Welcome to Forum.Studia.net

Witamy na Forum.Studia.net, jedynym miejscu w internecie, w którym znajdziesz wszystkie, niezbędne informacje oraz ciekawe poradniki na temat matury, kierunków studiów oraz pracy i kariery zawodowej.

Jeśli chcesz brać czynny udział w ciekawych dyskusjach, to zachęcamy do rejestracji!

Szkolny

Jakie mam możliwości?

Podjąłem bardzo złą decyzję dotyczącą studiowania i szukam pomysłów, co mogę teraz zrobić.

Krótko opiszę kim jest:

Byłem w liceum w klasie humanistycznej. Na maturze zdawałem: angielski podstawowy i rozszerzony (oba prawie 100%), matematykę podstawową (98%, miałem wtedy 40 stopni gorączki), geografię rozszerzoną (60%) i j. polski podst. (80%). Dodam, że z matmy jestem samoukiem, całkiem sam (nauczycielka była beznadziejna) się nauczyłem do matury, a przed studiami opanowałem nawet pochodne i granice.

Z moich prywatnych pasji interesuję się grafiką komputerową i dziennikarstwem. Jestem przekonany, że byłby świetnym dziennikarzem, mam do tego zacięcie, ale niestety jest to popularny kierunek i trudno byłoby o pracę (uważam też, że jest to niestabilna praca – zależy od nastrojów politycznych w kraju).

Dokumenty składałem na politechnikę licząc na dostanie się na informatykę i później wybranie specjalizacji grafika komputerowa. Niestety, dostałem się na Automatykę i Robotykę. Uznałem, że warto spróbować, bo kierunek brzmi przyszłościowo i w najgorszym wypadku można będzie zostać programistą. Niestety oczekiwania nie pokrywają się z rzeczywistością. Po pierwsze, studia na politechnice są dla osób po technikum – bez podstawowej wiedzy technicznej nie rozumiem treści wykładów. Po drugie, tytuł tego kierunku (przynajmniej na tym wydziale) nie odzwierciedla treści –będzie bardzo mało programowania, zostaje się raczej mechanikiem, niż robotykiem. Po trzecie, poziom fizyki mnie przerasta. Myślałem,  że wykładowcy zaczną od podstaw, uwzględnią to, że niektórzy mogli nie mieć fizyki w szkole średniej, zrobią chociaż jakieś uporządkowane powtórzenie... Tymczasem od razu zaczęło się od kontynuacji materiału z liceum. Nie jestem w stanie tego nadgonić i realnie oceniając nie dam rady nawet przy najlepszych chęciach.

 

Niestety jest już za późno, żeby się gdzieś przepisać. Jedyny pomysł jaki mam to rezygnacja ze studiów, pisanie matury za rok (na pewno z rozszerzonej matmy, ale może też z informatyki i ponowna rekrutacja, na jakiś kierunek do, którego byłbym lepiej przygotowany. Ale to tylko moje pomysły. Jak wy widzicie tę sytuację? Co radzilibyście zrobić, jak wykorzystać ten rok, czy mam jakieś możliwości, o których mogę nie wiedzieć? Wiem, że mocno się pogubiłem.

 

Serdecznie dziękuję za wszystkie porady.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

nie jesteś jedyny, takich osób jak Ty na forum jest dość sporo. Wybór studiów to bardzo ważny element naszego życia i źle jeśli kieruj nim trochę przypadek. Moim zdaniem masz rok czasu na to żeby dowiedzieć się co chcesz w życiu robić. Masz czas do końca grudnia żeby złożyć deklarację maturalną ewentualnie koniec stycznia. 

Ten czas wykorzystaj na naukę do matury oraz pracę a to zaowocuje w przyszłości. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli myślisz, że informatyka i programowanie jest prostsze niż automatyka to się grubo mylisz ;)

Dodam, że konkurencja na tym rynku pracy też jest ogromna (większa niż na dziennikarskim).

Skoro interesuje Ciebie dziennikarstwo, to czemu nie spróbujesz tego?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja np porywam się na zdawanie informatyki na maturze i matmy rozszerzonej. Nie jestem typowym humanistą ani typowym ścisłowcem. Raczej gdzieś po środku. Informatykę wybieram ze względu na perspektywy. Ale grafika to chyba też dość dobrze opłacany zawód i to coś co Cię interesuje - to może szukaj uczelni w swoim obszarze ktore cos takiego oferuja?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

poczytaj ile osób też tak myślało i szybciutko z tej informatyki zrezygnowało... :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Informatyka to nie kierunek jak ekonomia, że trzeba parę rzeczy wykuć, i wszystko gra. O ile studia informatyczne cię nie nauczą (poznasz tylko obszary informatyki, dużo matmy i fizyki, programowania tylko tyle co podstawy składni czy końcowy projekt na zaliczenie), to możesz się rozwinąć, oczywiście zakładając, że to Twoja pasja!

Jeśli miałeś już styczność z zawodowym programowaniem to powinieneś wiedzieć ile w to trzeba wysiłku i mobilizacji. Zarobki są adekwatne do tego, co potrafisz. A teraz jest rynek przesycony pracownikami - zwłaszcza na stanowiska juniorskie - gdzie na jedno miejsce startuje czasem z 14 osób  ;)

Ale co do jednego się zgadzam - jest to przyszłościowy, ale niestety - łatwo można się wypalić!

Jeśli chodzi o grafików - jeśli jesteś dobry to znajdziesz pracę. Parę uczelni ma w swojej ofercie kierunek "Grafika komputerowa"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja o dziennikarstwie. Wierz mi, że jeżeli masz smykałkę w tym kierunku, to już połowa sukcesu. Na tym kierunku nikt nie powie Ci jak napisać tekst, żeby przyciągnął. Dadzą Ci ogólną wiedzę z zakresu historii, filozofii, mediów, ekonomii i informatyki oraz wybranej specjalizacji. Zawsze możesz pomyśleć o byciu dziennikarzem z zakresu informatyki (ciągle pojawiają się nowinki technologiczne - ktoś musi je przedstawiać). A może studium informatyczne lub podobne? Tam jest sporo przydatnej wiedzy kierunkowej, plus licencjat z dziennikarstwa.

Albo przez ten rok zapisz się na kurs dziennikarski. Będziesz miał orientację, czy kontynuować studia w tym kierunku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz zostać copywriterem, nie próbowałeś takiej możliwości? Zobaczyłbyś, czy to dla Ciebie :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się