Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Mam pytanie związane z różnicami pomiędzy profilem ogólnoakademickim, a praktycznym profilem studiów. Jestem zainteresowany studiowaniem Automatyki i Robotyka na Politechnice Śląskiej (AEI), lecz sprawdzając sylabusy natknąłem się na kierunek Automatyka i Informatyka Przemysłowa, też na Politechnice Śląskiej tylko na innym wydziale. Po zapoznaniu się z planem studiów, zajęcia wyglądają dużo bardziej interesująco. Kolejną różnicą jest właśnie sam profil studiów, który jest praktyczny. Po przejrzeniu forum dowiedziałem się, że często wiąże się to z niewykwalifikowaną kadrą nauczycielską. Stąd moje pytanie, który kierunek wybrać i jakie są jeszcze różnice pomiędzy profilami (oprócz dłuższych praktyk)?

Z góry, dzięki za pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pierwszy raz słyszę, żeby profil praktyczny był związany z niewykwalifikowaną kadrą nauczycielską. Zdarza się, że zajęcia prowadzą osoby, które też pracują w branży co działa na plus, bo uczą rzeczy praktycznych

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chyba nawet na tym forum wyczytałem, że często zakładają profil praktyczny, by ominąć przepisy, które mówią o ilości wykwalifikowanego personelu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

nie demonizowałbym

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To tak w większości, różnica jest tylko w długości praktyk i ilością zajęć praktycznych?

I jeszcze jedno pytanie te praktyki nie są płatne tak? Czy to już zależy od uczelni/firmy?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Praktyki studenckie nie są płatne. Bardzo bardzo rzadko zdarzają się praktyki płatne, czasami na informatyce.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To dość duży minus, przemawiający by jednak wybrać profil ogólnoakademicki

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dlaczego? Tam też nie ma płatnych praktyk.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale trwają krócej, a gdybym chciał jednak przyuczyć się zawodu w samym zakładzie to z tego co wiem dużo firm oferuje studentom płatne praktyki na 2 czy 3 roku studiów, które odbywają się niezależnie od tych obowiązkowych i można je łączyć z nauką.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tylko że najczęściej na profilu praktycznym uczelnie mają podpisane umowy z dużymi firmami gdzie łatwiej o praktykę. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Myślę, że zdecyduje się jednak na zwykłą automatykę i robotykę. Wydział też bardziej przemawia za nią, gdyż jest bardziej "prestiżowy" i sama nazwa wskazuje pod jakim kontem będą zajęcia, w odróżnieniu od wydziału Górnictwa i Geologii, gdzie zajęcia mogą być kierowane właśnie pod tę dziedzinę, a co mnie osobiście dość mało interesuje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na pewno wydział definiuje specjalizację na kierunku.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Profil nie ma nic do minimum kadrowego, bo ono zostało już zniesione. Jedyna różnica dotyczy procenta wykładowców w podstawowym miejscu pracy (wydział górnictwa raczej nie zatrudnia wielu automatyków i to zrozumiałe) oraz dłuższej praktyki zawodowej dla profilu praktycznego. Oprócz tego żadne różnice nie istnieją, tym bardziej na porządnej uczelni państwowej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

O to ciekawe, nie wiedziałem o tym. Czyli dylemat zostaje. Jeszcze trochę poczytałem o innym kierunku - Elektronika i Telekomunikacja, który też wydaje się ciekawy. Problem jest, jak zawsze, w znalezieniu informacji jak wygląda studiowanie tych kierunków, na tym wydziale, w praktyce. Z tego co słyszałem, EiT jest jeszcze trudniejsza od AiR. Wiem, że to rzecz subiektywna, ale chodzi o sam natłok materiału.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

• Podobna zawartość

• Przez no_one
      Witam. Od zawsze marzyło mi się zostać pilotem, jednak zrobienie licencji wiąże się z kosztami wykraczającymi poza moje możliwości. Znalazłam informację, że na PŚ na nawigacji jest możliwość zrobienia ATPL, jednak jest na ten temat bardzo mało informacji. Na żadnym forum nie znalazłam kogoś kto faktycznie ukończyłby ten kierunek. Czy faktycznie uczelnia umożliwia zrobienie takiej licencji? Jak to wygląda w praktyce? 
    • Przez Studenciak_98
      Cześć, kończe lada moment inż. energetykę o profilu elektroenergetycznym ale odkąd popracowałem w tej branży wiem, że to nie dla mnie, same studia i przedmioty na początku (mechanika, elektryka, podstawy automatyki itp) były super, ale dalej to już równia pochyła. 
      Kończyłem technikum o profilu informatycznym, ale wtedy jakoś nie przemówiło do mnie programowanie (jak się okazało przez kiepski poziom jego nauczania), a więc glupia decyzja, trochę pecha przy rekrutacji i oto jestem tu gdzie jestem. Teraz stoję przed dylematem wyboru dalszej drogi.
      Teoretycznie powinieniem iść na elektrotechnikę, ale pracowałem trochę przy tego typu projektach na stażu i jest to dla mnie monotonne i nudne, pomijając ten fakt, to niestety żeby w tej branży cokolwiek zarobić trzeba zrobić uprawnienia budowlane, a o to nie tak prosto.
      Myślałem o zaczęciu IT od nowa, ale to wiąże się z dużą stratą czasu (od nowa fizyka, matematyka itp + pół roku czekania pomiedzy obroną a początkiem roku 1 st), lub pójściu na drugi stopień na Automatykę i Robotykę i nadrobieniu ewentualnych brakow (ominęłoby mnie też niestety sporo ważnych rzeczy, w tym laborek z I stopnia, ktore są nie do nadrobienia).
      Ostatnio jednak zorientowałem się, że o ile na Politechnice kontynuacja w IT nie byłaby możliwa (brak bezpośredniego pokrewieństwa kierunków), o tyle na uniwersytecie tak - pytanie jest proste - co miałoby największy sens w obecnej sytuacji? 

Z góry dzięki za rady, pozdrawiam 
    • Przez Julia111
      Witam wszystkich! Dostałam się na mechatronikę na Politechnikę Wrocławską oraz na automatykę i robotykę na Politechnikę Śląską. Zastanawiam się co wybrać, która uczelnia ma wyższy poziom nauczania oraz który kierunek studiów daje mi większe możliwości rozwoju. Dziękuję za odpowiedzi!
    • Przez Pablo13
      Witam wszystkich!
      Chciałem poznać co nieco opinii o kierunku jakim jest Analityka Biznesowa na Wydziale Organizacji i Zarządzania na Politechnice Śląskiej w Zabrzu.
      Jaki tam jest poziom, w szczególności z matematyki? Czy to trudny i wymagający kierunek?
      Dodam, że studiowałem Teleinformatykę na AEI w Gliwicach no i niestety odpadłem po pierwszym kolokwium z elektrotechniki i matematyki. Poziom mnie przerósł.
    • Przez EawniHD
      Witam,
      Dostałem się na obie uczelnie na inżynierię biomedyczną, ale do końca nie wiem, która z nich wybrać. Politechnikę śląską mam bliżej swojego miejsca zamieszkania, natomiast może znajdą się tu jacyś absolwenci obu uczelni, którzy mogli by się wypowiedzieć na temat obu uczelni?
      Pozdrawiam!

• Wypowiedzi z ostatnich 10 dni

• Czy można usunąć moje konto? Nie mogę wysłać wiadomości prywatnie.
    • Cześć, jestem na dość pokrętnym etapie swojego życia. Miałam we wrześniowym terminie składać pracę magisterską i pod koniec mieć obronę, jednak nie wyrobiłam się z pisaniem. W związku z tym uczelnia przekazała mi informację, że muszę złożyć wniosek o przedłużenie semestru wraz ze zgodą promotora. Wtedy też zostanie mi zlikwidowane zaliczenie seminarium i będę musiała zapłacić za jego powtarzanie. Jestem już skrajnie zmęczona (psychicznie i emocjonalnie wykończona; nie wiem, czy przypadkiem nie doświadczam wypalenia zawodowego), nie mam siły na ponowne zdobywanie zaliczenia i ciągnięcia tego jeszcze przez jeden semstr. Potrzebuję zrobić przerwę, zmienić perspektywę. Czy uczelnia może mi wydać zaświadczenie, że wprawdzie nie uzyskałam tytułu magistra, ale odbyłam wszystkie zajęcia i egzaminy (uzyskałam absolutorium)? Wiem, że to nie ma żadnej mocy prawnej - pracodawca będzie mnie traktował jak osobę ze średnim wykształceniem, jednak będzie to dla niego informacja, że jednak skoro odbyłam 5 lat studiów, to jednak posiadam jakąś wiedzę.  
    • Witajcie, jestem studentką kierunku BHP, czy po obronie pracy inżynierskiej będą mogła zrobić magisterkę z innego kierunku ? (np pedagogika, administracja , technologia żywności ? ) 
    • Witam Mam pytanie czy jak zrezygnuje ze studiów załóżmy po miesiącu to czy uczelnia naliczy jakieś koszty? Studiuje na kierunku stacjonarnym. na UJ. Nie będzie trzeba płacić za wykorzystane żetony?   
  • Najpopularniejsze tematy na forum

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.