Skocz do zawartości
studentxd98

Prz kierunki techniczne wybór

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jako maturzysta stoję przed dylematem wyboru studiów. Chcę studiować w swoim mieście,Rzeszowie,na Politechnice Rzeszowskiej. Ostatnio myślałem głównie o tych dwóch kierunkach - automatyce i robotyce na wydziale elektrotechniki,informatyki i mechatronice na wydziale budowy maszyn i lotnictwa. Z tego co do tej pory wyczytałem w sieci są to zbliżone kierunki i air jest może trochę bardziej szczegółowy i chyba więcej jest na tym studia.net/informatyka. Mechatronika wydaje się bardziej technicznym kierunkiem, jest tam np. rysunek techniczny czego o dziwo nie ma na air. Mechatronika wydaje się fajna,ale czy nie za ogólna? A co do air to do tej pory nie utworzyli studiów ii stopnia. Nie jest to trochę podejrzane? Uczelnia zmusza tym samym studentów do przeprowadzki albo zmiany kierunku? Co byście mi poradzili?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie chciałbym jeszcze dodać,że piszę rozszerzenia z matmy, angielskiego i studia.net/informatyka. Zastanawiałem się nad pójściem nad informatykę,ale myślę że to by mnie dość męczyło,bo nie lubię takiego typowego programowania c++ itp. Kilku znajomych tam się wybiera,ale chyba nie pójdę w ich ślady,bo czuję że by mi to nie pasowało i musiałbym pewnie co chwilę prosić kogoś o pomoc :).Wydaje mi się,ze że programowanie,ale w kontekście maszyn to trochę inna bajka.Tam to powinno być prowadzone od zera,jedynie absolwenci powiązanego technikum by mogli mieć trochę łatwiej na start. Jakbym wybrał air to brać pod uwagę,że na razie nie ma studiów ii stopnia? Ewentualnie później można się przenieść np. do Krakowa,ale wolałbym mieć wybór niż tylko jedną opcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mechatronice będziesz miał na pewno więcej elektroniki niż na mechanice i budowie maszyn. Myślę, że jeśli na mechanice było 260 osób przyjętych, to spory odsiew pewnie był ;)

Ja bym powiedział, że nie informatyka jest dla pasjonatów (choć z pewnością w jakimś stopniu też), ale właśnie takie kierunki, jak automatyka szczególnie.

Radziłbym zapoznać się z programami studiów dla danych kierunków, żeby zobaczyć, czy to Cię w ogóle interesuje i nie zrezygnujesz w trakcie. Jeśli widzisz, że dany kierunek jest na paru wydziałach na uczelni, sprawdź programy dla każdego z nich, automatyka na wydziałach elektrycznych to zazwyczaj więcej elektroniki, na mechanicznych - więcej mechaniki, i można powiedzieć, że to wtedy tak naprawdę dwa różne kierunki.

Ciężko powiedzieć, co jest najbardziej prestiżowym kierunkiem na uczelni - nie wiem też, dlaczego lotnictwo? Parę razy słyszałem, że to kierunek, który niezbyt pozwala na pracę w zawodzie - ale może to być plotka. :)

Ja bym na Twoim miejscu nie sugerował się tym, co jest bardziej prestiżowe, a bardziej tym, co lubisz i to tak na poważnie (nie mówię tu o zwykłej fascynacji). Nie sugeruj się progami, bo tam, gdzie jest niski, zazwyczaj jest duży odsiew po roku lub dwóch. Zarówno po automatyce, mechatronice, mechanice i budowie maszyn nie powinieneś mieć większych problemów ze znalezieniem pracy w zawodzie, ale są to kierunki trudne, gdzie łatwiej się dostać, niż utrzymać. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze  jak jest hasło politechnika rzeszowska to się myślało o lotnictwie. Teraz może jest inaczej. Nieliczni zostają pilotami,a reszta chyba na awionikę,czyli o ile wiem coś jak mechanika tylko już głównie w branży lotniczej.

U znajomego na drugim roku nadal jest z 200 osób na mechanice. Parę osób znam stamtąd, z mechatroniki nikogo.Znam też losy z dwóch absolwentów,ktorym fajnie się ułożyło.Ciekawe jak tam jest ze specjalnościami,bo słyszałem,że idzie się za wolą ludu xd,nie wiem jaki jest obecnie podział tam,czy więcej na samochody czy może komputerowo wspomagane wytwarzanie.

Jakiegoś zamiłowania do motoryzacji raczej nie mam. Ogólnie trochę dopiero odkrywam swoje zainteresowania. Skończyłem ogólne liceum z lekkim profilem informatycznym.Niektóre zajęcia mi pasowały jak jakieś bazy danych czy grafika,ale programowanie już np. średnio mnie interesowało. Nic dodatkowego z mechaniki czy elektroniki nie robiłem,jedynie dobrze że dość solidnie się uczyłem.Fizykę pewnie bym musiał podciągnąć,bo miałem ja tylko w pierwszej klasie.Myślałem o czymś w tym kierunku jak piszę,bo nie chcę iść na informatykę,a to wydaje się w miarę sensowne w kwestii przyszłości i a nuż mi się spodoba.  Co do miejsc to pewnie od następnego będą chcieli trochę więcej wywalić,żeby się dostosować do reformy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak znam osoby na mechanice i budowie maszyn, to zazwyczaj są to właśnie pasjonaci motoryzacji, ale też zazwyczaj na tym kierunku bywa duży odsiew. Pamiętaj też, że kierunek "informatyka" to nie tylko programowanie - owszem, byś musiał te przedmioty jakoś "pozaliczać", jeśli jesteś zainteresowany innymi dziedzinami. Na informatyce mam wrażenie, że łatwiej jest się utrzymać niż na takich typowo technicznych kierunkach - tyle wiem od swojego współlokatora na informatyce, u którego dużego odsiewu nie ma.

Na UŁ widziałem coś takiego jak "informatyka ze specjalnością grafika i projektowanie gier", są również inne specjalnościowe kierunki. Myślę, że wokół siebie też coś takiego mógłbyś znaleźć, jeśli byłbyś zainteresowany i jak patrzyłem, są to ciekawie ułożone programy studiów.

Fizyka jako przedmiot na politechnice jest takim typowo "trzeba zaliczyć", rozumiejąc ją, bądź nie. Gorzej jest, gdy jest wplątywana w inne przedmioty. I tu wiele zależy od uczelni, jak i od wydziału. Na wydziale elektrycznym jest sporo przedmiotów z elektrotechniki - dla przykładu (taka wola wydziału, czy to się podoba, czy nie [studentom raczej nie]), na uniwerkach czy wydziałach matematycznych bardziej program skupia się na programowaniu.

Na Twoim miejscu zrobiłbym jakiś test kompetencji, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z studia.net/informatyka zrezygnowałem jakiś czas temu,ostatnio tylko definitywnie powiedziłem to sobie w myślach :).

Zrobiłem coś takiego jak mówiłeś i były wśród tych kierunków mechanika,mechatronika i automatyka xD,ale nie uważałbym tego za jakiś świetny wyznacznik,choć poniekąd może ciut racji ma.

Jeśli mógłbyś porównać plany mechaniki i mechatroniki na prz to byłoby spoko.Ja już to ogarniałem mniej więcej,ale może nie dostrzegam jakichś wniosków znaczących po tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś mogę, więc porównam ;)

Jeśli chodzi o mechatronikę na PRz, to na piątym semestrze, bodajże, wchodzi Ci specjalizacja, gdzie masz do wyboru "Komputerowo wspomagane projektowanie" oraz "Informatyka i robotyka", choć nie wiem czy też można kontynuować bez specjalizacji, bo jest też plan dla całych 7 semestrów ułożony po prostu dla "Mechatronika". 1 semestr jest bardzo ogólny, jak wszędzie na uczelniach technicznych, dla obu kierunków. Na 2 semestrze mechatroniki nadal jest dośc ogólnie: studiuj matmę, mechanika, informatyka, grafika, materiałoznawstwo. Natomiast na AiR jest już plan dość rozbudowany, sporo przedmiotów typowo elektrotechnicznych, jak napęd elektryczny, metrologia, czy podstawy elektroniki + takie typowe, jak mechanika, studiuj matmę, itp.

3 semestr mechatroniki to inżynieria wytwarzania (czyli metody odlewnicze, spawalnicze, itp), mechanika, napęd elektryczny, trochę CAD-a (taki program do tworzenia projektów i wymiarowania) i MatLaba (taki program/język programowania, do skomplikowanych obliczeń), natomiast automatyka to sporo sterowania. Jestem jeszcze studentem elektrotechniki i mam sporo przedmiotów z automatyki, zobacz sobie na czym polega teoria sterowania czy programowanie sterowników PLC. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tego porównania to chodziło mi między mechatroniką a mechaniką i budową maszyn nie air,ale mimo wszystko dzięki za chęci i wysiłek :). Wydaje mi się, że lepiej tą mechatronikę jednak odpuścić,ewentualnie złożę tylko jako dodatkową opcję,ale wszędzie chyba się dostanę z tych. Plan teoretycznie w miarę mi odpowiada,ale nie wiem czy nie za dużo tam dziedzin naraz i nie wszystko byłoby wystarczająco szczegółowo ogarnięte tylko tak wszystkiego po trochę(?). Aczkolwiek powinienem się zapytać o to obecnych studentów. Myślę,że pójście w czystą mechanikę a tam najwyżej w późniejszym etapie wybranje jakiejś specjalności z komputerowo wspomaganym wytwarzaniem lub czymś podobnego mogłoby by być dla mnie najlepszą opcją. Po mechanice jednak znam kilka osób oraz jedną, która jest dwa lata starsza i tam studiuje. Z mechatroniki jedyne by mnie pocieszał fakt, że liczy się wynik z studia.net/informatyka,którą zdawałem i na coś by się przydała, a tak na mechanikę jestem bez punktów za jeden przedmiot(bo fizyki nie zdawałem),ale jak się dostanę bez fizyki to raczej wybieram wtedy mechanikę.

Teraz głównie mam dylemat na co jeszcze złożyć jako alternatywy. Lotnictwo pewnie bym się nie dostał,a nawet jakby to jak nie byłem tym nigdy zainteresowany i jeszcze bardziej tam cisną to tym bardziej odpada. Air mi nie pasuje bo jest tylko I stopień a studia całe chcę ukończyć tutaj,poza tym jest tam jak dla mnie za dużo z studia.net/informatyka, programowania ,elektronika i elektrotechnika średnio mnie pociąga programem, a reszta to raczej "słabe" kierunki albo zawierają podobne usterki dla mnie jak poprzednie wymienione.

Wrzucam listę kierunków w załączniku. Do czegoś jednak powienem się przekonać? ;)

KierunkistudiwwRzeszowie.docx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu, ale byłem pewien, że tam jest automatyka, a nie mechanika. Jeśli chodzi o mechatronike - wydaje się być bardziej nastawiona na mechanikę, niż automatyka.

Jeśli chodzi o AiR, że jest tylko 1 stopień, bym się tym nie przejmował. Możesz kontynuować naukę na kierunku pokrewnym.

Co do kierunku - musisz sam zdecydować - wiadomo, że są bardziej "przyszłościowe" kierunki i mniej, ale nigdy nie będziesz w czymś dobry, czego nie lubisz :) Możesz zobaczyć taki kierunek, jak "Podyplomówki z zarządzania i Inżynieria Produkcji" - mój współlokator na tym jest, nie narzeka, ma sporo mechaniki (czym chyba się kierujesz), tylko że jest na innej uczelni, a program studiów może być znacznie inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może masz rację co do tej automatyki. Co jak co jakby już porównywać to bliżej mi było do tej pory do pracy na komputerze. Zbytnio mnie może ciągnęło ostatnio do tego wydziału mechanicznego a nic z tego nie umiem :D. Będę miał trudny orzech do momentu składania podań. Dzisiaj ostatnią maturę miałem. Muszę przemyśleć i popytać ludzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po studiach raczej i tak czeka Cię praca przy komputerze. Czy ekonomiczne, czy techniczne, czy tym bardziej informatyczne - potem raczej sporo pracy komputerowej. Absolwenci studiów technicznych to zazwyczaj projektanci, konstruktorzy, niż "wykonawcy". Nie przejmuj się też tym, że nie umiesz, bo pewnie większość studentów i tak będzie po liceum, i też niewiele umieli. Ważne jest, żebyś czymś się interesował i to tak bardziej, niż zwykła fascynacja :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.