Skocz do zawartości
studentxd98

Prz kierunki techniczne wybór

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jako maturzysta stoję przed dylematem wyboru studiów. Chcę studiować w swoim mieście,Rzeszowie,na Politechnice Rzeszowskiej. Ostatnio myślałem głównie o tych dwóch kierunkach - automatyce i robotyce na wydziale elektrotechniki,informatyki i mechatronice na wydziale budowy maszyn i lotnictwa. Z tego co do tej pory wyczytałem w sieci są to zbliżone kierunki i air jest może trochę bardziej szczegółowy i chyba więcej jest na tym informatyki. Mechatronika wydaje się bardziej technicznym kierunkiem, jest tam np. rysunek techniczny czego o dziwo nie ma na air. Mechatronika wydaje się fajna,ale czy nie za ogólna? A co do air to do tej pory nie utworzyli studiów ii stopnia. Nie jest to trochę podejrzane? Uczelnia zmusza tym samym studentów do przeprowadzki albo zmiany kierunku? Co byście mi poradzili?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, masz racje to bardzo zbliżone kierunki. 

Twoje decyzja to kwestia tylko i wyłącznie Twoich preferencji, czego wolisz się uczyć. Trudno podopowiedzieć coś mądrzejszego. Kieruj się tym co CIę bardziej interesuje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie chciałbym jeszcze dodać,że piszę rozszerzenia z matmy, angielskiego i informatyki. Zastanawiałem się nad pójściem nad informatykę,ale myślę że to by mnie dość męczyło,bo nie lubię takiego typowego programowania c++ itp. Kilku znajomych tam się wybiera,ale chyba nie pójdę w ich ślady,bo czuję że by mi to nie pasowało i musiałbym pewnie co chwilę prosić kogoś o pomoc :).Wydaje mi się,ze że programowanie,ale w kontekście maszyn to trochę inna bajka.Tam to powinno być prowadzone od zera,jedynie absolwenci powiązanego technikum by mogli mieć trochę łatwiej na start. Jakbym wybrał air to brać pod uwagę,że na razie nie ma studiów ii stopnia? Ewentualnie później można się przenieść np. do Krakowa,ale wolałbym mieć wybór niż tylko jedną opcję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zupełnie się tym nie przejmuj. Studia na poziomie informatycznym właściwie zaczynasz od zera. Skoro Cie to nie kręci to odpuść. Informatyka jest dla pasjonatów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może coś jest z tą automatyką nie tak skoro już ponad 5 lat nie ma ii stopnia. Niezbyt dobry poziom czy nie ma jakichś warunków?,chociaż chętnych w ostatnim roku było jakieś 5 na miejsce. Jeszcze zastanowię się z tymi kierunkami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po automatyce i robotyce na II STOPIEN możesz wybrać inny kierunek pokrewny. To nawet może być z korzyścią dla Ciebie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakby Pan porównał mechatronikę i mechanikę i budowę maszyn? Po lotnictwie to co jest takim drugim najbardziej prestiżowym kierunkiem na tym wydziale na prz? Na mechanikę było dotychczas 260 miejsc a na mechatronikę 100.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na mechatronice będziesz miał na pewno więcej elektroniki niż na mechanice i budowie maszyn. Myślę, że jeśli na mechanice było 260 osób przyjętych, to spory odsiew pewnie był ;)

Ja bym powiedział, że nie informatyka jest dla pasjonatów (choć z pewnością w jakimś stopniu też), ale właśnie takie kierunki, jak automatyka szczególnie.

Radziłbym zapoznać się z programami studiów dla danych kierunków, żeby zobaczyć, czy to Cię w ogóle interesuje i nie zrezygnujesz w trakcie. Jeśli widzisz, że dany kierunek jest na paru wydziałach na uczelni, sprawdź programy dla każdego z nich, automatyka na wydziałach elektrycznych to zazwyczaj więcej elektroniki, na mechanicznych - więcej mechaniki, i można powiedzieć, że to wtedy tak naprawdę dwa różne kierunki.

Ciężko powiedzieć, co jest najbardziej prestiżowym kierunkiem na uczelni - nie wiem też, dlaczego lotnictwo? Parę razy słyszałem, że to kierunek, który niezbyt pozwala na pracę w zawodzie - ale może to być plotka. :)

Ja bym na Twoim miejscu nie sugerował się tym, co jest bardziej prestiżowe, a bardziej tym, co lubisz i to tak na poważnie (nie mówię tu o zwykłej fascynacji). Nie sugeruj się progami, bo tam, gdzie jest niski, zazwyczaj jest duży odsiew po roku lub dwóch. Zarówno po automatyce, mechatronice, mechanice i budowie maszyn nie powinieneś mieć większych problemów ze znalezieniem pracy w zawodzie, ale są to kierunki trudne, gdzie łatwiej się dostać, niż utrzymać. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze  jak jest hasło politechnika rzeszowska to się myślało o lotnictwie. Teraz może jest inaczej. Nieliczni zostają pilotami,a reszta chyba na awionikę,czyli o ile wiem coś jak mechanika tylko już głównie w branży lotniczej.

U znajomego na drugim roku nadal jest z 200 osób na mechanice. Parę osób znam stamtąd, z mechatroniki nikogo.Znam też losy z dwóch absolwentów,ktorym fajnie się ułożyło.Ciekawe jak tam jest ze specjalnościami,bo słyszałem,że idzie się za wolą ludu xd,nie wiem jaki jest obecnie podział tam,czy więcej na samochody czy może komputerowo wspomagane wytwarzanie.

Jakiegoś zamiłowania do motoryzacji raczej nie mam. Ogólnie trochę dopiero odkrywam swoje zainteresowania. Skończyłem ogólne liceum z lekkim profilem informatycznym.Niektóre zajęcia mi pasowały jak jakieś bazy danych czy grafika,ale programowanie już np. średnio mnie interesowało. Nic dodatkowego z mechaniki czy elektroniki nie robiłem,jedynie dobrze że dość solidnie się uczyłem.Fizykę pewnie bym musiał podciągnąć,bo miałem ja tylko w pierwszej klasie.Myślałem o czymś w tym kierunku jak piszę,bo nie chcę iść na informatykę,a to wydaje się w miarę sensowne w kwestii przyszłości i a nuż mi się spodoba.  Co do miejsc to pewnie od następnego będą chcieli trochę więcej wywalić,żeby się dostosować do reformy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak znam osoby na mechanice i budowie maszyn, to zazwyczaj są to właśnie pasjonaci motoryzacji, ale też zazwyczaj na tym kierunku bywa duży odsiew. Pamiętaj też, że kierunek "informatyka" to nie tylko programowanie - owszem, byś musiał te przedmioty jakoś "pozaliczać", jeśli jesteś zainteresowany innymi dziedzinami. Na informatyce mam wrażenie, że łatwiej jest się utrzymać niż na takich typowo technicznych kierunkach - tyle wiem od swojego współlokatora na informatyce, u którego dużego odsiewu nie ma.

Na UŁ widziałem coś takiego jak "informatyka ze specjalnością grafika i projektowanie gier", są również inne specjalnościowe kierunki. Myślę, że wokół siebie też coś takiego mógłbyś znaleźć, jeśli byłbyś zainteresowany i jak patrzyłem, są to ciekawie ułożone programy studiów.

Fizyka jako przedmiot na politechnice jest takim typowo "trzeba zaliczyć", rozumiejąc ją, bądź nie. Gorzej jest, gdy jest wplątywana w inne przedmioty. I tu wiele zależy od uczelni, jak i od wydziału. Na wydziale elektrycznym jest sporo przedmiotów z elektrotechniki - dla przykładu (taka wola wydziału, czy to się podoba, czy nie [studentom raczej nie]), na uniwerkach czy wydziałach matematycznych bardziej program skupia się na programowaniu.

Na Twoim miejscu zrobiłbym jakiś test kompetencji, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z informatyki zrezygnowałem jakiś czas temu,ostatnio tylko definitywnie powiedziłem to sobie w myślach :).

Zrobiłem coś takiego jak mówiłeś i były wśród tych kierunków mechanika,mechatronika i automatyka xD,ale nie uważałbym tego za jakiś świetny wyznacznik,choć poniekąd może ciut racji ma.

Jeśli mógłbyś porównać plany mechaniki i mechatroniki na prz to byłoby spoko.Ja już to ogarniałem mniej więcej,ale może nie dostrzegam jakichś wniosków znaczących po tym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś mogę, więc porównam ;)

Jeśli chodzi o mechatronikę na PRz, to na piątym semestrze, bodajże, wchodzi Ci specjalizacja, gdzie masz do wyboru "Komputerowo wspomagane projektowanie" oraz "Informatyka i robotyka", choć nie wiem czy też można kontynuować bez specjalizacji, bo jest też plan dla całych 7 semestrów ułożony po prostu dla "Mechatronika". 1 semestr jest bardzo ogólny, jak wszędzie na uczelniach technicznych, dla obu kierunków. Na 2 semestrze mechatroniki nadal jest dośc ogólnie: matma, mechanika, informatyka, grafika, materiałoznawstwo. Natomiast na AiR jest już plan dość rozbudowany, sporo przedmiotów typowo elektrotechnicznych, jak napęd elektryczny, metrologia, czy podstawy elektroniki + takie typowe, jak mechanika, matma, itp.

3 semestr mechatroniki to inżynieria wytwarzania (czyli metody odlewnicze, spawalnicze, itp), mechanika, napęd elektryczny, trochę CAD-a (taki program do tworzenia projektów i wymiarowania) i MatLaba (taki program/język programowania, do skomplikowanych obliczeń), natomiast automatyka to sporo sterowania. Jestem jeszcze studentem elektrotechniki i mam sporo przedmiotów z automatyki, zobacz sobie na czym polega teoria sterowania czy programowanie sterowników PLC. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tego porównania to chodziło mi między mechatroniką a mechaniką i budową maszyn nie air,ale mimo wszystko dzięki za chęci i wysiłek :). Wydaje mi się, że lepiej tą mechatronikę jednak odpuścić,ewentualnie złożę tylko jako dodatkową opcję,ale wszędzie chyba się dostanę z tych. Plan teoretycznie w miarę mi odpowiada,ale nie wiem czy nie za dużo tam dziedzin naraz i nie wszystko byłoby wystarczająco szczegółowo ogarnięte tylko tak wszystkiego po trochę(?). Aczkolwiek powinienem się zapytać o to obecnych studentów. Myślę,że pójście w czystą mechanikę a tam najwyżej w późniejszym etapie wybranje jakiejś specjalności z komputerowo wspomaganym wytwarzaniem lub czymś podobnego mogłoby by być dla mnie najlepszą opcją. Po mechanice jednak znam kilka osób oraz jedną, która jest dwa lata starsza i tam studiuje. Z mechatroniki jedyne by mnie pocieszał fakt, że liczy się wynik z informatyki,którą zdawałem i na coś by się przydała, a tak na mechanikę jestem bez punktów za jeden przedmiot(bo fizyki nie zdawałem),ale jak się dostanę bez fizyki to raczej wybieram wtedy mechanikę.

Teraz głównie mam dylemat na co jeszcze złożyć jako alternatywy. Lotnictwo pewnie bym się nie dostał,a nawet jakby to jak nie byłem tym nigdy zainteresowany i jeszcze bardziej tam cisną to tym bardziej odpada. Air mi nie pasuje bo jest tylko I stopień a studia całe chcę ukończyć tutaj,poza tym jest tam jak dla mnie za dużo z informatyki, programowania ,elektronika i elektrotechnika średnio mnie pociąga programem, a reszta to raczej "słabe" kierunki albo zawierają podobne usterki dla mnie jak poprzednie wymienione.

Wrzucam listę kierunków w załączniku. Do czegoś jednak powienem się przekonać? ;)

KierunkistudiwwRzeszowie.docx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu, ale byłem pewien, że tam jest automatyka, a nie mechanika. Jeśli chodzi o mechatronike - wydaje się być bardziej nastawiona na mechanikę, niż automatyka.

Jeśli chodzi o AiR, że jest tylko 1 stopień, bym się tym nie przejmował. Możesz kontynuować naukę na kierunku pokrewnym.

Co do kierunku - musisz sam zdecydować - wiadomo, że są bardziej "przyszłościowe" kierunki i mniej, ale nigdy nie będziesz w czymś dobry, czego nie lubisz :) Możesz zobaczyć taki kierunek, jak "Zarządzanie i Inżynieria Produkcji" - mój współlokator na tym jest, nie narzeka, ma sporo mechaniki (czym chyba się kierujesz), tylko że jest na innej uczelni, a program studiów może być znacznie inny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może masz rację co do tej automatyki. Co jak co jakby już porównywać to bliżej mi było do tej pory do pracy na komputerze. Zbytnio mnie może ciągnęło ostatnio do tego wydziału mechanicznego a nic z tego nie umiem :D. Będę miał trudny orzech do momentu składania podań. Dzisiaj ostatnią maturę miałem. Muszę przemyśleć i popytać ludzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po studiach raczej i tak czeka Cię praca przy komputerze. Czy ekonomiczne, czy techniczne, czy tym bardziej informatyczne - potem raczej sporo pracy komputerowej. Absolwenci studiów technicznych to zazwyczaj projektanci, konstruktorzy, niż "wykonawcy". Nie przejmuj się też tym, że nie umiesz, bo pewnie większość studentów i tak będzie po liceum, i też niewiele umieli. Ważne jest, żebyś czymś się interesował i to tak bardziej, niż zwykła fascynacja :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako również tegoroczny maturzysta mogę ci jedynie powiedzieć, że chyba ja jedynh będę spał niespokojnie do ogłoszenia wyników, bo trochę maturę spartolilem :D

A jeśli chodzi o kierunek, to podobno dobra jest mechatronika, znam kilka osób, co sobie ją chwali ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


 • Podobna zawartość

  • Przez Urshak
   Witam,
   Ma ktoś jakieś materiały z pierwszego roku informatyki na politechnice rzeszowskiej?
  • Przez Damien8
   Witam.
   Mam problem z wyborem kierunku, czas mam do poniedziałku 24.08. Dostałem się na elektrotechnikę na politechnice rzeszowskiej oraz na informatykę na uniwersytecie rzeszowskim.
   Problem jest taki, że niby chciałbym pracować w szeroko pojętej branży IT, ale sam jeszcze tak naprawdę nie wiem czy bym się w tym odnalazł na 100%. Dodatkowo o informatyce na urz i jej poziomie słyszałem wiele niezbyt przychylnych opinii. No i wiadomo, papierek po uczelni w branży IT nie ma zbyt dużego znaczenia, bardziej liczy się portfolio, doświadczenie i umiejętności. Dlatego rozważam też opcję wyboru elektrotechniki na prz, bo może akurat też się w tym odnajdę i dodatkowo gdybym jednak zdecydował się na pracę w branży IT, to mógłbym w międzyczasie robić na to kursy i staże.
   Co o tym myślicie i czy macie wyrobioną opinię na temat informatyki na urz? Którą ścieżkę bardziej byście mi polecali i dlaczego?
  • Przez galexxandra
   Jak wyżej. Zbliżają się terminy rozpoczęcia rekrutacji, a gdybym chciała złożyć na wszystko co chce to wydałabym fortunę więc pytam Was, który kierunek wydaję się Wam ciekawszy. Matematykę bardzo lubię nigdy nie miałam z nią problemu, chemię również rozszerzałam i w miarę ogarniam. Z obydwu przedmiotów pisałam maturę, ponieważ lubiłam się ich uczyć. 
  • Przez Zebra11
   Cześć, mam bardzo duże dylematy odnośnie tego co chcę robić w życiu, jaki zawód wybrać. W liceum byłam na profilu mat-geo-ang, po maturze poszłam na finanse i rachunkowość(dziennie). Aktualnie zaczynam 2 semestr, pierwsza sesja zdana, nie szło mi najgorzej, ale większość przedmiotów była wkuwana na siłę, a te które zaczynają się teraz od 2 semestru, też mi się nie podobają. Jedyny przedmiot jaki lubię to rachunkowość. Coraz bardziej dręczy mnie to, że nie wiem czy dobrze wybrałam. Kierunek niby przyszłościowy, pracę w księgowości powinnam znaleźć, ale wybrałam studia rozumem, a nie sercem i pasją. Jest we mnie ogromną chęć pomagania innym ludziom, lubię opiekować się osobami chorymi, starszymi. I coraz bardziej nie daje mi spokoju myśl, że może kierunek ekonomiczny to kompletnie nie moja bajka, może powinnam wybrać coś medycznego. Nie wiem co robić. Czy porywać się z motyka na słońce, rzucić studia, zacząć przygotowania do matury z biologii i chemii ( ale wtedy byłabym kilka lat do tyłu), czy skończyć przynajmniej licencjat z fir-u. Zaczyna mnie dręczyć fakt, że nie wybrałam profilu bio-chem, bo już po gimnazjum miałam dylemat i nie wiedziałam co wybrać, ostatecznie padło na matgeo i zaczynam tego coraz bardziej żałować. Poprostu zawsze lubiłam uczyć się każdego z tych przedmiotów. Co robić? 


 • Wypowiedzi z ostatnich 10 dni

  • Co uważasz o tych kwotach Stypendium Rektora, jakie są na Twojej uczelni? Uczelnia Medyczna. 30% studentów spośród uprawnionych 10% - Stypendium I kategorii w wysokości 910 złotych miesięcznie 70% studentów spośród uprawnionych 10% - Stypendium II kategorii w wysokości 700 złotych miesięcznie Czy różnica 210 złotych co miesiąc jest spora? Czy to niskie/wysokie kwoty? Na jakiej uczelni studiujesz i jak jest u Ciebie?      
  • A dlaczego nie? Fizyka na kierunkach technicznych jest mało istotnym zapychaczem. Jeśli dany kierunek ma przewidziane ćwiczenia z fizyki, to jedynym problemem może być to, że prowadzący np. używa już całek, których nie było jeszcze na matmie. Ostrzej zaczyna się dopiero na prowadzonych od podstaw przedmiotach, które niejako wywodzą się z fizyki (zaczynając od elektrotechniki). Oczywiście w tym przypadku łatwiej powinni mieć technicy, którzy przerabiali już co nieco w szkole, ale każdy zna poziom przeciętnego technikum
  • Po mat-inf da się iść na inżyniera? Bo ja nawet nie mam podstaw (w fizyce)  
  • Hmm... Ale właśnie taka prawda. Jesteś jeszcze młoda i Twoje plany w ciągu 4 lat ogólniaka mogą zmienić się kilka razy albo i więcej. Dlatego najbardziej rozsądnym wyborem jest rozszerzona matematyka jako przedmiot, który standardowo liczy się na wszystkie kierunki techniczne, ścisłe, przyrodnicze i ekonomiczne, a czasem także na medyczne, prawne i wiele innych. W ten sposób dajesz sobie największe możliwości wyboru i dobrze przygotowujesz się do studiów, bo na technicznych i ścisłych matematyka jest jedynym przedmiotem w kontynuacji. Całą resztę nauczają od podstaw. Pozostałe rozszerzenia dobierz sobie wg uznania - w rekrutacji będą mieć mniejsze znaczenie, jeśli w ogóle jakieś.
 • Najpopularniejsze tematy na forum

×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.