Skocz do zawartości
Slowik

Medycyna - kierunek dla mnie

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 24 lata i właśnie kończę studia na kierunku filologia angielska - piszę pracę licencjacką. Mógłbym zostać tłumaczem, a jednak wybieram się na medycynę i jest to jedyny kierunek, z którym wiążę swoją przyszłość. W zawodzie lekarza jest wszystko, czego szukam, kierunek lekarski to kierunek, który da mi najwięcej i najbardziej mnie wzbogaci. Wiem, że to bardzo zajmujące studia i być może nie będę miał zbyt wiele czasu dla siebie, ale wiem, czego chcę. Jestem gotów na wyrzeczenia, chociaż wcale nie muszą być konieczne - niektórzy na studiach medycznych podobno naprawdę dają sobie radę i nie są zestresowani. To jest jednak nieistotne - jeśli będzie trzeba uczyć się od rana do nocy to będę to robił. Nie wyobrażam sobie siebie wykonującego w życiu inny zawód, niż lekarz. Owszem, mógłbym zostać muzykiem lub pisarzem, ale praca zawodowa? Tylko lekarz. Myślę, że zarówno studia jak i późniejsza praca nauczą mnie wiele - jak gospodarować swoim czasem, jak się uczyć, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach (choć chyba jestem raczej opanowany). Co więcej, lekarz uczy się całe życie i bardzo mi się to podoba, choć w liceum uczyłem się bardzo słabo.

Krótko mówiąc - tylko medycyna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym, żeby spróbować dostać się na medycynę pomyślałem pierwszy raz na pierwszym roku studiów. Miał tu pewnie jakieś znaczenie fakt, że oglądałem w tym czasie sporo programów telewizyjnych o tematyce medycznej.

W tym roku piszę maturę z Studia na kierunku biologia i chemii po raz czwarty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe, co piszesz :) Już odpowiadam:

A zdradzisz, ile miałeś procent mniej więcej z tych przedmiotów na maturze?

Zdradzę tylko wynik z Studia na kierunku biologia, reszty się wstydzę :) 65%.

I czy myslałeś już o jakiejś specjalizacji lekarskiej?

Na to jeszcze będzie czas, koncentruję się bardziej na dostaniu się na te studia, chociaż mam specjalizacje, które interesują mnie bardziej od innych - chyba najbardziej neurologia. Endokrynologia, psychiatria i pediatria również są ciekawe.

Ja akurat myślałam o anglistyce, ciekawi mnie również czy ciężko było Ci się na nią dostać...

To też ciekawa historia, do dostania się na studia na uniwersytecie zabrakło mi 0,1 punkta :) Już to przebolałem, a na studia poszedłem na uczelnię prywatną. Jest również niewykluczone, że dostałbym się na studia na innym uniwersytecie, ale nie chciałem wyprowadzać się z domu, więc próbowałem się dostać tylko na lokalną uczelnię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pisałam maturę z angielskiego, ale same podstawy i miałam 98 proc. Ale zdaję sobie sprawę, że nie da rady bez rozszerzonej się dostać...

Życzę Ci powodzenia. Masz wytrwałość i zapał. Na pewno w końcu się uda. Neurologia jest ciekawa. Nauka do tej pory do końca nie poznała jak funkcjonuje mózg, czego przykładem jest mój chory chłopak, ktory cierpi na padaczkę objawową bez ustalonej przyczyny... :( Co do psychiatrii, to chyba co raz więcej osób niestety zapada na choroby psychiczne, takie mamy czasy... Przynajmniej tak słyszałam.

Ale nie schodząc z tematu, aby dostać się na medycynę, rozumiem, że trzeba zdawać biologię i chemię. Czy do matury można podchodzić wiele razy? Słyszałam, że jest jakiś limit...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pisałam maturę z angielskiego, ale same podstawy i miałam 98 proc. Ale zdaję sobie sprawę, że nie da rady bez rozszerzonej się dostać...

Na Uniwersytecie Gdańskim można wziąć udział w rekrutacji z maturą podstawową z angielskiego. Zobacz: http://www.ug.edu.pl/pl/info_dla_kand/kierunki/?tpl=/wf/angielska1314#1stopien

Ale nie schodząc z tematu, aby dostać się na medycynę, rozumiem, że trzeba zdawać biologię i chemię. Czy do matury można podchodzić wiele razy? Słyszałam, że jest jakiś limit...

Limitu nie ma, co skrzętnie wykorzystuję :) A co do konieczności zdawania Studia na kierunku biologia i chemii to jest to wymagane na zdecydowanej większości uczelni, chociaż nie wszystkich, na przykład bodajże w Olsztynie można się dostać mając maturę z fizyki, matematyki + chemii LUB Studia na kierunku biologia. Ale matura albo z jednego, albo z drugiego przedmiotu wymagana jest wszędzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłam pewna, że jest limit. A tu niespodzianka. Dzięki za informację. Czy wiesz może jak dużo jest chętnych na jedno miejsce na Medycynie? Jestem ciekawa czy to aż tak oblegany kierunek.

Limit dotyczy poprawiania matury w przypadku, gdy się jej nie zdało - wtedy jest tylko pięć lat na poprawianie niezdanych przedmiotów; potem trzeba pisać wszystko od nowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.