Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

ode mnie standardowy problem z wyborem miejsca do studiowania. Otóż:

Kończę właśnie studia I stopnia na Politechnice Krakowskiej: kierunek - matematyka, specjalność - matematyka w finansach i ekonomii. Pochodzę z małej miejscowości leżącej ok. 250 km od Krakowa i 75 km od Rzeszowa. No i nie wiem gdzie robić "magisterkę" ;)

Z jednej strony jest Rzeszów: niedaleko od domu, cała ta otoczka innowacyjności, sporo znajomych, przyjemne miasto (wiem z doświadczenia)

Z drugiej Kraków: bardziej prestiżowe uczelnie, duży rynek pracy, znajomi (na szczęście), potężne możliwości rozwijania zainteresowań (znów doświadczenie)

Tak, to widzę. I pewnie się trochę mylę.

Po zastanowieniu się, nie chcę "zostać" na Politechnice Krakowskiej (chyba, że ktoś potrafi zmienić moje zdanie, hm?) i zacząłem rozważać kierunek matematyka na:

- Politechnice Rzeszowskiej

- Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie

- Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie

I tu seria (głupich?) pytań:

- Który wybór polecasz? (może jesteś studentem/absolwentem którejś z tych uczelni? może więcej niż jednej?)
- Czy w Rzeszowie rzeczywiście trudniej będzie mi znaleźć pracę po tym kierunku niż w Krakowie (bo trudno raczej będzie, prawda?)?

- Czy spróbowałbyś na moim miejscu robić "magisterkę" na kierunku bardziej związanym z informatyką, ekonometrią, ekonofizyką, rachunkowością?

A na koniec, całkowicie niepaniczne: POMOCY!! ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cześć, 

Wybór miasta do studiowania to bardzo indywidualna sprawa jak sam piszesz. Wszystko zależy od tego gdzie będziesz się lepiej czuł. Nikt nie zna Twojej sytuacji. Aczkolwiek rozumiem Twoją rozterkę, też na Twoim miejscu bym się zastanawiał i ja pewnie wybrałbym studia bliżej domu. 

Z drugiej strony Kraków to bardzo duży rynek pracy. Czy wiążesz studia z pozostaniem w Krakowie na stałe?

Na pewno w Rzeszowie będzie trudniej o pracę niż w Krakowie. 

A co chciałbyś robić po studiach? Jeśli chcesz uczyć matemayki to idz w matematykę, jeśli nie to zastanów się nad informatyką. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak jak pisze Łukasz to trudny wybór, ale skoro już raz zdecydowałeś się na wyjazd do Krakowa to może warto tam zostać, bo faktycznie w Krakowie są większe możliwości.

Jeśli studiowałeś matematykę to może rozważ informatykę stosowaną na AGH lub na UJ 

Tu znajdziesz więcej informacji na temat wydziałów, które to prowadzą

http://www.studia.net/uczelnie-studia/6475-akademia-gorniczo-hutnicza-im-stanislawa-staszica-w-krakowie-wydzial-fizyki-i-informatyki-stosowanej

http://www.studia.net/uczelnie-studia/6350-uniwersytet-jagiellonski-w-krakowie-wydzial-fizyki-astronomii-i-informatyki-stosowanej

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Łukasz

Tak, chciałbym zostać w Krakowie na stałe, ale tylko pod warunkiem, że znajdę jakąś ciekawą pracę tj. coś związanego z ubezpieczeniami, statystyką matematyczną, czy szeroko rozumianą matematyką w finansach. Szczerze mówiąc nie wiem jak się miewa krakowski rynek pracy w tych branżach i nie mam pojęcia gdzie takich informacji szukać. W ostateczności, jeśli okaże się, że jestem bardziej "szary" niż mi się wydaje, chciałbym spróbować sił jako nauczyciel akademicki. O informatykę pytałem dlatego, że wydaje mi się nieśmiertelna (ten rynek pracy zdaje się nie wypełniać z biegiem lat), więc być może byłoby mi łatwiej znaleźć coś związanego z metodami numerycznymi, statystyką matematyczną, inżynierią obliczeniową. Nie wydaje Ci się, że nie dam sobie rady na magisterce z informatyki, podczas gdy na I stopniu moje doświadczenie ograniczyło się do napisania kilku łatwych programów w C i nauczeniu się matematycznego LaTeX-a? To moja największa obawa związana z informatyką.

@Agnieszka

Moja rozterka co do miasta wynika w dużej mierze z tego, że na I stopniu pobierałem stypendium na kierunku zamawianym, co pozwalało mi nie martwić się w ogóle o kwestie finansowe. W sumie to chyba zastanawiam się po prostu, czy w Rzeszowie samo utrzymanie się nie będzie tańsze? Nie wiem. Do Ciebie to samo pytanie co wyżej. Uważasz, że po I stopniu na matematyce dam radę na magisterce z informatyki?

Dziękuję bardzo za odpowiedzi ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jesli chcesz być analitykiem finansowym to idz na matematykę i na specjalność analityk finansowy, lub na kierunku ekonomia powinna być taka specjalność. Poszukaj w ofercie uczelni, które Cie interesują. Pracę po tej specjalności znajdziesz na pewno w Warszawie i pewnie w Poznaniu. Jeśli chodzi o rynek pracy krakowski to nie znam go tak dobrze. Na pewno jest bogatszy niż podkarpacki. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

• Podobna zawartość

• Przez fuspepro
      Witam, w tym roku rozpoczynam studia. Zostałem zakwalifikowany do 4 z 4 uczelni. 
      Kierunki na które się dostałem to: 
      -Mechatronika, wydział inżynierii mechatronicznej i robotyki - AGH - od 2 lat zajmuje pierwsze miejsce w inżynierii mechatronicznej w Polsce. 
      -Mechatronika, wydział mechaniczny - Politechnika Wrocławska
      -Mechatronika, wydział mechatroniczny - Politechnika Warszawska 
      -Automatyka i robotyka - wydział technologiczny - Politechnika Śląska. 

Moje pytanie brzmi, który z tych kierunków uważacie za najlepsze? 
      Bardzo mnie interesuje AGH, wysokie miejsce w rankingach przykuwa uwagę. 
      Co do Politechniki Wrocławskiej to interesuje mnie bardziej AiR na wydziale EKA. Szefowa rekrutacji powiedziała mi, że nie wiadomo czy będzie prowadzona II tura. Powiedziała mi również, że po pierwszym semestrze możliwe jest przeniesienie studenta na ten kierunek, ale to zależy od wyników nauczania. 
      Politechnika Śląska też jest dobrą uczelnią. Słyszałem, że tamtejsza AiR jest na bardzo wysokim poziomie. 
      Co Wy uważacie? Mieliście jakiś znajomych na tych uczelniach?
    • Przez Goś
      Hej! Idę w tym roku na studia i zastanawiam się nad Energetyką na PK. Ale obawiam się czy nie jest to kierunek zbyt ogólny, lekki, czy nie będę po nim 'specjalistą od wszystkiego i niczego'? Może ktoś z Was go studiuje/studiował lub słyszał coś od znajomych? 

Dodam jeszcze, że geniuszem nie jestem, ale jestem ambitna i przygotowana na naukę, nie chciałabym się zmarnować na lekkim kierunku, chociaz wiadomo, poza studiami chce mieć też czas na życie towarzyskie. Dla zobrazowania mojej 'wiedzy' maturę z matmy podstawowej napisałam na 100%, a z rozszerzonej na 76%

Co sądzicie o tym kierunku? 
    • Przez Kipis71
      Witam, dostałem się na dwa kierunki, pojazdy samochodowe na politechnice krakowskiej oraz na zarządzanie i inżynieria produkcji na politechnice śląskiej w Zabrzu. Potrzebuje dorady kogoś doświadczonego i kogoś kto jest w stanie coś podpowiedzieć. Pomocy
    • Przez MindBreaker
      Witam, pisze na szybko więc do tematu. Chcę zostać programistą lub analitykiem finansowym (quantem). Kandyduje na różne informatyki,ale... Rozważam na jednym miejscu w rekrutacji albo Teleinformatyke AGH lub Inżynierie i Analize Danych AGH.Teleinformatyka wąska  dziedzina sieci 5G itd.Analiza danych???
      Wyniki z matur:
      Angielski rozszerzony:80%
      Matematyka rozszerzona:80-90%
      Fizyka rozszerzona:50-70%

Przechodzac
      1.Jakie progi i limity byly w tamtym roku z tych kierunków na AGH
      2. Jak ocenia się te studia?Sa jakieś koła naukowe z analizy?
      3. Jak z infrastrukturą? Jest nowocześnie? 
      4.Ile osób odpada po 1roku?
      5.Czy jest czas na życie prywatne.Tzn weekendowy wypad na miasto.Oczywiscie po zrobieniu swojego i kołach.
      5. Jak z kadrą?Mili, czy lubią uwalac? A może to i to?
      6.Wreszcie co jest bardziej przyszłościowe.
      Z góry dziękuję za odpowiedź i zapraszam do dyskusji.
    • Przez galexxandra
      Jak wyżej. Zbliżają się terminy rozpoczęcia rekrutacji, a gdybym chciała złożyć na wszystko co chce to wydałabym fortunę więc pytam Was, który kierunek wydaję się Wam ciekawszy. Matematykę bardzo lubię nigdy nie miałam z nią problemu, chemię również rozszerzałam i w miarę ogarniam. Z obydwu przedmiotów pisałam maturę, ponieważ lubiłam się ich uczyć. 

• Wypowiedzi z ostatnich 10 dni

• Studia są dostosowane do matury z matematyki rozszerzonej
    • Część, jestem nowy, więc jak coś pomyliłem proszę o uwagę. W tym roku zdaje maturę na poziomie rozszerzonym z matematyki , geografii oraz angielskiego. Chciałbym iść na studia informatyczne . Czy dam sobie radę, bez podstawowych umiejętności informatycznych?(ostatnio informatyke miałem w 1kl liceum), czy poradzę sobie tylko po matmie rozszerzonej . Dodam że od zawsze bez problemów radzę sobie na matmie, ale mam wątpliwości czy wystarczy mi sama matma na informatyce. Dodam, że chce studiować na UMK.  
    • Dzień dobry, dziękujemy bardzo za opinię oraz komentarze dotyczące współpracy z naszym portalem.   SOWA DYPLOMOWA jest otwarta na realizację zleceń o rozmaitej tematyce. Pragniemy poinformować, że w okresie od 28.02.2019 do 28.02.2020 mamy zarejestrowanych tylko 5 reklamacji i 2 z nich są zaakceptowane. Pozostałe 3 zgłoszenia niestety nie zostały zaakceptowane z uwagi na brak podstaw do tego ze strony klienta. Naszym zdaniem jest to wystarczający dowód udowadniający wysoki poziom jakości oferowanych usług, uwzględniając ilość realizowanych zamówień. Dodatkowym atutem naszej firmy jest fakt, że zawsze jesteśmy do dyspozycji klienta. Nie ukrywamy się i jesteśmy dostępni dla Państwa online 24h/dobę.   Po opublikowanym komentarzu przez Zdystansowana12, kierownicy wspólnie z działem zarządzania projektami, wyjaśniło, że rzeczywiście jest szansa, że zamieszczone uwagi mogą dotyczyć jednego z naszych klientów (Pani Marta), chociaż % plagiatu nie zgadza się z podanym w komentarzu wyżej. Jeśli z różnych przyczyn poziom wykonanych przez nas usług nie jest dla Państwa zadowalający, w takiej sytuacji zapraszamy do kontaktu przez naszą stronę internetową. W przypadku Pani Marty prosimy o napisanie reklamacji, ponieważ do dnia dzisiejszego nie mamy zarejestrowanego od Pani zgłoszenia na skrzynce pocztowej 'feedback@sowadyplomowa.pl ".   Prosimy nie oceniać negatywnie naszego portalu, jeśli Państwo nie skontaktowali się z nami w przypadku posiadanych uwag do wykonanego przez nas zlecenia. Jeśli zrealizowane przez nas zamówienie nie jest zgodne z Państwa oczekiwaniami, wówczas wprowadzamy poprawki zgodnie z wytycznymi otrzymanymi od klienta. Na wszelkie pytania dotyczące przedmiotu zamówienia nasz dział obsługi klienta odpowiada po konsultacji ze współpracującym z nami zespołem redaktorów.   Więcej szczegółów odnośnie współpracy można sprawdzić tutaj.
    • przejedz się na uczelnie i pogadaj ze studentami. Poszukaj grupy studentów na facebook
  • Najpopularniejsze tematy na forum

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.