Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Hej :) Już w tym roku szkolnym czeka mnie matura, a co za tym idzie wybór studiów. Wszyscy na mnie napierają, że powinnam już wiedzieć, co chcę robić, ale ja nie mam kompletnie pomysłu. Zawsze fascynowały mnie różne roboty, maszyny, ale także programowanie, robienie stron internetowych czy różnych programów i aplikacji. Jestem w klasie mat-geo-ang [wybór taki, a nie inny, bo nie miałam kompletnie pomysłu, co ze sobą zrobić], a na maturze będę zdawała na poziomie rozszerzonym matematykę i angielski [na pewno] i myślę o fizyce albo chemii, aby zwiększyć swoje szanse. Z matematyki najgorsza nie jestem, ale fizyka u mnie leży [O chemii nie mówię, bo zdawałabym ją tylko dla punktów. Podobno łatwiejsza od fizyki]. 

Zastanawiam się o studiowaniu na PŁ [tylko ta Politechnika mnie interesuje] Automatyki i Robotyki lub Informatyki. Teraz mam kilka próśb i pytań :)

1.  Mógłby mi ktoś nieco przybliżyć AiR? Jak wygląda studiowanie? Czy bez wiedzy z fizyki dam radę czy raczej nie?
  2. Jeśli AiR to na wydziale Mechanicznym czy Elektronicznym?
  3. Co można robić po AiR? Wiem, że mogę to wyszukać, ale nie mogę znaleźć czy będę robiła jakieś małe roboty lub składziki lecące na Marsa [takie o marzenie :D]
  4. Czy na Informatyce dam sobie radę bez znania fizyki i programowania? Wiem że jest to kierunek dla pasjonatów, ale tak naprawdę każdy kierunek taki jest. Nie ma co studiować na siłę, ale ja cały czas myślę o tym kierunku.
  5. Jeśli Informatyka to na Ftimsie czy Elektronicznym? Jest jeszcze IFE, lecz czytałam, że poziom tam słabszy i wielu wykładowców nie umie nawet mówić płynnie po angielsku, a nawet jeśli bym chciała, to progi troszkę za wysokie.
  6. Które studia są cięższe? Wiem, że dla każdego coś innego jest trudniejszego, ale z którego kierunku więcej osób rezygnuje, odpada, gdzie jest przyjmowanych mniej osób i ciężej się dostać

O pracy nie piszę, bo wychodzę z założenia, że każdy znajdzie pracę po kierunku, na którym studiuje jeśli naprawdę się stara :)

Jeśli macie jeszcze jakieś wskazówki lub rady, to też możecie pisać :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Masz cały rok przed sobą. Targi edukacyjne, drzwi otwarte. To wszystko powinno przybliżyć Ci kierunki. 

1. Studia.net/automatyka-i-robotyka

2. Zależy od specjalizacji które chcesz robić. Wydziały jak sama nazwa wskazuje różnią się profile ksztalcenia

3. Raczej zwykle programowanie. Patrz punkt 1. 

4. Tak. Studia zaczynasz właściwie od zera.

5. Patrz punkt 2.

6. Poziom studiów zbliżony. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
10 godzin temu, Kkarolina napisał:

O chemii nie mówię, bo zdawałabym ją tylko dla punktów. Podobno łatwiejsza od fizyki

Nie, chemia nie jest łatwiejsza od fizyki.
To najtrudniejszy egzamin maturalny i nie mając wcześniej styczności z zadaniami chemicznymi ciężko jest uzbierać choćby te 30%.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chemia dla fizyków jest trudniejsza, a fizyka dla chemików trudniejsza. Lew21 - niektórzy mając 2 lata fizykę rozszerzoną nie połapali nawet tych 30% :D

Studiowanie informatyki na politechnikach zawiera w sobie trochę fizyki, ale nie jest ona tam tak ważna, na uniwersytetach inaczej trochę to wygląda, tam ważniejsza jest matematyka - więc czemu nie UŁ np?

Jeśli zdecydujesz się na AiR na PŁ, to wybrałbym wydział WEEIA - jeśli lubisz programowanie, na mechanicznym skupiają się na mechanice, termodynamice, a programowania jest mało. Aczkolwiek bez fizyki może być ciężko i tu, i tu. Mnie na elektrotechnikę też zwabiła fascynacja i przekonanie "tylko politechnika!", a po 2 latach zrezygnowałem - lepiej zapoznać się dokładnie z programem studiów, czy by Ci to pasowało.

Co do 3. zależy od wydziału. Jeśli mechaniczny, to duże prawdopodobieństwo, że jakieś części w CAD - jeśli na WEEIA, to duża szansa na programowanie PLC  w językach typu SFC, LD, FBD:

http://www.purand.pl/pur2/plc.htm

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Raczej tak. Chociaż oba kierunki będą w tym.przypadku dobre.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A jakby to wyglądało? Bo myślałam, że będzie taka specjalizacja do wybrania [a przynajmniej wydawało mi się, że kiedys taka była], a teraz zupełnie nic nie ma i nie wiem, czy sama bym musiała się jakoś dokształcać w tym kierunku, czy raczej ja czegoś nie widzę :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Raczej sama. Specjalności mają bardzo mała rolę. Jedyne co może Ci pomóc to studia podyplomowe.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 godzin temu, polerst napisał:

Lew21 - niektórzy mając 2 lata fizykę rozszerzoną nie połapali nawet tych 30%

To zależy od wielu czynników. :D  Jestem po biol-chemie...
Z ciekawości rozwiązałem maturę z fizyki, i miałbym z niej więcej punktów, aniżeli z chemii.

Nie miałem fizyki rozszerzonej w programie. ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A ja miałam więcej z chemii, mimo że dłużej siedziałam w mat-fizie, ot pytania podeszły. A nie byłam w liceum orłem chemicznym. Można się licytować i zamiast statystyką przerzucać się przykładem własnym i sąsiada. Chemia jest prosta, wystarczy ją zrozumieć - dokładnie jak fizyka czy matematyka.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Matematyka owszem, jest schematyczna, fizyka trochę mniej, chemia nie wiem, bo nie miałem odwagi, by zapoznawać się z rozszerzeniem :D

Co do specjalizacji - ja bym nie powiedział, że ma małe znaczenie, aczkolwiek nie wiem, jak to jest na AiR - warto zobaczyć jakie przedmioty i w jakiej ilości są na danych specjalizacjach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli ktoś myśli że skończy konkretna specjalizację na AiR i będzie pracował w zakresie sztucznej inteligencji to jest w błędzie. Specjalizacją to sporo za mało.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mówię z perspektywy swojego dawnego kierunku, gdzie specjalizacje znacząco się od siebie różniły, w dodatku od jej wprowadzenia, zaczął się tak naprawdę zupełnie nowy kierunek (ze względu na ilość przedmiotów specjalizacyjnych i brak wspólnych). Na AiR nie wiem jak to wygląda.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

• Podobna zawartość

• Przez zIaMaL
      Witam.
      Jestem tegorocznym maturzystą oraz wybieram się na studia informatyczne. Dostałem się na trzy uczelnie mianowicie Politechnikę Wrocławską (Informatyka Techniczna) , Politechnika Krakowska (Informatyka) oraz WAT (Informatyka). Za Wrocławiem przemawia fakt, że uczelnia jest w czołówce, ale wolałbym być na zwykłej informatyce, ponieważ z tego co się dowiedziałem to Informatyka techniczna jest bardziej ukierunkowana w Elektronikę, co mnie dosyć średnio interesuje. I moje pytanie co byście mi polecili w podanej sytuacji? Czy informatyka techniczna jest bardziej kierunkiem związanym z elektroniką niż informatką?
      Z góry dziękuję za odpowiedzi
    • Przez Damien8
      Witam.
      Mam problem z wyborem kierunku, czas mam do poniedziałku 24.08. Dostałem się na elektrotechnikę na politechnice rzeszowskiej oraz na informatykę na uniwersytecie rzeszowskim.
      Problem jest taki, że niby chciałbym pracować w szeroko pojętej branży IT, ale sam jeszcze tak naprawdę nie wiem czy bym się w tym odnalazł na 100%. Dodatkowo o informatyce na urz i jej poziomie słyszałem wiele niezbyt przychylnych opinii. No i wiadomo, papierek po uczelni w branży IT nie ma zbyt dużego znaczenia, bardziej liczy się portfolio, doświadczenie i umiejętności. Dlatego rozważam też opcję wyboru elektrotechniki na prz, bo może akurat też się w tym odnajdę i dodatkowo gdybym jednak zdecydował się na pracę w branży IT, to mógłbym w międzyczasie robić na to kursy i staże.
      Co o tym myślicie i czy macie wyrobioną opinię na temat informatyki na urz? Którą ścieżkę bardziej byście mi polecali i dlaczego?
    • Przez as25cule
      Dodam swoją krótką historię - cale życie mnie interesowały komputery, technologia, cyfrowy świat i podobne sprawy. Od 14 roku zajmowałem sie grafika i od 16 próbowałem cos w programowaniu. Poszedłem na matfiz - (z marnym skutkiem bo matura poszła mi fatalnie w aspekcie matematycznym, ale swietnie w humanistycznym, bo pol rozsz którego nigdy nie pisałem, poszedl mi na 80%, a hist w 3 mies nauki na jakies 50%. Mocno żałuję że nie rozsz historii na profilu bo czuję że mógłbym ugrać dużooo więcej z odpowiednim przygotowaniem).   Zrozumiałem że politechnika i podobne klimaty nie są dla mnie, bo bym się nie dostał, a nawet nie czułbym satysfakcji z tej drogi. Z biegiem czasu coraz bardziej interesowała mnie psychologia, socjologia, filozofia, sztuka, człowiek,   ale ciagle siedziałem w komputerach i byly dla mnie one piorytetem pod wzgledem sciezki zawodowej.

Od jakichś 2 lat zainteresował mnie zawód UX Designera, wydaje mi sie idealny pod moj charatker i moje zainteresowania. Staram się narazie kształcić samemu w tę stronę. Ostatnio na SWPS wystartował kierunek o wdzięcznej nazwie - ux research and design - wydaje mi sie on bardzo ciekawy i mocno się nad nim zastnawiam. Ale czy warto? Czy swps ktory jest stricte psychologiczny będzie się nadawał na na połączenie psychologii z informatyką? Czy w ogole ma sens taki interdyscyplinarny charakter studiów? Jakie miałbym perspektywy gdyby odwidział mi się zawód UX Designera - chociażby poprzez rosnący popyt? Co mógłbym robić jeszcze po tej specjalizacji. 

Dodaję link do oferty:
      https://www.swps.pl/oferta/warszawa/studia-pierwszego-stopnia/psychologia-i-informatyka/ux-research-design
    • Przez deleted account
      Pytanie jak w tytule.

Zdawałem matury rozszerzone z matematyki, informatyki, fizyki i j.ang. Wyniki dopiero 11 sierpnia.
      Znam C++, front-end, web design, podstawy Pythona.

Najchętniej poszedłbym na informatykę na PG. Słyszałem, że kierunek automatyka, cybernetyka i robotyka na tej samej uczelni również jest bardzo dobry, około-informatyczny.
      Nie mam pojęcia, czy informatyka na UG jest warta rozważenia.

Najbardziej interesuje mnie Trójmiasto, ale i tak będę musiał wynajmować / mieszkać w akademiku (mieszkam ~70km od Gdańska). Mam też dalszą rodzinę w Rzeszowie, u której mógłbym mieszkać w czasie studiów, gdybym zdecydował się na to miasto.

Proszę o wszelkie rady w temacie.

• Przez KieMooN
      Tak. Wiem, że takich tematów jest milion lecz nie byłbym sobą gdybym nie zadał pytania po swojemu!
      A więc tak. Matura poszła słabo. Jedynie gdzie publicznie mam jakieś szansę dostać się na publiczne to SGGW *powtarzam są szanse*. 
      Zakładałem taki scenariusz, dlatego myślałem również o studiach prywatnych. PJATK, WIT, WWSI itp.  A może coś innego?
      Chciałbym, żeby uczelnia nakreśliła mi odpowiedni kierunek nauki, liczę się z tym, że poziom raczej wszędzie jest wysoki (?)
      Czy są tu takie osoby, które rzetelnie mogą napisać coś co mnie nakłoni do wyboru jednych z tych uczelni? Tak, patrzyłem koszta.
      Również, jeśli są tu studenci/absolwenci to też proszę o opinie nt. tychże uczelni.

• Wypowiedzi z ostatnich 10 dni

• Cześć :) Składam właśnie dokumenty na stypendium Rektora i zastanawia mnie fakt sześcioletniego prawa do pobierania stypendiów. Od października zaczynam piąty rok farmacji. Nie jest to mój pierwszy kierunek. 10.2015 r. zaczęłam studiować biotechnologię na UŚ ale 20.06.2017 r. złożyłam rezygnację. W międzyczasie w 10.2016 r. zaczęłam farmację na ŚUM, także w roku 2016/2017 byłam studentką dwóch uczelni na raz.  Nie jako nadchodzący rok akademickim będzie moim szóstym rokiem studiowania. Czy dobrze to rozumiem i liczę, że w tym roku mam ostatnią szansę na pobieranie jakichkolwiek świadczeń z Uczelni?
    • Cześć, otóż mam problem. Mam ilość ECTS powyżej minimalnej wymaganej aby zdać rok - jest rubryka która świeci się na zielono lub czerwono, po każdym roku jest napisane jaka ilość jest minimalna aby zaliczyć i mi świeci sie na zielono... jak podliczałem wszystkie przedmioty z tych 2 lat to nie wyszła nawet ta maks. liczba ects ktora jest tam podana , natomiast nie wiem czy jeszcze system liczy do 30 września ten rok czy ja źle patrzę w usosie ... Czy w sytuacji gdybym powtarzał rok akademicki to zostałbym poinformowany emailem lub czy zmieniłby mi się status studenta z aktywnego na nieaktywnego i musiałbym pisać o reaktywacje toku studiów?   Dodam, że po obliczeniu wszystkich pkt ects z wszystkich dotychczasowych przedmiotów wyszło OWIELE mniej niż jest tam w podsumowaniu jako "zaliczenie pełne".  Bo wyglada to tak jakby zaliczenie pełne dotyczyło wszystkich 3 lat z uwagi na mniejsza ilosc przedmiotow, bo mi wyszlo z 23-25 pkt mniej z podsumowania WSZYSTKICH dotychczasowych pkt ects a w puli jest max 120 więc nie wiem o co chodzi.   Czy jeśli mam warunek to w zaliczeniu etapu - jeszcze do póki się ten rok akademicki nie skonczyl bo konczy 30 wrzesnia) może być że mam etap 2 rok studiów na 2020/21 bo ejst zwiazany z warunkiem a planu jeszcze w usosie nie ma i totalnie nic? bo do 30 jest ten jeszcze 2 rok? Bo w etapie mam napisane "ZAMIANA" i to nie chodzi czasami o zamianę prowadzącego przedmiot?   Proszę o pomoc  był ktoś w takiej sytuacji?   Wzamianka z regulaminu : 2. Dziekan może skreślić studenta z listy studentów w przypadku: - stwierdzenia braku postępów w nauce; -nieuzyskania zaliczenia semestru lub roku; Czy jeśli powtarzałbym rok to zostałbym po prostu skreślony z listy studentów? i nie musiałbym wtedy pytać na grupie o to czy na pewno powtrzam rok mimo spelnienia pkt ECTS ...?   Dodam, że na 1 roku też miałem powyżej wymaganej ilości pkt ects pomimo warunku a nie miałem pełnej ilości i normalnie przeeszedłęm, tylko wtedy nie patrzyłęm nic na usos i nie mam bladego pojęcia w jakiej sytuacji obecnie jestem, ale ogólnie coś w etapach jest napisane ze ten rok jeszcze trwa a mam niby 2 rok na 2020/21 a o 3 roku nic nie jest napisane, ale z drugiej strony spełniam pełna ilość punktów ects tak samo jak kiedyś no i nie dostałem żadnego e maila ani żadnej informacji odnośnie tej sytuacji i nie mam bladego pojęcia o co chodzi, czy w taki sposób jest ujęty warunek czy o co chodzi.. kompletnie nie wiem, już pisałem do dziekanatu ale aktualnie nie mam bladego pojęcia o co chodzi.
    • Cześć, w tym roku piszę maturę i myślę o studiach ifnroamtycznych. Początkowo myślałem o informatyce stosowanej na AGH (wiem ze podobno jest najlabsza ale chodziło mi o skupienie wokół programowania a nie wokół przedmiotów z innych kierunków) Ale jest dużo osob na jedno miejsce więc pewnie się nie dostanę. Myślałem natomiast o informatyce stosowanej na UJ i Matematyce Komputerowej na UJ. Jest ktoś może w stanie opisać te kierunki? Ktoś kto ze skończył albo kto jest w trakcie ich studiowania? ( przeglądałem syllabusy i wyglądają naprawdę fajnie ale lepiej jest się dowiedzieć też od kogoś kto wie co i jak). Próbowałem się dowiedziec o progi punktowe i ilość osób na jedno miejsce ale znalazłem tylko liczby z ostatnich lat, wie ktoś może jak to się ma na ten rok? Boję się że na te kierunki też się nie dostanę bo będzie trzeba naprawdę wysoko zdać maturę.  Z góry dziękuję za każda pomoc!
    • Aa czyli rozumiem że będę miał tylko przedmioty które muszę poprawić. Ale co z semestrem drugim? Czy też będę musiał go poprawiać skoro mam wszystko zaliczone? Co będę na nim właściwie miał? Prosząc o przyspieszenie jaki semestr będę miał na faktycznym drugim semestrze? I czy ten drugi muszę znów robić na nowo?
  • Najpopularniejsze tematy na forum

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.