodne z prawem? Czy to nie jest

ograniczanie "praw studenta do zdobywania wiedzy i rozwijania własnych zainteresowań"? (Jedno z praw studenta zamieszczone w regulaminie uczelni).

Dodatkowo dodam, iż w regulaminie uczelni nie jest wspomniane nic na temat wyboru specjalizacji.

Ponadto nasuwa się pytanie, czy uczelnia w razie złożenia odwołania ma obowiązek przesłania dokumentu zawierającego rozstrzygnięcie złożonego pisma? Składałem odwołanie a w odpowiedzi na nie dostałem tylko krótkiego maila bez argumentacji.

Ściana tekstu wiem, ale są to dla mnie ważne sprawy na dzień dzisiejszy :)

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Było wiele razy na forum. Wybierając studia nie kierujemy się spacjalizacjami bo na nie jest osobną rekrutacja. Więc jak sobie założysz że idziesz na studia dla specjalizacji a później się nie dostaniesz na nią to porażka. 

Tak, uczelnia ma prawo robić osobną rekrutacją według swojego widzimisię.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, Łukasz napisał:

Było wiele razy na forum. Wybierając studia nie kierujemy się spacjalizacjami bo na nie jest osobną rekrutacja. Więc jak sobie założysz że idziesz na studia dla specjalizacji a później się nie dostaniesz na nią to porażka. 

Tak, uczelnia ma prawo robić osobną rekrutacją według swojego widzimisię.

Chodzi o stronę formalną, na pierwszy rzut oka wygląda na gruby wałek dlatego zależy mi o odpowiedź kogoś zorientowanego prawnie. Ja doskonale zdaję sobie sprawę, że nie ma co wybierać po specjalizacjach. Najbardziej interesuje mnie strona formalna zabezpieczenia się uczelni, no i skoro uruchamiają zawsze wszystkie specjalności to powinna istnieć możliwość swobodnej zmiany.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
16 godzin temu, toom16 napisał:

czy można wystąpić do władz wydziału w sprawie ujawnienia list rankingowych poszczególnych specjalizacji wraz z wskaźnikiem punktowym rekrutacji?

Jawność to podstawa. Masz prawo żądać wglądu do swojego wyniku i znać zasady zastosowanej punktacji.

16 godzin temu, toom16 napisał:

I tu nasuwa się pytanie czy takie wymuszanie na studentach wyboru wszystkich specjalizacji co chroni uczelnie przed nieuruchomieniem jakiej specjalizacji jest zgodne z prawem? Czy to nie jest

ograniczanie "praw studenta do zdobywania wiedzy i rozwijania własnych zainteresowań"? (Jedno z praw studenta zamieszczone w regulaminie uczelni). 

toom16, wiem, że to niefajne dla studenta, ale żadne przepisy (zarówno ustawy i regulaminy studiów) nie gwarantują uruchomienia specjalności na życzenie. Podobnie mają się sprawy nawet z kwestią nadrzędną, czyli uruchomieniem kierunku studiów. Uczelnie przyjmują pewną minimalną liczbę studentów, od której otwierają studia i później specjalności. Jeżeli minimum zostanie przekroczone, nie wyczerpując przy tym limitu, to na specjalność bierze się wszystkich chętnych. Kiedy zainteresowanie przekracza ustalony limit, to z pewnością brane są pod uwagę jakieś kryteria - być może średnia itp. Jeśli natomiast grupa jest zbyt mała do podziału na odrębne specjalności, to tworzy się tylko jedną zbiorczą. W każdym razie powodzenia. ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Duże znaczenie ma też pensum wykładowców różnych dziedzin ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

• Podobna zawartość

• Przez d2797
      Witam,

jestem obecnie studentem I stopnia na kierunku socjologia. Dopiero na II stopniu mam możliwość wyboru specjalizacji i są to: "socjologia biznesu i zarządzania" oraz "kryminologia i dezorganizacją społeczna". Zarówno jedna, jak i druga opcja bardzo mnie interesują, ale podczas zajęć z metodologii badań spodobała mi się również inna opcja, którą chętnie bym rozwijał - badania, projekty, możliwość pracy w agencjach badawczych, etc. Dlatego chciałbym uzyskać jakieś porady, może literaturę wartą poznania dostępną w tym zakresie. Czy warto iść w tym kierunku? Czy do tego może dobrze było by rozpocząć jakiś dodatkowy kierunek studiów bądź kursy, które mogą być przydatne przy takiej opcji?
      Lub może ktoś jest w stanie wypowiedzieć na temat wyżej wymienionych specjalizacji (biznes, kryminologia) - literatura, opinie, praca? 

Za pomoc z góry dziękuję
    • Przez Nicole20
      Cześć 
      pytanie do studentów z Wrocławia. Planuję iść na fizjoterapię i zastanawiam się czy lepiej wybrać się na umed czy na AWf. Pomóżcie. Najlepiej by było gdyby ktoś miał doświadczenia z obu uczelni, ale przyjmę każdą opinię. Jeśli będziesz mieć ochotę odpowiedzieć na kilka bardziej wnikliwych pytań napisz do mnie proszę na tego maila:xxxx
      Będę bardzo wdzięczna za wszelkie formy odpowiedzi
    • Przez PanTadeusz
      Cześć, 

przeglądając wiele innych tematów na forum zauważyłem że istnieje pewna zależność ze studiami niestacjonarnymi. Czy to prawda że wynik rekrutacyjny nie ma znaczenia w trakcie rekrutacji na studia jeśli decydujemy się na studia niestacjonarne? 
      Jestem zainteresowany prawem na UW lecz pisałem maturę pare lat temu, niestety ja z przeszłości miał wtedy inne plany na przyszłość ale jak zawsze życie pisze swoje własne scenariusze a pomysł narodził się w ostatnich miesiącach co nie pozwoliło mi na napisanie matur potrzebnych w rekrutacji na studia stacjonarne. Nie chce też odkładać tego na kolejny rok bo lata lecą a jednak te studia to 5 lat pracy a finansowo mogę pozwolić sobie na płatne studia. 

Thank you from the mountain  

• Przez Nina7
      Chce studiować 2 kierunki
      1-  będzie prawo niestacjonarne.  
      2 - co wybrać żeby połączyć to z prawem i dlaczego?  
    • Przez holahop
      Witam,
      Szukam kogoś kto mógłby mi doradzić w kwestii wyboru studiów. W tym roku aplikowałem na Manchester University na prawo LLB i zostałem przyjęty. Mieszkam tutaj od 4 lat i maturę (a levels) tez zdałem tutaj w UK jednak po skończeniu studiów planuje wrócić do polski. Bardzo zależy mi na byciu prawnikiem, wiec wiem ze studia na które aplikowałem nie są wystarczające w Pl. Dlatego planuje tez aplikować na studia prawnicze tutaj. Pytanie, czy gdybym studiował obydwa prawa rownocześnie, w Polsce eksternistycznie, to miałoby to jakaś realna wartość w oczach pracodawców, zwłaszcza kancelarii międzynarodowych w Wawie? Jeżeli nie, co innego proponowalibyscie mi? Bardzo chciałbym jednak studiować w UK.
      z góry dzięki za odp :)

• Wypowiedzi z ostatnich 10 dni

• Trollujesz, czy naprawdę nie potrafisz przeczytać ze zrozumieniem wklejonej wyżej tabelki?    W sumie to taki pierwszy test, czy nadajesz się na studia: czy jesteś w stanie zrozumieć zasady rekrutacji.    Czaisz, że tam jest napisane "jeden przedmiot do wyboru z", a drugi język jest tylko jedną z opcji. 
    • Cześć Prawdopodobnie dostane się na SGH, na studia niestacjonarne wieczorowe i chciałem się troche dowiedzieć o organizacji tam, m.in jak wygląda integracja studentów ze studiów dziennych z tymi z zaocznych, czy cieżko jest przetrwać na SGHu i czy ciężko jest połączyć prace z nauką, jak wygląda wybór specjalizacji pod koniec 1 roku (wg. jakich kryteriów przyjmują studentów na daną specjalizację?) i czy ogólnie polecacie SGH w tym trybie.  Mam jeszcze do wyboru UKSW i SGGW dzienne lub UW zaoczne także prosiłbym o opinie:) (finanse i rachunkowość lub ekonomia)    
    • Proszę poczytac https://studia.pl/wyszukiwarka/?search_keywords=Historia&region=krakow&sort=random   Myślę że UP Kraków. 
    • Jemu brakuje drugiego języka. Napisał polski, matematykę, język rozszerzony i wos. Musiałby napisać drugi język na podstawie lub rozszerzeniu, a tak robi bardzo niewiele osób. Ja osobiście pisałem dwa rozszerzone, żeby zwiększyć szanse, bo też wybieram się na prawo na UW.
  • Najpopularniejsze tematy na forum

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.