Skocz do zawartości
Alton Rummage

Inny kierunek II stopnia po informatyce

Rekomendowane odpowiedzi

Hej :)

Chciałbym w przyszłości pracować w branży web developmentu łącząc ze sobą funkcje front-end developera, web i user experience designera. Jestem obecnie na I stopniu informatyki, a rzeczami mogącymi przydać mi się w docelowej roli (rysunek, wiedza psychologiczna) zajmuję się hobbystycznie. Istnieją jakieś studia magisterskie, które pozwoliłyby mi poszerzyć swoje umiejętności i wiedzę w tej dziedzinie ponad część czysto informatyczną?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale studia mgr to rozszerzenie wiedzy więc raczej tylko kierunki informatyczne wchodza w grę. Z pasji i zainteresowań już po licencjackie warto zrobić sobie studia podyplomowe. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zdaję sobie sprawę z tego, że tak to "powinno" wyglądać. Jednak zdarza się, że ktoś zmienia kierunek na pokrewny, na co uczelnia mu pozwala po wykazaniu odpowiedniego poziomu wiedzy/umiejętności albo nadrobieniu brakujących części materiału. Nie ma takich opcji dużo, ale udało mi się znaleźć np. coś takiego. Zastanawiam się, czy ktoś nie zna czegoś konkretnego, co mógłby polecić pod tym kątem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

tak, ale do takiego kierunku II stopnia nie masz podstaw merytorycznych

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To akurat zależy, w zalinkowanym przez mnie kierunku jest informacja, że "Studia kierowane są do absolwentów studiów I stopnia, kierunków informatycznych lub pokrewnych. Opracowany program studiów bazuje na umiejętnościach i wiedzy zdobywanych podczas tego typu studiów." Czyli w tym przypadku miałbym podstawy merytoryczne. Problemem jest to, że jest to jedyna tego typu rzecz jaką znalazłem, i zastanawiam się, czy jest gdzieś coś podobnego.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

a dlaczego akurat studia mgr? a nie studia podyplomowe?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Głównym powodem jest to, że powinno to ułatwić uzyskanie wizy gdybym zdecydował się wyemigrować. Rzeczywiście studia podyplomowe są też opcją, ale gdybym mógł naraz poszerzyć swoją wiedzę w kierunku, który mnie interesuje i ułatwić sobie proces emigracji to wybrałbym tę możliwość.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

a w jaki sposób studia na tym kierunku pozwalają Ci zdobyć wizę?

Moim zdaniem ten kierunek to grafika ze specjalizacją

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przez system kalkulacji "wartości" kandydata jakim posługuje się np. Kanada, każdy wyższy stopień to więcej punktów. Nie jest to jednak ogromna różnica, i pewnie odpuszczając magistra też bym się mógł dostać, tylko np. musiałbym dłużej popracować w Polsce dla uzyskania większego doświadczenia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

tak, w taki sposób to się przekłada. Myślałem, że akurat ten konkretny kierunek daje Ci jakieś możliwości. 

Spokojnie możesz robić każdą grafikę lub grafikę komputerową na akademiach sztuki i będziesz miał to samo

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

• Wypowiedzi z ostatnich 10 dni

• Zasadniczym problemem weterynarii jest znikomy zakres świadczonych usług. Na ogół albo ludzi nie stać albo uznają, że zwierzęta są na tyle tanie, że nie warto ładować grubej kasy - tym bardziej, gdy ryzyko jest znaczne. Tymczasem kolejne uczelnie rolnicze otwierają weterynarię, chociaż rynek pozostaje mocno przesycony. Zgadzam się z Tobą, ale ponieważ większość musi być przeciętna, to szans i perspektyw nie rozpatruje się w odniesieniu do jednostek. Wynagrodzenia.pl tworzą raporty na podstawie ankiet, a jak doskonale wiadomo, sektor publiczny ma chorobliwą tendencję do zaniżania swoich wypłat przez odliczanie dodatków, potrąceń itp. GUS informuje, że w 2018 przeciętna pensja położnej w sektorze publicznym wyniosła 5455 zł i 4856 zł w prywatnym. Położne, podobnie jak pielęgniarki i lekarze, mają pewną wysokość wynagrodzenia zagwarantowaną ustawowo, o czym weterynarze mogą pomarzyć. Identycznie ze strajkiem o lepsze płace i warunki zatrudnienia. Dlatego biorę na warsztat tylko same kierunki, a nie bliżej nieokreślone zbiorowiska. Nic dziwnego. Przecież np. informatyka może być zarówno kierunkiem technicznym, jak i ścisłym, a jeśli w nazwie ma dodatkowo "ekonometria" - społecznym. Oczywiście, że tak. Wielu pracuje poza zawodem ze względu na lepszą kasę, a wpływ ich studiów na zarobki ogranicza się tylko do uznania kierunku w oczach pracodawcy. Przecież nie będzie uważać się za porażkę sytuacji, gdy magister inżynier pracuje np. jako analityk, zamiast być konstruktorem czy technologiem. ELA zawiera raporty dotyczące także formy studiów i nie dziwi to, że absolwenci marnych prywatnych szkółek zarabiają najwięcej z powodu długiego stażu pracy. Dlatego absolwent studiów dziennych na państwowej uczelni nie będzie porównywał się z kimś takim. Ponadto każdy z nich wyróżnia mających doświadczenie pracy i bez niego. Piszesz w stylu "ja i mój pies mamy średnio po trzy nogi, więc statystyką można się podetrzeć". Widziałem ten raport i oprócz imponującej średniej, zamieszczono w nim także niewielką liczbę absolwentów (mała reprezentatywność), medianę (duuuużo niższa od średniej) i kwintyle, które wcale nie prezentowały się rewelacyjnie (rozkład bardzo daleki od normalnego). Tak więc czytając go ze zrozumieniem, pominąwszy nawet aspekt stricte statystyczny, dojdzie się do wniosku, że zaoczna filozofia na UW wcale nie jest fabryką krezusów.
    • Hej,  Oceny i matury przelicz się według tzw. modifizierter bayerischen Formel, która wygląda tak: Jeśli jescze nie pisałaś matury, to warto dobrze się zastanowić - w Niemczech niezależnie od kierunku nie ma znaczenia jaki przedmiot i jaki poziom wybierzesz. Możesz pisać WOS i Historie sztuki, a iść na medycynę. Ostatecznie liczy się tylko średnia. Dodatkowo moja uczelnia (Goethe Universität Frankfurt) wliczała do średniej wszystkie oceny ze świadectwa ostatniej klasy liceum. Nie wiem czy takie zasady obowiązują wszędzie, ale prawdopodobnie tak, bo według bazy Anabin do podjęcia studiów wyższych w Polsce upoważnia posiadanie ukończonej szkoły średniej i matury, a więc w Niemczech uznają, że zarówno oceny że świadectwa jak i z matury mają znaczenie (chociaż w Polsce de facto tylko matura ma znaczenie w rekrutacji).    Recepta na sukces w niemieckiej rekrutacji to dobre oceny na świadectwie i matura po najmniejszej linii oporu   I jescze jedna ważna rzecz - na większości kierunków (tzw. kierunki bez Numerus Clausus) matura/oceny w ogóle nie mają znaczenia. Składa się tylko dokumenty i dostaje się na studia. Sprawdź najpierw na stronie uczelni która cie interesuje, czy kierunek na który chcesz aplikować posiada NC czy nie.   
    • No tak, ale jak już spojrzysz na inne dane, typu wynagrodzenia.pl, to się okaże, że średnia zarobków weterynarzy jest większa niż położnych. Tak ogólnie wśród wszystkich, a nie tylko zaraz po dyplomie (a takich osób dotyczą dane z ELA). Na wynagrodzeniach dla położnych mediana to 3600 brutto, a dla weterynarzy 4200 brutto. Pytanie więc, jak to się dalej potoczy i który zawód jest rozwojowy. Jest wiele zawodów, do których trudno się wbić, bo jest wielu chętnych. Ten próg wejścia jest rzeczywiście wysoki i trudno coś znaleźć osobie bez doświadczenia. (Pod tym względem mój zawód, tj. tłumacz, jest absolutnie tragiczny). Osoby początkujące długo szukają i często biorą rzeczy bardzo mało płatne. Sytuacja osób, które przetrwały ten moment i są już doświadczone, mają wiedzę, są specjalistami wygląda zgoła odmiennie. Są też zawody, do których wejść jest w miarę łatwo, bo brakuje ludzi. Położnych i pielęgniarek po prostu w Polsce brakuje, a te, które pracują, są zwykle dość stare, bo mnóstwo młodych wyjechało pracować za granicę. Dostać pracę będzie więc pewnie łatwo, ale pytanie, na ile to jest rozwojowe w przyszłości. Weterynarze, którzy są dobrymi specjalistami, czyli na przykład specjalizują się w wąskiej dziedzinie albo zajmują gatunkami, na których większość weterynarzy się nie zna, mają naprawdę dobre stawki i dobrze zarabiają. Przeciętniacy nie mogą znaleźć pracy albo ledwo ciągną. Za to w przypadku pielęgniarek i położnych wystarczy dyplom, żeby dostać pracę, nie trzeba się wyróżniać. Taka jest moim zdaniem różnica.    Tak na marginesie to nie jestem fanką systemu ELA. Pomysł jest zacny, ale wykonanie trochę takie jak wielu innych rzeczy w urzędach za publiczne pieniądze.  Po pierwsze w tym systemie jest straszny burdel. Autorzy próbują zestawiać zarobki po grupach kierunków, ale w samej klasyfikacji jest totalny burdel. Te same kierunki powtarzają się w kilku kategoriach albo są przyporządkowane dość osobliwie, na przykład w kierunkach społecznych znalazłam kiedyś inżynierię danych (sic!). Nie osobnej kategorii dla kierunków ekonomicznych, więc te sobie krążą po wszystkich innych działach od ścisłych do humanistycznych. Słowem: garbage in garbage out. Same wskaźniki bezrobocia też nie do końca odzwierciedlają sytuację zawodowe i często to rejestrowane bezrobocie mija się z faktyczną liczbą pracujących. Nie wszyscy się rejestrują tylko dlatego, że nie mają pracy, za to dużo osób rejestruje się tylko po to, żeby dostać dofinansowanie na działalność gospodarczą. Inną sprawą jest to, że tzw. zarobki po studiach trochę się już zdezaktualizowały. Nie mamy żadnej pewności, że dochody ludzi widniejących w tych statystykach to zarobki z pracy w zawodzie i że studia miały jakikolwiek wpływ na ich wysokość. Dziś bardzo dużo ludzi pracuje już w trakcję studiów w zawodach pokrewnych lub nie, coraz popularniejsze jest też chodzenie na studia w ramach samorozwoju przez osoby dorosłe, które finansowo się już ustatkowały. ELA traktuje to wszystko jednakowo i tak przez kilka lat wisiało tam, że po filozofii na UW zarabia się średnio 15 tys. złotych (najwidoczniej studiował ją hobbystycznie jakiś prezes dobrze prosperującej firmy i zawyżył wszystkim statystyki). Dlatego ja już wolę sprawdzać dane z wynagrodzenia.pl albo pracuj.pl. Wiem, że to dane ankietowe albo z ofert pracy, a nie dane dla całej populacji, ale chociaż zakładam, że osoby wzięte pod uwagę rzeczywiście wykonują zawód X, a nie tylko skończyły studia X, a wykonują zawód Y. 
    • Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi, jakie otrzymałam do tej pory. Wezmę pod uwagę wszystkie opinie, jakie przeczytałam dotychczas. Oczywiście wciąż uważam wątek za otwarty i zachęcam do komentowania i wyrażania swoich opinii, być może pomoże to w przyszłości również innym osobom, które będą miały podobny dylemat. Pozdrawiam serdecznie    
  • Najpopularniejsze tematy na forum

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.