Skocz do zawartości
Keit

Studia po biologii i polskim

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Jestem w drugiej klasie liceum i moje rozszerzenie to biol-chem, jednak od dłuższego czasu planuję przejście na biol-pol. Jeżeli dobrze zdam na poziomie rozszerzonym oba te przedmioty, będę miała szansę dostać się na wymarzone studia psychologiczne. Jednak, jeśli nie... No właśnie, ciężko mi znaleźć jakiekolwiek inne dobrze brzmiące studia, na które można się dostać po rozszerzonej biologii i polskim. Znacie może takie kierunki? Co można studiować po maturze z r. biologii i r. polskiego? Bardzo nie chcę uczyć się dalej chemii gdyż po prostu nie mam ku niej predyspozycji, a zanim dokonam zmiany fakultetu na taki specyfik jak biol-pol, muszę mieć plan B.Także ten... poratuje ktoś jakimś pomysłem?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie wiem po co zmieniać profil na biol-pol. Przecież po biolchem mozesz tez zdawać mature rozszerzona z polskiego. 

Co mozesz studiować to już pytanie do Ciebie. Jednak studia biologiczne sa związane z chemia lub przynajmniej jej podstawami.

poczytaj o studiach biologicznych na www.studia.net

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niestety poza kilkoma kierunkami, na które poza psychologią potrzebna jest chemia, po studiach związanych z biologią ciężko o dobrą pracę poza KFC. Po prostu masa osób to kończy, bo biol-chemów coraz więcej, studia są dość ciekawe, ale ilu może być naukowców, skoro studentów coraz mniej? Z tymi kierunkami robi się trochę to, co stało się z kierunkami humanistycznymi. Stały się tzw. bezrobociologiami i trzeba się serio starać, by się wybić. IMO zdawaj ten polski rozszerzony i próbuj na psychologię, ale zdaj też tę chemię (nawet nie jakoś super, wystarczy, że coś się pouczysz) i w razie niepowodzenia próbuj na kierunki bardziej chemiczne. Chemik łatwiej znajdzie pracę niż biolog.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Moim zdaniem w chemię warto isc i sie jej uczyć 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cóż, dziękuję za odpowiedzi. Z moją chemią jest raczej tak, że nigdy nie przykładałam się do jej nauki i nie planowałam wiązać z nią przyszłości. Jestem raczej humanem z zainteresowaniami biologicznymi. Rzeczywiście, chemia to przyszłościowy kierunek, podobnie jak wszelakie studia techniczne, jednak nie chcę robić w życiu czegoś, czego nie lubię. Wiem, że to przekleństwo w dzisiejszych czasach, ale jestem typem artysty i w dodatku trudno mnie utrzymać w jednym miejscu, więc naprawdę nie widzę siebie w laboratorium z jakąś probówką :/

Poza biologią interesuję się również polskim i pisarstwem, więc może jakieś kierunki bardziej humanistyczne? A nuż wybiję się w tym maku i zostanę kierownikiem...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zawsze warto studiować polonistykę oraz inne filologie, ciekawe jest tez dziennikarstwo

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak, jeśli interesują Cię przedmioty humanistyczne, to nie warto iść w typowo ścisłą chemię :)

Studia humanistyczne bywają niebezpieczne zawodowo dla ludzi, którzy idą tam bez pomysłu na siebie, ale jeśli Cię to interesuje i znajdziesz kierunek, w którym będziesz się rozwijać, to polecam. Zwłaszcza jeśli masz zdolności. Filologia to dobry pomysł, można potem iść w kierunku pisania właśnie, a także zająć się czymś typowo dochodowym :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dokładnie, jesli wiesz po co idziesz na studia i czego od nich wymagasz wtedy warto wybrać studia humanistyczne 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziękuję za odpowiedzi :) Moim "planem A" jest psychologia, na którą po bio-polu przy odrobinie szczęścia się dostanę. A jeśli nie, to może rzeczywiście pójdę w tą filologię czy coś podobnego. Skoro lubię pisać i poświęcam na to większość wolnego czasu, to czemu na tym nie zarabiać? :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Masz plan A, masz i plan B. Wiec powinno byc dobrze

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W to wierzę. Teraz jeszcze tylko dobrze przygotować się do matury.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Masz jeszcze sporo czasu, wystarczy byc systematycznym 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z biologii poradzę Ci, bo sama zdawałam: rób arkusze, nawet bez wielkich przygotowań z podręcznikiem. Od wielu lat matura z biologii to nie kucie szczegółów (to może nawet przeszkodzić, bo człowiek szuka haczyków), a czytanie ze zrozumieniem, wyszukiwanie informacji w tekście, umiejętne czytanie poleceń (wymień to nie opisz, opisz to nie uzasadnij itp.). 

Polski, nawet rozszerzony, powinnaś zdać spokojnie, jeśli to Cię interesuje, czytasz i robisz coś w tym kierunku :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mimo, iż to nie kucie na pamięć to wiedza potrzebna z książek na maturę przyda się na studiach

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 10.09.2016 o 17:28, Kawa napisał:

Niestety poza kilkoma kierunkami, na które poza psychologią potrzebna jest chemia, po studiach związanych z biologią ciężko o dobrą pracę poza KFC. Po prostu masa osób to kończy, bo biol-chemów coraz więcej, studia są dość ciekawe, ale ilu może być naukowców, skoro studentów coraz mniej? Z tymi kierunkami robi się trochę to, co stało się z kierunkami humanistycznymi. Stały się tzw. bezrobociologiami i trzeba się serio starać, by się wybić. IMO zdawaj ten polski rozszerzony i próbuj na psychologię, ale zdaj też tę chemię (nawet nie jakoś super, wystarczy, że coś się pouczysz) i w razie niepowodzenia próbuj na kierunki bardziej chemiczne. Chemik łatwiej znajdzie pracę niż biolog.

Uważam, że opowieści o tworzeniu bezrobotnych po studiach humanistycznych czy biol-chem to jak z tym hasłem, że kłamstwo powtarzane 1 000x staje się prawdą:) Jak ktoś chce, to pracę znajdzie! Trzeba być aktywnym na studiach i za w czasu pomyśleć o doświadczeniu zawodowym. A w KFC można i po Informatyce ludzi znaleźć, a to jeden z najlepszych kierunków ostatnio... nie ma co myśleć stereotypowo zatem!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dokładnie, jeśli komuś zależy to i po studiach humanistycznych znajdzie świetną pracę

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie napisałam, że nie, wielu ma świetną pracę. Tak jak i po ścisłych kierunkach i przyrodniczych. Problemem jest ogromna nadprodukcja absolwentów, przez co studia te zyskały opinię producentów kasjerów w kfc. Gdyby studia humanistyczne kończyło tyle osób, co ścisłe, bo szli by tam pasjonaci, a nie każdy, kto chce magistra, a nie ma pomysłu na siebie i chce "coś łatwego", to praca by była.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale nadprodukcja ma sie do każdego kierunku studiow 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pewnie tak, ale w przypadku niektórych studiów, jak np. socjologia, gdzie potrzeby rynkowe są bardzo małe, to zjawisko nadprodukcji przybrało kuriozalne rozmiary. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale po socjologii mozna robić wiele innych rzeczy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziennikarstwo jest super, piszę do z własnego doświadczenia. :) Filologia to naprawdę dobry pomysł, jeśli lubisz pisać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Filologia polska może byc lepsza niż dziennikarstwo

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi