Skocz do zawartości
edukacyjny

Politechnika vs. uniwersytet

Rekomendowane odpowiedzi

Cały czas się mówi że politechniki dają większe szanse na dobrą pracę. Prosze o wypowiedzi osób które skończyły politechniki ale i tych którzy skończyli uniwersytety. Powiedzcie jak to było u Was

Tak, cały czas się mówi w radiu i telewizji, i pisze się w gazetach i internecie. A kto to pisze? Dziennikarze, którzy według własnych teorii powinni być bezrobotni :D Nie wierz w kult inżyniera, politechniki nie dają gwarancji pracy.

Poza tym... O jakie konkretnie kierunki na politechnice chodzi? O administrację na PW? Kulturoznawstwo na AGH? Czy może edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych na PP? A na uniwerkach? Budownictwo na UZg? Czy zostań geodetą na UWM?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, są dziwne kierunki typu administracja na politechnikach. Mi jednak chodzi o takie typowo techniczne kierunki które kończą się tytułem inżyniera po 3,5 roku

... albo np. po 4 latach. Nie wszędzie kierunek techniczny trwa 3,5 roku, chociaż rzeczywiście 3,5+1,5 jest zazwyczaj równie typowe dla inżynierki, co 3+2 dla licencjatu.

Poza tym nie do końca zgodzę się z tym, że np. administracja na politechnice jest czymś skrajnie dziwnym. Ot, uczelnie chcą przyciągnąć studentów i tyle. A zajęć nie prowadzą te same osoby, co np. na mechanice i budowie maszyn; to może być nawet kadra pozbierana z różnych innych uczelni, a politechnika ma przy okazji osoby do prowadzenia przedmiotów z serii humanistycznych. A z kolei ta edukacja artystyczna na PP powstała w ramach Wydziału Architektury, który zatrudnia i tak z racji swojego głównego kierunku prowadzących związanych z rysunkiem, rzeźbą, itd.

Kierunki techniczne na uniwersytetach też Cię tak dziwią? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnosząc się do tego co piszesz to jest to również uzależnione od sytuacji, a niektóre bywają chore.

Dobrym przykładem jest Koszalin, gdzie jest Politechnika Koszalińska, która ma instytuty humanistyczne, bo jest taka potrzeba rynku. W dużych miastach prowadzeniem kierunków humanistycznych powinny zajmować się uniwersytety a inżynierskich politechniki. Mieszanie się tego wynika z konkurencji między uczelniami, która czasami do zdrowych nie należy.

Edukacyjny - faktycznie jest tak, że z tytułem inżyniera jest w tej chwili łatwiej znaleźć DOBRĄ pracę, bo czy pracę w pojęciu ogólnym to nie wiem. Jak spojrzymy na rynek pracy to najczęściej szuka się sprzedawców, pracowników sklepu, sekretarek etc. i tutaj nie wiem po co tytuł inżyniera? Zresztą po co w ogóle jakikolwiek tytuł ukończenia studiów wyższych. Tytuł inżyniera daje możliwość znalezienia pracy w zawodzie, której dużo nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie szczerze mówiąc dziwne jest istnienie kilku uczelni państwowych w stosunkowo małych miejscowościach, jak na miasta akademickie. Połączenie koszalińskich uczelni wyszłoby na plus, bo większa uczelnia = więcej publikacji, osiągnięć, itd. = wyższa pozycja w rankingach. Zniknąłby też problem masowego dublowania kierunków, skoro piszesz, że to na aż taką zatrważającą skalę ma miejsce. Bo co innego pojedyncze kierunki wykorzystujące i tak zatrudnianą kadrę, a co innego takie coś.

Olsztyn w sumie od Koszalina jest większy, ale właśnie ma tak zorganizowane, że uczelnia państwowa jest tylko jedna w tym mieście - UWM. I mają tam wydziały typowe dla politechnik, uniwersytetów, uniwersytetów rolniczych. Ba, nawet medycynę mają. I z tego, co wiem, np. gospodarkę przestrzenną i geodezję mają tam na bardzo wysokim poziomie. Tyle, że musiałoby się zmienić podejście niektórych, bo taki edukacyjny ma jakieś uprzedzenie do uniwersytetów i nazwa uczelni sprawiłaby, że wolałby może kiepską polibudę, niż UWM ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.