Skocz do zawartości
kk1432413

Zmiana kierunku/ponowna rekrutacja

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam drobny problem w ramach moich studiów, a mianowicie najprawdopodobniej (chociaż jest jeszcze cień szansy) nie zdam na 2 rok studiów. Studiuję obecnie kierunek Elektronika na WEiTI PW i zamierzam się ponownie rekrutować na inny kierunek studiów. Myślałem o zamianie Elektroniki na Informatykę na SGGW lub jakiś prostszy kierunek z wydziału Elektrycznego PW (Elektrotechnika). I tu pojawia się moje pytanie, jak wygląda sytuacja w porównaniu do EiTI z tymi dwoma kierunkami? Ciężej jest przechodzić z semestru na semestr? Można sobie poradzić posiadając wiedzę pozwalającą "z trudem zdać" na EiTI? Był ktoś w podobnej sytuacji i może wypowiedzieć sie na ten temat? Nie ukrywam, troszkę narzekam na brak czasu a przedmiotów do zaliczenia ubywa zbyt mało w porównaniu do tego, co zaliczyć muszę. Chciałbym poznać opinię na temat dwóch tych dwóch kierunków studiów i czy warto się zarekrutować ponownie? Jeśli jest to zły dział proszę o przeniesienie tematu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli sądzisz, że elektrotechnika jest prostsza, to możesz się rozczarować :D pierwszy rok dla elektroniki na EiTI i elektrotechniki pokrywa się w większości. Na drugim roku elektrotechniki jest od groma elektroniki - studiów nie ukończyłem, 2 lata mi zajęła się dowiedzenie, że w ogóle się tym nie interesuje, a jak z Tobą? Kręci Cię to, ale z jakichś powodów (choroba, lenistwo, prowadzący) ciężko Ci będzie zdać czy nie uczysz się, bo nie masz motywacji do uczenia się rzeczy, których nie lubisz? Jeśli to drugie, darowałbym sobie elektrotechnikę, bo to tak jakbyś powtarzał 1 rok elektroniki.

Co do informatyki na SGGW niestety nie wypowiem się. Może powiedz, czym się interesujesz, będzie łatwiej coś wymyślić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim interesują mnie szeroko pojęte techniki informacyjne. Co do elektroniki oraz stanu do jakiego się doprowadziłem raczej jest to nie tyle związane z brakiem zainteresowania przedmiotami oraz samym kierunkiem, co bardziej "zaniedbaniem się" w I semestrze. Ciężko jest trochę nadrobić materiał z I semestru jednocześnie przyswajając obecny. Co do kierunku elektronika, myślałem, że będzie on idealny, jednak jednocześnie jest on chyba zbyt trudny dla mnie, chociaż cień szansy na zdanie jest po wakacjach i zamierzam mimo wszystko podejść do sesji jesiennej (bardziej chodzi o zrobienie sobie "pleców" gdyby jednak żaden przedmiot z sesji jesiennej nie poszedł po mojej myśli). Na elektronice znajduję praktycznie to, co chciałbym robić w przyszłości, przez pierwsze dwa semestry przyswoiłem wiedzę z teorii obwodów (na poziomie EiTI, ale mimo wszystko nie sądzę, że jest ona zła), poszerzyłem wiedzę na temat programowania. Nie ukrywam, programowanie spośród tych rzeczy najbardziej mnie interesuje, zaraz na drugim miejscu jest typowa "zabawa" z elektroniką i obwodami. Na pewno nie uważam tego za czas stracony oraz nie sądzę, że wybrałem źle, po prostu zbyt dużo "luzu" dałem sobie na samym początku i to mnie zgubiło, wiadomo jak na uczelniach technicznych brak regularnej nauki może człowieka pogrzebać. Dlatego swoje wybory dzielę między te 2 kierunki. Myślałem jeszcze o ewentualnym transporcie, jednak transport to raczej takie moje dość "pobieżne" hobby, z którym nie chciałbym wiązać przyszłości. Także pozostaje mi ewentualne przeniesienie się na elektrotechnikę lub informatykę, gdzie będę mógł realizować te zainteresowania w być może mniejszym stopniu złączone ze sobą (mimo wszystko czuję ten natłok przedmiotów o kompletnie różnych charakterystykach, co przekłada się na natłok obowiązków związanych z ich nauką)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak wyglądają Twoje matury? Nie dostałbyś się na informatykę na elektrycznym (tam są chyba najniższe progi z informatyk na PW)? Może automatyka by Ci bardziej przypasowała, a i progi są niższe (przynajmniej na elektrycznym, z tego co pamiętam). Na elektrotechnice będziesz miał jeszcze więcej przedmiotów z zupełnie różnych dziedzin niż na elektronice (gdzie na elektronice pewnie jest i trochę więcej programowania), bo dochodzi wiedza z maszyn elektrycznych, z elektroenergetyki... Jest tam naprawdę wszystko w jakiejś śmiesznej liczbie godzin - czyli tak naprawdę wszystko i nic, a kierunek tak naprawdę zaczyna się dopiero na 6 semestrze (gdy wybierasz specjalizację, która stanowi 95% Twoich wszystkich przedmiotów). 

Na Twoim miejscu raczej wyeliminowalbym elektrotechnikę, bo to jednak minimalnie bardziej rozbieżne od Twoich zainteresowań (względem elektroniki). Zostałbym na elektronice, bądź pomyślał o automatyce (lub informatyce na elektrycznym/elce właśnie. Sprawdź też przedmioty na kolejnych latach - trzeci, czwarty i piąty semestr są chyba najtrudniejsze na politechnikach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na elektronice, przedmioty w następnych semestrach wydają się o wiele wiele ciekawsze niż te w początkowych fazach studiów. Co do wyników matur, na elektryczny na informatykę dostałbym się albo "na styk" albo bym się nie dostał, także delikatnie mówiąc loteria. Na automatyce i robotyce studiuje mój rówieśnik, dość dobry znajomy i sądząc po tym, co ma, zdecydowanie jestem zdania, że może być ciekawie, chociaż trudno. Mam wrażenie, że najprędzej zostanę na elektronice, albo telekomunikacji, chyba, że progi w tym roku mocno skoczą (co jest wątpliwe, ale mimo wszystko lepiej spojrzeć na to krytycznym okiem). Co do SGGW zasięgnąłem opinii od znajomego i podobno są tam dość spore luzy, ale człowiek też niewiele się nauczy i bez samozaparcia może być ciężko. Co prawda programować w wolnych chwilach lubię i kodzenie sprawia mi dość sporą przyjemność, jednak nie wiem czy wolny czas na studiach byłbym w stanie wykorzystać tylko i wyłącznie na naukę czegoś ponad program (chociaż nie ukrywam, teraz nawet nie mam czasu na naukę ponad program, co też mnie smuci)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może teraz próbuj zdać wszystko, co się da, na elektronice, a przy okazji złóż papiery na informatykę/automatykę na PW. Jak się nie dostaniesz, to wyjście będziesz miał jedno - elektronika. A jak się dostaniesz, to będziesz się martwił, co wybrać :)

Ogólnie jakbyś zdał cały pierwszy rok, to możliwe, że byłaby opcja przeniesienia. Wiem, że ludzie u mnie na elektrycznym przenosili się z elektrotechniki na informatykę (normalnie na drugi rok), warunkiem było tylko zdanie całego pierwszego roku, choćby we wrześniu. Może u was na elce jest taka sama opcja (żebyś mógł się przenieść na drugi rok automatyki lub informatyki)? A może ewentualnie warto się dopytać na wydziale elektrycznym w dziekanacie?

Co do czasu na studiach, faktem jest, że na polibudach jest go mało. Będąc właśnie na studiach ekonomicznych na UW tego czasu jest znacznie więcej, domyślam się, że na SGGW mogłoby być podobnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego myślałem o przeniesieniu na SGGW, by mieć czas na programowanie, które jednak sobie ukochałem a mam na nie zbyt mało czasu. Mimo wszystko jednak jak mówisz staram się zdac wszystko we wrześniu i czekać na obrót wydarzeń. Co do opcji przeniesienia, faktycznie w regulaminie studiów całego PW jest taki paragraf o przenoszeniu po zdaniu 1 roku studiów i ogółem dotyczy on chyba wszystkich uczelni, a przenoszenie między wydziałami na PW zależy tylko i wyłącznie od dobrej woli dziekana.

 

Także nawet w razie niepowodzenia w przeniesieniu na inny wydział zawsze można spróbować się przenieść na inną uczelnię (tak planuje mój znajomy z roku.. zwyczajnie odkrył brak sensu w elektronice i wynosi się na finanse i rachunkowość). Papiery w takim razie składam jako ewentualne "plecy" i zrobię jak mi radzisz. Liczę, że się utrzymam na wydziale i jednocześnie zdam wszystko, co potrzeba.

 

Tymczasem dziękuję Ci serdecznie za poradę :D . Temat nie jest jeszcze do zamknięcia, gdyż czekam na ewentualną opinię o informatyce na SGGW, być może ktoś taki się jeszcze na forum pojawi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Programowanie jest taką dziedziną, że chyba (nie chcę skłamać, nie mam dokładnych danych) jest więcej programistów nie-informatyków, niż programistów informatyków. Trzeba mieć własne ambicje. I jeśli nie szkoda Ci tam tych 80 złotych (czy iluś), to warto złożyć rejestracje na wybrane kierunki na PW :D

Co do kolegi i przenosin z elektroniki na FiR - to chyba dość popularne, wśród tych odchodzących z politechniki, bo się dowiadują, że jednak ani trochę się techniką nie interesują, jak i w moim przypadku. Będąc na WNE UW dostrzegam różnicę między tą uczelnią, a PW w dosłownie każdym aspekcie. 

O opinię kogoś z informatyki na SGGW może być ciężko, forum jest raczej małe - jeśli nikt się nie odezwie, spróbuj poszperać na grupach facebookowych i podpytać ludzi. Na bank są utworzone grupy rocznikowe danego kierunku :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze spytam, żeby bez sensu nie zaśmiecać forum. Czy wie ktoś może, czy potrzebna jest rezygnacja z obecnych studiów, jeśli chcę zarekrutować się na tę samą uczelnie, jedynie inne kierunki? Portal rekrutacja.pw.edu.pl troszkę mnie nastraszył, że jest konieczność z rezygnacji, jednak szperając nigdzie o tym nie słyszałem, że muszę zrezygnować ze studiów już teraz. Czy jest to równoznaczne z możliwością podejścia do sesji i potem rezygnacji z jednego z kierunków, czy raczej na zasadzie zarekrutowałeś się to musisz zrezygnować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli studiujesz to powinieneś rekrutować się jak na 2 kierunek gdzie jest osobna pula miejsc. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Zarekrutowałem się w ramach ewentualnych "pleców" i czekam na wyniki rekrutacji i zaczynam nadrabiać zaległości. Temat do zamknięcia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


 • Podobna zawartość

  • Przez Milka29
   Witam,
   Poziom żałośnie mały
   matma 30%,
   Polski 56%
   Angielski 56%
   Tak wiem że to późno ale druga tura wciąż trwa.
   Na jakiej uczelni (prywatna, państwowa - bez różnicy) i na jaki kierunek w Stolicy z takimi wynikami mogę liczyć na przyjęcie?
   Nie będę ukrywał, chodzi przede wszystkim o dalszy pobór renty rodzinnej która jest mi przyznana, ale oczywiście też myślę o studiach w kategorii rozwoju.
   Jestem po prostu ciekawy czy i gdzie mogę sie dostać po takiej maturze. Koniecznie studia zaoczne.
   Wiem że moje podejście może się wydawać głupie ale ta renta to nie są małe pieniądze i były by świetnym dodatkiem do pieniędzy zarobionych.
   Myślę że z waszych propozycji wybiorę coś interesującego.
   Z góry dzięki
    
    
  • Przez momox
   Hej! Ukończyłam studia licencjackie na kierunku Finanse i Rachunkowość sp.Rachunkowość oraz studia magisterskie na kierunku Finanse i Rachunkowość sp.Biegły rewident. Chcę zrobić coś jeszcze w kierunku Informatyki. Drugi Magister (2lata) na kierunku Informatyka w biznesie lub studia podyplomowe (1rok) na kierunku Data Science: zaawansowana analiza danych. Nie wiem co lepsze czy drugi mgr czy ta podyplomówka.. Co mi otwiera drzwi do większych możliwości i jak pracodawcy patrzą na te dyplomy?
   Dzięki.
  • Przez violettatamara
   Gdzie lepiej studiować filologię angielską zaocznie na studiach licencjackich – KUL czy Akademia Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie (AWP)?
   W AWP kierunek to "Filologia angielska z lingwistyką stosowaną (j. hiszpański)". W KUL-u w programie studiów jest j. niderlandzki. Nigdy nie miałam styczności z j. niderlandzkim, natomiast j. hiszpańskiego jako drugiego uczyłam się w gimnazjum i w liceum. Od roku studiuję dziennie zarządzanie w Lublinie i wolałabym nie zaczynać drugiego kierunku stacjonarnie. Nie chciałabym również studiować anglistyki dziennie, a zarządzania zaocznie, gdyż mogłabym mieć problem z przedmiotami związanymi z matematyką.
  • Przez Justyna9825
   Cześć wszystkim, jestem tutaj nowa. Jestem studentką II stopnia żywienia człowieka i dietetyki i w ramach mojej pracy magisterskiej badam opinię studentów na temat systemów znakowania żywności. Wiem, że niechętnie wypełniamy ankiety, ale obiecuję, że moja jest naprawdę krótka (do wypełniania w 2-3 minuty tak naprawdę), a ja będę dozgonnie wdzięczna za pomoc. Życzę Wam miłego dnia i powodzenia w nowym roku akademickim! https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfK-eITCMLalg8s2KwgEVZoDAxFPF4NQcTymtl1EuFBBo7Leg/viewform?fbclid=IwAR2nrC9Qg4k-cEBUmG1j1jvKr6Efm9W7RFuQU0OlG5qsD8hRjlz-IcrFOVU 
  • Przez aguagu
   Uczelnie publiczne:
    
   Uniwersytet Wrocławski
   stacjonarne: 11,5 os./miejsce, niestacjonarne: 2 os./miejsce
   próg punktowy stacjonarne: 127/190 (67%)
   Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
   stacjonarne: 9 os./miejsce, niestacjonarne: 2 os./miejsce
   próg punktowy stacjonarne: 76/100
   Uniwersytet Gdański
   stacjonarne: 6 os./miejsce, niestacjonarne: 2 os./miejsce
   próg punktowy stacjonarne: 113/150 (75%)
   Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
   stacjonarne: 5 os./miejsce, niestacjonarne: 2 os./miejsce
   próg punktowy stacjonarne: 81/100
   Uniwersytet Śląski w Katowicach
   stacjonarne: 5 os./miejsce, niestacjonarne: 1 os./miejsce
   Uniwersytet Łódzki
   stacjonarne: 5 os./miejsce, niestacjonarne: 1 os./miejsce
   próg punktowy stacjonarne: 555
   Uniwersytet Warszawski
   stacjonarne: 4 os./miejsce, niestacjonarne: 2 os./miejsce
   próg punktowy stacjonarne: 73/100
   Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
   stacjonarne: 4 os./miejsce, niestacjonarne: 2 os./miejsce
   próg punktowy stacjonarne: 73/100
   Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
   stacjonarne: 4 os./miejsce, niestacjonarne: 2 os./miejsce
    Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
   stacjonarne: 4 os./miejsce, niestacjonarne: 2 os./miejsce
   próg punktowy stacjonarne: 67/100
    Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
   stacjonarne: 3,5 os./miejsce, niestacjonarne: 2,5 os./miejsce
   próg punktowy stacjonarne: 190/300 (63%)
    Uniwersytet Opolski
   stacjonarne: 3 os./miejsce, niestacjonarne: 2 os./miejsce
   próg punktowy stacjonarne: 53/100
    Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości
   stacjonarne: 3 os./miejsce
    Uniwersytet Rzeszowski
   stacjonarne: 2 os./miejsce, niestacjonarne: 2 os./miejsce
   próg punktowy stacjonarne: 36/100
    Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie
   stacjonarne: 2 os./miejsce, niestacjonarne: 2 os./miejsce
   próg punktowy stacjonarne: 29/100
    Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
   stacjonarne: 2 os./miejsce, niestacjonarne: 2 os./miejsce
   próg punktowy stacjonarne: 49/100
    Uniwersytet w Białymstoku
   stacjonarne: 2 os./miejsce, niestacjonarne: 2 os./miejsce
   próg punktowy stacjonarne: 56/100
    Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
   stacjonarne: 2 os./miejsce, niestacjonarne: 2 os./miejsce
   próg punktowy stacjonarne: 51/100
    Uniwersytet Zielonogórski
   stacjonarne: 2 os./miejsce, niestacjonarne: 2 os./miejsce
    Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie
   stacjonarne: 2 os./miejsce, niestacjonarne: 2 os./miejsce
   próg punktowy stacjonarne: 35/100
    Akademia Pomorska w Słupsku
   stacjonarne: 2 os./miejsce, niestacjonarne: 2 os./miejsce
    Uniwersytet Szczeciński
   stacjonarne: 2 os./miejsce, niestacjonarne: 1,5 os./miejsce
   próg punktowy stacjonarne: 19/100
    Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
   stacjonarne: 2 os./miejsce, niestacjonarne: 1,5 os./miejsce
   próg punktowy stacjonarne: 106
    Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach
   stacjonarne: 2 os./miejsce
    Akademia Sztuki Wojennej
   stacjonarne: 2 os./miejsce
   próg punktowy stacjonarne: 58/100
    Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu
   stacjonarne: 2 os./miejsce, niestacjonarne: nie uruchomiono z braku kandydatów
    Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie
   stacjonarne: 1,5 os./miejsce, niestacjonarne: 1,5 os./miejsce
    Państwowa Akademia Nauk Stosowanych we Włocławku
   stacjonarne: 1 os./miejsce
    Akademia Zamojska
   stacjonarne: 1 os./miejsce
    Collegium Witelona Uczelnia Państwowa
   stacjonarne: 1 os./miejsce
    Akademia Nauk Stosowanych w Łomży
   stacjonarne: 1 os./miejsce, niestacjonarne: nie uruchomiono z braku kandydatów


    
   Uczelnie niepubliczne:

    
   Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
   stacjonarne: 4 os./miejsce, niestacjonarne: 2 os./miejsce
   Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu
   stacjonarne: 3,5 os./miejsce, niestacjonarne: 2 os./miejsce
   Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie
   stacjonarne: 3 os./miejsce, niestacjonarne: 4 os./miejsce
    
   SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny z siedzibą w Warszawie
   stacjonarne: 3 os./miejsce, niestacjonarne: 2 os./miejsce
   Wyższa Szkoła Bankowa z siedzibą w Gdańsku
   stacjonarne: 3 os./miejsce, niestacjonarne: 2 os./miejsce
   Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
   stacjonarne: 3 os./miejsce, niestacjonarne: 2 os./miejsce
   Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
   niestacjonarne: 3 os./miejsce
   Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
   stacjonarne: 2,5 os./miejsce, niestacjonarne: 2 os./miejsce
   Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
   stacjonarne: 2 os./miejsce, niestacjonarne: 3,5 os./miejsce
    Collegium Humanum - Szkoła Główna Menedżerska
   stacjonarne: 1,5 os./miejsce, niestacjonarne: 1,5 os./miejsce
    Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie
   stacjonarne: 1 os./miejsce, niestacjonarne: 1 os./miejsce
    Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni
   stacjonarne: 1 os./miejsce, niestacjonarne: 1 os./miejsce
    Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
   stacjonarne: nie uruchomiono z braku chętnych, niestacjonarne: 2 os./miejsce
    Wyższa Szkoła Administracji Publicznej w Szczecinie
   niestacjonarne: 2 os./miejsce
    Społeczna Akademia Nauk z siedzibą w Łodzi
   niestacjonarne: 1,5 os./miejsce
    Wyższa Szkoła Prawa i Administracji Rzeszowska Szkoła Wyższa z siedzibą w Rzeszowie
   przyjęli wszystkich chętnych
    Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu - Akademia Nauk Stosowanych
   przyjęli wszystkich chętnych
    Akademia Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I w Poznaniu
   przyjęli wszystkich chętnych
    Akademia Nauk Stosowanych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach
   przyjęli wszystkich chętnych
    Akademia WSB
   przyjęli wszystkich chętnych
    Szkoła Główna Krajowa z siedzibą w Warszawie
   przyjęli wszystkich chętnych
    Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
   przyjęli wszystkich chętnych
    Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu
   przyjęli wszystkich chętnych
    Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
   przyjęli wszystkich chętnych
    Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych im. prof. Michała Iwaszkiewicza
   przyjęli wszystkich chętnych
    Wyższa Szkoła Finansów i Prawa w Bielsku-Białej
   stacjonarne: nie uruchomiono z braku chętnych, niestacjonarne: przyjęli wszystkich chętnych
    


×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.