Skocz do zawartości
lzakrzewski90

Studia w wieku 24 lat

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Od zawsze chciałem skończyć studia i mieć wyższe wykształcenie, jednak często i gęsto blokowała mnie moja sytuacja finansowa, czasem psychika. Po ukończeniu liceum i napisaniu matury z następującymi wynikami:

 

Matematyka (pp) - 43%

Polski (pp) - 68%

Angielski (pp) - 70%

 

Historia (pr) - 68%

Geografia (pr) - 52%

WOS (pr) - 32%

 

, chciałem podjąć naukę na UAM, niestety na mój kierunek w trybie dziennym się nie dostałem. Nie bardzo wtedy logicznie myślałem, więc stwierdziłem, że mimo wszystko i tak warto się kształcić, więc ukończyłem dwuletnie studium farmaceutyczne. O dziwo, specjalizacja, której się bałem, była dla mnie interesująca. Niestety nie podjąłem pracy w zawodzie (co jednak planuję zmienić).

 

2019 to rok, w którym pracowałem w specjalizacji sprzedaży, dodatkowo rozwinąłem swój mały biznes - korepetycje z angielskiego. Potrafiłem dobrze się wybić, ponieważ byłem jednym z niewielu, który oferował dojazd do klienta. Paradoksalnie sam się doszkalałem w języku, przygotowując materiały

 

Potem nadszedł covid, w obawie przed zwolnieniem skupiłem się wyłącznie na pracy (handel i logistyka).

 

W 2021 coś mnie drgnęło i złożyłem papiery na PUZ na logistykę. Przyjęli mnie na spokojnie, ale stwierdziłem, że może lepiej ukończyć choć trochę bardziej rozpoznawalną uczelnię. I w sumie w logistyce pracowałem bez papieru.

 

2022 to czas "zakochiwania się", nauka poszła w las. Związek zakończył się po roku, a ja sobie zdałem sprawę, że chyba pora na zadowolenie siebie samego, a nie innych, jak to robiłem zbyt naiwnie. Pod koniec roku zdecydowałem się na emigrację zarobkową, żeby raz, a dobrze po roku odłożyć kaskę, przeprowadzić się do większego miasta i podjąć studia. Moja praca za granicą to nie zbiory owoców, czy produkcja, mój zawód jest honorowany w NL mianem fachowego, także z pewnością mogę go wpisać w CV i zawsze w jakiś sposób mnie rozwijał.

 

Piszę tę historię, ponieważ uświadomiła mnie, co do wielu wyborów. Wiem, że w wieku 19 lat nie byłem świadomy swoje przyszłości (w sumie to wiele osób tak ma), wiem, że mając już jakiś bagaż doświadczeń, wiem mniej więcej, w jakich kierunkach się kształcić. Wiem również, że większość moich znajomych z liceum, którzy podjęli studia, nie pracują w zawodzie, a co gorsza - powrócili do swoich wiosek. Wiem również, że studia nie dadzą mi gwarancji zawodu, a pewne umiejętności, które wywołają uśmiech pewności u przyszłego pracodawcy. Z mojego doświadczenia wiem również, że w kraju, jakim jest Polska, najlepiej mieć więcej, niż jedno źródło dochodu.

 

Zatem do rzeczy ;)

 

Interesują mnie następujące miasta do studiowania:

 

- Całe Trójmiasto

- Poznań

- Olsztyn

- Warszawa (wybór naprawdę, naprawdę ostateczny)

 

Jeżeli chodzi o tryb studiowania, w grę wchodzi wyłącznie zaoczny. Nie mam preferowanych uczelni, może to być uczelnia publiczna, jak i prywatna.

 

Kierunki, które mnie interesują to:

 

- historia ze specjalizacją nauczycielską (od zawsze interesowała mnie historia, począwszy od początków cywilizacji)

- Socjologia ( bardzo hejtowany kierunek, ze względu na brak pracy, ale znam kilka osób pracujących w HR po tych kierunkach)

- Psychologia (w grę wchodzą wyłącznie uczelnie prywatne, bardziej uderzałbym w specjalizacje psychologii w biznesie)

- Logistyka (to już ostateczny wybór)

 

Ciężko mi podjąć słuszna decyzję, problematyczne jest to, że nie uderzam w kierunki z matematyką (chociaż uważam, że z matematyką radzę sobie nawet lepiej, niż w liceum i na maturze). Mimo wszystko, nie mam matury tak dobrze zdanej, by brać się za kierunki z politechniki.

 

Znam też języki, angielski płynnie (używałem go w komunikacji w trzech krajach), niemiecki i rosyjski. Czy warto pchać się na filologię, nie jestem pewien.

 

P.S, uprzedzając - tak, można studiować w tym wieku, to wciąż młody rocznik ;). Poznałem wielu trzydziestolatków i czterdziestolatków, którzy studiują 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem chyba najważniejsze wersy Twojego postu, odpowiedz prosta bo robisz pierwszy stopień na łatwiejszym kierunku, ucząc się sam to co lubisz - matma, a po 3 semestrach które są podobne na kierunkach np technicznych i piszesz wniosek do dziekana o przeniesienie na „trudniejszy” kierunek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku przeniesienia należy zaliczyć przedmioty, których nie miało się na studiowanym kierunku, nie mogą zostać pominięte. To tak nie działa, że postudiuje się trochę na łatwym kierunku, a przechodzę na trudny i odwrotnie..

Za bardzo nie wiem jakie jest pytanie, mamy zdecydować za Ciebie jaki masz wybrać kierunek studiów? Pracodawca w pierwszej kolejności patrzy na doświadczenie, nie warto iść na jakiekolwiek studia tylko po to, aby mieć papierek. Matma na studiach nie jest taka ciężka, wszystko da się zdać, jeśli się pouczysz (wyjątek Politechnika). Dodatkowo, jest ona chyba na wszystkich kierunkach studiów (w formie np. statystyki) Na psychologię w biznesie nie ma sensu iść, bo to ani psychologia, ani zarządzanie, takie nie-wiadomo-co-ale-ładnie-brzmi. Po logistyce jest sporo możliwości zatrudnienia. 

Mała podpowiedź ode mnie, większość osób które znam nie pracują w zawodzie, obecnie nikt Ci nie powie jaki kierunek studiów zagwarantuje Ci prace, może być tak, że po socjologii będziesz miał świetną pracę z perspektywami. 

Ps. U mnie na studiach zaocznych było więcej osób koło i po 30, a nawet w okolicach 40, niż osób prosto w wieku 20 lat. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wspaniałe, że masz taką determinację i chęć kontynuowania swojej edukacji pomimo różnych przeciwności i zmian w życiu. Wydaje się, że masz już dość cennego doświadczenia zawodowego i życiowego, co może być wielkim atutem w trakcie studiowania. Oto kilka sugestii i refleksji, które mogą Ci pomóc w dokonaniu właściwego wyboru dotyczącego kierunku studiów:

Historia ze specjalizacją nauczycielską: Jeśli interesuje Cię historia i masz pasję do przekazywania wiedzy innym, to kierunek historyczny ze specjalizacją nauczycielską może być świetnym wyborem. Praca jako nauczyciel historii w szkole może być satysfakcjonująca i przynosząca duże zadowolenie osobiste.

Socjologia: Socjologia to interdyscyplinarna dziedzina, która może otwierać wiele drzwi zawodowych, w tym w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi (HR). Jeśli interesują Cię społeczne zjawiska i chciałbyś lepiej rozumieć ludzką naturę, to socjologia może być ciekawym wyborem.

Psychologia: Psychologia, zwłaszcza psychologia biznesu, może być przydatna w wielu dziedzinach, takich jak zarządzanie personelem, marketing, czy coaching. Jeśli masz zdolności interpersonalne i interesuje Cię rozwijanie umiejętności interpersonalnych, to psychologia może być dobrym kierunkiem.

Logistyka: Jeśli już masz doświadczenie w logistyce i jesteś zainteresowany tym obszarem, to kontynuowanie nauki na tym kierunku może być korzystne. Branża logistyczna oferuje wiele możliwości zawodowych, zwłaszcza w miastach o rozwiniętej infrastrukturze handlowej.

Języki obce: Twoja znajomość języków obcych, zwłaszcza angielskiego, może być cennym aktywem. Rozważ, czy nie chciałbyś studiować czegoś związanego z tłumaczeniem, nauką języków obcych, czy też studiować w zagranicznej uczelni.

Politechnika: Nie bój się kierunków na politechnice zbyt szybko. Nawet jeśli nie masz matury z matematyki, możesz podjąć studia inżynierskie na niektórych kierunkach, które nie wymagają zaawansowanej matematyki. Warto skonsultować się z uczelniami w tej sprawie.
 

 

 

 

 

_______________________________________
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.
  • Wypowiedzi z ostatnich 10 dni

    • Czołem szanownym kolegom studentom. Zwracam się z pytaniem, w kwestii na razie hipotetycznej. Zgłosiłem się  na studia z dwóch kierunków. Jak wiadomo, już pojutrze początek roku, a niestety dopiero teraz zrodziły się wątpliwości - czy podołam z dwoma naraz, ale przede wszystkim - jeden z nich (w moim przypadku informatyka), nie do końca jednak odpowiada moim zainteresowaniom. Zostałem w czasie rekrutacji poinformowany, że jednoczesne dwa kierunki i IOS pozwolą na łatwiejszą rezygnację z jednego kierunku, bez koniecznści przerwy w nauce. Do czego zmierzam - po prostu chodzi mi o to, czy nie będzie problemem zrezygnowanie z jednego kierunku od razu na początku roku? Na chwilę obecną myślałem o zmianie przed nowym semestrem, ale gdyby można przerwać to szybciej?    
    • Hej, Jestem zainteresowana studiami na AHE Łódź na kierunku filologia angielska, II stopnia, nauczycielska z elementami neurodydaktyki. Aktualnie jestem po licencjacie z filologii angielskiej po UP w Krakowie. Niestety nie otworzyła się tam magisterka bo było za mało chętnych osób.  Szukam więc alternatyw. Czy ktoś może udzielić mi informacji o w.w kierunku, wyrazić opinie na temat tej uczelni, ewentualnie polecić inne uczelnie gdzie zrobię magisterkę z filologii angielskiej (spec. nauczycielska). Do AHE przyciągnęło mnie też hasło "elementy neurodydaktyki"-wydaje się ciekawe. Dodam, że ze względu na to, że mieszkam w okolicach Krakowa, biorę pod uwagę tylko studia online w AHE lub innej uczelni oddalonej od Krakowa. A może jest tu ktoś z Krakowa i poleci mi inne uczelnie na miejscu? Na pewno tylko interesuje mnie spec.nauczycielska.   Dzięki z góry 
    • Jestem na ostatnim roku studiów mgr. Mam propozycję stażu w Urzędzie Pracy. Na uczelni pobieram stypendium socjalne. Czy taki staż wlicza się w dochód i czy trzeba zgłaszać to na uczelnie w przypadku podjęcia takiego stażu. Nie chce później mieć na uczelni nieprzyjemności i oddawać pieniądze za bezpodstawne pobieranie stypendium socjalnego. 
    • A wiesz coś o specjalności Transportu (pilotaż samolotów transportowych) na studiach wojskowych? Myślałem o pójściu na to.
  • Najpopularniejsze tematy na forum

×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.