Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

 Cześć, Mam na imię Anita, jestem już po maturach i nadszedł czas w którym należy wybrać kierunek studiów. Jednak im bliżej tego, to tym bardziej jestem zdezorientowana i rozbita. Dlatego też proszę was o pomoc :) 

Na maturze zdawałam rozszerzenia z  angielskiego, Studia na kierunku biologia i chemii.. pytanie tylko co dalej. Nie jestem pewna co chcę robić w przyszłości. Początkowo myślałam o biotechnologii, jednak kiedy zaczęłam czytać opinie i możliwościach po skończeniu tego kierunku, troszkę zwątpiłam i zaczęłam szukać innych możliwości.  Z nauką nigdy nie miałam problemów, więc obecnie zastanawiam nad stomatologią, analityką medyczną, biomedycyną (na UM w Lublinie), biotechnologią (na Politechnice Krakowskiej) lub kosmetologiom. Może jest tu ktoś kto ukończył te kierunki i jest zorientowany bardziej ode mnie  i może mi przybliżyć jak wygląda po nich praca w Polsce? Lub może mi zaproponować jakiś inny kierunek po którym nie będzie problemów ze znalezieniem pracy ? :) Bardzo proszę o waszą pomoc i z góry dziękuję ! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybierając studia nie kieruj się praca. Kieruj się własnymi zainteresowaniami bo w innym razie szybko skończysz studia. Studia to kilka lat nauki przedmiotów bardzo wymagających stąd konieczne nimi zainteresowanie. 

Kierunki o których piszesz (Może poza kosmetologia) są bardzo zbliżone i dają podobne możliwości na przyszłość. Faktycznie po tych kierunkach praca w służbie zdrowia i laboratorium nie jest jakoś dobrze opłacana. Ale jeśli się czymś pasjonujesz to się w tym odnajdziesz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lavie, musisz przede wszystkim rozeznać się w rynku pracy. Studia z dziedzin biologicznych i medycznych to sporo wkuwania, trochę myślenia ;) Każdy z jako takim samozaparciem przez to przejdzie. Schody zaczynają się później. Biotech to ciekawy kierunek, laboratoria, te sprawy, ale firm w Polsce mało i absolwenci bardzo narzekają. Magiczna zagranica to też dziesiątki absolwentów z różnych krajów, jak nasz. Lepsze kierunki dające zawód. Kosmetologia to super sprawa, ale musisz mieć początkowy kapitał na otwarcie gabinetu i zakup sprzętu i kursy, żeby nie zostać kosmetyczką z magistrem. Znajome pokończyły, robią lasery, abrazje i są zadowolone (Warszawa). Podobnie z analityką, chociaż tu istnieje też rynek pracy państwowy, można dorabiać w szpitalnych labach na dyżurach. Praca jest fajna, ale trzeba się wybić, żeby ją dostać. Biomedycyna to jakiś wymysł mający łapać kasę za tych, co się nie dostali na nic lepszego, a skusi ich medycyna w nazwie. Odradzam. Stomatologia to finansowo najlepsze wyjście z tego, ale dość ciężko się dostać i trzeba to lubić, w końcu w naszym społeczeństwie walka z pożółkłymi zębami z próchnicą się zdarza często ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.