Skocz do zawartości
Łukasz

Wskazówki dotyczące pisania prac i analizy tekstów

Rekomendowane odpowiedzi

Całe 4 lata liceum nauczycielka z polskiego powtarzała nam że jeśli mamy zrobić sciąge z polskiego to tylko w jednej formie:

wypisać sobie wszystkie lektury, które przerobiliśmy, żeby nic nam nie umknęło podczas pisania.

W starej maturze ważne były żeby zrobić sobie szybki plan pracy o czym chcemy pisać, teraz jest to może mniej ważne bo i prace są krótsze, ale moim zdaniem i tak warto zastanowić się i zrobić sobie mały konspekt - to tylko 5min czasu a później co chwile do tego wracamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jest zrobić konspekt :) z resztą my i tak musimy go oddać nauczycielom do matury. I każdy musi go zrobić,bo wtedy do matury się nie podchodzi z języka polskiego. Ale co do ściągi to chyba lepiej jednak spisać sobie wszystko samemu niż korzystać z opracowań bo teraz jak tak patrze to nie wszystkie mają cały zestaw podstawowych lektur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak :) ja do tej pory go robie przygotowując się do egzaminów. No tak wy musicie go oddawać na ocenę bo wiem jak moja siostra miała w tym roku mature i polonistka sprawdzała i doradzała co zmienić. Dlatego nie martw się no i co do opracowań to masz rację,zwłaszcza do tych starych wydań. I odradzam opracowania bo nic z nich nie wyniesiesz w sumie,bardziej ze swoich notatek i książek szkolnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzadko kiedy używałam opracowań i też twierdzę że nie warto bo przecież tam jest za mało informacji i nic się nie przydaje z tego moim zdaniem. Warto jest czytać jednak całe lektury. I notatki to też trzeba robić na bieżąco jednak bo potem jest ciężko dostać jakiekolwiek informacje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja korzystałam z opracowań, nie które są przygotowane pod pytania problemowe, które często pojawiają się na maturze. Warto trochę pogrzebać w internecie ;) Poza tym czytając 500 stron jakiegoś Potopu, albo innego wybitnego dzieła łatwo coś przeoczyć.

Jeśli chodzi o maturę pisemną to dostaje się punkty za banały, które znasz po przeczytaniu opracowania, kto był kim, kto kogo kochał, pod jakim zaborem była Warszawa, na co chorowali bohaterowie Dżumy itp. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.