Skocz do zawartości
Domi

Filologia rosyjska

Rekomendowane odpowiedzi

To super kierunek! Początkowo byłam przekonana, że wybiorę się na polonistykę, jednakże poznawanie innych języków jest chyba jeszcze bardziej interesujące, dlatego też złożę papiery również na filologię rosyjską na Uniwersytecie Wrocławskim. Kierunek ten jest dla mnie fascynujący, zważywszy na to, że interesuje mnie kultura Rosji jak i język rosyjski. Języka uczyłam się przez trzy lata w liceum, jednak wiem, że można zacząć od podstaw. Kierunek ten jest dostępny na wielu uczelniach, dlatego też bardzo go polecam, szczególnie miłośnikom kultury słowiańskiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że można zacząć samodzielnie. Jeśli tylko są chęci, to wszystko można osiągnąć. Wszystko zasługa ambicji. :)

Studia z pewnością są ciekawe, jak sam język rosyjski. Nie ma co się przejmować cyrylicą, początkowo może sprawiać kłopot (pamiętam, jak wiązało się to praktycznie z rozszyfrowywaniem na bieżąco :D ). Wszystkie języki słowiańskie są niezwykłe i (czym nie wszystkie języki świata mogą się pochwalić) śpiewne. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby opanować cyrlicę i czytać biegle potrzebowałam roku, jednakże nadal niektóre wyrazy sprawiają mi trudność.  Jeśli ktoś chce samodzielnie zacząć naukę, polecam obejrzenie jakichś filmów po rosyjsku, dostępnych nawet na YooTube i osłuchanie się z akcentem, który w tym języku jest wyjątkowo ważny. Nawet, gdy nie znam jakiegoś słowa, a wypowiem je z rosyjskim akcentem, często trafiam :) To jest super w tym języku. Inną ciekawostką są słowa, które wydaje nam się znamy, a znaczą one całkowicie coś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Małgośka

Aby opanować cyrlicę i czytać biegle potrzebowałam roku, jednakże nadal niektóre wyrazy sprawiają mi trudność.  Jeśli ktoś chce samodzielnie zacząć naukę, polecam obejrzenie jakichś filmów po rosyjsku, dostępnych nawet na YooTube i osłuchanie się z akcentem, który w tym języku jest wyjątkowo ważny. Nawet, gdy nie znam jakiegoś słowa, a wypowiem je z rosyjskim akcentem, często trafiam :) To jest super w tym języku. Inną ciekawostką są słowa, które wydaje nam się znamy, a znaczą one całkowicie coś innego.

Cześć, napisałaś że właśnie wybierasz się na filologię rosyjską. Ja też jestem na etapie wyboru, chociaż jeden licencjat już mam, ale nietrafiony. Nie wiem czy wybrać filologię, czy może rosjoznawstwo, które jest chyba trochę bardziej bogate tematycznie. Liczę na pomoc w decyzji - zapraszam do wątku "Rosjoznawstwo" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaką uczelnię wybrałaś, jeśli mogę wiedzieć? Ja składałam papiery do Uczelnie we Wrocławiu, bo wydaje mi się, że tylko tutaj mam sznasę, gdyż zdawałam w tym roku maturę- niestety na poziomie podstawowym z języka ros.

Gdybym sama miała wybierać i miałabym więcej możliwości, wybrałabym chyba Rosjoznawstwo na UJ, gdyż samego języka można nauczyć się samodzielnie, a jak już wspomniałaś rosjoznawstwo wydaje się być bogatsze tematycznie, co widać po planach zajęć na tych kierunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Małgośka

A jaką uczelnię wybrałaś, jeśli mogę wiedzieć? Ja składałam papiery do Wrocławia, bo wydaje mi się, że tylko tutaj mam sznasę, gdyż zdawałam w tym roku maturę- niestety na poziomie podstawowym z języka ros.

Gdybym sama miała wybierać i miałabym więcej możliwości, wybrałabym chyba Rosjoznawstwo na UJ, gdyż samego języka można nauczyć się samodzielnie, a jak już wspomniałaś rosjoznawstwo wydaje się być bogatsze tematycznie, co widać po planach zajęć na tych kierunkach.

Myślę o Gdańsku, mam bliżej. Chciałam w poznan.studia.net, ale tam chyba nie ma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złożyłaś już może papiery? Jakieś wyniki rekrutacji? Gdzie się w końcu wybierasz? :)

Ja dostałam się na Uniwersytet Wrocławski na filologię rosyjską właśnie.

 

Tak patrzę, może warto napisać coś więcej o moim kierunku?

  • Nazwa kierunku: Filologia rosyjska (dziennie)

  • Skąd wziął się pomysł i dlaczego właśnie ten kierunek/ te kierunki?

Języka rosyjskiego zaczęłam się uczyć w liceum. Wybór języka obcego był przypadkowy. Chciałam być w klasie z osobami, które znałam i tak trafiłam do klasy o profilu ros.+ang. Godzinowo wyglądało to tak, iż miałam 4h języka ros. tygodniowo oraz 2h języka angielskiego. Nigdy nie miałam ,,daru do języków". Tak mi powtarzano od najmłodszych lat. Zmieniło się to po pierwszej czytance z rosyjskiego. Pani prowadząca zajęcia stwierdziła, że mam bardzo ładny wschodni akcent i powinnam przyłożyć się do jej przedmiotu, a naprawdę mogę osiągnąć sukces. Ochoty do nauki nie miałam wiele, ale i tak wyróżniałam się na tle klasy. Jeździłam na konkursy, olimpiadę. W końcu zdawałam maturę, niestety tylko na poziomie podstawowym... mój wynik, to 96%. Niezbyt zadawalający jak na podstawy, jednakże nie mogłam się niczego innego spodziewać. Nigdy nie byłam mocna z gramatyki, straciłam więc punkt w wypracowaniu oraz punkt w sluchance, zdarza się.

Miałam wybrać polonistykę, do której przygotowywałam się przez trzy lata, jednakże zrezygnowałam. Powodem rezygnacji była opinia o tym kierunku oraz ilość miejsc. Filologia polska jest zdecydowanie bardziej popularna, pomyślałam więc, że zapewne będzie gorzej z pracą. Tym bardziej, że to kierunek typowo nauczycielski, po filologii rosyjskiej chyba większość stawia na specjalizację z tłumaczeń.

  • Dlaczego uważasz to za dobry wybór?

Myślę, że filologia jest dla mnie odpowiednia, ponieważ będę mogła po niej uczyć w szkole oraz w końcu poznam jakiś obcy język na dość wysokim poziomie. Zdaję sobie sprawę, że filologia, to nie kurs językowy, jednak czegoś na pewno się nauczę ;) Patrząc szerzej można powiedzieć, że nie powinno być tak ciężko z pracą. Otwiera się rynek wschodni. Do naszego kraju dociera także więcej wieści od naszych wschodnich sąsiadów. Zawsze wyjściem awarynym może być praca w redakcji i zajmowanie się stosunkami zagranicznymi.

  • Jakie są perspektywy absolwenta tego kierunku/ tych kierunków? o tym w następnym poście. Chciałabym podać większą ilość możliwości, dlatego potrzebuję trochę czasu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, jestem Magda i w tym roku rozpoczynam studia filologiczne. Mój wybór padł na język rosyjski, z którym wcześniej nie miałam  do czynienia. Dlaczego wybrałam akurat ten kierunek? Na początku nie był to kierunek moich marzeń, gdyż chciałam studiować filologię polską ze specjalizacją dziennikarsko-publicystyczną. Bardzo pasjonuję się literaturą polską. Wszystkich jednak zaskoczyłam swoim wyborem i mimo iż dostałam się na filologię polską wybrałam język rosyjski. Stwierdziłam, że ten oto kierunek może pomóc mi dotrzeć do moich korzeni. Mój dziadek Orest urodził się w Rosji, podobnie jak reszta jego rodzeństwa. Szybko jednak uciekli do Polski, kiedy jego ojciec, Józef Sidor został zamordowany. Nigdy nie było mi dane poznać tej historii, gdyż tak naprawdę byłam zbyt mała, żeby to pojąć, a teraz kiedy chcę się rozwijać i poznawać historię moich przodków, zabrakło mojej prababci, która z pewnością przekazałaby mi wszystkie historie związane z naszym rodem.

 

Ponadto uważam, że jako absolwentka klasy humanistycznej powinnam inwestować w znajomość języków obcych, co otworzy przede mną wiele drzwi. Dzięki znajomości języka rosyjskiego będę mogła wybrać się do Rosji, poznać kraj moich przodków i porozumiewać się swobodnie z mieszkańcami tego państwa. Kierunek ten jest niezwykle interesujący również ze względów gospodarczych, ponieważ Rosja jest uważana za jeden z najszybciej rosnących rynków na świecie, dlatego warto się nią zainteresować. W przyszłości planuję pracę w firmach powiązanych z tym właśnie rynkiem, tłumaczenie tekstów biznesowych lub nawet literackich, bo odpowiadałoby moim zainteresowaniom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.