Skocz do zawartości
Łukasz

Wskazówki dotyczące pisania prac i analizy tekstów

Rekomendowane odpowiedzi

Całe 4 lata liceum nauczycielka z polskiego powtarzała nam że jeśli mamy zrobić sciąge z polskiego to tylko w jednej formie:

wypisać sobie wszystkie lektury, które przerobiliśmy, żeby nic nam nie umknęło podczas pisania.

W starej maturze ważne były żeby zrobić sobie szybki plan pracy o czym chcemy pisać, teraz jest to może mniej ważne bo i prace są krótsze, ale moim zdaniem i tak warto zastanowić się i zrobić sobie mały konspekt - to tylko 5min czasu a później co chwile do tego wracamy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Najlepiej jest zrobić konspekt :) z resztą my i tak musimy go oddać nauczycielom do matury. I każdy musi go zrobić,bo wtedy do matury się nie podchodzi z języka polskiego. Ale co do ściągi to chyba lepiej jednak spisać sobie wszystko samemu niż korzystać z opracowań bo teraz jak tak patrze to nie wszystkie mają cały zestaw podstawowych lektur.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No tak :) ja do tej pory go robie przygotowując się do egzaminów. No tak wy musicie go oddawać na ocenę bo wiem jak moja siostra miała w tym roku mature i polonistka sprawdzała i doradzała co zmienić. Dlatego nie martw się no i co do opracowań to masz rację,zwłaszcza do tych starych wydań. I odradzam opracowania bo nic z nich nie wyniesiesz w sumie,bardziej ze swoich notatek i książek szkolnych.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Rzadko kiedy używałam opracowań i też twierdzę że nie warto bo przecież tam jest za mało informacji i nic się nie przydaje z tego moim zdaniem. Warto jest czytać jednak całe lektury. I notatki to też trzeba robić na bieżąco jednak bo potem jest ciężko dostać jakiekolwiek informacje :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A ja korzystałam z opracowań, nie które są przygotowane pod pytania problemowe, które często pojawiają się na maturze. Warto trochę pogrzebać w internecie ;) Poza tym czytając 500 stron jakiegoś Potopu, albo innego wybitnego dzieła łatwo coś przeoczyć.

Jeśli chodzi o maturę pisemną to dostaje się punkty za banały, które znasz po przeczytaniu opracowania, kto był kim, kto kogo kochał, pod jakim zaborem była Warszawa, na co chorowali bohaterowie Dżumy itp. ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No w sumie masz racje :) heh i zazwyczaj to są też te wątki miłosne najpotrzebniejsze :D ale i konspekt jest najlepszy do wszystkiego. Przygotowań,egzaminów,wypracowań,itp. Ale trzeba przyznać że większość mamy na lekcji niż w wypracowaniach czy repetytoriach :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Także stosowałem się do konspektu, dobra rzecz. I uważam że jest łatwiej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

• Podobna zawartość

• Przez Mampytanie
      Witam. Jestem tegorocznym maturzystą i mam zamiar studiować FiR na UŁ.
      Czy z niżej podanymi wynikami mam szansę się tam dostać?
      Ang roz: 90%
      Geo roz: 60%
      Matematyka podstawowa : 80%
      Jeżeli dobrze zrozumiałem zasady rekrutacji to mam ok. 580 pkt. Za odp z góry dziękuję.

• Przez Natari
      Witam, 

W tym roku będę poprawiać maturę z angielskiego i historii na rozszerzeniu.W tamtym roku pisałam normalnie maturę i zdałam wszystko na dość zadowalającym poziomie( wszystko powyżej 55%) na rozszerzeniu zdawałam przedmioty powyższe i jeszcze język polski na 70%. Jednak historia i angielski nie poszły mi już tak dobrze jak chciałam. Do sedna, zastanawiam się nad administracją ale dużo osób mi ją odradza ponieważ nie ma po niej pracy... I moje pytanie czy faktycznie jest w tym ziarnko prawdy? A jeżeli tak to jakie inne studia mogę podjąć po tych rozszerzeniach? Pozdrawiam
    • Przez Pawel111
      Witam, boje się ze nie zdam matury z polskiego przez rozprawkę maturalna mimo ze nie ma błędów rzeczowych ale teza nie zbyt  pasuje do argumentów,  czy przez to obleje ? Jak egzaminator na to patrzy ?

• Wypowiedzi z ostatnich 10 dni

• Witam, dodałam ten wpis do działu rekrutacja ponieważ nie da się go dodać do działu miasta studenckie. A więc mam problem z akademikiem, a mianowicie rekrutuje się w II turze na uniwersytet papieski na kierunek psychologii na którym wyniki są 19 września. Moim drugim wyborem jest uniwersytet rolniczy kierunek ekonomia a wyniki 4 września. Mam problem z akademikiem ponieważ w większości miejsca można zająć do 31 sierpnia a ja nie mam statusu studenta i obawiam się o to że zostanę na tak zwanym lodzie. Czy ktoś się orientuje co z osobami z II tury i mógłby mi jakoś doradzić? Narazie dzwoniłam do AGH i nie mają miejsc a na rolniczy o miejsce mogą się ubiegać tylko osoby przyjęte na studia. Bardzo proszę o pomoc 
    • Oczywiście zabieram się czym prędzej za lekturę! 
    • To ja zachęcam do zapoznania się z regulaminem forum który został zaakceptowany przez Ciebie.
    • Zupełnie nic. Dodałam to w pierwszy lepszy dział do czego się przyznaje jednak po co tracić czas na komentowanie takowego postępowania? Dodałam tutaj i tyle nic się nie stało w związku z tym następnym razem dodam gdzieś indziej. Wolałabym aby dodawać tutaj odpowiedzi na pytanie ponieważ można samemu sobie odpowiedzieć na pytanie i domyślić się iż przytoczony przeze mnie temat nie ma zupełnie nic wspólnego z tym działem 
  • Najpopularniejsze tematy na forum

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.