Skocz do zawartości
trochę niezdecydowany

Grafika, ale jaka ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

Krótkie wprowadzenie z mojej strony

Mam 22 lata, jestem z Tarnobrzega, woj. Podkarpackie

Mówiąc w bardzo dużym skrócie, 2 lata po ukończeniu szkoły stwierdzam, że mimo wcześniejszego zwątpienia i niepewności, jednak bezwzględnie chcę zrobić studia.

Przez cały ten okres extremalnie zainteresowałem się tematem grafiki, na dzień dzisiejszy wręcz jestem w 100% pewien, że właśnie taki kierunek chcę obrać w moim życiu.

Moim głównym problemem z wyborem studiów jest to, że nie jestem sprecyzowany na tyle, aby wybrać jeden kierunek i jedną specjalizację. Wkońcu pod samym słowem ''grafik'' kryje się wiele opcji.

Co mnie interesuje?:

grafika tak 2d jak i 3d 

montaż

efekty specjalne

animacje

Nie interesuje mnie praca przy tworzeniu gier komputerowych.

Najbardziej widziałbym się głównie w tworzeniu reklam, trailerów, teledysków, wszystko co z filmem związane, czyli wyżej wspomniany montaż czy efekty, postprodukcja itp

Z moich obserwacji wynika, że w ogóle nie da się połączyć trzech powyższych ( dziedzin? o ile mogę to tak nazwać ) nie robiąc odrębnych studiów.

Mówi się, że albo się jest bardzo dobrym w jednym temacie lub w ogóle, ale chyba można być wszechstronnym ''grafikiem'', tak?

Nie chcę, aby ktoś odebrał to jako pytanie w stylu ,, ludzie pomóżcie, nie wiem co robić!''

Jeśli miałbym w życiu taką możliwość, w ostateczności próbowałbym ukończyć nie jeden kierunek, a nawet dwa.

Celowałbym w studia napewno nie-stacjonarne, chcę pracować i uczyć się - tego jestem pewien.

Mogę jeździć do innego województwa, jeśli byłoby warto, nie stanowi to dla mnie problemu.

Czego proszę o pomoc tutaj ?

Może ktoś doradzi, w jaki sposób mogę poukładać to wszystko, aby miało to sens, każde 4-5 lat to kawał czasu i warto byłoby naprawdę to przemyśleć, bo nie ma za wiele miejsca na błąd.

Pozdrawiam ciepło ( może lepiej zimno, ze względu na temperature ) i liczę na sugestie, porady, rekomendacje

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Moja rada jest taka. Idź sobie na grafikę. Zwykła podstawową grafikę komputerową. Po 3 latach na II stopień wybierzesz to co chcesz zawęzić wykształcenie czyli np produkcja filmowa. Inna specjalizację zrobisz na rocznych studiach podyplomowych.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziekuje za odpowiedz

Pozwole sobie zapytać w takim razie gdzie naprawdę w tej chwili uczą porządnych podstaw grafiki ? Czy są jakies uczelnie systematycznie uznawane za dobre ? Jak przeglądam opinie to widze tylko nonstop negatywy, jakiejkolwiek szkoły bym nie wybrał...,wiec to jest dla mnie jak loteria...

Pierwotnie myślałem 

z myślą o specjalizacjach, ale moglaby to byc tez pomylka. W sumie dziwne, ze podstawą pod to nie jest czysta grafika, tylko wlasnie informatyka.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale to jest kierunek informatyka. Chcesz iśc na grafikę to idz na grafikę a nie na informatykę

O specjalizacjach nie myśl, bo ona dają bardzo mało, a może być tak, że pójdziesz na studia i się na daną specjalność nie dostaniesz i co wtedy zrobisz?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chodzi o Toruń to zerknij sobie na WSB, tam masz kierunki zbliżone jak Desgin w biznesie, czy informatyka w biznesie, ja jednak szukałbym grafiki na uczelni publicznej

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tzn nie szukam konkretnie w tym Toruniu, nic mnie tam w zasadzie nie trzyma, byl to jedynie przyklad szkoly, która przykuła z początku moją uwagę.

Mimo wszystko, jestem wciąż w martwym punkcie, ale dziękuję za poświęcony czas i porady. 

Ciezko bedzie podjąć decyzje przeglądając same strony internetowe. Jakiekolwiek rankingi wydaje mi sie, ze równiez nie będą mieć odzwierciedlenia w rzeczywistosci. Głupi byłem myśląc, że są uczelnie "pewniaki" na które napewno warto pójsc.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Warto szukać takich kierunków na uczelniach publicznych. Sprawdź UTP w Bydgoszczy. Były dni otwarte były targi edukacyjne gdzie można było dotknąć uczelni właśnie po to.  Uczelnia o której piszesz nie specjalizuje się w tych kierunkach. Moim zdaniem odnośnie grafiki znajdą się lepsze. 

Sprawdź tutaj 

Bydgoszcz-Torun.studia.net/grafika

Lub studia.net/grafika

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziękuję

Poświęciłem sporo czasu i przejrzałem absolutnie wszystkie szkoły z podanej listy i powiem szczerze, że chyba nie znalazłem takiej, która oferuje "ogólną podstawową grafikę". Może, źle zrozumiałem definicję grafiki podstawowej, ale każdy program wygląda dla mnie jako dosyć mocno sprecyzowany.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Program będzie sprecyzowany przez profil uczelni na którym jest. Ty nie powinieneś szukać grafiki na ASP tylko na politechnice lub uniwersytecie. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

http://kandydaci.wsiz.rzeszow.pl/pl/studia-i-stopnia/grafika-komputerowa-i-produkcja-multimedialna/specjalnosci

A jeśli chodzi o tą uczelnię ? Specjalizaja graphic design najlepiej odzwierciedla moje oczekiwania i ewentualnie język angielski nie powinien stanowić większego problemu. Czy wiadomo jak wygląda obecnie sytuacja w tej szkole ? Na internecie ciężko znaleźć jakies wartościowe opinie, a jeśli już to są to raczej dosyć stare wpisy.

Swoją drogą to cenią się trochę, sama rekrutacja 400zł, ale może warto..

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przepraszam, jeśli zadam nietaktowne pytanie, ale skąd czerpie pan wiedzę na temat tych wszystkich uczelni? Czy jest/był pan wykładowcą ? 

Jeśli nie powinienem tego pytać, prosze usunąć ten post, w takim wypadku nie będę robił tego ponownie :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pracowałem z uczelniami 6 lat, tą uczelnie znam osobiście

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie potrzebna jest Ci kontynuacja tego samego na II stopniu, zrobisz kierunek zbliżony i wyjdzie Ci to na zdrowie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam nadzieję, że nie nadwyrężam pana cierpliwości, ale pozwolę sobie zadać jeszcze jedno pytanie, czy miał pan styczność z WST w Katowicach? Program również ''wydaje się' dobry, wprawdzie może i lepszy, ale jak to się ma do rzeczywistości, to jest pytanie..

http://www.wst.com.pl/oferta_edukacyjna/grafika

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Już się kiedyś wypowiadałam w wątku nt. grafiki ! Dla mnie to była alternatywa dla ASP, póki co jestem zadowolona i na pewno podjęłabym kolejny raz tą samą decyzję :) Generalnie czuję się twórczo spełniona :D 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

• Podobna zawartość

• Przez martael
      Witam! 
      Chciałam zapytać czy znacie jakieś szkoły na terenie Polski, które oferują kursy dziennikarskie? Przygotowują i dokształcają warsztat niezbędny dla każdego przyszłego lub prosperującego dziennikarza? 

Jesteście zainteresowani taką formą dokształcania? Czy wolicie pójść na studia, gdzie zamiast kilku naprawdę przydatnych zajęć macie ich od groma i połowa z nich będzie i tak nieprzydatna? 
      pytam, ponieważ kończę właśnie studia dziennikarskie, nie czuje się przygotowana do tego zawodu, a w każdej placówce potrzebują osób z jakkolwiek praktyką. A skąd mam ją mieć skoro na uczelni sama teoria...
    • Przez Viago
      Cześć, chciałbym się zwrócić do Was wszystkich z pewnym tkwiącym głęboko w moim wnętrzu problemem. Mam 20 lat - skończyłem parę dni temu. Przechodząc od wersetu do konkretu. Od małego zdarzało mi sie dosyć często występować na scenie. Głównie jako muzyk, ale były i role teatralne, mówione. Przez ten czas nauczyłem się ograniczać stres. Nie mam aż tak dużych nerwów przed widownią. Jednocześnie, zawsze chciałem zostać informatykiem, tylko zajawkowo aktorem, muzykiem (mimo spędzania nad tym większej ilości czasu, nawet uczenia innych czy to schematów, czy to naturalności, bo miałem okres w swoim życiu, że liderowałem w zespole, jako gitarzysta). No i o. Od października studiuję informatykę zaocznie. Lubię to. Ogólnie sprawia mi przyjemność rozwój w tym kierunku. Ogólnie kierunek ścisły. Jedno ale.. nie widzę siebie często w tym zawodzie. Nie mam pasji do programowania, liczenia, a spora część matematyki to dla mnie raczej aby tylko przebrnąć. Żeby pracować w tym zawodzie, nie można nie siedzieć nad tym non stop, a ja wolę raczej wiedzieć jak zastosować, niż wiedzieć i stosować. W wolnej chwili wolę robić coś innego. Nawet teraz pociąga mnie myśl o byciu inzynierem i buszowaniu w bagnie zagadnień z tej szeroko pojętej branży technicznej.
      Drugim dnem w moim życiu zaczął być pomysł na zostanie zawodowym aktorem. Uświadomiłem sobie to niedawno. Z jednej strony żal mi rzucić tych studiów, bo jedyna poprawka jaką mogę ewentualnie mieć to najpewniej tylko matematyka. Z innej perspektywy patrząc, bardzo dobrze potrafię rozumieć innych ludzi, wczuć się w kogoś, jestem bardzo empatyczny. Aktorstwo to bardzo dobry, angażujący mnie w wyrażanie siebie na płaszczyźnie nie tylko samej sceny, ale i pod kątem muzycznym i sprawnościowym. <-- (tak myślę) --> Przecież to są bardzo pożądane zdolności aktora. Od razu chciałbym zaznaczyć, że mniej interesuje mnie gra w teatrze, ale i tego nie wykluczam, bo teatr lubię i pewnie mówię to z powodu niewielkiej tremy przed wyzwaniem. Historii też z kolei nie chciałoby mi się tak bardzo uczyć, ale mimo wszystko jestem w stanie zaakceptować tę konieczność, bo mimo iz w szkole mnie nudziła, teraz mam troszkę odmienne zdanie
      Konkluzja nasunęła mi się taka...
      Jak nie zdam czegokolwiek w sesji, przerwę informatykę i spróbuję dostać się dziennie do szkoły aktorskiej w Warszawie (myślę o państwowej - PWST prawdopodobnie). Będę miał jakieś oceny wpisane do indeksu na przyszłość z infy. Jeśli mi to nie wyjdzie lub się nie dostanę przez dwa-trzy lata, wrócę na studia informatyczne z poszerzonymi horyzontami i łatwiej będzie mi przejść każdy rok, bo aktualny czas wcale nie uważam, żebym zmarnował. Wręcz przeciwnie. Potwornie dużo sie nauczyłem, nawet jeśli są to pojedyncze bardziej ogólne rzeczy. M.in. czego się tutaj uczyć aby zdać. : D
      Więcej... lepiej rozumiem już jak działa studiowanie i znacznie łatwiej będzie mi to wszystko sobie ułożyć. Może nawet wcześniej wrócę na informatykę.... któż to wie.
      Powiem nawet jeeeszcze więcej. Zdaję sobie sprawę, że pracy w aktorstwie nie ma aż tak dużo, jak klepania w klawiaturę przy biurku, ale równie mało osób potrafi konkretnie klepać w klawiaturę, jak i klepać tekst z pamięci wczuwając się w daną rolę postaci.
      Proszę o odpowiedzi nawet jeśli miałaby to być konstruktywna krytyka mająca na celu mnie zbesztać (wybijając mi może nawet ten pomysł z głowy). Nie chcę zmarnować sobie życia, robiąc coś co mnie pasjonuje ale tylko w mojej wyobraźni, mimo że jestem w tym całkiem niezły. W tym drugim chyba tez nie jestem tragiczny. Oba lubię, a nienawidzę robić czegoś, czego mi się nie chce - praktyka jakaś tam za mną.
      Poza tym może to pomoże komuś o podobnie nietypowym dylemacie
      A samo pytanie brzmi... CO MYŚLICIE O TYM WSZYSTKIM??? : )
      Liczę na Was : )
      PS: Dodam również, że mam już zawód technika organizacji Podyplomówki z reklamy i nawet jesli nie uda mi się zostać aktorem, to mogę brnąć w muzykę, czy chociażby public relations albo krotne pokrewieństwa :>>
      Grunt, żeby nie wrzucić się do jakiejś szufladki, bo nie potrafię nie być spontaniczny i zmienny. Szkoła aktorska to chyba najtrafniejszy z wyborów, a przede wszystkim nie blokujący drogi do wszechstronności, bo ciekawi mnie tak wiele, że jak już wspomniałem, poświęcenie się tylko i wyłącznie jednej rzeczy nie wchodzi w rachubę
      DZIĘKI ZA CIERPLIWOŚĆ : D
    • Przez alinka_126
      Czy słyszał ktoś może o Galerii Twarzy ATV z Łodzi? Bo podobno można załapać się na jakiś udział w reklamie albo jakimś filmie,może być całkiem fajna przygoda z tego.
    • Przez keto266
      Witam wszystkich! Po przeglądaniu internetów i przeczytaniu wielu bezwartościowych tematów postanowiłem zwrócić się do was z prośbą o jakiekolwiek informacje. Kończąc liceum nie wiedziałem co ze sobą zrobić, dalej nie za bardzo wiem. Aktualnie jestem na pierwszym roku, ale ani kierunek mnie interesuje, ani nie widzę siebie na nich dłuższy czas. Wracając, na zakończenie szkoły średniej kręci się filmiki na zakończenie klas trzecich. Jakoś tak wyszło, że zająłem się scenariuszem, a także byłem a'ka reżyserem. Wtedy to sobie wymyśliłem, że ciekawie by było takim zostać i studiować reżyserię.
               Stąd pytanie do was, co wiecie na temat rekrutacji do takich szkół? (Łódź/Katowice) Jak to wszystko wygląda w praktyce?(tak, czytałem co trzeba zrobić na stronach uczelni) Ogólnie z czym to się je,która jest lepsza, co wam tylko przyjdzie do głowy.
               Z góry dzięki za jakąkolwiek pomoc i pozdrawiam!
    • Przez Miłosz Szkudlarski
      Każdego dnia możemy natknąć się na opinie, że "programista to przyszłościowy i bardzo dobrze opłacany zawód". Czym jednak jest programowanie? Poniższy Filmoznawstwo -studia powinien przybliżyć Wam specyfikę zarówno samego zawodu, jak i osób, które go wykonują.

Programowanie to jednak nie jedyny, perspektywiczny zawód, jaki można wybrać. Lista jest znacznie dłuższa: http://www.studia.net/zawody-przyszlosci/5186-zawody-przyszlosci-czyli-jak-bedzie-wygladal-rynek-pracy-za-kilkanascie-lat

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.