Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

 

 

Jestem obecnie na ostatnim roku technikum informatycznego w Brukseli. Myślę nad pracą w straży granicznej jednak nie wiem gdzie się udać od czego zacząć... Prosiłbym o pomoc i parę porad :) Jeśli są potrzebne jakiekolwiek informacje z chęcią odpowiem. (uczęszczam również do Polskiego liceum, 1 raz w tygodniu. Posiadam wszystkie świadectwa aż po 2 liceum do której obecnie uczęszczam) 

 

Pozdrawiam. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Jesli chodzi o straz graniczna to mam kolezanke, ktora w niej pracuje i nie jest zadowolona. Proces rekrutacji trwa rok, do tego pozniej jest 9 miesieczne szkolenie a pozniej przez 3 lata jesy sie najnizszym stopniem. Zarobki nie sa duże. Co zrobic zeby sie dostac, a wiec warto miec ukonczone studia chociaz to nie jest warunek konieczny (chyba, ze sie cos zmienilo) kierunek studiow nie jest wazny, wiec studiuj cos z alternatywa gdyby sie jednak nie dostal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie chcesz kontynuować profilu informatycznego? Po takich studiach zwiększysz swoje możliwości, a do straży granicznej i tak będziesz miał możliwość iść na rekrutację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też myślę, że informatyka to dobry kierunek. Co o tym myślisz? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jak poczytasz sobie na oficjalnej stronie straży granicznej. Tam znajdziesz informacje, że Służbę w Straży Granicznej może pełnić osoba:
 

 • o nieposzlakowanej opinii,
 • niekarana za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
 • korzystająca w pełni z praw publicznych,
 • posiadająca co najmniej średnie wykształcenie,
 • posiadająca zdolność fizyczną i psychiczną do służby,
 • gotowa podporządkować się szczególnej dyscyplinie,
 • dająca rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych,
 • posiadająca uregulowany stosunek do służby wojskowej (warunek nie dotyczy kobiet oraz absolwentów szkół wyższych),
 • która podda się procedurze kwalifikacyjnej i zda egzamin w jednym z Ośrodków Szkolenia SG.

Nabór odbywa się w dwóch etapach.

 

Pierwszy etap obejmuje:

1. Osobiste złożenie pisemnego podania o przyjęcie do służby do wybranej jednostki organizacyjnej Straży Granicznej, która prowadzi rekrutację.
Do złożonego przez kandydata/kę podania o przyjęcie do służby w Straży Granicznej (kierowanego do komendanta wybranego oddziału / ośrodka szkolenia Straży Granicznej lub Komendanta Głównego Straży Granicznej (w przypadku ubiegania się o przyjęcie do służby w Komendzie Głównej Straży Granicznej), należy dołączyć:

 • wypełniony kwestionariusz osobowy,
 • dwie aktualne, kolorowe fotografie w formacie wymaganym do dowodu osobistego,
 • kserokopię dowodu osobistego,
 • kserokopię książeczki wojskowej, o ile kandydat jest objęty ewidencją wojskową,
 • kserokopię świadectw pracy lub służby z poprzednich miejsc pracy lub służby, o ile wcześniej kandydat pozostawał w stosunku pracy lub służby,
 • kserokopię aktualnego zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego, wydanego nie wcześniej niż przed sześcioma miesiącami od dnia złożenia podania o przyjęcie do służby - tylko w przypadku kandydatów posiadających aktualne poświadczenie bezpieczeństwa upoważniające do dostępu do informacji niejawnych,
 • kserokopie dokumentów potwierdzających posiadane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe, w tym specjalistyczne,
 • kserokopie odpisów skróconego aktu urodzenia kandydata/ki oraz skróconego aktu małżeństwa (o ile dotyczy to kandydata/ki ),
 • kserokopię paszportu, o ile kandydat/ka go posiada
 • Ponadto kandydat składając podanie winien przedłożyć do wglądu :
 • oryginały dokumentów wymienionych powyżej,
 • posiadane aktualne poświadczenie bezpieczeństwa upoważniające do dostępu do informacji niejawnych i zaświadczenie o odbyciu przeszkolenia z zakresu ochrony informacji niejawnych (dotyczy tylko osób posiadających już takie dokumenty),
 • akt mianowania na ostatni stopień wraz z podstawą prawną (dotyczy tylko osób pełniących służbę w innych formacjach),

Drugi etap obejmuje złożenie przez kandydata/kę egzaminu w jednym z ośrodków szkolenia Straży Granicznej (Koszalin albo Kętrzyn) przed komisją kwalifikacyjną powołaną przez Komendanta Głównego Straży Granicznej. Procedura obowiązyjąca w drugim etapie przeprowadzana jest w jeden dzień. Straż Graniczna zapewnia za odpłatnością wyżywienie w ośrodku szkolenia. Zakwaterowanie i dojazd do ośrodka szkolenia SG w wyznaczonym terminie odbywa się na koszt kandydata.
 
Kandydata dopuszczonego do drugiego etapu postępowania komórka kadrowa zapoznaje z zasadami przeprowadzania i oceny testu sprawności fizycznej oraz przeprowadza próbny test sprawności fizycznej.
 
Próbny test sprawności fizycznej przeprowadza się co najmniej 7 dni przed terminem rozpoczęcia drugiego etapu postępowania. Warunkiem przystąpienia do próbnego testu sprawności fizycznej jest uzyskanie przez kandydata pozytywnej opinii lekarskiej o dopuszczeniu do udziału w teście próbnym w danym dniu.
Udział w próbnym teście sprawności fizycznej nie jest obowiązkowy.
 
Drugi etap postępowania  składa się z:

 • testu pisemnego z zakresu wiedzy ogólnej (przykładowe testy znajdziesz na stronach Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie),
 • testu pisemnego ze znajomości wybranego języka obcego (angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego lub ukraińskiego) - przykładowe testy znajdziesz na stronach Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie i Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie,
 • testu sprawności fizycznej,
 • rozmowy kwalifikacyjnej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myśle, ze ewkawe wyczerpała temat jeśli chodzi o procedurę ale Joanna ma racje warto przemyśleć studia informatyczne. To dobra alternatywa gdyby nie udało sie w straży granicznej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście, że wato pomyśleć o studiach. W straży granicznej też mogą Ci się przydać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki studiom w straży masz szanse na szybszy awans i łatwiej będzie przygotować sie do egzaminów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chce kontynuowac tego kierunku. Sprobowalem zobaczylem mniej wiecej na czy to wyglada  i jednak mi nie pasuje. Takie zycie! Slyszalem ze dobra opcja jest pojscie na studia wojskowe i po nich starac sie na posade w strazy granicznej. Podobno obronnosc jest dobrym pomyslem. 

 

 

Ps: Czy jest mozliwosc zeby sie dostac do strazy i podczas sluzby studiowac? Czy straz oferuje taka opcje? 

 

Dziekuje i pozdrawiam. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To najlepiej iść na studia wojskowe, widzisz tylko to nie do końca jest tak. Droga do wojska, czy do straży pożarnej jest dość prosta, idziesz na studia wojskowe lub pożarnicze i kończysz studia z tytułem oficera i masz przydział. Do policji jest trochę inaczej, bo najpierw dostajesz się do policji a później starasz się o wysłanie na studia do Szczytna. NIe ma jednak takiej drogi jeśli chodzi o straż graniczną, tutaj musisz się dostać bezpośrednio do straży nawet bez studiów.

 

Możesz robić studia wojskowe i zdobyć tytuł oficera i wtedy starać się o dostanie do straży granicznej, jeśli tak bardzo CI zależy. Jednak praca w wojsku jest trochę bardziej przyjemna niż stanie na warcie całą noc w lesie w straży granicznej. Dlatego nikt po studiach wojskowych z tytułem oficera nie stara się dostać do straży granicznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym takim by się różniła praca jako oficer w wojsku a tym jakbym przeszedł do straży? 
 

A co możecie mi powiedzieć o studiach cywilnych na kierunkach typu bezpieczeństwo narodowe, itp, itd.. Jeśli nie dostałbym się na studia wojskowe musiałbym pójść na te kierunki. Oraz jeszcze jakie oferują one możliwości zatrudnienia poza strażą? Dziękuję. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno porównać prace w wojsku do pracy w straży, po prostu są to zupełnie inne zadania. W wojsku mozesz pracować w dużych miastach w strazy granicznej wysyłają Cię do wsi położonych wzdłuż granicy np. Lelkowo czy Grzechotki i siedzisz tam. Wtedy jest naprawdę cieżko a w dodatku cieżko o inny przydział niż ten który dostaniesz. Do tego np w nocy leżysz przy minus 20 stopniach przez 5 godzin w krzakach i sprawdzasz granice.

Jeśli nie dostaniesz sie na studia wojskowe to najlepiej robić kierunek studiów alternatywny czyli taki który mógłbyś w przyszłości wykonywać zawód. Żaden inny kierunek nie pomoże Ci przy dostaniu sie do wojska czy straży granicznej i tak będziesz musiał zdawać egzamin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest też opcja z wydziałem Nadwiślańskim tudzież Komendą Główną. Mówię w języku francuskim tak samo dobrze jak w Polskim, praktycznie od urodzenia. Nie potrzebowaliby takich osób na lotniska czy do spraw związanymi z imigrantami? Widzę że jednak nie jesteś za bardzo za moim pomysłem ze strażą :D 

 

Ps: Może mi ktoś przedstawić możliwości po studiach na bezpieczeństwie i kierunkach pokrewnych? Dziękuję! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze przydzial jaki dostaniesz przynajmniej na poczatku nie bedzie zwiazany z Twoimi umiejetnosciami tyloo z zapotrzebowaniem.

Jaka jesy przyszlosc po tych kierunkach? Masz wiedze z zakresu bezpieczenstwa wewneteznego i to wszystko. Te kierunki nie otwieraja Ci zadnych drzwi. Jako cywil mozesz starac sie dostac do administracji w sluzbach ale tam bardzo mala osob przyjmuja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj sobie dokładnie o tych kierunkach. Tu znajdzisz szczegółowe informacje łącznie z tym co można po nich robić:

Bezpieczeństwo wewnętrzne http://www.studia.net/bezpieczenstwo-wewnetrzne

Bezpieczeństwo narodowe http://www.studia.net/bezpieczenstwo-narodowe

Bezpieczeństwo państwa http://www.studia.net/bezpieczenstwo-panstwa

Obronność http://www.studia.net/obronnosc

 

Każdy z tych kierunków z pewnością da Ci możliwość awansu w straży granicznej. Wiadomo, że na początku będziesz przyjęty do zwykłej służby ale to dużo od Ciebie będzie zależało jak szybko będziesz awansował i gdzie ostatecznie będziesz zatrudniony. Język to z pewnością bardzo duży atut i do tego jak zaczniesz studia to też będzie duży plus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz wybrać się na studia wojskowe to obejrzyj najpierw ten filmik, myślę, że trochę na pewno Ci pomoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto posłuchać Komandora Porucznika Wojciecha Mundta bo wyjaśnia sprawy studiów wojskowych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wytłumaczenie mi studiów wojskowych. Na ten moment mogę śmiało stwierdzić, że jednak to nie jest droga dla mnie. Póki co będę stał twardo za strażą, a co! Lepiej aplikować od razu po maturze? Czy może iść na studia i po nich się starać o przyjęcie? Czy jest możliwość na skończenie studiów podczas szkoły? A może są jeszcze jakieś inne możliwości? Dziękuję za pomoc! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podczas pracy w straży trudno będzie Ci studiować bo w straży granicznej pracuje sie rownież w weekendy.

Skoro studia wojskowe nie są dla Ciebie to wojsko/straż graniczna jest dla Ciebie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli albo na studia albo od razu do straży. Tylko teraz.. Co wybrać? 

 

Po prostu format tych studiów mi nie odpowiada. Mieszkanie w akademiku bez rodziny, brak możliwości opuszczania jego opuszczania chyba, że na przepustkę o którą i tak trzeba się starać.. Nie mówię, że takie studia są złe, ale jak na tę chwilę, nie dla mnie..   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A praca w wojsku lub w straży granicznej będzie dla Ciebie? Przecież to tez służba. Moim zdaniem mozesz isc na studia i rownocześnie już po maturze starać sie dostać do strazy tylko watpię czy Ci sie spodoba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najszybciej do straży granicznej można się dostać do pracy na granicy wschodniej. Czytałeś trochę o tym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie moja koleżanka pracuje na północno wschodniej granicy. Tam są wciąż nabory bo potrzebują do pracy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem mniej więcej jak to wygląda na granicy wschodniej w okolicach Tomaszowa Lubelskiego (pochodzę stamtąd). 

 

W pierwszej kolejności chciałbym się dostać do jednego z  wydziałów w Warszawie. Warto próbować :)

Ps: Mówię po francusku od małego. Jakie są możliwości na certyfikaty i tym podobne dokumenty. Dziękuję!   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


 • Podobna zawartość

  • Przez luzikk
   Witam,
   Czy możliwe jest aby podczas urlopu dziekańskiego, rozpocząć ten rok na innej uczelni, a w razie niepowodzenia(uczelnia ta ma wyższy poziom) po roku znowu rozpocząć naukę na starej uczelni?
  • Przez Kada999
   Witam wszystkich serdecznie :) 
    
   Piszę swój wpis, gdyż od jakiegoś czasu nie daje mi spokoju pewien problem. Otóż studiuję filologię angielską. W tym roku piszę licencjat i jak (Daj Boże) będzie dobrze to w lipcu się będę bronić. W czym zatem problem? W tym, że już na pierwszym roku moja własna uczelnia zapisała mnie na projekt unijny. Nie tylko mnie, bo nawet 20 innych osób, każdy z nas dosłownie nie miał wyjścia jak zgodzić się. Co prawda zostaliśmy też trochę wtedy przekupieni. Uczelnia mówiła nam, jaki to świetny projekt, nie będzie dużo godzin i będzie bardzo przydatny. Często pojawiałam się na projekcie, rzadko kiedy ominęłam jakieś zajęcia z niego. Często są one po prostu nudne bo nawet szkolenia często choć są pod inną nazwą, to praktycznie jest na nich to samo. I tutaj też pojawiły się zajęcia dodatkowe z Hiszpańskiego z którym też jest ciekawa historia. Na normalnym lektoracie mieliśmy wykłady z Panią, która praktycznie zwykle albo pozwalała używać tłumacza, albo pozwalała ściągać, a nawet daje te same testy co każde zaliczenie. Z projektu znowu Pani była taka, że nawet jak się u niej test uwaliło to dawała zaliczenie. Nauczycielka z projektu jednak nam się zmieniła. Je lekcje są rzeczywiście ciekawe, aczkolwiek słyszymy się zawsze na zajęciach online, gdzie każdy może albo przetłumaczyć sobie sam przed zajęciami, albo mówić nawet do niej w tym samym momencie używając tłumacza. I właśnie dzisiaj dowiedziałam się, że na koniec będzie z tego wszystkiego co było przez 3 lata, egzamin. Jest mi szkoda bardzo rezygnować z projektu, ale też czasami czuje się na nim nieswojo. Teraz na trzecim roku kiedy musimy pisać pracę licencjacką, to Ci co zostali na projekcie muszą być jeszcze na dodatkowych zajęciach, które niestety są do późna. A wspomniałam o tym, że z 20 osób zostały tylko 3? I po prostu jest mi ciężko, pogubiłam się w tym wszystkim. Od samego początku zależało mi na tych studiach, uczę się zawsze najwięcej jak się da, dawno nie uwaliłam jakiegoś testu. Ale z Hiszpańskiego ja po prostu jestem łamagą. Ten język jest dla mnie strasznie ciężki, jestem zniechęcona do tego projektu i to strasznie. Czuję się ostatnio fatalnie, mając siebie za totalne zero, które nie da rady. I właśnie najbardziej stresuje mnie ten projekt. Próbowałam kontaktować się z dziekanatem, z Panią która odpowiada za to. Ale nikt albo nie odbiera albo nie odpisuje. Moja koleżanka, która rok temu wypisała się z projektu zasugerowała, iż mogą oni mnie celowo zbywać bo po prostu kolejna osoba chce się wypisać. 
    
   I tutaj pojawia się moje pytanie. Czy ktoś z was uczestniczył w projekcie unijnym na studiach? Czy również mieliście jakiś podobny problem z jednym przedmiotem? To co mnie irytuje to też fakt, iż niby ten przedmiot jest tylko na zwykłe zaliczenie i jest niby "nieobowiązkowy" ale nauczyciele dają zwykłą skalę ocen i jeszcze jak nie uzyskasz z tych przedmiotów zaliczenia, to nie podbiją Ci np. legitymacji albo to czego też się boję, nie będę mogła się obronić. Czy wiecie coś na ten temat jak wygląda takie niezdanie testu z przedmiotu projektowego? 
  • Przez zefir
   Jeżeli studiujesz w Warszawie albo właśnie wybierasz się tutaj na studia, będziesz szukać mieszkania, pokoju, apartamentu na dzień tydzień miesiąc czy rok, daj nam znać. Projekt HostingWarsaw tworzony przez studentów dla studentów, zwłaszcza uczestników programu Erasmus, by oferować komfortowe mieszkania do wynajęcia w samym sercu Warszawy, natychać wynajmy duchem polskiej gościnności i otwartości na poznawanie nowych kultur. zobacz naszą stronę HostingWarsaw - apartamenty do wynajęcia na elastycznych warunkach i skontaktuj się z nami, powiedz gdzie studiujesz i co, opowiedz o swoich oczekiwaniach i znajdziemy dla ciebie świetny pokój, mieszkanie apartament do wynajęcia w warszawie.
    

  • Przez MIMI4123
   Witam,
   Po maturze 2021 mam zamiar wybrać się na studia wojskowe, marzeniem byłby oczywiście Dęblin w specjalności pilota zawodowego jednak tam raczej nie uda mi się dostać.
   Pod uwagę biorę więc przede wszystkim WAT ale również AMW. Jeżeli chodzi o WAT nie daje mi spokoju głównie jedna myśl. Mianowicie, jak to z tymi oficerami później jest? Czy po WAT zostanę zwykłym oficerem polowym podporucznikiem dowódcą plutonu, czy raczej dostanę specjalistyczne stanowisko w kierunku w którym kształciłem się na studiach. Opinie słyszałem różne ale zdecydowanie więcej było tych mówiących o zwykłym dowódcy plutonu co w zasadzie ma ręce i nogi bo po co wojsku np mgr budownictwa czy informatyki?
   Z drugiej jednak strony po co państwo miało by wydawać pieniądze na kształcenie specjalistów inżynierów skoro i tak mieli by skończyć na jednostkach jako polowi oficerowie? Chciałbym również się poradzić jakie kierunki wojskowe na WAT są najbardziej obiecujące pod względem przyszłej kariery w wojsku (o ile ma to jakieś znaczenie). 
   Słyszałem też że wielu absolwentów ucieka po tej uczelni do cywila twierdząc że lepiej zarobią w prywatnych firmach, mimo iż muszą spłacić koszty nauki.
   Jeżeli ktoś coś wie z sensownego źródła będę wdzięczny za odpowiedzi. Pozdrawiam.
  • Przez apolla_132
   Dzień dobry
   Obecnie jestem studentką 2 roku, ale może zacznę od początku jak do tego doszło. W ubiegłym roku akademickim byłam warunkowo na 3 roku, ponieważ nie zaliczyłam jednego egzaminu na 2 roku. Niestety w wyniku różnych zdarzeń losowych, m. in. również pandemii też nie udało mi się zdać tego egzaminu. We wrześniu tego roku złożyłam wniosek o powtarzanie roku, który został zaakceptowany przez dziekana. W wyniku czego zostałam cofnięta na 2 rok studiów i muszę powtórzyć IV semestr (jeden przedmiot). Na szczęście pozostałe egzaminy zarówno z 2 jak i z 3 roku mam zdane. Ale jestem trochę załamana... miałam być na 4 roku a teraz jestem na 2 roku i nie do końca wiem jak to wszystko się potoczy. Chciałam zapytać czy jeśli udałoby mi się w tym roku zdać egzamin z powtarzanego przedmiotu, to istnieje możliwość składania wniosku do dziekana o przywrócenie na 4 rok studiów (VII semestr)? Tak naprawdę ten 3 rok mam zaliczony i po prostu musiałabym go przeczekać po czym wrócić normalnie na studia za rok. Ewentualnie za zgodą dziekana realizować niektóre wybrane przedmioty z 4 roku. Dziękuję za odpowiedź. 
    
    


×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.