Skocz do zawartości
asd111

MiBM vs Mechatronika vs Elektrotechnika

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jako że planuję rozpocząć studia muszę najpierw wybrać kierunek. Interesują mnie 3; MiBM, mechatronika i elektrotechnika. Z czym wiąże się kilka pytań mianowicie chodzi mi o naukę mechaniki i elektryki co w zasadzie może mi zapewnić mechatronika tylko że ona niestety jest zlepkiem wielu kierunków a wiadomo jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego. Czy na mechatronice jest dużo studia.net/informatyka w stosunku do mechaniki i elektroniki? Czy wiedza którą mogę zdobyć na tym kierunku będzie w zupełności wystarczająca i kompletna do podjęcia pracy np jako "elektromechanik"?

Czy na MiBM jest elektryka? Czy jest jej dużo?

Czy na elektrotechnice jest mechanika i tak samo czy jest jej dużo? Czy wiedza o elektryce jest z dziedziny jak zrobić instalację elektryczną w domu? a może w samochodzie lub także z zakresu energetyki?

Szukałem programów nauczania aby się czegoś więcej dowiedzieć i dla przykładu MiBM vs Mechatronika na PW różnią się znikomo (na mechatronice nie znalazłem nawet takiego przedmiotu jak informatyka);

http://www.simr.pw.edu.pl/Strona-glowna-wydzialu-SiMR/Studia/Kierunki-studiow-i-specjalnosci/Mechanika-i-Budowa-Maszyn-I-stopien-stacjonarne   

http://www.simr.pw.edu.pl/Strona-glowna-wydzialu-SiMR/Studia/Kierunki-studiow-i-specjalnosci/Mechatronika-I-stopien-stacjonarne

Za to na PL różnice już są znaczne;

http://www.wm.pollub.pl/pl/kandydaci/oferta-dydaktyczna/mechanika-i-budowa-maszyn-i-st-stacjonarne-sylabusy    

http://www.wm.pollub.pl/pl/kandydaci/oferta-dydaktyczna/mechatronika-i-st-stacjonarne-nabor-201617-sylabusy

Programy nauczania na obu uczelniach się znacznie różnią (Niestety tylko nie wiem czy na wszystkich wydziałach na PW program nauczania kształtuje się tak samo bo znalazłem tylko te na wydziale samochodów i maszyn roboczych). Ciężko było znaleźć coś elektrotechnice ale się udało chociaż w zasadzie nie do końca wiem co to jest to co znalazłem :)   

https://isod.ee.pw.edu.pl/isod-portal/planywzorcowe?idSpec=272&idPlanVer=29

Chciał bym podjąć studia na Politechnice Warszawskiej jednak jakimś orłem nie jestem i nie wiem czy sobie poradzę. Czy na PW jest dużo wyższy poziom na powyższych kierunkach niż na Wacie? Który z tych trzech kierunków jest najłatwiejszy?

Proszę o odpowiedzi ludzi którzy studiują lub studiowali te kierunki lub co się na tym znają.

Pozdrawiam wszystkich!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na elektrotechnice są "podstawy mechaniki" i to jeden z łatwiejszych przedmiotów do zdania, jakie miałem - potem dopiero może się pojawić, jeśli pójdziesz na specjalizację "maszyny elektryczne". Rozczaruję Cię, że nie nauczysz się, jak zrobić instalację elektryczną w domu, a nauczysz się jak ją zaprojektować. Wbrew pozorom, politechnika to uczelnia teoretyczna i uczy teorii, niż praktyki - właśnie z tego powodu zamieniłem studia techniczne na ekonomiczne.

Nie łudziłbym się, że na PŁ/WAT będzie łatwiej niż na PW. Właściwie to będzie po prostu większy odsiew (bo idą ludzie tam z nieco niższymi wynikami.

Programowanie wszędzie będziesz miał, czy to podstawy C++, czy to Javy, a na SiMR-ze na MiBM z tego co kojarzę, uczyli się Basica. Także i na kolejnych semestrach jakieś elementy programowania są.

A co do wyboru kierunków, zapomnij, że któryś z tych kierunków będzie łatwy :D Mechatronika i elektrotechnika uchodzą za jedne z najtrudniejszych kierunków technicznych. Kierunki dla pasjonatów, bądź dla absolwentów techników. Może zacznij od tego, czym się interesujesz? Skąd pomysł na politechnikę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odp, skończyłem technikum samochodowe. W branży samochodowej zarobki nie są wysokie chyba że jest się właścicielem warsztatu więc niekoniecznie chciał bym tam pracować. Chciał bym coś z elektryką ale ważna jest także dla mnie mechanika. Nie interesuje mnie programowanie ani konstruowanie te dziedziny wydają się strasznie odległe ode mnie i trudne, automatyka też średnio mnie interesuje ale nie jest zła (w sensie można ją poznać i wpleść w inne dziedziny ale nie chcę stricte pracować jako automatyk) W przyszłości chciał bym zająć wyższe stanowisko w jakiejś fabryce. Myślałem także o takich kierunkach jak klimatyzacje i chłodnictwo, OŹE, energetyka, inżynieria produkcji. Jednak te kierunki są jak by to powiedzieć "ubogie na rynku pracy" mają wąską specjalizację i nie są w polsce jakoś wysoko rozwinięte  (może z wyjątkiem energetyki). Połączeniem tych kierunków jest mechanika i elektryka a w razie co zawsze jakieś kursy czy studia podyplomowe będzie można zrobić w razie konieczności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę ciężko będzie, bo na politechnikach te kierunki raczej się opierają na projektowaniu/konstruowaniu i może programowaniu. Ciężko powiedzieć, co powinieneś zrobić - może jednak warto iść na MiBM i w jakiejś części kontynuowac naukę w tej dziedzinie? 

Albo pytanie, czy studia są Ci potrzebne do realizowania tych celów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej są potrzebne, zawsze to wykształcenie wyższe.

Są przecież labolatoria i ćwiczenia - zawsze to jakaś wiedza praktyczna

Orientuje się może ktoś czy te informacje są prawdziwe i tak wygląda program nauczania w tych kierunkach na PW;

http://www.simr.pw.edu.pl/Strona-glowna-wydzialu-SiMR/Studia/Kierunki-studiow-i-specjalnosci/Mechatronika-I-stopien-stacjonarne

http://www.simr.pw.edu.pl/Strona-glowna-wydzialu-SiMR/Studia/Kierunki-studiow-i-specjalnosci/Mechanika-i-Budowa-Maszyn-I-stopien-stacjonarne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie, ale studia sa dla ludzi, co juz wiedza mniej wiecej, co chca robic w przyszlosci. To nie studia kreuja kariere. Po mechanice mozesz oprocz konstruktora pracowac jako np inżynier ds. wytrzymalosciowych. Polecam popatrzec na Linkedin, wpisac kierunek i czesto mozna znalezc, co ludzie po tych kierunkach robia. To chyba najbardziej rzetelne zrodlo informacji. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chce się zajmować szeroko pojętą elektromechaniką to najlepiej zrobić uprawnienia SEP (a może masz już po technikum?) i jak najszybciej zacząć pracę. Studia na takich stanowiskach zwykle są mile widziane, a nie obligatoryjne. Często zdarza się też, że pracodawca wysyła pracownika na zaoczne, jeżeli ten ma np. awansować.

Słusznie wspomniano, że politechnika nie jest szkołą zawodową. Daje pewne podstawy, które następnie rozwija się na danym stanowisku. Natomiast projektowanie występuje na większości przedmiotów spoza grona tych - nazwijmy to - ogólnych. Zresztą typową formą pracy dyplomowej na studiach inżynierskich jest właśnie projekt. ;) Jak coś to mogę odpowiedzieć na pytania o MiBM i energetykę.

Cytat

 Po mechanice mozesz oprocz konstruktora pracowac jako np inżynier ds. wytrzymalosciowych.

Dlatego ważne jest, by uczelnia posiadała dostęp do najpopularniejszych programów CAE (np. Ansys) i nauczała ich praktycznego zastosowania. Niestety, nie jest to standardem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gutek wielkie dzięki za ciekawą wypowiedź. Co studiujesz? A co do tego;

Cytat

Jak coś to mogę odpowiedzieć na pytania o MiBM i energetykę.

To jeśli wiesz to czy na MiBM jest powiedzmy "wystarczająca" ilość elektryki. Chodzi mi o to czy nie jest to tylko taki dodatek aby był czy faktycznie można się tam dowiedzieć wielu rzeczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kończę energetykę na 2. stopniu, 1. zrobiłem z MiBM. Odnośnie wystarczającej ilości to kwestia uznania. Przedmioty związane z tzw. elektryką pojawiają się prawie na każdym semestrze - elektrotechnika, napędy elektryczne, elektroenergetyka itd. Projektowania na nich nie uczą (to nie elektrotechnika), ale można nauczyć się pozostałych rzeczy w zakresie mniejszym niż inżynierowie elektrycy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko pewnie było wejść w energetykę po MiBM. W końcu różnice są duże i trzeba było sporo wiedzy nadgonić z pierwszego stopnia. Co  sądzisz cięższa jest energetyka czy MiBM. Sam zastanawiam się czy nie zrobić pierwszego stopnia z MiBM a drugiego z elektrotechniki lub może z mechatroniki czy nawet energetyki. Masz jeszcze jakieś porównanie MiBM do Mechatroniki (jacyś koledzy którzy ją studiowali), chodzi mi o stopień trudności, ilość materiału jaką trzeba przyswoić w określonym czasie itp. Wszędzie można przeczytać że mechatronika jest strasznie trudna ale porównując ją do MiBM to wydaje się być na podobnym poziomie

MiBM na PW;  http://www.simr.pw.edu.pl/Strona-glowna-wydzialu-SiMR/Studia/Kierunki-studiow-i-specjalnosci/Mechanika-i-Budowa-Maszyn-I-stopien-stacjonarne

I mechatronika na PW; http://www.simr.pw.edu.pl/Strona-glowna-wydzialu-SiMR/Studia/Kierunki-studiow-i-specjalnosci/Mechatronika-I-stopien-stacjonarne

Plany są mocno podobne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnice były niewielkie, bo z 1. stopnia miałem specjalność (siłownie okrętowe), na której nawet tematy wielu prac dyplomowych pokrywają się z tymi na energetyce (maszyny przepływowe), a na 2. turbiny, więc też jak najbardziej typowo mechaniczna. Sama energetyka jest w zależności od wydziału albo kalką specjalności z MiBM (energetyka cieplna, maszyny przepływowe, napędy turbinowe, chłodnictwo i klimatyzacja) albo z elektrotechniki (elektroenergetyka, energoelektronika). Kierunek trzeba oceniać tylko przez pryzmat wydziału, stopień trudności jest porównywalny, ale dostępne specjalności różnie leżą różnym ludziom. W tym rzecz.

Na 2. stopniu można studiować inny kierunek, ale tylko pokrewny. Po MiBM na pewno nie wezmą Cię na elektrotechnikę, ale energetyka (tylko wydziały mechaniczne i pokrewne) stoi otworem, a mechatronika po nadrobieniu pewnych różnic programowych. Niestety, nie znam nikogo z tego ostatniego kierunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze takie pytanko bym miał czy w razie potrzeby drugi stopień studiów mogę zrobić na innej uczelni niż na której robiłem pierwszy stopień? I czy z MiBM w razie potrzeby po pierwszym SEMESTRZE mógł bym się przenieść na inną uczelnię też na MiBM?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





  • Wypowiedzi z ostatnich 10 dni

    • Jeśli przykładasz dużą wagę do codziennej stylizacji i lubisz zawsze czuć się piękna, z pewnością wiesz, że perfumy są nieodłączonym elementem dnia. Należy dobierać je jednak do okoliczności, pH skóry, a nawet pory roku.
    • Hugo Boss Energise z pewnością można opisać jako energetyczne i pobudzające – takie jak nadchodząca pora roku. Zapach jest trwały i silny, utrzymuje się na ciele przez cały dzień, a na odzieży nawet do kilku dni. Stanowi połączenie drzewa cytrusowego, mandarynki, kardamonu i kolendry.
    • Witajcie,  ostatnio rozważam studiowanie dietetyki na mgr bo Polskie Towarzystwo Dietetyków składa ustawę o regulacji zawodu dietetyka jako medycznego więc bardzo możliwe, że w najbliższej przyszłości osoby po dietetyce otrzymają Prawo Wykonywania Zawodu więc automatycznie będą miału uregulowaną pensję i pozycję z własnym samorządem jak lekarze, pielęgniarki czy farmaceuci.  Osobiście interesuje się dietetyką i rozważam robienie studiów magisterskich niestacjonarnie, tylko mam wątpliwości, czy to ma sens skoro ciągle słyszy się, że perspektywy nie są dobre ponieważ bardzo dużo absolwentów dietetyki jest obecnych na rynku pracy przez co wysoka konkurencja jest.  Mam też opcję wyjazdu za granicę i chętnie z niej skorzystałbym tylko waham się, ponieważ nie wiem, czy całe życie chciałbym mieszkać w innym kraju i dlatego rozważam tą dietetykę jako taką alternatywę, gdy za kilka lat chciałbym wrócić i wiem, że gdy ten kierunek zostanie uregulowany to raczej już nie będzie szansy na robienie magisterski bez licencjata z tego kierunku a nawet może stać się 5-letnia.  Co o tym sądzicie, czy według Was warto inwestować kolejne 2 lata czy lepiej postawić wszystko na 1 kartę i wyjechać?  
    • Holandia, kraj tulipanów, malowniczych kanałów i rowerów, jest jednym z najbardziej fascynujących miejsc na mapie Europy. Dla wielu z nas marzenie o zwiedzeniu Amsterdamu czy urokliwych wiosek jest jak spełnienie marzeń. Jeśli również masz tę wyjątkową okazję, zastanawiasz się pewnie nad wyborem środka transportu.
  • Najpopularniejsze tematy na forum

×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.