Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jestem tegoroczna maturzystka i mam problem z wyborem kierunku studiów.

Jestem ogromna pasjonatką chemii która zdaje na poziomie rozszerzonym. 

Wiem ze w tych czasach po chemii na uniwersytecie nie mam co liczyć na dobrze płatna prace. W związku z tym jaki kierunek powinnam wybrać? 

Mysle o chemii i analityce przemysłowej na politechnice wrocławskiej. 

Rozpatruje również kierunek ja uniwersytecie gdańskim- BIZNES CHEMICZNY również  dającym stopień inżynieria.

Poprosze o jakieś opinie lub rady

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, to nie do końca tak że po chemii nie ma pracy. Praca jest dla chemików ale często w zawodach pokrewnych. 

Przejrzyj sobie wszystkie kierunki techniczne związane z  chemią na www.studia.net/techniczne 

Naturalnym wyborem wydaje się być technologią chemiczna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedz :)

Co do kierunków to przeglądałam chyba już wszystko, na technologii chemicznej jest dla mnie zbyt mało chemii,mimo ze wiem ze kierunek jest dobry. Jak pisałam wczesniej najbardziej przemawia do mnie chemia i analityka przemysłowa na politechnice wrocławskiej. Z pasji jednak najchętniej studiowalabym chemię uniwersytecka :( 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wybierz chemię na uniwersytecie. Zawsze to tylko I stopień. Na II stopień możesz wybrać coś innego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczęłam studia na UAMie, chemię uniwersytecką-jeśli jesteś pasjonatką, będziesz bardzo zadowolona z takiego wyboru.

Praca też jest, dużo staży, wyjazdy, koło naukowe-tylko naprawdę od początku trzeba się w to wszystko angażować. Sami profesorowie mówią, że w Polsce ciężko jest cokolwiek zrobić i większość poleca wyjazd na studia magisterskie, np. do Niemiec, twierdzą że po takim wyjeździe większość absolwentów ma pracę od razu, tam na miejscu.

Same studia są fajnie pomyślane, chociaż pierwszy semestr był dla mnie nużący, bo miałam w liceum chemię na bardzo dobrym poziomie a to była taka powtórka, od drugiego zaczęły się pojawiać ciekawe rzeczy (dla kogoś zainteresowanego chemią-mnie ten moment pozwolił zweryfikować i postanowiłam ze studiownia chemii zrezygnować) :P

Podsumowując, jeśli chcesz dużo chemii w chemii, nie bój się iść na chemię uniwersytecką, zawsze możesz nadrobić II stopniem. Niezależnie od tego, co wybierzesz, życzę zadowolenia z kierunku :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja kuzynka ukończyła studia mgr na kierunku Chemia na UMK, doktorat zrobiła w Anglii i pracuje teraz w Holandii w zawodzie. Po chemii jest praca. Masz jeszcze możliwość zmienić kierunek na II stopień zgodnie ze swoimi zainteresowaniami a te przez 3 lata mogą się zmienić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem w klasie maturalnej na biolchemie i już od dawna borykam się co wybrać po szkole, pierwotny plan zakładał medycynę lub weterynarię. Ale teraz już niczego nie jestem pewna. Jestem potwornie zmęczona, uczyłam się całe wakacje, a teraz od rana do wieczora siedzenie w książkach, wiedziałem, że tak będzie, wydawało mi się, że lubię się uczyć i chcę to robić ale teraz mam taki wstręt do nauki... Uczę się bo muszę, nie ciekawi mnie już nic, mam ochotę spać cały dzień.... Jedyne co mi jeszcze sprawia przyjemność to chemia, trzaskanie zadań z biomediki, Pazdro, Witkowskiego, zadań z matur i tego co wpadnie mi w ręce... Ogólnie na przestrzeni tych dwóch lat w liceum zmieniłam się diametralnie. Kiedyś wolałam uczyć się biologii, chemię lubiłam, a matematykę uważałam za zło konieczne, matematyki w liceum na rozszerzeniu się nie uczylam i tylko przelatywałam przez prace domowe przed klasówkami,gdyż stawiałam wszystko na biologię i chemię na maturze plus rozszerzony angielski, bo są uczelnie nie wymagające matematyki na medycynę czy weta. Co ciekawe kiedyś byłam naprawdę dobra z maty, aż pani która mnie nie lubiła (jakiś konflikt z moją mamą w przeszłości miały,o czym nie miałam pojęcia), powiedziała mi, że jestem beztalenciem matematycznym, a ja głupia w to uwierzyłam i olewalam mate sądząc, że jestem głupia i lepiej będzie jak się zajmę biologia. Na rozszerzeniu w pożądnym liceum miałam trójki bez uczenia się i w tym roku kiedy oddałam deklarację przeżyłam największy szok w moim życiu, bo pani od maty z liceum powiedziała, że nawet szkoda że nie zdaje maty w rozszerzeniu bo mam potencjał tylko musiałabym się wziaść za ćwiczenia, a nie takie olewatorstwo... A kiedy uwierzyłam w siebie z maty, moje umiejętności rozwiązywania zadań z chemii obliczeniowych i analitycznych wywindowały w kosmos. I ostatnio doszłam do wniosku, że może jednak chemia analityczna, tylko co potem? Nie ukrywam, że jak chyba każdy marzy mi się ciekawa praca za przyjemną pensję... Oczywiście wiem, że to nie łatwe żeby robić to co się lubi i miec z tego dobre pieniądze(mówię o okresie 30 lat, a nie dzień po skończeniu studiów wiem że na początku to nikt Kokosów nie zarabia przez pierwsze kilka lat) itd. Itp. Ale nie niemożliwe. Więc po tym strasznie długim wstępie dobrnęłam właśnie do kluczowych dwóch pytań : czy mogę liczyć na pracę jako chemik /analityk w Polsce za dobre pieniądze? I czy gdybym ukończyła dwuletni kurs programowania plus ukończone studia chemiczne to mam szansę znaleźć pracę jako programista? Czy może powinnam iść na informatykę od razu i zapomnieć o moim zamułowaniu do chemii?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko było ok do czasu Twoich pytań. Otóż studia bardzo słabo przekładają się na zarobki. W tej chwili jest wielki boom na informatyków ale czy tak będzie za 15 lat? Na ten moment na pewno będą potrzebni medycy. Analitycy chemiczni mniej. Nie warto się tym sugerować. Jeśli pójdziesz na studia medyczne to takiej ilości nauki jaką masz teraz  będziesz miała przez kolejne 6-10 lat. Później praca lekarza to 2 etaty. Ogólnie wariactwo.  Medycyna to już pełna pasja. 

Dobry informatyk nie potrzebuje pięknego papierka bo na rozmowie kwalifikacyjnej i tak są zadania do rozwiązania. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie masz pleców, bogatych rodziców lub ogromnego szczęścia, odpuść sobie studia związane z chemią. Po nich czeka Cię praca nie w zawodzie poniżej kwalifikacji za marne grosze, więc nie warto tracić 3 lub 5 lat na dość wymagający kierunek z dużą liczbą godzin. Ewentualnie warto potraktować 1. rok jako darmowe korki do poprawy matury, bo chemia wykładana jest od podstaw, i następnie rekrutować się na lekarski albo dentystyczny. Chemię i kierunki pokrewne (TCh, biotech., oś) prowadzą wszystkie rodzaje uczelni za wyjątkiem AWFów, więc konkurencja jest ogromna, a pracy bardzo niewiele.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi 

Na razie zostaję przy pierwszych dwóch wyborach czyli medycyna i ewentualnie weterynaria, ale nwm co zrobię, jak się nie dostanę gdzie wtedy warto iść ze zdaną na maturze rozszerzoną biologią i chemią?  Kiedyś myślałam nad studiami pielęgniarskimi ale po nich w  zawodzie są podobno okropne warunki pracy, wykorzystywanie, praca dniami i nocami, brak szacunku ze strony lekarzy i pacjentów i słaba pensja więc raczej z góry to odrzuciłam, choć sam w sobie zawód jest szlachetny i jest w nim dużo pracy z ludźmi co dla mnie jest na plus, bo nie brzydzę się starszych ludzi, czy różnej natury wydzielin, mogłabym sobie siebie wyobrazić w takiej pracy. Są w ogóle jakieś dobre studia po biologii i chemii oprócz medycyny i weterynarii? Ewentualnie zostanę rok w domu, przygotuję się z maty na rozszerzenie i z angielskiego i pójdę na informatykę, tylko nwm czy na informatykę wystarczy matematyka rozsz. I angielski rozsz. Czy potrzebuję Jeszce zdawać maturę z informatyki? 

Z góry Dziękuję za odpowiedzi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że najlepiej to spełniać marzenia i poczekać rok poprawić maturę i ponownie próbować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dziękuję za odpowiedź, chyba faktycznie tak zrobię. Dodam, że wybierając takie kierunki jak medycyna czy weterynaria nie kieruję się przede wszystkim aspektem finansowym, choć z wcześniejszej wypowiedzi po powtórnym przeczytaniu można odnieść takie wrażenie. Mam dużo cierpliwości i chciałabym pracować z ludźmi, byłam kiedyś przy operacji psa i odór po otworzeniu brzucha mnie nie powalił, więc kto wie może po ukończeniu jednego z tych wymagających kierunków będę czuła się spełnione w zawodzie... A chemia i tak pozostanie moim konikiem. Zresztą na medycynie chyba też jest chemia. Także dziękuję za wszystkie odpowiedzi, okazały się pomocne, bo u mnie w domu nikt nie ma wiedzy o tych kierunków i ni potrafi mi dobrze doradzić czy powiedzieć jak jest, bo wszyscy są albo po prawie albo macie a ja to taki wyjątek, że poszłam na biolchem...  :)

 • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weterynaria jest fatalnym wyborem pod względów aspektów finansowych. Ministerstwo Nauki prowadzi serwis monitorujący ekonomiczne losy absolwentów: http://ela.nauka.gov.pl/ i z niego jasno wynika, że po weterynarii bardzo trudno zarówno o pracę, jak i przyzwoite pieniądze. Jeśli nie interesuje Cię pielęgniarstwo (chociaż minimalne wynagrodzenia pielęgniarek analogicznie do lekarzy reguluje ustawa), to pozostaje jeszcze farmacja. Pytanie tylko, czy chcesz studiować 5,5 roku, by przez resztę życia pracować jako kasjer w sklepie z lekami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie farmacja to straszna nuda potem, żeby stać za ladą to mi się jakoś nie uśmiecha. Robię co mogę, żeby się dostać na medycynę w takim razie. Ewentualnie ukończyć studia po prostu dla pasji i kombinować z programowaniem. Szkoda, że w Polsce tak wygląda słabo zaplecze z laboratoriami czy instytutami badawczymi,.. O tej weterynarii to słyszałam, że może być średnio z pracą ech 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, NitroGirl napisał:

Szkoda, że w Polsce tak wygląda słabo zaplecze z laboratoriami

To raczej kwestia tego, że szeroko pojęta chemia (wszystkie gałęzie przemysłu + laboratoria) jest mocno zautomatyzowana i zwyczajnie nie potrzebuje armii chemików. Tymczasem kierunki związane z chemią prowadzą uniwerki, polibudy, uczelnie rolnicze, pedagogiczne, medyczne, a nawet kościelne... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


 • Podobna zawartość

  • Przez andrzejeq
   Hej przychodzę z takim niecodziennym problemem. Mianowicie studiuję informatykę (teraz będzie 3 semestr) ale wiem, że na 3 jak i 4 semestrze jest po jednym przedmiocie z których jest bardzo prawdopodobne że obleję (i nawet warunek raczej nie pomoże). Szukałem możliwości przeniesienia się ale niestety musiałbym mieć wszystko zaliczone a mam jeden przedmiot na wrzesień i nie mogę się przez to przenieść. Z tego powodu zapisałem się na słabą uczelnię gdzie w zasadzie przyjmują ze zdaną maturą (chyba 45% podstawowej matury). Kierunkiem też byłaby informatyka i tu mam pytania:
   1) W regulaminie nowej uczelni jest zapis abym dostarczył "oświadczenie o drugim kierunku studiów". Czy nie będzie to dla nich problem iż będzie to ten sam kierunek studiów? Z tego co wyczytałem na internecie jest to po to abym korzystał z ubezpieczenia z "obecnej" uczelni ale nie wiem ile w tym prawdy i czy jeśli to prawda to czy chodzi tylko o to.
   2) Czy drugi kierunek studiów jest aktualnie darmowy? Po wpisaniu takiej frazy w google wyskakuje artykuł, z którego wynika, że płaci się za ectsy (w sensie jest pula 180ects na studia pierwszego stopnia i wszystkie ectsy spoza puli byłyby płatne) ale artykuł jest bez daty i nie wiem czy to aktualnie funkcjonuje czy nie.
   Z góry dzięki za pomoc
    
  • Przez nogabanana
   Cześć,
   Obecnie studiuję Mechatronikę na Politechnice Warszawskiej. Skończyłem pierwszy rok z dość dobrą średnią i myślę o przeniesieniu się na Informatykę Stosowaną (wydział elektryczny) PW.
   Czy ktoś z Was miał podobną sytuację? Ile czasu jest na nadrobienie różnic programowych i czy są one znacząco uciążliwe? Możecie opisać swoje historie związane z przenosinami między wydziałami/kierunkami na PW.
  • Przez pawel81036
   Witam! Mam pewien problem, albowiem zależało mi na dostaniu się na analitykę gospodarczą na Politechnice Gdańskiej. Według zeszłorocznych progów powinienem przejść (115pkt,a próg minimalny przekraczał nieco 112pkt) natomiast po wczorajszych wynikach jestem wstępnie nieprzyjęty (120 miejsce a dostaje się 55 osób). Według wytycznych mam czekać do 28 lipca na decyzję, aczkolwiek z tego co wiem tamtego dnia są już ostateczne listy przyjętych. Czy mogę mieć jakiekolwiek nadzieje na ten kierunek, czy już całkowicie mogę pogodzić się z sytuacją i iść na inne studia na które się dostałem, lecz nie chciałem na nie iść aż tak bardzo jak PG. Pozdrawiam :)
  • Przez Wiktoria__
   Witam,
   Nauki o rodzinie UKSW Warszawa . Chciałabym się dowiedzieć czy nauka jest z naciskiem na przedmioty pedagogiczno - społeczne czy teologiczne? Na czym polegają studia?
   Zauważyłam na stronie przedmioty związane z religią 
   Bardzo dziękuję za pomoc
  • Przez Wiktoria__
   Bardzo proszę o pomoc, pilne!!
   Gdzie od października 2021 roku w Warszawie, mogę studiować kierunek praca socjalna zaocznie?
   Dziękuję za pomoc


×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.