Skocz do zawartości
oscuro

Automatyka i Informatyka, Robotyka i inne tyka na PG

Rekomendowane odpowiedzi

Po skończonej nauce w szkole średniej, jakim było technikum informatyczne, postanowiłem kontynuować naukę w jakże to ciekawym i zajmującym kierunku informatycznym. Po zdobywaniu coraz to większej ilości informacji na temat studiów, moje chęci i pomysły na studiowanie stawały się coraz mniejsze. Lecz po dokładnych przemyśleniach i kalkulacjach doszedłem do wniosku, że wybiorę się na Politechnikę Gdańską. Jak już wspomniałem wcześniej, chciałem zająć się informatyką, lecz po technikum trochę mi ten kierunek po prostu zbrzydł. Całkiem dobrze ogarniam matmę, kłopotów z programowaniem nie mam i lubię też coś tam porobić, więc zwróciłem uwagę na automatykę i robotykę.
Tutaj pojawia się moje pierwsze pytanie:
Na PG są dwa kierunki automatyki i robotyki - na wydziale ETI i EiA, czy ktoś mógłby mi zgrabnie opisać czym się one od siebie różnią?

Oraz dalej:
Czy na prawdę informatyka i robotyka są takimi ciężkimi kierunkami oraz trudno się na nie dostać i utrzymać?
Czy może postawić raczej na informatykę?
Ktoś mógłby mi ładnie opisać charakterystykę tych studiów które podałem, bez takich suchych, podręcznikowych opisów?

Pozdrawiam serdecznie  :ph34r:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Suchy podręcznikowy opis znajdziesz tutaj:

www.Trojmiasto.studia.net/automatyka-i-robotyka

Jednak tak jak pisałeś nie wiele Cię to interesuje. 

Kierunki różnią się drobiazgami. Najczęściej organizowane są przez 2 wydziały, bo na obu pracują naukowcy, którzy mogą prowadzić dany kierunek, a jeśli jest na niego popyt to czemu nie prowadzić go na dwóch wydziałach. Różnią się jak już wspomniałem drobiazgami, trochę podejściem do przedmiotu na ETi jest to bardziej podejście informatyczno, elektryczne to automatyki, zaś na AiE bardziej mechaniczne i to wszystko. 

To bardzo dobry kierunek studiów i dość trudny. Jednak jak się dobrze pojmuje matematykę to reszty można się nauczyć. 

Co do informatyki to też uważam, że to bardzo dobre studia. Jednak jeśli nie chcesz na nie iść to nie rób nic na siłę. AiR to bardzo dobre studia i dają fajne możliwości na przyszlość.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak myślę, że prawdopodobnie wyruszę na AiR na ETI  :) 
Teraz tylko poczekać na wyniki i dowiedzieć się, że poprawka w sierpniu  :lol:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie nie. Na pewno nie bedzie tak zle;) powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dostałem się na AiR na wydziale ETI i stwierdzam, że jest ciężko, ogrom materiału i napięte terminy.
Ale studia są ciekawe i już teraz mogę stwierdzić, że ten wydział daje ogromne możliwości dla studenta.
Teraz trzeba tylko zaliczyć sesję  :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Fajnie, ze studia Ci sie podobają i sa wymagające

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Najważniejsze, żeby Cię studia interesowały to spokojnie ogarniesz nawet jak jest wysoki poziom.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dokładnie, jeśli Ci sie podoba to zawsze sie nauczysz

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

• Podobna zawartość

• Przez Urshak
      Witam,
      Ma ktoś jakieś materiały z pierwszego roku informatyki na politechnice rzeszowskiej?
    • Przez zIaMaL
      Witam.
      Jestem tegorocznym maturzystą oraz wybieram się na studia informatyczne. Dostałem się na trzy uczelnie mianowicie Politechnikę Wrocławską (Informatyka Techniczna) , Politechnika Krakowska (Informatyka) oraz WAT (Informatyka). Za Wrocławiem przemawia fakt, że uczelnia jest w czołówce, ale wolałbym być na zwykłej informatyce, ponieważ z tego co się dowiedziałem to Informatyka techniczna jest bardziej ukierunkowana w Elektronikę, co mnie dosyć średnio interesuje. I moje pytanie co byście mi polecili w podanej sytuacji? Czy informatyka techniczna jest bardziej kierunkiem związanym z elektroniką niż informatką?
      Z góry dziękuję za odpowiedzi
    • Przez Damien8
      Witam.
      Mam problem z wyborem kierunku, czas mam do poniedziałku 24.08. Dostałem się na elektrotechnikę na politechnice rzeszowskiej oraz na informatykę na uniwersytecie rzeszowskim.
      Problem jest taki, że niby chciałbym pracować w szeroko pojętej branży IT, ale sam jeszcze tak naprawdę nie wiem czy bym się w tym odnalazł na 100%. Dodatkowo o informatyce na urz i jej poziomie słyszałem wiele niezbyt przychylnych opinii. No i wiadomo, papierek po uczelni w branży IT nie ma zbyt dużego znaczenia, bardziej liczy się portfolio, doświadczenie i umiejętności. Dlatego rozważam też opcję wyboru elektrotechniki na prz, bo może akurat też się w tym odnajdę i dodatkowo gdybym jednak zdecydował się na pracę w branży IT, to mógłbym w międzyczasie robić na to kursy i staże.
      Co o tym myślicie i czy macie wyrobioną opinię na temat informatyki na urz? Którą ścieżkę bardziej byście mi polecali i dlaczego?
    • Przez maciejkuczynski
      Dobry wieczór :))

Z góry prosiłbym o przeniesienie, jeżeli zły dział. Sprawa jest ważna i ma na celu ostrzec innych studentów, więc nie chciałbym, żeby temat został usunięty.

Chciałbym Was poinformować o ważnym błędzie w IRK Politechniki Częstochowskiej, który powoduje, że system wylicza zły wynik punktowy (u mnie zbyt niski), co może spowodować, że ktoś się nie dostanie na studia, chociaż jego wyniki na to pozwalają.
      Ale po kolei.

Politechnika Częstochowska uwzględnia przy rekrutacji cztery przedmioty: MATEMATYKĘ, POLSKI, JĘZYK OBCY  i PRZEDMIOT DODATKOWY. Jako przykład będę wykorzystywać kierunek, na który ja się rekrutuję, czyli informatykę. Dodam, że przedwczoraj ogłoszono listę zakwalifikowanych (co nie oznacza pierwszej listy przyjętych), wczoraj zawiozłem dokumenty, a dopiero dzisiaj odkryłem ten błąd.

MATEMATYKA:
      Przelicznik: podstawa * 1 lub rozszerzenie * 2, waga 1
      Mam 100 z podstawy i 60 z rozszerzenia, więc 100 vs 120, wybieramy wynik korzystniejszy, zatem MATEMATYKA 120.

POLSKI:
      Przelicznik: podstawa * 1 lub rozszerzenie * 1 (bez dodatkowych punktów), waga 0,8
      Mam 93 z podstawy, więc 93 * 0,8, czyli POLSKI 74,4.

JĘZYK OBCY (angielski):
      Przelicznik taki sam jak dla polskiego: podstawa * 1 lub rozszerzenie * 1, waga 0,8
      Mam 100 z podstawy i 96 z rozszerzenia, więc wybieramy podstawę (100 vs 96), 100 * 0,8, ANGIELSKI 80.

PRZEDMIOT DODATKOWY - dla informatyki są to: informatyka, fizyka lub chemia. Ja wybieram chemię:
      Przelicznik jak matematyka: podstawa * 1, rozszerzenie * 2, waga 1
      Mam 78 z chemii rozszerzonej, więc CHEMIA 156.

Po zsumowaniu powinno być 430,4. A mam tylko 294,4. Dlaczego?
      System z jakiegoś powodu nie policzył chemii. Polski + matematyka + angielski daje 274,4. Zgodnie z regulaminem rekrutacji "w przypadku braku przedmiotu dodatkowego, przyznaje się za niego 20 pkt.". To się zgadza, bo 274,4 + 20 daje 294,4, czyli mój wynik według IRK. Sprawdziłem jeszcze raz poprawność wpisanych przeze mnie wyników, ale niczego nie pominąłem.

Czy ktoś z Was miał kiedyś podobne doświadczenia? Kochana grupko rekrutująca się na PCz, ale i na inne uczelnie, sprawdźcie Wasze wyniki koniecznie! Zdarzają się różne błędy, jak ten, które mogą zafałszować całą listę kandydatów i uniemożliwić Wam dostanie się na studia. Jutro jadę osobiście do komisji rekrutacyjnej omówić ten problem i zwrócić na niego uwagę.

https://www.pcz. pl/pl/file/16302/download?token=F4kvMdFS - to jest link do regulaminu rekrutacji (usuń spację po kropce).

Miłego wieczorku <33
    • Przez as25cule
      Dodam swoją krótką historię - cale życie mnie interesowały komputery, technologia, cyfrowy świat i podobne sprawy. Od 14 roku zajmowałem sie grafika i od 16 próbowałem cos w programowaniu. Poszedłem na matfiz - (z marnym skutkiem bo matura poszła mi fatalnie w aspekcie matematycznym, ale swietnie w humanistycznym, bo pol rozsz którego nigdy nie pisałem, poszedl mi na 80%, a hist w 3 mies nauki na jakies 50%. Mocno żałuję że nie rozsz historii na profilu bo czuję że mógłbym ugrać dużooo więcej z odpowiednim przygotowaniem).   Zrozumiałem że politechnika i podobne klimaty nie są dla mnie, bo bym się nie dostał, a nawet nie czułbym satysfakcji z tej drogi. Z biegiem czasu coraz bardziej interesowała mnie psychologia, socjologia, filozofia, sztuka, człowiek,   ale ciagle siedziałem w komputerach i byly dla mnie one piorytetem pod wzgledem sciezki zawodowej.

Od jakichś 2 lat zainteresował mnie zawód UX Designera, wydaje mi sie idealny pod moj charatker i moje zainteresowania. Staram się narazie kształcić samemu w tę stronę. Ostatnio na SWPS wystartował kierunek o wdzięcznej nazwie - ux research and design - wydaje mi sie on bardzo ciekawy i mocno się nad nim zastnawiam. Ale czy warto? Czy swps ktory jest stricte psychologiczny będzie się nadawał na na połączenie psychologii z informatyką? Czy w ogole ma sens taki interdyscyplinarny charakter studiów? Jakie miałbym perspektywy gdyby odwidział mi się zawód UX Designera - chociażby poprzez rosnący popyt? Co mógłbym robić jeszcze po tej specjalizacji. 

Dodaję link do oferty:
      https://www.swps.pl/oferta/warszawa/studia-pierwszego-stopnia/psychologia-i-informatyka/ux-research-design

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.