Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Cześć. Zastanawiam się nad wyborem studiów technicznych, zawsze myślałem nad automatyką i robotyką  lub elektroniką, jednak matura poszła mi słabo i o AiR raczej mogę pomarzyć. Moje oczekiwania wobec studiów to kierunek związany z elektroniką (to moje zainteresowanie) oraz nacisk na informatykę - chciałbym nauczyć się programować (C i C++). Teraz jak czytam sobie opisy kierunków studiów, to programowanie jest głównie przy AiR na wydziałach elektroniki. Znacie może jakieś konkretne kierunki na uczelniach, gdzie na kierunku elektronicznym przykłada się dużą wagę do programowania?
Kolejne pytanie - jak wyglądają studia na powyższych kierunkach w porównaniu do elektrotechniki (najlepiej o specjalności automatyka przemysłowa i technika mikroprocesorowa)? 

Rozważam wybór Politechniki Gdańskiej (bliskość do miejsca zamieszkania) lub Politechniki Wrocławskiej (oferty pracy) lub Politechniki Białostockiej (z przyczyn osobistych). 

Naprawdę nie wiem co mam robić, podpowiedzcie mi, będę wdzięczny.

PS. JEszcze jedno pytanie - czy mogę się zarejestrować do rekrutacji powiedzmy na 3 uczelniach, a potem ewentualnie wybrać najlepszą ofertę? Czy mogę się zarejestrować na dwa kierunki na jednej uczelni na raz a potem wybrać tylko jeden z nich w przypadku dostania się na dwa? (może cudem się dostanę na AiR :D)

Edytowane przez ionised
Dodanie PS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie rekrutacji to możesz rekrutować się na wiele kierunków, nawet na tym samym wydziale, jednak związane jest to z opłatami rekrutacyjnymi. 

Co do kierunków to oprócz AiR w tym temacie się nie wypowiem. Może ktoś inny. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na elektronice zazwyczaj jest dużo programowania, przynajmniej na mojej uczelni (PW). Na AiR będziesz miał nie tylko C++, ale też sporo programowania "pod przemysł", czyli sterowniki PLC (języki FBD, IL, ST, itp.).

Jeśli chcesz dobrze się nauczyć programowania, to informatyka jest najlepszym pomysłem - pamiętaj jednak, że uczelnia nie nauczy Cię programować, a nauczysz się tego tak naprawdę we własnym zakresie lub na praktykach, a informatyka pomoże Ci w tym sporą ilością projektów z programowania. Jeśli chodzi o elektrotechnikę - jestem akurat studentem tego kierunku i po tym kierunku, szczególnie tej specjalizacji, spokojnie możesz zostać automatykiem. Prawdopodobnie po prostu będziesz miał więcej elektrycznych przedmiotów, w porównaniu z AiR - no nie wiem, np. metrologia elektryczna, elektromagnetyzm - musiałbym zobaczyć ten program studiów, o którym mówisz :)

Jeśli chodzi o oferty pracy, to nie wiem, czemu wspomniałeś o tym przy Wrocławiu? W Gdańsku tak słabo z pracą? To jedna z lepszych politechnik i tak w kraju, nie dyplom, a umiejętności zrobią z Ciebie inżyniera :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na informatykę nie chcę, zbyt mało "praktyczny" kierunek jak dla mnie, poza tym nie zdawałem matury z informatyki, bo za późno się zorientowałem, że mogłaby się przydać.
We Wrocławiu, pobieżnie przeglądając ogłoszenia odnoszę wrażenie, że są ciekawsze oferty, poza tym nie cierpię morza :D taki dodatkowy czynnik przemawiający za Wrockiem.

Tak czy inaczej dzięki za opinię i wyjaśnienia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój współlokator nie zdawał matury z infy i jest stypendystą na tym kierunku :) 

Pamiętaj, że studia techniczne są i tak wyjątkowo teoretyczne, choć to być może po prostu moja uczelnia (PW - nieraz slyszałem, że tu głównie teoria). Na jakiejkolwiek uczelni byś nie był, praktycznych rzeczy nauczysz się na praktykach - idź na to, na co lubisz przede wszystkim :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Podobna zawartość

    • Przez Studenciak_98
      Cześć, kończe lada moment inż. energetykę o profilu elektroenergetycznym ale odkąd popracowałem w tej branży wiem, że to nie dla mnie, same studia i przedmioty na początku (mechanika, elektryka, podstawy automatyki itp) były super, ale dalej to już równia pochyła. 
      Kończyłem technikum o profilu informatycznym, ale wtedy jakoś nie przemówiło do mnie programowanie (jak się okazało przez kiepski poziom jego nauczania), a więc glupia decyzja, trochę pecha przy rekrutacji i oto jestem tu gdzie jestem. Teraz stoję przed dylematem wyboru dalszej drogi.
      Teoretycznie powinieniem iść na elektrotechnikę, ale pracowałem trochę przy tego typu projektach na stażu i jest to dla mnie monotonne i nudne, pomijając ten fakt, to niestety żeby w tej branży cokolwiek zarobić trzeba zrobić uprawnienia budowlane, a o to nie tak prosto.
      Myślałem o zaczęciu IT od nowa, ale to wiąże się z dużą stratą czasu (od nowa fizyka, matematyka itp + pół roku czekania pomiedzy obroną a początkiem roku 1 st), lub pójściu na drugi stopień na Automatykę i Robotykę i nadrobieniu ewentualnych brakow (ominęłoby mnie też niestety sporo ważnych rzeczy, w tym laborek z I stopnia, ktore są nie do nadrobienia).
      Ostatnio jednak zorientowałem się, że o ile na Politechnice kontynuacja w IT nie byłaby możliwa (brak bezpośredniego pokrewieństwa kierunków), o tyle na uniwersytecie tak - pytanie jest proste - co miałoby największy sens w obecnej sytuacji? 

      Z góry dzięki za rady, pozdrawiam 
    • Przez arasaka
      Hej, czy ktoś studiował może Elektronike i Telekomunikację poprzez OKNO na PW? Chciałbym uzyskać kilka informacji a pytam tu ponieważ strona ośrodka jest bardzo okrojona i nie mogę znaleźć info na temat tego np jak wygląda sytuacja ze zjazdami (raz piszą że są co 2 tygodnie, a raz że tylko w lato), nie mogę znaleźć info o sposobie kształcenia przez internet, nie mogę też znaleźć przykładowego planu zajęć. Mógłby się ktoś podzielić wiedzą o tym? 
    • Przez Kawaczyherbata
      Hej, mam pytanie do osób które mają/miały styczności z kierunkiem Elektronika np. na wydziale EiTI na PW. Zastanawiam się, czy to dobry kierunek dla mnie, bo z jednej strony lubię takie precyzyjne, twórcze zajęcia, elektronika staje się bardzo powszechna, właściwie już jest, perspektywy zawodowe dla osób dobrych w tej dziedzinie też są obiecujące, ma po części związek z informatyką, ale nie ma tyle, żeby uczyć się całej informatyki, której zagadnienia po prostu mnie nudzą i nie jest to zwykła tradycyjna mechanika. Mam jednak obawy, czy będę w stanie nauczyć się tych wszystkich rzeczy związanych z prądem, wszystkich różnych elementów obwodów itp. W gimnazjum zafascynowała mnie elektrodynamika, a właściwie praktyczne zadania z niej, w liceum na fizyce podobnie magnetyzm, indukcja itp. wydawały się być ciekawe, chociaż muszę przyznać, że niełatwe na początku. Jedynie boję się samego prądu, bo nie za bardzo "dogadujemy się", dużo czasu zajęło mi zrozumienie go w stopniu wystarczającym np. na maturę, ale może to kwestia złego sposobu przekazania wiedzy w tym temacie albo brak wykorzystania wiedzy w praktyce, żebym była w stanie stwierdzić, czy to jest to coś. Czy ktoś ma może informacje, czy Elektronika na PW jest tłumaczona w przystępny sposób, czy trzeba iść na ten kierunek z wiedzą elektroniczną już bardziej wykraczającą poza fizykę rozszerzoną i pasjonować się tym od urodzenia? Opisy tego kierunku w internecie też mi zbyt wiele nie mówią. Mogę dodać, że ma fizyce lubiłam termodynamikę (ad. MiBM/MiPM) w teorii, ale już zagadnienia związane z silnikami i innymi urządzeniami nie bardzo mi podchodziły (byłam w stanie tego się nauczyć, ale sama tematyka niezbyt mnie interesuje), z kolei wykorzystanie prądu w praktyce, tyle ile tego było, wydawało się bardzo ciekawe, ale teoria jest właśnie dosyć przerażająca. A może jednak ta pośrednia, mniej wyspecjalizowana mechatronika byłaby jakimś rozwiązaniem?
      Będę bardzo wdzięczna za każdą podpowiedź
    • Przez Czecze
      Witam, 
      Otrzymałem dzisiaj wyniki rekrutacji na Politechnice Gdańskiej i dostałem się na kierunek Inżyniera danych(ang.). Wcześniej udało mi się także zakwalifikować na elektronikę na Politechnice Warszawskiej. 
      Mam niemały dylemat co wybrać. Z jednej strony bardzo chciałbym wyjechać studiować (mieszkam w trójmieście), a z drugiej kierunek inżyniera danych bardziej mnie interesuje. 
      Jeśli ktoś posiada jakieś doświadczenia z danymi kierunkami to byłbym wdzięczny gdyby się nimi podzielił. 
      Czy przeniesienie się na inny kierunek w obrębie tego samego wydziału jest bardzo trudne na Politechnice Warszawskiej?
      Za każdą pomoc będę bardzo wdzięczny, pozdrawiam!
    • Przez Damien8
      Witam.
      Mam problem z wyborem kierunku, czas mam do poniedziałku 24.08. Dostałem się na elektrotechnikę na politechnice rzeszowskiej oraz na informatykę na uniwersytecie rzeszowskim.
      Problem jest taki, że niby chciałbym pracować w szeroko pojętej branży IT, ale sam jeszcze tak naprawdę nie wiem czy bym się w tym odnalazł na 100%. Dodatkowo o informatyce na urz i jej poziomie słyszałem wiele niezbyt przychylnych opinii. No i wiadomo, papierek po uczelni w branży IT nie ma zbyt dużego znaczenia, bardziej liczy się portfolio, doświadczenie i umiejętności. Dlatego rozważam też opcję wyboru elektrotechniki na prz, bo może akurat też się w tym odnajdę i dodatkowo gdybym jednak zdecydował się na pracę w branży IT, to mógłbym w międzyczasie robić na to kursy i staże.
      Co o tym myślicie i czy macie wyrobioną opinię na temat informatyki na urz? Którą ścieżkę bardziej byście mi polecali i dlaczego?


  • Wypowiedzi z ostatnich 10 dni

    • Może Ci być cieżko wyjechać po studiach, jeśli chcesz pracować w zawodzie. Warto jednak dodatkowo wziąć pod uwagę wyjazd na studia za granicę lub po prostu przebranżowienie się Dużo zależy do tego, czy chcesz wyjechać na stałe za granicę, czy zależy Ci na tym, aby po prostu sobie dorobić, a później wrócić do Polski. Moja znajoma zdecydowała się na wyjazd na kilka lat za granicę jako opiekunka do osób starszych, dzięki temu udało się jej zarobić szybciej kwotę, której potrzebowała. Wiem, że wyjeżdzał i była bardzo zadowolona
    • Słyszeliście o takim kierunku? Co o nim myślicie?
    • Jeśli chcesz połączyć filozofię z psychologią, to w Krakowie na Uniwersytecie Pedagogicznym jest kierunek "Filozofia rozwoju osobowego z elementami psychologii". 
    • Taki kierunek może pomóc rozwinąć umiejętności miękkie, rozumienie człowieka i jego potrzeb, co może przydać się np. w coachingu, przy organizacji szkoleń dla pracowników firm albo w marketingu. Poza tym AI może nauczyć się programować, malować, śpiewać, żonglować, jeżdżąc na łyżwach i wykonując arię operową, wypełniać tabelki w excelu itp., ale nigdy nie zrozumie w pełni człowieka. To nasza najbardziej ludzka umiejętność i dlatego warto w nią zainwestować. Polecam artykuł o podobnym "niepraktycznym" kierunku: filozofii. https://rynekpracy.pl/artykuly/czy-warto-zatrudnic-filozofa
  • Najpopularniejsze tematy na forum

×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.