Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

 

Dzień dobry,

 

Jestem niepewny swojej przyszłej ścieżki edukacyjno-zawodowej. Dlatego mam nadzieję, że ktoś mi dobrze doradzi. W celu umożliwienia pomocy mi przybliżę moją obecną sytuację.

Jestem absolwentem liceum ze zdaną maturą. Z powodu braku zdecydowania co do dalszej edukacji nie poszedłem na żadne studia, ani nie podjąłem zatrudnienia. Wolny czas spędzam na nauce 3 języków (niemiecki, angielski, chiński - mandaryński) rozważam również w niedalekiej przyszłości rozpoczęcie nauki kolejnych języków (rosyjski lub/i japoński).

Chciałbym w przyszłości pracować firmie handlującej/świadczącej usług/ współpracującej z firmami zagranicznymi, gdzie znajomość języków obcych jest atutem, a czasami jest niezbędną umiejętnością.

Studia:

a) Kierunek ekonomia, międzynarodowe stosunki gospodarcze, administracja itp. - myślałem o tych kierunkach pod względem pracy w biurze, jako osoba obsługująca zagranicznych klientów lub w firmie handlującej z zagranicznymi podmiotami gospodarczymi, ale na tych kierunkach mało jest nauki języków, jedynie zwykły jedno/dwusemestrowy lektorat, w dodatku tylko z jednego języka.

Obawiam się również, że takie studia przygotowują bardzo dobrze teoretycznie natomiast nie jestem pewien co do praktyczności. Wolałbym te umiejętności zdobyć w pracy, a czas zamiast poświęcić na studia (3-5 lat to dużo czasu) zainwestowałbym w naukę języków.

b ) filologie - skupiają się głównie na 1 lub 2 językach, w dodatku jest na nich bardzo dużo zajęć związanych z historią, kulturą, literaturą itp.

Jestem raczej samoukiem, a zamiast uniwersyteckich lektoratów, preferuje kursy językowe, które stricte koncentrują się na nauce języka (w porównaniu do wszystkich wydatków ponoszonych w związku ze studiowaniem, nawet na publicznych uniwersytetach, kursy wychodzą o wiele taniej).

 

Moje główne pytania:

Czy znajomość 3-5 języków obcych przeważy brak wykształcenia ekonomicznego/handlowego?

Czy pracodawcy wymagają wykształcenie “ekonomiczne/handlowe”, czy traktują je tylko jako dodatkową zaletę?

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomość 3-5 języków otwiera CI wiele druk do pracy w działach handlowych - export. Potrzebni są tacy ludzie, tutaj nie będzie potrzebne aż tak wykształcenie ekonomiczne. Wystarczy jakaś filologia. 

Co do studiów ekonomicznych, jeśli interesuje Cię znajomość tylko języka bez historii i kultury kraju, to kierunek ekonomiczny będzie lepszym wyborem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.03.2018 o 16:13, Damian98 napisał:

Właśnie zastanawiam się, czy w ogóle iść na jakieś studia, czy tylko uczyć się "na własną rękę" języków.

Może rozważ studia zaoczne? Według mnie nie warto poświęcać, a w dużej części przypadków tracić 5. lat życia na studia po, których są trudności z znalezieniem pracy i te, na których wiedza zdobyta nie jest nikomu do niczego potrzebna. Jeśli się zdecydujesz na studia to zastanów się czy nie lepiej studiować zaocznie i pracować - zdobywać doświadczenie.

W dniu 6.03.2018 o 15:23, Damian98 napisał:

Chciałbym w przyszłości pracować firmie handlującej/świadczącej usług/ współpracującej z firmami zagranicznymi, gdzie znajomość języków obcych jest atutem, a czasami jest niezbędną umiejętnością.

 

Mając wyższe wykształcenie (na kierunkach, które wymieniłeś raczej sam licencjat na nikim wrażenia nie zrobi) możesz otrzymać wyższą pensję.

W dniu 6.03.2018 o 15:23, Damian98 napisał:

Studia:

a) ekonomia

Według mnie nic konkretnego się nie nauczysz na takich studiach, jedynie sucha teoria. Poza tym rozejrzyj się po mieście, wszędzie są biura rachunkowe, u mnie w mieście co kilkadziesiąt metrów po obu stronach ulicy, wydaje mi się, że wcale tak łatwo nie będzie ze znalezieniem pracy w zawodzie.

W dniu 6.03.2018 o 15:23, Damian98 napisał:

b ) filologie

Studia filologiczne będą wymagane głównie w pracy w oświacie np. szkoły.

Język obcy zawsze Ci się przyda, tylko pytanie czy potrzebujesz do tego studiów? Sam musisz zdecydować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.03.2018 o 16:51, Łukasz napisał:

Studia filologiczne rzadko mają coś wspólnego z pracą w oświacie. Nie można patrzeć tylko przez pryzmat nauczycieli języka angielskiego. Większość absolwentów pracę w firmach w działach eksportu 

Napisałem, że studia filologiczne będą WYMAGANE głównie w pracy w oświacie, a nie, że tylko tam można po nich pracować. 

W dniu 25.03.2018 o 16:51, Łukasz napisał:

Większość absolwentów pracę w firmach w działach eksportu

Do takiej pracy wystarczy znajomość języka, a nie wyższe wykształcenie filologiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.