Skocz do zawartości
student122

Czy to wystarczy na geografie na UW?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Obecnie uczęszczam do 3 klasy liceum ogólnokształcącego na profil matematyczno-geograficzny i rozważam podjęcie studiów na Uniwersytecie Warszawskim na kierunku Geografia. 
Nie wiem jednak, czy zdawane prze zemnie przedmioty maturalne wystarczą. W planach mam zdawanie;
- Matematyka poziom podstawowy
- Angielski      poziom podstawowy
- Angielski      poziom rozszerzony
- Polski          poziom podstawowy
- Geografia    poziom rozszerzony

Z tego co czytałam na stronie UW są to przedmioty wymagane i w teorii powinny zakwalifikować mnie na któreś miejsce listy kandydatów, jednak zgodnie z zasadami rekrutacji istnieje jeszcze przedmiot punktowany do wyboru między innymi angielski, polski, Studia na kierunku chemia, biologia itp. I tu właśnie pojawia się pytanie, czy przedmiotem tym może być na przykład podstawowy angielski, jeżeli w miejscu obowiązkowo zdawanego języka również umieszczę angielski tylko w rozszerzeniu? Czyli czy jakikolwiek przedmiot na dwóch poziomach może zostać kwalifikowany jako przedmiot punktowany jeżeli jest jednocześnie przedmiotem wymaganym? Oraz czy ewentualny brak przedmiotu punktowanego znacząco wpłynie na wynik rekrutacji?

Jestem tu po raz pierwszy więc proszę jeżeli ktokolwiek kto jest na studiach geograficznych czyta ten post niech napisze jak przebiegała jego rekrutacja, co zdawał, na jakich progach i gdzie się dostał. Mile widziane wszelkie uwagi studentów geografii. Za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuję;
 

                                                                                                                                                                                               student122

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Tak jak pisze Łukasz, najlepiej napisz do działu rekrutacji, bo jeśli nie napisali, że nie wolno tego samego przedmiotu na dwóch poziomach, to wolno, ale z tymi ich uchwałami różnie bywa (i ich interpretacją). Konieczność, możliwość i punktowanie na poziomach podstawa-rozszerzenie zmienia się prawie rokrocznie, co pogłębia chaos. Przeczytałam uchwałę i z niej to nie wynika.

http://rekrutacja.uw.edu.pl/index.php/kontakt/

Czy warto zdawać dodatkowy przedmiot? Ciężko mi powiedzieć, bo ogólnie geografia nie jest jakimś wielce obłożonym kierunkiem, jednak na UW zawsze rekrutuje się więcej osób niż gdzie indziej i progi są wyższe. Więc jeśli Ci odpiszą, że angielski może być uwzględniony tylko raz, to albo dołożysz sobie kolejny przedmiot (tak, wiem, będzie tego sporo), albo pociśniesz te, które zdajesz, żeby napisać na tyle, że starczy, a przedmiot dodatkowy odpuścisz, skoro ma wagę 10%.

Moja mama kończyła geografię między innymi i ten kierunek poleca najbardziej (z tych, które kończyła), jak ktoś jest zainteresowany ;) Dużo nauki, zwłaszcza pamięciowej, masa nazw, ale i ciekawe praktyki, uczelniane wyjazdy, zajęcia praktyczne w godzinach dydaktycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie tylko. Byłoby głupotą składać papiery tylko i wyłącznie na jedną uczelnię. Rozważam również inne uniwersytety takie jak na przykład Uniwersytet Adama Mickiewicza w poznan.studia.net, Uniwersytet Wrocławski, czy Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej (ogółem to chwilowo rozpatruję praktycznie wszystkie uczelnie) UW interesuje mnie jednak najbardziej ze względu na wysokie miejsce w rankingu uniwersytetów oraz ze względów na moje możliwości finansowe (mieszkam w okolicach Warszawy, studiować muszę na własny rachunek więc nie będzie mnie stać na przykład na studia dzienne przykładowo na Uniwersytecie Jagielońskim w Krakowie)
Rozpatruję inne uczelnie, aczkolwiek UW stawiam jako swój pierwszy wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie że na geografie nie ma tak wysokich progów. Skoro jesteś z Warszawy to na pewno UW. Rankingami bym się nie kierował chyba że tymi międzynarodowymi ten polski ranking jest jaki jest. Oczywiście UW, UJ, UMK, Uwr to najlepsze uczelnie w Polsce i na pewno warto. Koniecznie warto łapać pracę już na studiach.

Osobiście polecam też wydział oceanografii i geografii UG a i Gdańsk daje ogromne możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi wynikami w 2012 roku dostałem się na geografię na UW:

matematyka podstawowa: 83%

angielski podstawowy: 93%

polski: 45% pisemny (tragicznie, ale on praktycznie nie był brany pod uwagę) i 100% ustny

angielski rozszerzony: ~70-80%

geografia rozszerzona: 70-80%

Ale na gospodarkę przestrzenną już się nie dostałem. Jeśli przebijesz moje wyniki nie będzie problemu. Obecnie jest chyba jeszcze łatwiej się dostać. A na magisterkę później to już żaden problem. Jeśli nie masz lepszego pomysłu na wybór kierunku, to polecam, bedziesz miał 3 lata aby pomyśleć co po licencjacie. Pierwszy rok jest najlepszy, później grupy się rozdrabniają, nie ma już wyjazdów i można się nudzić. Ale trudno nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.