Skocz do zawartości
heizenberg98

Duzy wiek rozpoczecia studiów w Polsce

Rekomendowane odpowiedzi

Nie denerwuje Was to ze my zaczynamy studia w wieku 19-20 lat podczas gsy wiekszosc przyjezdzajacych od nas obcokrajowcow zaczyna w okresie 17 lat i w nastepstwie koncza oni studia wyzsze w wieku 22 lat... 

To jest chore... Nie mowiac juz o sposobie pozyskiwania obcokrajowcow (szczegolnie ukraincow) i korzysciami z tymi zwiazanymi dla nich. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego, że oni płacą sami za siebie. 

Okres pójścia na studia jest ściśle związany z systemem edukacji. W Polsce była wielka afera jak obniżono wiek z 7 na 6 lat jeśli chodzi o pójście do 1 klasy. 

W naszym kraju młodzież idąca na studia ma zero świadomości, nie jest wyedukowana w tym jak wybrać swoją przyszłość i nie ma na ten temat żadnej wiedzy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątek nie dotyczy np. bogatych Skandynawów na drogiej anglojęzycznej medycynie, lecz nieznających polskiego Ukraińców z kartą Polaka, którzy masowo zasilają kierunki z niższymi wymaganiami. Tacy nie tylko nie płacą za siebie, ale także dostają bezwarunkowe 900 zł miesięcznego stypendium. Jeśli dodamy do tego nieosiągalny w Polsce prawie zerowy dochód na osobę (czyli akademik i maksymalne stypendium socjalne od ręki), to otrzymamy powód, dla którego rośnie oburzenie polskich studentów. Oczywiście nie można nic z tym zrobić, ale można wybrać taką uczelnię i taki kierunek, gdzie osoby tego pokroju nie przejdą rekrutacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.03.2018 o 16:08, Gutek napisał:

Wątek nie dotyczy np. bogatych Skandynawów na drogiej anglojęzycznej medycynie, lecz nieznających polskiego Ukraińców z kartą Polaka, którzy masowo zasilają kierunki z niższymi wymaganiami. Tacy nie tylko nie płacą za siebie, ale także dostają bezwarunkowe 900 zł miesięcznego stypendium. Jeśli dodamy do tego nieosiągalny w Polsce prawie zerowy dochód na osobę (czyli akademik i maksymalne stypendium socjalne od ręki), to otrzymamy powód, dla którego rośnie oburzenie polskich studentów. Oczywiście nie można nic z tym zrobić, ale można wybrać taką uczelnię i taki kierunek, gdzie osoby tego pokroju nie przejdą rekrutacji.

Czy na AGH w Krakowie sa ukraincy??? Mam nadzieje ze nie bo jak tak, to nie wiem czy warto tam isc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to co? To wielki minus. Ja chcialbym mieszkac w akademiku, a mi jeszcze przydziela jakiegos ukranca! i potem nie wiadomo, moze mnie pobic, okrasc, juz pomijajac trudnosci z dogadaniem sie. Slyszlaem tez ze ukraincy to straszne brudasy, do tego sporo z nich jak nie wiekszosc to banderowcy, ktorzy darza polakow nienawiscia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty nawet nie wiesz co mówisz. Studenci z Ukrainy sami muszą płacić za studia dlatego są atrakcyjni dla uczelni. 

Widzisz różnice?

Chciałbyś żeby ktoś w Niemczech traktował tak polskich studentów? A co powiesz o polskiej emigracji gdzie Brytyjczycy utrzymują z podatków Polaków? Trochę hipokryzja. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

harwog, czy są to pytaj studentów AGH. Generalnie na lepszych uczelniach cudzoziemcy (i to nie z Ukrainy) studiują na płatnych kierunkach anglojęzycznych. Na tych prowadzonych w języku polskim trudno ich uświadczyć, bo wysoko postawiona poprzeczka i brak znajomości polskiego skutecznie zamykają drogę.

Łukasz, Ukraina nie należy do UE ani EOG, więc nie jesteśmy zobowiązani traktować jej obywateli na równi ze swoimi. W świetle prawa są oni dla nas tak samo obcy jak np. mieszkańcy Zimbabwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie AGH pisz ze jakies 700 obcokrajowcow na 30 tysiecy, niby nie tak duzo. No trudno jakos trzeba bedzie jakos przezyc.Ja generalnie nic nie mam do obcokrajowcow, moga nawet byc murzyni, ale za ukraicami szczegolnie nie przepadam, slyszalem duzo roznych negatywnych opini, do tego mamy zaszlosci historyczne i osobiscie po prostu sie ich obawiam.

PS. Sory za blad ale mam dysleksje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na każdej większej uczelni spotka się sporo Ukraińców, jedni mówią gorzej po polsku, inni płynnie, nie wiem w czym problem, naprawdę, nawet mam zajęcia na studiach polskojęzycznych z prowadzącą z Ukrainy. Pomijając to, że czasem jakieś słówko "inaczej" wypowie, to nie mam żadnych zastrzeżeń, trochę to przykre, jak niektórzy traktują kogoś gorzej ze względu na miejsce urodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że sprowadzenie kogoś do roli "gorszego" trywializuję całą dyskusję. Przeciętny człowiek nie dzieli ludzi na "lepszych" i "gorszych". Nie to i nie jakieś ideologie stoją za obawami, lecz... kwestie czysto materialne. Bogaci Chińczycy, Hindusi, Arabowie czy Skandynawowie na płatnych studiach anglojęzycznych nie wzbudzają obaw przeciętnego polskiego studenta, bo żyją w zupełnie innej - całkowicie odseparowanej - rzeczywistości. Nie stanowią konkurencji w dostępie do limitowanych miejsc na bezpłatnych studiach, pomocy materialnej itp. Natomiast dosyć często nie da się tego powiedzieć o przybyszach z Ukrainy. Wtedy pojawia się frustracja, że dana osoba i jej rodzina od lat płacą podatki na kogoś, kto dopiero przyjechał i dosłownie żyje na cudzy koszt...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Gutek napisał:

Myślę, że sprowadzenie kogoś do roli "gorszego" trywializuję całą dyskusję. Przeciętny człowiek nie dzieli ludzi na "lepszych" i "gorszych". Nie to i nie jakieś ideologie stoją za obawami, lecz... kwestie czysto materialne. Bogaci Chińczycy, Hindusi, Arabowie czy Skandynawowie na płatnych studiach anglojęzycznych nie wzbudzają obaw przeciętnego polskiego studenta, bo żyją w zupełnie innej - całkowicie odseparowanej - rzeczywistości. Nie stanowią konkurencji w dostępie do limitowanych miejsc na bezpłatnych studiach, pomocy materialnej itp. Natomiast dosyć często nie da się tego powiedzieć o przybyszach z Ukrainy. Wtedy pojawia się frustracja, że dana osoba i jej rodzina od lat płacą podatki na kogoś, kto dopiero przyjechał i dosłownie żyje na cudzy koszt...

A jak to się ma do Polaków w Niemczech czy na Wyspach, którzy tylko biorą socjalne? Teraz już tak nie ale 10 lat temu to było nagminne. Rodzina w Polsce a gość bierze socjalne na dzieci, później jak go na tym złapią to ucieka do kraju i rejestruje się jako bezrobotny i udaje że nie ma jak oddać. Po latach dług jest umorzony 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja dotyczy spraw polsko-ukraińskich, a nie wewnątrz-unijnych. Zresztą miarka na Zachodzie też potrafi się przebrać, o czym świadczy nadchodzący Brexit. Brytyjczycy w końcu zbuntowali się przeciwko temu, że płacą podatki latami, a przybyli dopiero Polacy, Rumuni itp. dostają to, czego oni nie mogą się doczekać.

Wracając do tematu - Polacy studiujący na Ukrainie (głównie medycynę) nie zawdzięczają niczego tamtejszym podatnikom. Bez wyjątków płacą za naukę, nie korzystają z pomocy materialnej, a lokum wynajmują na wolnym rynku. Znajdują się na miejscu Skandynawów w Polsce, a nie Ukraińców, czyli rachunki nie są wyrównane. Trudno przewidzieć dalszy rozwój wydarzeń, ale jeżeli nie unormują tego, to za ileś lat może być gorąco. Na przykład, gdy częste będą sytuacje, w których niezamożny Polak nie może podjąć studiów, bo akademiki przyznano Ukraińcom, a nie stać go na wynajem kwatery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.