Skocz do zawartości
Domi

Koniec z prawem w systemie bolońskim?

Rekomendowane odpowiedzi

Najprawdopodobniej nie będzie już możliwe studiowanie prawa w systemie dwustopniowym. Dzisiaj odbywa sie pierwsze czytanie nowelizacji prawa o szkolnictwie wyższym, która zakłada, że kierunek prawo będzie można skończyć tylko w systemie pięcioletnim.

 

Z jednej strony trudno sobie wyobrazić prawnika po dwuletnich studiach magisterskich z prawa, a licencjacie z innego kierunku. Z drugiej - dla samych studentów, którzy rozpoczęli już studia na kierunku prawo w systemie 3 + 2 oznacza to najprawdopodobniej brak możliwości ukończenia studiów. Co o tym myślicie?

 

źródło: http://natemat.pl/90963,prawo-bedzie-mozna-studiowac-tylko-w-systemie-piecioletnim-nie-bedzie-licencjatow-z-prawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież prawo nie działa wstecz, więc osoby, które rozpoczeły 2,5 letnie studia prawa, będą miały prawo i możliwość ukończenia studiów. Poza tym, piszesz, że ciężko sobie wyobrazić prawnika po 2,5 letnim prawie. A po 5 letnim nie trudno? Jest tak samo, z tym że 2,5 letnie prawo studiują osoby które już najczęściej kilka lat pracują w kancelariach prawniczych, są po administracji a do pelnej możliwości rozwoju brakuje im tylko dyplomu magistra prawa - gdzie 5 letnie studiują zazwyczaj ludzie zaraz po maturze :) Mój wujek jest własnie po administracji i teraz jest na 2,5 letnim prawie we Wrocławiu na UWr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh, chyba tak źle nie będzie, ponieważ prawo nie działa wstecz, więc na pewno CI którzy rozpoczęli już studia w tym systemie na pewno go skończą. Jednak może być tak, że po 3 letnim prawie będą musieli koniecznie zrobić kolejne 2 lata żeby pójść na aplikację, zresztą wydaje mi się, że chyba obecnie też tak jest. 

Co do samej zmiany to mam stosunek ambiwalentny, bo co szkodzi ukończyć prawo licencjackie 3 letnie, jeśli przyjeliśmy założenie, żeby iść na aplikację jest po ukończeniu mgr z prawa? Ktoś po 3 letnim prawie będzie miał to samo co ktoś po 3 letniej administracji, taka prawda. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.03.2014 o 08:13, Łukasz napisał:

Eh, chyba tak źle nie będzie, ponieważ prawo nie działa wstecz, więc na pewno CI którzy rozpoczęli już studia w tym systemie na pewno go skończą. Jednak może być tak, że po 3 letnim prawie będą musieli koniecznie zrobić kolejne 2 lata żeby pójść na aplikację, zresztą wydaje mi się, że chyba obecnie też tak jest. 

Co do samej zmiany to mam stosunek ambiwalentny, bo co szkodzi ukończyć prawo licencjackie 3 letnie, jeśli przyjeliśmy założenie, żeby iść na aplikację jest po ukończeniu mgr z prawa? Ktoś po 3 letnim prawie będzie miał to samo co ktoś po 3 letniej administracji, taka prawda. 

to stary temat, ale nie było ,,3 letniego licencjatu z prawa", tylko niektóre uczelnie proponowały 3 letnie studia II stopnia z prawa (czyli trzeba było mieć licencjat z jakiegoś kierunku studiów i później w 3 lata robiło się studia magisterskie z prawa, czyli to była wersja 3+3). Przykładowo UWr proponował 2,5 letnie prawo (trzeba było mieć licencjat z innego kierunku). Ogólnie uczelnie robiły kiedyś ,,krótkie studia prawnicze", po których można było mieć magistra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem, że po jakimś czasie ,,porzucono ten temat", tylko było kilka rekrutacji na to 2,5 letnie prawo, na 3 letnie prawo itp. Tylko po prostu chodziło mi o to, że Pan pisał, że te 3 letnie prawo to byl licencjat. A mi chodziło po prostu o to, że te 3 letnie studia prawa nie były ,,licencjatem z prawa", tylko to były studia II stopnia (studia magisterskie). Jak ja podchodziłam do obrony pracy magisterskiej, to już nie było naboru na to ,,krótkie prawo"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sama szukałam ,,licencjatu z prawa", ale wyskakiwało coś typu oferta uczelni z Gdańska: 3 letnie studia magisterskie dla osob z licencjatem. Właśnie ta uczelnia z Gdańska proponowała 3 letnie studia uzupełniające magisterskie II stopnia dla licencjatów. I te studia z Gdańska nie były licencjatem, tylko studiami II stopnia, które dawały dyplom magistra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawia mnie tylko po co Pan wprowadzał ludzi w błąd. Nawet dziekani wydziałów prawa powiedzieli, że zrobiono tylko studia II stopnia z prawa, ale zapomniano wprowadzić licencjaty z prawa i zrobiono dziwny twór pt. studia II stopnia z prawa, ale nie wprowadzono licencjatów z prawa i są takie dziwne twory, że na prawie nie było licencjatów tylko od razu magistrzy. I np. w Gdańsku licencjat Studia na kierunku biologia szedł na 3letnie prawo i dostawał magistra prawa. Więc Pan wprowadza w błąd, bo w Gdańsku były tylko 3 letnie studia II stopnia z prawa po których dostawało się dyplom magistra, ale nie robiono studiów licencjackich z prawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.