Welcome to Forum.Studia.net

Witamy na Forum.Studia.net, jedynym miejscu w internecie, w którym znajdziesz wszystkie, niezbędne informacje oraz ciekawe poradniki na temat matury, kierunków studiów oraz pracy i kariery zawodowej.

Jeśli chcesz brać czynny udział w ciekawych dyskusjach, to zachęcamy do rejestracji!

HerOfOlympus

Studia po technikum mechatronicznym

Witam.
Skończyłem w tym roku technikum mechatroniczne i teraz mam problem z wyborem kierunku studiów.
Chciałbym pójść na kierunek Automatyka Robotyka, lubiłem zawsze programowanie sterowników PLC i raczej właśnie w tym kierunku ewentualnie elektronika. Jednak od zawsze interesowałem się komputerami i informatyką, nawet zastanawiałem się właśnie czy iść na informatykę czy mechatronikę i mam dylemat czy nie pójść właśnie na informatykę, z drugiej strony zmiana zawodu też jest głupim pomysłem. W moim przypadku jeżeli chodzi o uczelnie to w grę wchodzą praktycznie tylko Politechnika Poznańska i Wrocławska z czego nawet nie potrafię się zdecydować która z nich, mam jakiś pociąg do Poznania jako miasta i bardzo bym chciał w nim kiedyś mieszkać. Kolejnym problemem jaki istnieje w mojej głowie to czy mają to być studnia dzienne czy zaoczne. Mam przecież zawód, który mimo wszystko dość lubię i nie męczy mnie, ale nadal nie jestem pewien czy to jest na pewno to co chciałbym robić w życiu. Z góry dziękuję za wszelkie rady z waszej strony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tak naprawdę Twój wybór. Nikt Ci drogi nie wybierze. Oba kierunki bardzo ciekawe i oba dają duże możliwości rozwoju.

Tak samo jak miasta, zarówno Wrocław jak i Poznań to świetne miasta do życia i studiowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dość wymagające kierunki, na studiach dziennych będziesz miał czas, żeby po prostu zająć się nauką. Studia zaoczne potrafią być męką, bo człowiek pada po robocie na twarz, a tu powinien jeszcze się pouczyć i nawet nie można wyspać się w weekend. Poza tym studia dzienne są fajniejsze towarzysko. ;) Co do wyboru miasta, to oba są dobre pod względem rynku pracy, więc możesz wybierać po prostu po upodobaniach. Co zaś do kierunku, to dla takich typowych programistów po informatyce pracy jest na pewno w Polsce więcej i często można to robić w zaciszu swojego domu. Można z tego wygodnie żyć. Ofert dla programistów PLC jest mniej i do tego często wiąże się to z jeżdżeniem, bo sterowniki trzeba przecież przetestować na obiekcie. Ale z drugiej strony programowanie PLC to dopiero taki początek i takie drzwi, które -- jeśli oczywiście chcesz się uczyć -- mogą wpuścić Cię do pracy w przemyśle za naprawdę dobrą kasę. Jeśli osobiście mogę Ci coś poradzić, to jeśli chcesz pracować jako programista PLC, to bez biegłego angielskiego się nie obędzie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łącząc studia zaoczne z pracą w zawodzie będziesz w dużo lepszej sytuacji niż absolwenci studiów dziennych. Doświadczenie jest opłacane lepiej od samego wykształcenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiele osób na tym wygrywa. Fakt że czas studiów jest wówczas bardzo trudny. Pogodzić studia i pracę jest trudno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Wypowiedzi z ostatnich 10 dni

    • Nie za dużo "poprawny " mi mówi, rozumiem że w przypadku elektrotechniki czy automatyki i robotyki można stwierdzić podobieństwo ale co z takimi branżami jak budownictwo czy Inżynieria naftowa i gazowicza.
    • Niektóre uczelnie mają analizę danych na pierwszym stopniu. 
    • To prawda, że wysokie progi nie zawsze są dowodem przydatności kierunku. (Jak szłam na dziennikarstwo, było 14 osób na miejsce ). Ale FiR to dobry kierunek, absolwenci są poszukiwani, a do tego Ci się podoba. Nie ma sensu kombinować z czymś, co tak naprawdę Cię nie kręci i się pewnie do niczego nie przyda. Lepiej poświęć ten czas na dodatkowe kursy językowe, to Ci bardziej zaprocentuje w przyszłej pracy zawodowej. Czy dzienne czy zaoczne to zależy od wielu czynników. Po pierwsze, czy ten kierunek da upchnąć w zajęciach weekendowy bez dużych strat w programie. Po drugie, na ile da się pracować w zawodzie jako student. W niektórych zawodach się da, w innych raczej niewiele zwojujesz, a pracować w sklepie, jak Cię kasa nie ciśnie, jest bez sensu. 
    • Witam wszystkich, Mam prośbę czy mógłby napisać ktoś jakie kierunek studiować na I stopniu, żeby studiować na II stopniu analiza danych ? Pozdrawiam
  • Najpopularniejsze tematy na forum