Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Zakres podstawowy

Literatura polska

- „Bogurodzica” w kontekście poezji średniowiecznej

- Jan Kochanowski - pieśni i treny (wybór), w SE fraszki (wybór)

- poezja baroku (wybór), wg SE

Jan Andrzej Morsztyn – wybór wierszy

Daniel Naborowski - wybór wierszy

Wacław Potocki - wybór wierszy

- Ignacy Krasicki - satyry i liryki (wybór) w SE: „Hymn do miłości ojczyzny”, bajki

- Adam Mickiewicz - Pan Tadeusz, Dziady cz. III

- wybrane sceny z dramatów romantycznych, wg SE:

Juliusz Słowacki – „Kordian”: akt I, II, III Sc. 5 i 6

Zygmunt Krasiński – „Nie-Boska komedia”: częś I, II (scena w obozie rewolucji), część IV (scena w obozie arystokracji i scena finałowa)

- wybór poezji romantycznej, wg SE:

Adam Mickiewicz - wybór wierszy, w SE „Romantyczność”

Juliusz Słowacki - wybór wierszy

Cyprian Kamil Norwid - wybór wierszy

- Bolesław Prus – „Lalka”

- Eliza Orzeszkowa – „Nad Niemnem” (fragmenty), wg SE: fragmenty tomu III: rozmowa Andrzejkowej Korczyńskiej z synem, rozmowa Benedykta Korczyńskiego z synem

- ponadto w SE: Eliza Orzeszkowa – „Gloria victis”

- wybór nowel pozytywistycznych, wg SE:

Maria Konopnicka – „Mendel Gdański”

Bolesław Prus – „Kamizelka”

- Henryk Sienkiewicz - wybrana powieść, wg SE „Potop”

- wybór poezji młodopolskiej, wg SE:

Kazimierz Przerwa Tetmajer - wybór wierszy

Jan Kasprowicz - wybór wierszy

Leopold Staff - wybór wierszy

- Stanisław Wyspiański – „Wesele”

- Władysław Stanisław Reymont – „Chłopi”, t. 1: „Jesień”

- Stefan Żeromski – „Ludzie bezdomni”, „Przedwiośnie”

- Witold Gombrowicz - fragmenty prozy, wg SE: „Ferdydurke” – rozdz. II, III, VI, VII, VIII, IX, X, XII, XIV

- wybrany utwór z prozy polskiej XX wieku (np. Maria Dąbrowska, „Noce i dnie”, Bruno Schulz „Sklepy cynamonowe” i inne opowiadania, wg SE: Zofia Nałkowska „Granica”

- wybrany dramat XX wieku (np. utwór Sławomira Mrożka lub Tadeusza Różewicza, wg SE: Sławomir Mrożek „Tango”)

- Tadeusz Borowski - wybrane opowiadania (wg SE: „Pożegnanie z Marią”, „U nas, w Auschwitzu....”, „Proszę państwa do gazu”, „Bitwa pod Grunwaldem”)

- Gustaw Herling-Grudziński – „Inny świat”

- wybór poezji polskiej XX wieku, wg SE:

Bolesław Leśmian - wybór wierszy

Julian Tuwim - wybór wierszy

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska - wybór wierszy

Czesław Miłosz - wybór wierszy

Krzysztof Kamil Baczyński - wybór wierszy

Tadeusz Różewicz - wybór wierszy

Zbigniew Herbert - wybór wierszy

Miron Białoszewski - wybór wierszy

Wisława Szymborska - wybór wierszy

Stanisław Barańczak - wybór wierszy

Jan Twardowski - wybór wierszy

- wybrane fragmenty prozy dokumentalnej (reportaż, dziennik, pamiętnik) i eseistycznej (np. Jan Paweł II „Pamięć i tożsamość”, Ryszard Kapuściński – „Cesarz”, abp Kazimierz Majdański „Będziecie moimi świadkami...”, kardynał Stefan Wyszyński – „Zapiski więzienne”, wg SE Hanna Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”)

-utwory współczesne zaproponowane przez uczniów i nauczyciela; inne teksty kultury (spektakle teatralne, filmy, utwory muzyczne, obrazy, słuchowiska, programy telewizyjne, teksty prasowe).

Literatura powszechna

- wybrany klasyczny dramat starożytnej Grecji, wg SE Sofokles „Król Edyp”

- Horacy - wybór pieśni

- William Shakespeare - wybrany dramat, wg SE: „Makbet”

- Molier - wybrana komedia, wg SE „Świętoszek”

- Johann Wolfgang von Goethe – „Cierpienia młodego Wertera”

- wybrana europejska powieść XIX wieku, wg SE Fiodor Dostojewski „Zbrodnia i kara”

- Joseph Conrad - wybrany utwór (np. „Lord Jim”, wg SE „Jądro ciemności”)

- wybrana powieść XX wieku (np. C.S.Lewis „Listy starego diabła do młodego”, George Orwell „Folwark zwierzęcy”, wg SE Albert Camus „Dżuma)

Lektury obowiązujące do matury od 2013 roku według Podstawy programowej. Skrótem SE zaznaczone te, które wynikają ze Standardów Wymagań Egzaminacyjnych.

Zakres rozszerzony

Literatura polska

- Jan Kochanowski – Treny

- wybrany dramat romantyczny Juliusza Słowackiego lub Zygmunta Krasińskiego (wg SE: Juliusz Słowacki „Kordian”

- Witold Gombrowicz – „Trans-Atlantyk”

- Maria Kuncewiczowa – „Cudzoziemka”

- Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy) – „Szewcy”

Literatura powszechna

- Dante Alighieri – „Boska Komedia” (fragmenty), wg SE: fragmenty „Piekła”

- Johann Wolfgang von Goethe – „Faust” (fragmenty), wg SE: część I, fragmenty sceny w pracowni (rozmyślania Fausta o sobie i swoim życiu, rozmowa z Mefistofelesem)

- Franz Kafka – „Proces”

- Michaił Bułhakow – „Mistrz i Małgorzata”

oraz inne utwory wykraczające poza kanon lektur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za spis :) jednak się pomyliłam. Ale chyba podstawa też jest zawarta w rozszerzeniu? Czy tylko z lektur rozszerzonych jest matura? Bo dziwi mnie że to właśnie podstawy utrudniają a nie rozszerzenie,z jednej strony to dobrze bo mam lepsze przygotowanie na studia wtedy. Ale te omawianie lektur i tak potem rzadko komu się przydają. No chyba że ktoś wybiera polonistykę ale to już mało popularny kierunek chyba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jej chyba chodzi czy w rozszerzeniu są zawarte pytania z podstaw. Więc z tego co pamiętam to nie,dlatego masz podzielone lektury na podstawy i rozszerzenie. I tylko pytania dotyczące rozszerzenia znajdują się na takiej maturze. Więc najpierw przygotuj się z podstaw a potem dopiero z rozszerzenia,bo najpierw są egzaminy z pierwszego a potem z drugiego. A jeśli chyba podstaw nie zdasz to nie przystępujesz do rozszerzenia?Jak to było?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak wyniki są na sam koniec ogłaszane. I chyba kilka dni po podstawowej jest rozszerzona,a nawet czasem zdarza się że w tym samym dniu godzina po godzinie. U mnie tak było,nie wiem jak gdzie indziej. Ale moja szkoła w ogóle była dziwna :) a lista niczym się nie zmieniła i wszystko co tam jest zawarte ja miałam omawiane na lekcji więc nie wiem co oni chcą tu zmieniać i sami opracowywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak o tej samej porze,i wyniki są razem ogłaszane :) bo nie zdążyli by sprawdzić. I też widziałam że jednak że najpierw w tym samym dniu jest matura z podstaw i potem za godzinę jest rozszerzona. Za niedługo zaczynam szkołę więc więcej się dowiem ale dziękuje za wasze odpowiedzi :) ja myślałam też że podobne pytania z podstaw są też zawarte w rozszerzeniu,ale jednak mój błąd. Wiecie dopiero się dowiaduje o tym jak wygląda matura :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czyli jakieś zmiany są jednak ;/ miałem nadzieje że nic nie wprowadzą. Dżuma też jest cała do opracowania a nie tylko fragmenty? Ja słyszałem że mieli fragmentami. Rozszerzenie też miałem omawiane na podstawach,jak to jest możliwe(Faust,Mistrz i Małgorzata,Kordian,Proces)? Coś to dziwne wszystko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie też miałem tylko podstawy w liceum a tak samo miałem omawianego "kordiana","Fausta","Mistrz i Małgorzata" jak i "Boska Komedia" z "Piekłem" ;/ ale u nas nauczycielka to była siekiera i mało kto umiał u niej zdać chociaż na 3. Trochę dziwnie teraz,ale też "dżumę" miałem całą omawianą,kto Ci nagadał że tylko fragmenty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.