Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Aktualnie jestem studentem drugiego roku elektrotechniki na politechnice w Warszawie. Różne niepowodzenia, jak i zniechęcenia do tego kierunku spowodowały u mnie pewne braki ambicji względem tego kierunku i poważne myśli o zmianie kierunku. Nie mogę powiedzieć, że lubię ten kierunek. Ktoś może się spytać, czemu to wybrałem? Fascynacja + dobre zrozumienie tematów związanych z prądem na fizyce, jednak to za mało. Moje wyniki na maturze: studiuj matmę R 92, fizyka R 73, angielski R 80

Myślę teraz o takich kierunkach jak "ekonometria i informatyka", "geoinformatyka", "finanse i rachunkowość" oraz "informatyka (ze specjalnością: grafika i projektowanie gier)". Myślałem, że jakieś testy psychologiczne/kompetencji pozwolą mi dobrać odpowiedni dla siebie kierunek. Niestety test na .... jedynie potwierdził, że mógłbym studiować trzy pierwsze z tych kierunków.

Jeśli chodzi o finanse i rachunkowość oraz ekonometrię. Rozważam studia na Wydziale Nauk Ekonomicznych UW (przy czym jest właśnie możliwość wyboru kierunku po 1 roku, co jest na pewno plusem).

Czy są wśród nas studenci/absolwenci tego wydziału? Co mogą powiedzieć od siebie? Jak bardzo ciężko jest, jakie są najtrudniejsze przedmioty? Które semestry studiów uważają za najtrudniejsze? Oraz jak dużo osób (procentowo) odchodzi/nie kończy tych studiów? <- Nie zrozumcie mnie źle, wiem, że elektrotechniki dużo osób nie kończy (gdzieś w internecie widzialem informację, że nawet 60%) i pojawia się we mnie pewien rodzaj frustracji, że może znowu się nie udać.

Jeśli chodzi o geoinformatykę. Rozważam studia na Politechnice Warszawskiej, przy czym chciałbym się postarać o przeniesienie z 2 roku elektrotechniki na 2 rok geoinformatyki. Czy są wśród nas osoby przenoszące się z jednego kierunku na drugi wewnątrz uczelni? Wiem, że jest to możliwe, ale nie że bezproblemowe. Patrzyłem na program studiów i na 1 roku sporo przedmiotów się pokrywa, także w tym przypadku, gdyby się udało, byłby to tylko rok do tyłu (wiem, że powinienem iść do dziekanatu i dopytać się o wszystko, zrobię to po majówce).

Czy są wśród nas studenci tego kierunku? Jak im się podoba? Przede wszystkim: czy łatwo jest znaleźć pracę w zawodzie, a także jak spora jest dostępność praktyk w tym kierunku? Jakby porównali ten kierunek z informatyką (czy geoinformatyk może pracować jako "bardziej ogólny" informatyk? - wiadomo, że szkolić można się samemu, ale czy programy zajęć na to pozwalają?)

Informatyka (+grafika i projektowanie gier) to kierunek, który przyciągnął moją uwagę, na Uniwersytecie Łódzkim. Są osoby studiujące to, bądź absolwenci? Czy warto? Jaki procent osób kończy te studia?

 

I parę pytań ogólnych:

-jak to jest ze studiowaniem dwóch kierunków? Czy są jakieś opłaty? Limity wykorzystanych ECTS-ów? Czy są oddzielne rekrutacje dla takich osób? Czy żeby zarejestrować się jako kandydat na studenta na innej uczelni, wpierw powinienem oficjalnie złożyć pismo do dziekana swojego wydziału, że rezygnuję ze studiów, czy nie ma to znaczenia?

-czy warto w ogóle zmieniać studia po 2 roku? Zdać, to jakoś zdam na 3 rok. Bardziej chodzi o to, jak postrzegają pracodawcy takie osoby?

 

Jeśli macie jakieś pytania do mnie, odnośnie elektrotechniki i nie tylko, to chętnie odpowiem. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za udzieloną odpowiedź.

Nie powiem, że zaskoczyła mnie Twoja odpowiedź. Pokrewne kierunku do mojego to automatyka, mechatronika, elektronika - i nie będę ukrywał, że są to chyba jeszcze gorsze (pod względem mojego zainteresowania) kierunki niż elektrotechnika. Sytuacja moja na elektrotechnice też nie jest różowa, póki co 3 niezdane egzaminy z zeszłych lat, w tym semestrze już niezdany jeden przedmiot "na zaliczenie" oraz jedne laboratoria... Także mimo zdania na 3 rok, wątpię, że obejdzie się bez cofki w którymś momencie.

Dlaczego jednak w takim razie je kończyć? Bo szkoda tych dwóch lat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda tych dwóch lat ale też i szkoda męczyć się trzeci rok. Musisz sam pomyśleć co robić. Na pewno warto i jest taka możliwość aby zacząć studia od nowa. Jednak czy masz pewność że to będzie to co chcesz. O kierunkach o których piszesz było na forum wiele razy. Poczytaj 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pewnością najbliższy miesiąc zejdzie mi na przemyśleniach czy WNE UW, czy geoinformatyka. Niemniej jednak, dzięki za udzielone odpowiedzi. Posprawdzam pozostałe tematy. Jeśli ktoś ma jeszcze coś dodania, z pewnością przeczytam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pewnością poinformuję, jak i chętnie udzielę innym odpowiedzi na ich pytania związane z elektrotechniką, czy moim wybranym kierunkiem :)

Jeszcze jedno pytanie, gdyż ciężko mi znaleźć odpowiedź, jaki jest poziom matematyki na kierunkach ekonomicznych w porównaniu z poziomem matematyki na politechnikach? Przedmioty matematyczne na pierwszym roku na WNE UW z nazwy to to samo, co u mnie na elektrotechnice - jednakże wymiar godzin jest nieco większy, nie mogę nigdzie dojść do informacji, jakie działy/tematy są na takich przedmiotach na WNE UW.

Bo chyba nie jest możliwe "przepisanie" ocen z matmy, w końcu to uczelnie "konkurujące"?

I ponawiam pytanie: czy muszę złożyć oficjalną rezygnację z elektrotechniki, żeby bez obaw zarejestrować się jako kandydat na innej uczelni? Czy są, tak jakby, oddzielne rekrutacje dla osób studiujących inny kierunek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę, jest prowadzona rekrutacja w ramach studiów równoległych.

https://www.wne.uw.edu.pl/pl/dla-kandydatow/studia-i-stopnia/tryb-przeniesienia-i-studia-rownolegle/

Nie mogę jednak pojąć, czy to jest jedna z dwóch dróg możliwych do studiowania drugiego kierunku (drugą byłaby normalna forma rekrutacji, poprzez wyniki z matur)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się iść w kierunku "Informatyka i Ekonometria", problemem jest dla mnie wybór uczelni, a rozważam głównie: 

-Wydział Nauk Ekonomicznych UW

-Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ

Chodzi mi o opinie odnośnie tych wydziałów (może nawet kierunków na tych wydziałach). Może są wśród nas studenci/absolwenci tych wydziałów. Z jednej strony UW stoi wyżej niż UŁ w rankingach (pytanie tylko, czy te rankingi mają znaczenie, czy tak samo jak w przypadku politechnik - czyli małe), z drugiej strony na WNE UW kierunek wybiera się po 1 roku i jest możliwość, że się nie dostanę na swój kierunek - choć z tego co mi wiadomo, problem z dostaniem się jest raczej na inny kierunek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szansę są. Jednak proces jest dość trudny. Po zaliczeniu roku. Najlepiej w terminie. Udajesz się do Dziekana nowego wydziału i on musi wyrazić zgodę. Możesz to zrobić pisemnie jednak bardziej owocne jest iść osobiście. Jeśli decyzja będzie pozytywna to zostaną wyznaczone różnice programowe i w kolejnym semestrze będziesz musiał je zaliczyć. Wówczas przedmioty których nie miałeś musisz zaliczyć a te które miałeś a są realizowane później mogą być przepisane lub będziesz musiał zaliczyć je ponownie. 

Wszystko zależy więc od decyzji dziekana i teoretycznie podobieństwa programowego na obu uczelniach. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważam studiowanie dwóch kierunków. Jest parę opcji, jak:
1) studiowanie dzienne studia.net/informatyka oraz ekonometrii na UŁ - tylko czy da sie pogodzić dwa kierunki (chodzi o plan) od pierwszego roku?

2) studiowanie studia.net/informatyka na UŁ dziennie i ekonometrii na UW zaocznie

Czy myślicie, że to dobry pomysł? Czy lepiej skupić się na jednym kierunku i potem mieć więcej czasu na praktyki zawodowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rób tak. Zameczysz się a później zrezygnujesz. Zwróć uwagę że przyjdą Ci 2 obrony w tym samym czasie. 2 pracę inżynierskie lub licencjackie w tym samym czasie. Jeśli chcesz koniecznie 2 kierunki to rok po roku. Nie rozumiem tylko jednego. Dlaczego nie chcesz zrobić np. studia.net/informatyka I stopnia a ż ekonometrii studia podyplomowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.