Skocz do zawartości
Elisa

Aktorstwo

Rekomendowane odpowiedzi

Od kiedy pamiętam aktorstwo było moim marzeniem. Od przedszkola występowałam, brałam udział w zajęciach artystycznych, tanecznych, konkursach recytatorskich, kółkach teatralnych. Teraz taką możliwość stwarza mi Uczelnia, która od nowego roku akademickiego uruchamia taki kierunek studiów na Śląsku.

Wyższa Szkoła Techniczna, która mieści się w Katowicach, otwiera w swoim nowym oddziale w Zabrzu oprócz kierunków reżyseria i realizacja obrazu filmowego właśnie kierunek aktorski.

Uczelnia ta jest świetną perspektywą dla wszystkich, którzy są zdolni, mają talent, ale z bliżej nieokreślonych powodów nie dostali się do państwowej szkoły aktorskiej.

Jestem z Katowic, więc dla mnie to jest idealne rozwiązanie. Wraz z grupą przyjaciół pragniemy rozpocząć tutaj studia. Mam nadzieję, że się nie zawiodę, będę mogła tutaj się rozwinąć i tworzyć historię tego miejsca. A w przyszłości inni o mnie usłyszą.

Elisa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Życzę powodzenia, a jak wygląda etap rekrutacji na takie studia? Bo chyba nie konkurs świadectw :-)

Jeżeli chodzi o rekrutację to informacje dość wyczerpujące są na stronie www.wst.pl,,,,,ale chętnie Ci skopiuję :-)

Rekrutacja dla kierunków: Aktorstwo

Złożenie podania o przyjęcie na studia

Pozytywne przejście egzaminu

Nie obowiązuje punktacja za przedmioty maturalne, jak również nie wymagamy matematyki na świadectwie maturalnym

Respektujemy zarówno stare jak i nowe świadectwa maturalne

Nie ma limitu wieku przy przyjęciu na studia

Egzamin wstępny składa się z dwóch etapów:

Etapu eliminacyjnego i konkursowego. Część eliminacyjna, jest czysto techniczna, mająca charakter selekcyjny, jej zadaniem jest wybranie kandydatów spełniających pewne minimum warsztatowe. Komisja będzie badać wymowę, słuch muzyczny, poczucie rytmu, fizyczną sprawność, a także interpretację fragmentu prozy, wiersza i piosenki. W etapie drugim każdy z uczestników otrzymuje punkty za wykonanie określonych działań. Ta część egzaminu ma charakter praktyczny i warsztatowy. Tu także będzie bandany słuch muzyczny, poczucie rytmu, sprawność fizyczna, jakkolwiek najważniejszym elementem tego przesłuchania będzie mówienie wiersza, prozy i monologu. W skład egzaminu wchodzi też stworzenie etiudy na zadany przez komisję temat. Etiuda aktorska jest rozumiana jako odtworzenie pewnych zachowań emocjonalnych wynikających ze zdarzenia. Etap drugi, to także punktowany egzamin teoretyczny, mający charakter rozmowy o współczesnej kulturze teatralnej i filmowej.

Aby przystąpić do egzaminu praktycznego należy przygotować niezbędne minimum:

Wiersz współczesny

Wiersz z okresu XX-lecia międzywojennego

Wiersz klasyczny

Prozę współczesną (napisaną po 1945 roku)

Prozę klasyczną (do 1945 roku)

Monolog

Piosenkę ludową (wykonywaną a’capella)

Wszystkie utwory powinny być bardzo dobrze opanowane pamięciowo. Kandydat powinien mieć przy sobie teczkę z wydrukowanymi utworami.

Znajomość kroków tanecznych nie będzie wymagana. Jakkolwiek w trakcie egzaminu z tańca kandydat będzie musiał powtórzyć taneczne pas za egzaminatorem.

Laureaci i finaliści olimpiad nie są zwolnieni z egzaminacyjnej rozmowy o współczesnej kulturze.

Etap I - Komisja punktuje:

Warunki sceniczne

Wymowę

Słuch

Głos

Interpretację prozy

Interpretację wiersza

Etap II - Punktacja obejmuje:

Mówienie prozą

Mówienie wierszem

Monolog

Elementarne zadanie aktorskie

Scena przed kamerą

Za powyższe kandydat może otrzymać 0-10 punktów

Taniec i rytmika

Piosenka

Przygotowanie fizyczne

Rozmowa kwalifikacyjna

Za powyższe kandydat może otrzymać 0-5 punktów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wyczytałam, że na Aktorstwie studenci zdobywają także wiedzę językową, pozwalającą na karierę międzynarodową.

Studia trwają 9 semestrów, a więc są to studia jednolite. Chciałam zapytać autorkę tematu, gdzie widzi siebie po takich studiach? W teatrze, na planie filmowym, a może w telewizji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wyczytałam, że na Aktorstwie studenci zdobywają także wiedzę językową, pozwalającą na karierę międzynarodową.

Studia trwają 9 semestrów, a więc są to studia jednolite. Chciałam zapytać autorkę tematu, gdzie widzi siebie po takich studiach? W teatrze, na planie filmowym, a może w telewizji?

Nie myśl że studia aktorskie to tylko występy jak to bywa w teatrze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli uważacie, że samo aktorstwo to za mało to w Gdański powstał kierunek Podyplomówki z zarządzania Instytucjami Artystycznymi gdzie jedna ze specjalizacji to właśnie aktorstwo i kierunek prowadzony jest przy współpracy z teatrem. Daje to duże możliwości rozwoju aktorskiego, a jeśli tak się nie uda to nie ma się pustego papierka bo zawsze samo Podyplomówki z zarządzania instytucjami artystycznymi to już dobry zawód. Przyjmując, że w trakcie studiów okazuje się, że na aktora nie ma się predyspozycji a chce się brać udział w pracy teatru, czy innej instytucji to zawsze jest ścieżka kariery związana z pracą w takiej instytucji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani! WAŻNE! 
Zapraszam wszystkich zdających do szkół teatralnych do uczestnictwa w krótkim wywiadzie (10 krótkich pytań zamkniętych)! Piszę pracę licencjacką na temat osób zdających do szkół aktorskich pod kątem socjologicznym. Bardzo chcę, żeby jak najwięcej osób się zaangażowało, gdyż są to pierwsze takie badania, a ja strasznie się cieszę, że jestem ich autorką!

Pozdrawiam Wam, Paulina Koniarska 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś szuka studiów aktorskich to polecam AMA Filmoznawstwo -studia School w Krakowie. Co prawda są to studia płatne, ponieważ i szkoła jest prywatna, ale naprawdę warto. Zajęcia prowadzone są przez wielu cenionych aktorów i reżyserów, przez co zawsze się coś dzieje i nie ma mowy o nudzie. Wiem co mówię, bo w tamtym roku skończyłam naukę na tym kierunku :) 

Wszystkie informacje powinniście znaleźć na stronie szkoły akademiamultiart.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o rekrutację to informacje dość wyczerpujące są na stronie www.wst.pl,,,,,ale chętnie Ci skopiuję :-)

Rekrutacja dla kierunków: Aktorstwo

Złożenie podania o przyjęcie na studia

Pozytywne przejście egzaminu

Nie obowiązuje punktacja za przedmioty maturalne, jak również nie wymagamy matematyki na świadectwie maturalnym

Respektujemy zarówno stare jak i nowe świadectwa maturalne

Nie ma limitu wieku przy przyjęciu na studia

Egzamin wstępny składa się z dwóch etapów:

Etapu eliminacyjnego i konkursowego. Część eliminacyjna, jest czysto techniczna, mająca charakter selekcyjny, jej zadaniem jest wybranie kandydatów spełniających pewne minimum warsztatowe. Komisja będzie badać wymowę, słuch muzyczny, poczucie rytmu, fizyczną sprawność, a także interpretację fragmentu prozy, wiersza i piosenki. W etapie drugim każdy z uczestników otrzymuje punkty za wykonanie określonych działań. Ta część egzaminu ma charakter praktyczny i warsztatowy. Tu także będzie bandany słuch muzyczny, poczucie rytmu, sprawność fizyczna, jakkolwiek najważniejszym elementem tego przesłuchania będzie mówienie wiersza, prozy i monologu. W skład egzaminu wchodzi też stworzenie etiudy na zadany przez komisję temat. Etiuda aktorska jest rozumiana jako odtworzenie pewnych zachowań emocjonalnych wynikających ze zdarzenia. Etap drugi, to także punktowany egzamin teoretyczny, mający charakter rozmowy o współczesnej kulturze teatralnej i filmowej.

Aby przystąpić do egzaminu praktycznego należy przygotować niezbędne minimum:

Wiersz współczesny

Wiersz z okresu XX-lecia międzywojennego

Wiersz klasyczny

Prozę współczesną (napisaną po 1945 roku)

Prozę klasyczną (do 1945 roku)

Monolog

Piosenkę ludową (wykonywaną a’capella)

Wszystkie utwory powinny być bardzo dobrze opanowane pamięciowo. Kandydat powinien mieć przy sobie teczkę z wydrukowanymi utworami.

Znajomość kroków tanecznych nie będzie wymagana. Jakkolwiek w trakcie egzaminu z tańca kandydat będzie musiał powtórzyć taneczne pas za egzaminatorem.

Laureaci i finaliści olimpiad nie są zwolnieni z egzaminacyjnej rozmowy o współczesnej kulturze.

Etap I - Komisja punktuje:

Warunki sceniczne

Wymowę

Słuch

Głos

Interpretację prozy

Interpretację wiersza

Etap II - Punktacja obejmuje:

Mówienie prozą

Mówienie wierszem

Monolog

Elementarne zadanie aktorskie

Scena przed kamerą

Za powyższe kandydat może otrzymać 0-10 punktów

Taniec i rytmika

Piosenka

Przygotowanie fizyczne

Rozmowa kwalifikacyjna

Za powyższe kandydat może otrzymać 0-5 punktów

Nie miałam pojęcia, ze rekrutacja aż tak wygląda, na łatwą mi nie wygląda, tym bardziej trzymam kciuki za zdających !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze się czuję w szkole Machulskich (aktorskamachulskich.pl). Jest fajna, przyjazna atmosfera, nie czuje się takiego wyścigu szczurów jak się spodziewałem, że może być. W międzyczasie chcę wystartować na wstępniak do PWST. Myślę, że lepiej mnie tutaj przygotują do takiego egz niż na jakimś kursie...a w razie wu, jakbym się nie dostał, to nie zostaję z niczym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla tych, którym nie udało się wyjść zwycięsko ze starcia z komisją egzaminacyjną

na Wydziałach Aktorskich państwowych szkół (zwłaszcza PWSFTviT) jest od niedawna

alternatywa w Łodzi, obok łódzkiej "Filmówki" - Aktorskie Studium Filmowe WSSiP:
http://www.wssip.edu.pl/rekrutacja.php?m=3&strona=aktorskie-studium-filmowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.