Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

 

 

Jestem obecnie na ostatnim roku technikum informatycznego w Brukseli. Myślę nad pracą w straży granicznej jednak nie wiem gdzie się udać od czego zacząć... Prosiłbym o pomoc i parę porad :) Jeśli są potrzebne jakiekolwiek informacje z chęcią odpowiem. (uczęszczam również do Polskiego liceum, 1 raz w tygodniu. Posiadam wszystkie świadectwa aż po 2 liceum do której obecnie uczęszczam) 

 

Pozdrawiam. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Jesli chodzi o straz graniczna to mam kolezanke, ktora w niej pracuje i nie jest zadowolona. Proces rekrutacji trwa rok, do tego pozniej jest 9 miesieczne szkolenie a pozniej przez 3 lata jesy sie najnizszym stopniem. Zarobki nie sa duże. Co zrobic zeby sie dostac, a wiec warto miec ukonczone studia chociaz to nie jest warunek konieczny (chyba, ze sie cos zmienilo) kierunek studiow nie jest wazny, wiec studiuj cos z alternatywa gdyby sie jednak nie dostal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie chcesz kontynuować profilu informatycznego? Po takich studiach zwiększysz swoje możliwości, a do straży granicznej i tak będziesz miał możliwość iść na rekrutację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też myślę, że informatyka to dobry kierunek. Co o tym myślisz? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jak poczytasz sobie na oficjalnej stronie straży granicznej. Tam znajdziesz informacje, że Służbę w Straży Granicznej może pełnić osoba:
 

 • o nieposzlakowanej opinii,
 • niekarana za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
 • korzystająca w pełni z praw publicznych,
 • posiadająca co najmniej średnie wykształcenie,
 • posiadająca zdolność fizyczną i psychiczną do służby,
 • gotowa podporządkować się szczególnej dyscyplinie,
 • dająca rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych,
 • posiadająca uregulowany stosunek do służby wojskowej (warunek nie dotyczy kobiet oraz absolwentów szkół wyższych),
 • która podda się procedurze kwalifikacyjnej i zda egzamin w jednym z Ośrodków Szkolenia SG.

Nabór odbywa się w dwóch etapach.

 

Pierwszy etap obejmuje:

1. Osobiste złożenie pisemnego podania o przyjęcie do służby do wybranej jednostki organizacyjnej Straży Granicznej, która prowadzi rekrutację.
Do złożonego przez kandydata/kę podania o przyjęcie do służby w Straży Granicznej (kierowanego do komendanta wybranego oddziału / ośrodka szkolenia Straży Granicznej lub Komendanta Głównego Straży Granicznej (w przypadku ubiegania się o przyjęcie do służby w Komendzie Głównej Straży Granicznej), należy dołączyć:

 • wypełniony kwestionariusz osobowy,
 • dwie aktualne, kolorowe fotografie w formacie wymaganym do dowodu osobistego,
 • kserokopię dowodu osobistego,
 • kserokopię książeczki wojskowej, o ile kandydat jest objęty ewidencją wojskową,
 • kserokopię świadectw pracy lub służby z poprzednich miejsc pracy lub służby, o ile wcześniej kandydat pozostawał w stosunku pracy lub służby,
 • kserokopię aktualnego zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego, wydanego nie wcześniej niż przed sześcioma miesiącami od dnia złożenia podania o przyjęcie do służby - tylko w przypadku kandydatów posiadających aktualne poświadczenie bezpieczeństwa upoważniające do dostępu do informacji niejawnych,
 • kserokopie dokumentów potwierdzających posiadane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe, w tym specjalistyczne,
 • kserokopie odpisów skróconego aktu urodzenia kandydata/ki oraz skróconego aktu małżeństwa (o ile dotyczy to kandydata/ki ),
 • kserokopię paszportu, o ile kandydat/ka go posiada
 • Ponadto kandydat składając podanie winien przedłożyć do wglądu :
 • oryginały dokumentów wymienionych powyżej,
 • posiadane aktualne poświadczenie bezpieczeństwa upoważniające do dostępu do informacji niejawnych i zaświadczenie o odbyciu przeszkolenia z zakresu ochrony informacji niejawnych (dotyczy tylko osób posiadających już takie dokumenty),
 • akt mianowania na ostatni stopień wraz z podstawą prawną (dotyczy tylko osób pełniących służbę w innych formacjach),

Drugi etap obejmuje złożenie przez kandydata/kę egzaminu w jednym z ośrodków szkolenia Straży Granicznej (Koszalin albo Kętrzyn) przed komisją kwalifikacyjną powołaną przez Komendanta Głównego Straży Granicznej. Procedura obowiązyjąca w drugim etapie przeprowadzana jest w jeden dzień. Straż Graniczna zapewnia za odpłatnością wyżywienie w ośrodku szkolenia. Zakwaterowanie i dojazd do ośrodka szkolenia SG w wyznaczonym terminie odbywa się na koszt kandydata.
 
Kandydata dopuszczonego do drugiego etapu postępowania komórka kadrowa zapoznaje z zasadami przeprowadzania i oceny testu sprawności fizycznej oraz przeprowadza próbny test sprawności fizycznej.
 
Próbny test sprawności fizycznej przeprowadza się co najmniej 7 dni przed terminem rozpoczęcia drugiego etapu postępowania. Warunkiem przystąpienia do próbnego testu sprawności fizycznej jest uzyskanie przez kandydata pozytywnej opinii lekarskiej o dopuszczeniu do udziału w teście próbnym w danym dniu.
Udział w próbnym teście sprawności fizycznej nie jest obowiązkowy.
 
Drugi etap postępowania  składa się z:

 • testu pisemnego z zakresu wiedzy ogólnej (przykładowe testy znajdziesz na stronach Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie),
 • testu pisemnego ze znajomości wybranego języka obcego (angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego lub ukraińskiego) - przykładowe testy znajdziesz na stronach Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie i Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie,
 • testu sprawności fizycznej,
 • rozmowy kwalifikacyjnej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myśle, ze ewkawe wyczerpała temat jeśli chodzi o procedurę ale Joanna ma racje warto przemyśleć studia informatyczne. To dobra alternatywa gdyby nie udało sie w straży granicznej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście, że wato pomyśleć o studiach. W straży granicznej też mogą Ci się przydać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki studiom w straży masz szanse na szybszy awans i łatwiej będzie przygotować sie do egzaminów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chce kontynuowac tego kierunku. Sprobowalem zobaczylem mniej wiecej na czy to wyglada  i jednak mi nie pasuje. Takie zycie! Slyszalem ze dobra opcja jest pojscie na studia wojskowe i po nich starac sie na posade w strazy granicznej. Podobno obronnosc jest dobrym pomyslem. 

 

 

Ps: Czy jest mozliwosc zeby sie dostac do strazy i podczas sluzby studiowac? Czy straz oferuje taka opcje? 

 

Dziekuje i pozdrawiam. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To najlepiej iść na studia wojskowe, widzisz tylko to nie do końca jest tak. Droga do wojska, czy do straży pożarnej jest dość prosta, idziesz na studia wojskowe lub pożarnicze i kończysz studia z tytułem oficera i masz przydział. Do policji jest trochę inaczej, bo najpierw dostajesz się do policji a później starasz się o wysłanie na studia do Szczytna. NIe ma jednak takiej drogi jeśli chodzi o straż graniczną, tutaj musisz się dostać bezpośrednio do straży nawet bez studiów.

 

Możesz robić studia wojskowe i zdobyć tytuł oficera i wtedy starać się o dostanie do straży granicznej, jeśli tak bardzo CI zależy. Jednak praca w wojsku jest trochę bardziej przyjemna niż stanie na warcie całą noc w lesie w straży granicznej. Dlatego nikt po studiach wojskowych z tytułem oficera nie stara się dostać do straży granicznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym takim by się różniła praca jako oficer w wojsku a tym jakbym przeszedł do straży? 
 

A co możecie mi powiedzieć o studiach cywilnych na kierunkach typu bezpieczeństwo narodowe, itp, itd.. Jeśli nie dostałbym się na studia wojskowe musiałbym pójść na te kierunki. Oraz jeszcze jakie oferują one możliwości zatrudnienia poza strażą? Dziękuję. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno porównać prace w wojsku do pracy w straży, po prostu są to zupełnie inne zadania. W wojsku mozesz pracować w dużych miastach w strazy granicznej wysyłają Cię do wsi położonych wzdłuż granicy np. Lelkowo czy Grzechotki i siedzisz tam. Wtedy jest naprawdę cieżko a w dodatku cieżko o inny przydział niż ten który dostaniesz. Do tego np w nocy leżysz przy minus 20 stopniach przez 5 godzin w krzakach i sprawdzasz granice.

Jeśli nie dostaniesz sie na studia wojskowe to najlepiej robić kierunek studiów alternatywny czyli taki który mógłbyś w przyszłości wykonywać zawód. Żaden inny kierunek nie pomoże Ci przy dostaniu sie do wojska czy straży granicznej i tak będziesz musiał zdawać egzamin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest też opcja z wydziałem Nadwiślańskim tudzież Komendą Główną. Mówię w języku francuskim tak samo dobrze jak w Polskim, praktycznie od urodzenia. Nie potrzebowaliby takich osób na lotniska czy do spraw związanymi z imigrantami? Widzę że jednak nie jesteś za bardzo za moim pomysłem ze strażą :D 

 

Ps: Może mi ktoś przedstawić możliwości po studiach na bezpieczeństwie i kierunkach pokrewnych? Dziękuję! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze przydzial jaki dostaniesz przynajmniej na poczatku nie bedzie zwiazany z Twoimi umiejetnosciami tyloo z zapotrzebowaniem.

Jaka jesy przyszlosc po tych kierunkach? Masz wiedze z zakresu bezpieczenstwa wewneteznego i to wszystko. Te kierunki nie otwieraja Ci zadnych drzwi. Jako cywil mozesz starac sie dostac do administracji w sluzbach ale tam bardzo mala osob przyjmuja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj sobie dokładnie o tych kierunkach. Tu znajdzisz szczegółowe informacje łącznie z tym co można po nich robić:

Bezpieczeństwo wewnętrzne http://www.studia.net/bezpieczenstwo-wewnetrzne

Bezpieczeństwo narodowe http://www.studia.net/bezpieczenstwo-narodowe

Bezpieczeństwo państwa http://www.studia.net/bezpieczenstwo-panstwa

Obronność http://www.studia.net/obronnosc

 

Każdy z tych kierunków z pewnością da Ci możliwość awansu w straży granicznej. Wiadomo, że na początku będziesz przyjęty do zwykłej służby ale to dużo od Ciebie będzie zależało jak szybko będziesz awansował i gdzie ostatecznie będziesz zatrudniony. Język to z pewnością bardzo duży atut i do tego jak zaczniesz studia to też będzie duży plus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz wybrać się na studia wojskowe to obejrzyj najpierw ten filmik, myślę, że trochę na pewno Ci pomoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto posłuchać Komandora Porucznika Wojciecha Mundta bo wyjaśnia sprawy studiów wojskowych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wytłumaczenie mi studiów wojskowych. Na ten moment mogę śmiało stwierdzić, że jednak to nie jest droga dla mnie. Póki co będę stał twardo za strażą, a co! Lepiej aplikować od razu po maturze? Czy może iść na studia i po nich się starać o przyjęcie? Czy jest możliwość na skończenie studiów podczas szkoły? A może są jeszcze jakieś inne możliwości? Dziękuję za pomoc! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podczas pracy w straży trudno będzie Ci studiować bo w straży granicznej pracuje sie rownież w weekendy.

Skoro studia wojskowe nie są dla Ciebie to wojsko/straż graniczna jest dla Ciebie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli albo na studia albo od razu do straży. Tylko teraz.. Co wybrać? 

 

Po prostu format tych studiów mi nie odpowiada. Mieszkanie w akademiku bez rodziny, brak możliwości opuszczania jego opuszczania chyba, że na przepustkę o którą i tak trzeba się starać.. Nie mówię, że takie studia są złe, ale jak na tę chwilę, nie dla mnie..   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A praca w wojsku lub w straży granicznej będzie dla Ciebie? Przecież to tez służba. Moim zdaniem mozesz isc na studia i rownocześnie już po maturze starać sie dostać do strazy tylko watpię czy Ci sie spodoba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najszybciej do straży granicznej można się dostać do pracy na granicy wschodniej. Czytałeś trochę o tym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie moja koleżanka pracuje na północno wschodniej granicy. Tam są wciąż nabory bo potrzebują do pracy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem mniej więcej jak to wygląda na granicy wschodniej w okolicach Tomaszowa Lubelskiego (pochodzę stamtąd). 

 

W pierwszej kolejności chciałbym się dostać do jednego z  wydziałów w Warszawie. Warto próbować :)

Ps: Mówię po francusku od małego. Jakie są możliwości na certyfikaty i tym podobne dokumenty. Dziękuję!   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


 • Podobna zawartość

  • Przez Milka29
   Witam,
   Poziom żałośnie mały
   matma 30%,
   Polski 56%
   Angielski 56%
   Tak wiem że to późno ale druga tura wciąż trwa.
   Na jakiej uczelni (prywatna, państwowa - bez różnicy) i na jaki kierunek w Stolicy z takimi wynikami mogę liczyć na przyjęcie?
   Nie będę ukrywał, chodzi przede wszystkim o dalszy pobór renty rodzinnej która jest mi przyznana, ale oczywiście też myślę o studiach w kategorii rozwoju.
   Jestem po prostu ciekawy czy i gdzie mogę sie dostać po takiej maturze. Koniecznie studia zaoczne.
   Wiem że moje podejście może się wydawać głupie ale ta renta to nie są małe pieniądze i były by świetnym dodatkiem do pieniędzy zarobionych.
   Myślę że z waszych propozycji wybiorę coś interesującego.
   Z góry dzięki
    
    
  • Przez violettatamara
   Gdzie lepiej studiować filologię angielską zaocznie na studiach licencjackich – KUL czy Akademia Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie (AWP)?
   W AWP kierunek to "Filologia angielska z lingwistyką stosowaną (j. hiszpański)". W KUL-u w programie studiów jest j. niderlandzki. Nigdy nie miałam styczności z j. niderlandzkim, natomiast j. hiszpańskiego jako drugiego uczyłam się w gimnazjum i w liceum. Od roku studiuję dziennie zarządzanie w Lublinie i wolałabym nie zaczynać drugiego kierunku stacjonarnie. Nie chciałabym również studiować anglistyki dziennie, a zarządzania zaocznie, gdyż mogłabym mieć problem z przedmiotami związanymi z matematyką.
  • Przez Justyna9825
   Cześć wszystkim, jestem tutaj nowa. Jestem studentką II stopnia żywienia człowieka i dietetyki i w ramach mojej pracy magisterskiej badam opinię studentów na temat systemów znakowania żywności. Wiem, że niechętnie wypełniamy ankiety, ale obiecuję, że moja jest naprawdę krótka (do wypełniania w 2-3 minuty tak naprawdę), a ja będę dozgonnie wdzięczna za pomoc. Życzę Wam miłego dnia i powodzenia w nowym roku akademickim! https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfK-eITCMLalg8s2KwgEVZoDAxFPF4NQcTymtl1EuFBBo7Leg/viewform?fbclid=IwAR2nrC9Qg4k-cEBUmG1j1jvKr6Efm9W7RFuQU0OlG5qsD8hRjlz-IcrFOVU 
  • Przez Juliia
   Witam jestem w końcówce pisania pracy licencjeckiej. Piszę studium przypadku-cukrzyca ciążowe na kierunku dietetyki. Szukam osoby która może już pisała podobny temat lub kogoś kto mógłby mi pomóc, mam kilka pytań co do jednego z rozdziałów. 


 • Wypowiedzi z ostatnich 10 dni

  • Inżynieria mechaniczna to bardzo szeroki zakres, bardzo trudny, uczy bycia konstruktorem, kierunek niedoceniany finansowo bo jeżeli przejdziesz go uczciwie i ogarniesz cały temat to wiesz jak zaprojektować (obliczenia cae), jak zamodelować (CAd), jak wyprodukować (technolog, cam), i ja eksploatować oraz zutylizować. 
  • Czołem szanownym kolegom studentom. Zwracam się z pytaniem, w kwestii na razie hipotetycznej. Zgłosiłem się  na studia z dwóch kierunków. Jak wiadomo, już pojutrze początek roku, a niestety dopiero teraz zrodziły się wątpliwości - czy podołam z dwoma naraz, ale przede wszystkim - jeden z nich (w moim przypadku informatyka), nie do końca jednak odpowiada moim zainteresowaniom. Zostałem w czasie rekrutacji poinformowany, że jednoczesne dwa kierunki i IOS pozwolą na łatwiejszą rezygnację z jednego kierunku, bez koniecznści przerwy w nauce. Do czego zmierzam - po prostu chodzi mi o to, czy nie będzie problemem zrezygnowanie z jednego kierunku od razu na początku roku? Na chwilę obecną myślałem o zmianie przed nowym semestrem, ale gdyby można przerwać to szybciej?    
  • Hej, Jestem zainteresowana studiami na AHE Łódź na kierunku filologia angielska, II stopnia, nauczycielska z elementami neurodydaktyki. Aktualnie jestem po licencjacie z filologii angielskiej po UP w Krakowie. Niestety nie otworzyła się tam magisterka bo było za mało chętnych osób.  Szukam więc alternatyw. Czy ktoś może udzielić mi informacji o w.w kierunku, wyrazić opinie na temat tej uczelni, ewentualnie polecić inne uczelnie gdzie zrobię magisterkę z filologii angielskiej (spec. nauczycielska). Do AHE przyciągnęło mnie też hasło "elementy neurodydaktyki"-wydaje się ciekawe. Dodam, że ze względu na to, że mieszkam w okolicach Krakowa, biorę pod uwagę tylko studia online w AHE lub innej uczelni oddalonej od Krakowa. A może jest tu ktoś z Krakowa i poleci mi inne uczelnie na miejscu? Na pewno tylko interesuje mnie spec.nauczycielska.   Dzięki z góry 
  • Jestem na ostatnim roku studiów mgr. Mam propozycję stażu w Urzędzie Pracy. Na uczelni pobieram stypendium socjalne. Czy taki staż wlicza się w dochód i czy trzeba zgłaszać to na uczelnie w przypadku podjęcia takiego stażu. Nie chce później mieć na uczelni nieprzyjemności i oddawać pieniądze za bezpodstawne pobieranie stypendium socjalnego. 
 • Najpopularniejsze tematy na forum

×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.