Skocz do zawartości
Defozo

Mechanika i Budowa Maszyn na AGH czy Automatyka i Robotyka na Politechnice Śląskiej?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zastanawiam się nad wyborem kierunku i uczelni.

Mam ściśle określone zainteresowania, które są moją pasją od urodzenia.
Od zawsze interesuję się informatyką, natomiast od kilku lat zacząłem interesować się również elektroniką.
Mam za sobą wiele projektów informatycznych (aplikacje webowe, na PC, na Androida...) oraz kilka projektów elektronicznych, takich jak np. zdalnie sterowane autko na Bluetooth czy też system automatycznego otwierania drzwi po wstukaniu kodu w domofon.

W przyszłości chciałbym konstruować i programować urządzenia elektroniczne, inteligentne roboty codziennego użytku, mieć własną firmę.

Uznałem, że przed komputerem już dużo czasu spędziłem i chciałbym teraz stworzyć coś namacalnego, wobec tego chciałem iść na Automatykę i Robotykę na AGH, niestety próg punktowy był za wysoki na moje możliwości, więc nawet nie składałem deklaracji, zamiast tego złożyłem deklarację na Mechatronikę (na którą się nie dostałem), bo stwierdziłem, że jest podobna do Automatyki i Robotyki, Elektronikę (na którą się też nie dostałem) i na ostatni - najmniej wówczas chciany kierunek - Mechanikę i Budowę Maszyn (na który zostałem zakwalifikowany) na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki.

Ponadto złożyłem też deklarację na:
Politechnikę Śląską: Automatykę i Robotykę (zakwalifikowany) na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki
Politechnikę Wrocławską: Informatykę (wyniki rekrutacji 10 lipca, ale prawie na 100% się dostanę, to jest raczej taki awaryjny kierunek)
Uniwersytet Jagielloński: Informatykę (wyniki rekrutacji 11 lipca, raczej awaryjny kierunek)

Waham się między Automatyką i Robotyką na Politechnice Śląskiej a Mechaniką i Budową Maszyn na AGH.

Ukończyłem liceum w klasie o profilu matematyczno-geograficzno-informatycznym (brak fizyki - co trzeba wziąć pod uwagę, choć w drugiej klasie specjalnie chodziłem na kółka z fizyki, bo wiedziałem, że będę ją mieć na studiach).

Moje wyniki maturalne:
Matematyka:
PP: 88%
PR: 38%
Informatyka: PR: 66%
Angielski:
PP: 98%
PR: 82%

Co dało mi:
AGH: 734 pkt.
Politechnika Śląska: 79,2 pkt.
Politechnika Wrocławska: 338,8 pkt.

Przy wyborze studiów uważam za najważniejsze:
1. Tematyka studiów powiązana z wymienionymi przeze mnie zainteresowaniami
2. Przebywanie wśród inteligentnych pasjonatów takich jak ja (dobre koła naukowe) - ponieważ rozumiem, że na samych zajęciach nie nauczę się wielu praktycznych rzeczy, wiem, że samonauka jest bardzo potrzebna

Wydaje mi się, że AGH ma najlepsze koła naukowe. Jednak czy kierunek Mechanika i Budowa Maszyn jest dla mnie odpowiedni?
Słyszałem opinię wielu osób, które idą na ten kierunek, że chciałyby zajmować się motoryzacją i sprawami związanymi z warsztatem samochodowym. Mnie osobiście motoryzacja nie interesuje.
Czy ten kierunek na AGH to lepszy wybór niż Automatyka i Robotyka na Politechnice Śląskiej?
Co sądzicie? Co powinienem wybrać?

Rozważam też wybranie Mechaniki i Budowy Maszyn na AGH, a potem przeniesienie się na AiR/Mechatronikę na AGH (ten sam wydział), jak sądzicie, czy jest to dobry pomysł?

Proszę o pomoc,
Defozo

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na MiBM na agh jest specjalność Informatyka w inżynierii mechanicznej. Sylabus: http://syllabuskrk.agh.edu.pl/2015-2016/pl/magnesite/study_plans/stacjonarne-mechanika-i-budowa-maszyn-informatyka-w-inzynierii-mechanicznej Ja się tu dostałam i zaczynam się zastanawiać bardzo nad ta specjalnością, mimo ze chciałabym dalej coś z mechanika w lotnictwie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Po pierwsze to masz bardzo dobre podejście do studiów i do tego, że trzeba robić coś więcej niż tylko się czyć. Koła naukowe faktycznie dają bardzo dużo. 

Z tego co wiem to na AGH tak jak piszesz są świetne Koła Naukowe, ale i na AiR na PŚl tez sa Koła Naukowe, tylko sprawdź czy akurat takie, które Ciebie interesuja. 

Poczytaj sobie jeszcze na temat Mechaniki i budowy maszyn http://www.studia.net/mechanika-i-budowa-maszyn

Mechanika i budowa maszyn stanowi harmonijne połączenie wiedzy teoretycznej z wiedzą profesjonalną z dziedzin projektowania konstrukcji, projektowania procesów technologicznych oraz badań i eksploatacji maszyn roboczych i pojazdów.

Absolwent tego kierunku będzie przygotowany do samodzielnej twórczej pracy inżynierskiej, do prowadzenia prac badawczych przy rozwiązywaniu złożonych interdyscyplinarnych problemów technicznych i organizacyjnych z wykorzystaniem metod i technik komputerowych oraz do kierowania zespołami ludzkimi.

W trakcie studiów:

Przedmioty realizowane na tym kierunku to: 
-matematyka,
- fizyka ,
- mechanika techniczna,
-grafika inżynierska,
- konstrukcja i eksploatacja maszyn ,
- inżynieria wytwarzania,
- termodynamika techniczna,
-elektrotechnika i elektronika,
- automatyka i robotyka,
- metrologia systemów pomiarowych,
-wytrzymałość materiałów, 
-obróbka cieplna i spawalnictwo, 
-eksploatacja maszyn.

Sprawdź sobie również siatkę godzinową na konkretnej uczelni. 
Oczywiście możesz myśleć o przeniesieniu się w ramach AGH, ale sprawdź najpierw jakie są możliwości i co trzeba spełnić, żeby móc się przenieść. Często podstawą jest średnia ocen. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli sie nie dostaniesz to pomyśl o Planie B - np o automatyce i robotyce w innym ośrodku akademickim gdzie jest mniej chętnych. co o tym myślisz?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

• Podobna zawartość

• Przez no_one
      Witam. Od zawsze marzyło mi się zostać pilotem, jednak zrobienie licencji wiąże się z kosztami wykraczającymi poza moje możliwości. Znalazłam informację, że na PŚ na nawigacji jest możliwość zrobienia ATPL, jednak jest na ten temat bardzo mało informacji. Na żadnym forum nie znalazłam kogoś kto faktycznie ukończyłby ten kierunek. Czy faktycznie uczelnia umożliwia zrobienie takiej licencji? Jak to wygląda w praktyce? 
    • Przez Pysa6
      Zastanawiam się nad kierunkiem studiów informatyka i ekonometria. Co sądzicie? Łatwiejszy niż zwykła informatyka, albo może zbyt ekonomiczny jeśli jednak chciałabym coś z tej informatyki się nauczyć? Głównie myślę nad uniwersytetem rzeszowskim ale słyszałam średnie opinie. Może agh byłoby lepsze, ale szczerze to strasznie mnie zachęca budynek UR, bardzo nowoczesny. Przeczytałam już wszystko co jest na forum o tym kierunku i uczelniach
    • Przez Tymeeek532
      Dzień dobry
      Z góry przepraszam jeśli coś pomyliłem, ale jestem tutaj pierwszy raz i mam drobne pytanie. Aktualnie mierzę się z wyborem studiów między innymi padło na teleinformatykę na agh. Nie ukrywam, że zawsze interesowała mnie właśnie taka tematyka, sprawdzałem syllabus studiów i myślę, że nie będę się nudził jednak jestem po mat-fiz liceum i praktycznie o informatyce tzn. programowaniu i tym podobnych pojęcia nie mam, samemu ciężko mi było się za to zabrać a lekcje informatyki w moim przypadku wyglądały bardzo różnie. Chciałbym zapytać czy bez znajomości informatyki byłbym w stanie poradzić sobie na tych studiach, czy będzie wymagana ode mnie już na starcie duża wiedza z zakresu informatyki? Może lepiej wybrać coś „bardziej technicznego” jak elektronika czy energetyka?
      Pozdrawiam o dziękuję za odpowiedzi
    • Przez Kxpl
      Cześć, 
      Man pytanie. Jestem w technikum na kierunku technik informatyk w dość małym mieście. Po liceum zamierzam iść na studia w Warszawie, i tu 1 pytanie
      1. Gdzie mogę najlepiej iść na studia informatyczne w Warszawie poza wat? 
      2. Czy sie opłaca
      3. Jaka dzielnica? Według mnie chyba Mokotów lub Żoliborz
      4. Jakie mniej więcej są koszty utrzymania
      Dzięki za odpowiedzi, dodam że chce się przenieść na stałe. 

• Przez Studenciak_98
      Cześć, kończe lada moment inż. energetykę o profilu elektroenergetycznym ale odkąd popracowałem w tej branży wiem, że to nie dla mnie, same studia i przedmioty na początku (mechanika, elektryka, podstawy automatyki itp) były super, ale dalej to już równia pochyła. 
      Kończyłem technikum o profilu informatycznym, ale wtedy jakoś nie przemówiło do mnie programowanie (jak się okazało przez kiepski poziom jego nauczania), a więc glupia decyzja, trochę pecha przy rekrutacji i oto jestem tu gdzie jestem. Teraz stoję przed dylematem wyboru dalszej drogi.
      Teoretycznie powinieniem iść na elektrotechnikę, ale pracowałem trochę przy tego typu projektach na stażu i jest to dla mnie monotonne i nudne, pomijając ten fakt, to niestety żeby w tej branży cokolwiek zarobić trzeba zrobić uprawnienia budowlane, a o to nie tak prosto.
      Myślałem o zaczęciu IT od nowa, ale to wiąże się z dużą stratą czasu (od nowa fizyka, matematyka itp + pół roku czekania pomiedzy obroną a początkiem roku 1 st), lub pójściu na drugi stopień na Automatykę i Robotykę i nadrobieniu ewentualnych brakow (ominęłoby mnie też niestety sporo ważnych rzeczy, w tym laborek z I stopnia, ktore są nie do nadrobienia).
      Ostatnio jednak zorientowałem się, że o ile na Politechnice kontynuacja w IT nie byłaby możliwa (brak bezpośredniego pokrewieństwa kierunków), o tyle na uniwersytecie tak - pytanie jest proste - co miałoby największy sens w obecnej sytuacji? 

Z góry dzięki za rady, pozdrawiam 

• Wypowiedzi z ostatnich 10 dni

• Witam wszystkim, mam z koleżanką z roku pewien problem, nie udało nam się zaliczyć wystarczającej liczby przedmiotów. Mi zabrakło 1 ECTS, a jej 2 ECTS, aby można było wziąć warunek. Złożyłyśmy podanie o powtarzanie semestru zaraz po tym jak dowiedziałyśmy się o tym, że zawaliłyśmy. Ogólnie u mnie przez problemy rodzinne i konieczność jeżdżenia w kółko od uczelni do miasta rodzinnego, sprawiły że zawaliłam. Prodziekan dał negatywną decyzję uzasadniając, że straciłyśmy za dużo ECTS (XD). Jakbym się zmieściła w limicie to wzięłabym normalnie warunek, więc nie rozumiem tego. Nawet w regulaminie studiów na mojej uczelni jest zapis, że gdy wykorzysta się limit na warunek, można ubiegać się o powtarzanie semestru. Chcemy się od tego odwołać, ale nie wiemy jak i do kogo, czy wtedy do dziekana? Miał może ktoś taką sytuację i jakoś wyszedł z niej obronną ręką? Pozdrawiam.
    • Tak jak tytuł mówi. Wiem, moja wina, rejestracja na lektoraty oraz w-f była do 1szego, a ja tego nie zrobiłam  Na stronie szkoły nie ma co robić jeśli się omineło termin - a ja się boję, że początek a ja już zrypałam... Miał ktoś taką sytuacje też? I czy da się to łatwo naprawić jeśli się napisze, lub pójdzie do dziekanta bądz biura spraw uczniów?  
    • Widzę, że co raz więcej studentów poszukuje pomocy przy pisaniu prac magisterskich i licencjackich. Kiedyś mój wykładowca opowiadał jakie to jest złe i szkodliwe zjawisko. Po czym się okazało, że na naszej uczelni od lat do wyboru jest 100 tematów prac magisterskich, dokładnie takie same od lat. Tematy własne... bardzo niechętnie. Nic więc dziwnego, że większość zleciła to komuś. Na teki coś szkoda czasu i pieniędzy. Ale abstrahując od tak skrajnych przypadków, nie dziwię się, że studenci zlecają pracę do napisania. Dziś, wielu studentów i studentek to nie młodzi ludzie zaraz po szkole średniej, ale dorośli ludzie z bagażem zobowiązań. Uczelnie, a zwłaszcza promotorzy za tym nie nadążają. DLa przykładu jaki sens ma pisanie pracy o oparzeniach przez pielęgniarkę z 20 latami doświadczenia na oddziale leczenia oparzeń. Ona często wie więcej niż lekarze, a na pewno dużo więcej ma praktyki niż jej wykładowca czy promotor, który oparzenia widuje jedynie na obrazkach. Taka osoba ma pracę, studia, rodzinę i musi jeszcze znaleźć czas na pisanie pracy magisterskiej, często bezsensownej i nic nowego nie wnoszącej do jej życia zawodowego. Dlatego nie dziwię się, że wpisując w wyszukiwarkę takie frazy jak: pisanie prac magisterskich pisanie prac licencjackich pisanie prac inżynierskich wyskakuje pełno ofert. Nie powinno to być w żaden sposób zakazane. Po prostu student tak czy siak musi wykazać się wiedzą na obronie. Chociaż wystarczyły by zwykłe egzaminy na koniec studiów i tyle. 
  • Najpopularniejsze tematy na forum

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.