Skocz do zawartości
przemek751

Elektrotechnika lub AiR na PW

Rekomendowane odpowiedzi

Swoje pytanie kieruje głównie do studentów Politechniki Warszawskiej. Mianowicie zastanawiam się nad Elektrotechnika lub Automatyką i RObotyką na wydziale elektrycznym. Elektrotechnika kusi mnie tym, że jest wiele specjalności do wyboru, natomiast automatyka,sądząc po progu, wyższym poziomem. Powierzchownie przeanalizowałem przedmioty i wydaje mi się, że za wiele się nie róznią. Sądzicie, że ktory kierunek jest lepszy, ew. bardziej przydatny. Wiele osob mowi ze elektrotechnika jest dosc przestarzała. Chętnie poznam opinie innych osób. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Studiowałem elektrotechnikę na PW przez 2 lata. Zależy czym się kierujesz przy wyborze studiów. Jeśli naprawdę elektrotechnika Cię kręci (ale tak naprawdę!), bądź jesteś po technikum, to moga być to studia dla Ciebie. Natomiast jeśli oczekujesz, że zainteresujesz się kierunkiem na studiach, to szczerze wątpię, że spodobają Ci się. Tym bardziej na jakieś wysokie zarobki (szczególnie uwzględniając poziom trudności studiów) nie liczyłbym.

Jeśli chodzi o program studiów, uczelnia trochę żyje przeświadczeniem, że jak są w Warszawie, to kierunek jest najlepszy i w ogóle. Niestety rzeczywistość jest trochę inna. Nieraz jest wiele przedmiotów na jednym semestrze w małej liczbie godzin, z czego nie wynika tak naprawdę nic. Żałuję tylko, że nie mogłem poznać dokładnie zajęć z elektrotechniki na innych uczelniach, ale na PW jest po prostu od groma teorii, często niezrozumiałej dla studentów, uczących się potem na wejściówki odpowiedzi na przykładowe pytania na pamięć. Laboratoria na tym kierunku w 90% nie uczą niczego, więc jeśli sam z własnej inicjatywy nie zaczniesz czegoś robić w tym kierunku, to wiedza będzie naprawdę niewielka. 

Plusem jest na pewno to, że jest mnogość specjalizacji i to tak różnorodnych. Niestety mi nie było dane już do niej dojść (wchodzi dopiero na 6 semestrze), niestety aż 4 semestrów potrzebowałem na zrozumienie, że nie lubię tego ani trochę, także... są to studia dla tych, co mają powołanie :)

Na AiR-ze przypuszczam że będzie podobnie, a nawet na elektrotechnice jest nie tak mało zajęć z automatyki, a potem na specjalizacji możesz jeszcze bardziej się przybliżyć automatyce. Natomiast wchodzi teraz jakaś reforma, żeby na danej uczelni nie było powielonego danego kierunku. Także nie wiem, czy automatyka jeszcze będzie na wydziale elektrycznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będąc na dniach otwartych przekonywali mnie, że kierunek jest coraz nowczesniejszy. Przegladałem jeszcze raz plany studiów i wydaje mi się że na elektrotechnice jest duzo przedmiotów ale krótko, natomiast na automatyce wszystko jest ukierunkowane na jedno i chyba jednak automatyka. Trudna decyzja... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak ta elektrotechnika ma być nowocześniejsza, jak w większości prowadzący przedmioty powinni być już na emeryturze... i to trafna uwaga, że jest tam naprawdę sporo przedmiotów w małej liczbie godzin, niestety wiele z tego nie wynika. Jedyną zmianą na "plus" jest nowa specjalizacja - systemy wbudowane, która wystartowała po tym, jak nie było chętnych na systemy informacyjno-pomiarowe, jednakże specka i tak wchodzi dopiero na 6 semestrze.

Pytanie przede wszystkim - co Cię interesuje? Z jakich powodów rozważasz elektrotechnikę/automatykę? Ja poszedłem na elektrotechnikę bardziej z fascynacji niż zainteresowań, i źle na tym skończyłem niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, polerst napisał:

Nie wiem jak ta elektrotechnika ma być nowocześniejsza, jak w większości prowadzący przedmioty powinni być już na emeryturze...

Jak wiekszosc prowadzacych na kierunkach technicznych.

Mysle ze kazdy z nas inaczej podchodzi do studiow. Jedni maja duze wymagania co do kierunku i mysla ze ich naucza niezwyklych rzeczy po ktorych beda zarabiac kokosy. Nie warto patrzec na specjalizacje bo na pierwszym roku to w sumie mala czastka tego czego sie bedziecie uczyc ogolnie. 

Dawniej absolwent elektrotechniki kojarzyl sie z tym co "zarzadza pradem" teraz ten kierunek idzie w kierunku automatyzacji co uwazam za dobry krok. Mysle ze warto ale przemysl to jeszcze raz bo mozesz sie rozczarowac jak moj kolega informatyka ;)

PS. @polerst na jaki kierunek poszedles po nieudanych czasach na elektrotechnice? ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś słyszałem powiedzenie, że "dobrym elektronikiem zostaje się na koniec życia" - coś w tym jest, bo w sumie takie kierunki jak elektronika i elektrotechnika wręcz słyną ze starych kadr, niespotykanych jednak na informatyce czy nawet innych kierunkach technicznych, z tego co wiem od swoich rówieśników z PW - na elektrotechnice nikogo nie dziwi np. 87-latek uwalający połowę studentów na egzaminie ;) i z tego co wiem od swoich znajomych, którzy tam zostali, to po wyborze specki znacznie bardziej im się ten kierunek podoba... ale wcześniej trzeba wytrzymać psychicznie te 5 semestrow.

Aktualnie jestem na ekonomii ogólnej UW, dopiero na 2 roku wybiera się kierunek, mam nadzieję, że się dostanę tam, gdzie chcę, a jak nie... to jeszcze nie wiem, czy wybiorę po prostu inny kierunek, czy może przeniosę się na inną uczelnię na 2 rok :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc, nie słyszałem wielu pozytywnych opinii o kierunku od elektrotechników na PW i "profesorków" jest sporo na polibudach. To jednak styl życia i inne podejście "nauczania", bez względu czy to Warszawa, Łódź czy Wrocław (bo z tych polibud słyszałem właśnie takie opinie), zupełnie inne podejście niż na uniwerkach. 

Natomiast co do nowoczesności - nie wiem na jakiej podstawie to jest wzięte, skoro na PW na elektrotechnice prawdopodobnie nadal bardzo spora część to prowadzący już na emeryturze, pomijając już kwestię nowoczesności sprzętu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.