Skocz do zawartości
Olcik998

Kierunek studiów "Bezpieczeństwo narodowe"- opinię

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, jestem tegoroczną maturzystką i mam niestety problem z wyborem studiów. Jestem po liceum mundurowym gdzie na maturze zdawałam rozszerzoną biologie. Zawsze moją przyszłość wiązałam ze strażą pożarna i chciałam również iść na takie studia ale no właśnie... w tym roku niestety sprawność fizyczna mi nie pozwala wziąć udziału w rekrutacji do SA PSP w Krakowie. Również problemem jest to że nabór się już zakończył. Tak więc zostałam z palcem w... no każdy sobie dokończy ponieważ nigdy wcześniej nie zastanawiałam się na jakie inne studia chciała bym iść. Pierwsze na co wpadło mi w oczy był to kierunek Bezpieczeństwo Narodowa ale nie mogę nigdzie znaleźć rzetelnych opinij na temat tego kierunku bo wszędzie gdzie coś znajdę widzę tylko "studia bez przyszłości" "nie znajdziesz pracy" itp.  Chciała bym tutaj uzyskać opinie osób które studiują bądź studiowały na tym kierunku nie ważne na jakiej uczelnie ważne by była ona w Krakowie bo z tym miastem właśnie chce łączyć moje studia. Słyszałam jeszcze o kierunku "Bezpieczeństwo w ochronie przeciwpożarowej w WSB w Krakowie' ale nie wiem co o tym myśleć i czy to dobry pomysł.

A i jeszcze jednio jeśli macie propozycje jakiś studiów w Krakowie które są "z przyszłością" to również możecie napisać oczywiście byle by to nie było coś z bankowością czy innymi tym podobnymi rzeczami bo po prostu ja wiem że się do tego nie nadaje i tam raczej bym się nie pchała nigdy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz iść do PSP i pozwoli Ci na to sprawność, wówczas SGSP w Warszawie czeka z otwartymi ramionami. Jeśli wybierać się do jakichkolwiek służb po studiach, to od razu na podchorążego do odpowiedniej uczelni lub ewentualnie z magistrem inżynierem porządnego kierunku technicznego do szkółki oficerskiej. Cała reszta, a zwłaszcza wszelkie bezpieczeństwa itp., to jedynie strata czasu, po których startuje się z tego samego poziomu, co ludzie po podstawówce/gimnazjum (wojsko) albo szkole średniej (pozostałe). Tak więc szkoda 5 lat, jeśli nie myśli się tylko o przebalowaniu tego okresu.

2 godziny temu, Olcik998 napisał:

A i jeszcze jednio jeśli macie propozycje jakiś studiów w Krakowie które są "z przyszłością" to również możecie napisać

Informatyka, lekarski, niektóre kierunki techniczne i filologie... Ale to chyba nie jest Twoje koło zainteresowań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak nie działa. To studenci są przyszłościowi, a nie kierunki. Bardzo niewiele kierunków przygotowuje do konkretnych zawodów. W większości przypadków studia dają Ci tylko wiedzę z określonej dziedziny, a to Ty masz wymyślić, co z tym później zrobić. Wiele osób idzie na studia z nastawieniem "w sumie to nie wiem, ale jakoś to będzie" i wtedy zwykle jest katastrofa. Wymyślenie sobie ścieżki zawodowej to Twoja robota. Chcesz iść do straży? Idź do straży. Po prostu. Przygotuj się porządnie. Chyba że potrzebujesz jakiegoś kierunku, żeby posiedzieć do czasu egzaminów do szkoły pożarniczej i żeby się nikt nie czepiał, że nic nie robisz przez rok. Możesz sobie wtedy posiedzieć na tym bezpieczeństwie, czemu nie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako podatnik płacę już za 500+, menelowe+, wybory korespondencyjne, które się nie odbyły, i milion innych durnych pomysłów polityków. Zapłacenie za to, żeby ktoś sobie postudiował boli mnie z tego wszystkiego najmniej. A czasami tak jest, że rodzina potrafi być upierdliwa, jak człowiek chce na przykład rok posiedzieć w domu, żeby poprawić maturę albo przygotować się do jakiegoś egzaminu, bo wiele osób uważa, że się wtedy "nic nie robi".  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aguagu wlansie ja mam z tym problem że nie mam możliwości rok "posiedzieć w domu" bo moi rodzice mega naciskają na studia a wiadomo jeśli nawet za rok nie dostała bym się do szkoły pożarniczej to jednak zawsze coś tam będę miała jak skończę te srudia ten "papierek". Lepsze te chyba niż żadne jak uważasz ?. A iść do pracy teraz też nie jest tak łatwo jak się wydaję, mieszam w dość małej miejscowości i nie posiadam prawa jazdy a więc ciężko było by mi dojeżdżać do jakiej kolwiek pracy w mieście obok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Olcik998 napisał:

Aguagu wlansie ja mam z tym problem że nie mam możliwości rok "posiedzieć w domu" bo moi rodzice mega naciskają na studia a wiadomo jeśli nawet za rok nie dostała bym się do szkoły pożarniczej to jednak zawsze coś tam będę miała jak skończę te srudia ten "papierek". Lepsze te chyba niż żadne jak uważasz ?. A iść do pracy teraz też nie jest tak łatwo jak się wydaję, mieszam w dość małej miejscowości i nie posiadam prawa jazdy a więc ciężko było by mi dojeżdżać do jakiej kolwiek pracy w mieście obok. 

W takiej sytuacji to myślę, że to ma sens. Chociaż na te studia wyjedziesz do większego miasta, a tam nawet jakąś pracę dorywczą łatwiej znaleźć. Te studia nie są jakieś ciężkie, więc będziesz miała czas dobrze się przygotować do egzaminy do szkoły pożarniczej. Na tym bym się skupiła na Twoim miejscu, a studia potraktowała właśnie jako wymówkę dla rodziców i przepustkę do większego miasta. Jeśli by Ci się noga powinęła na tym egzaminie albo nagle by Cię potem olśniło, że jednak chcesz robić co innego, to najwyżej zmienisz studia. Mnóstwo osób na każdym kierunku rezygnuje po pierwszym roku, bo jednak przemyślą sprawę i stwierdzą, że im to nie pasuje. To nie jest żadna tragedia i nic niezwykłego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz na studia nie musiała bym dojeżdżać ponieważ miała bym wynajęta kawalerkę więc nie miała bym problemu z transportem. Jestem typem domownika więc pewnie jedyne poruszanie się po mieście to było by na zakupy lub ewentualnie jakiś spacer z chłopakiem. A jeśli chodzi o transport do rodzinnego miasta to musiała bym jeździć komunikacja miejska. Co jak wiadomo teraz jest utrudnione niestety. 

A macie jaką inną propozycję studiów dla mnie ? Coś może bardziej ciekawszego ? Coś co mogło by mnie zainteresować ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, adminie.  Chyba mało wiesz o życiu. Też jestem ze wsi w kiepskim pod względem ekonomicznym regionie i w takich miejscach wyjazd na studia to po prostu sposób, żeby się wyrwać. Wyjechać do większego miasta. Samo wyjechania i znalezienie pracy nie jest takie proste, bo trzeba mieć pieniądze na start. Żeby własnie wynająć i utrzymać się do pierwszej wypłaty. Trudno to zrobić bez pomocy rodziców. A jeśli rodzice mają parcie na studia dziecka i na nic innego łożyć nie chcą, to trzeba kombinować. 

3 godziny temu, Olcik998 napisał:

Coś co mogło by mnie zainteresować ? 

A skąd my możemy wiedzieć, co mogłoby Cię zainteresować? Jednych interesuje muzyka poważna, a innych gry komputerowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.